Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa od podstaw komputera klasy PC XT (16bit)

athero 30 Mar 2011 11:46 992 0
  • #1 30 Mar 2011 11:46
    athero
    Poziom 1  

Witam,

Przeglądając różne muzea komputerowe online nabrałem chęci na odbudowę jednej z tych zabytkowych maszyn od podstaw. Na początku chciałem zacząć od jakiejś bardzo prostej maszyny, ale szybko stwierdziłem że budowa PC XT byłaby prawdziwym wyzwaniem.

Projekt:
    1. Zaprojektować i zbudować płytę główną kompatybilną z PC XT
    2. Napisać system BIOS zgodnego z PC XT (+ może nowsze funkcje) lub zaadaptować jeden z opensourceowych projektów.
    3. Odpalić MS-DOS
    4. Sprawdzić działanie starych gier i programów (czy system działa stabilnie)
    5. Opisać cały przebieg prac i opublikować w internecie :)

Aby zacząć potrzebuję zdobyć kilka starych płyt głównych z procesorami 8086/8088 do analizy i na części (większości chipów pomocniczych nie sposób już nigdzie znaleźć) i najchętniej zdobyć dokumentacje i schematy. Niestety jedne źródło jakie znalazłem to książka The Big Blue Seed by Raymond Kosmic, którą chwali się dwoje ludzi na świecie (niestety zawiera tylko zdjęcia płyt PCB w bardzo niskiej jakości).

Tak więc jeżeli ktoś posiada do oddania PCty z prockiem 8088/8086, jakieś części do nich (ISA 16bit/8bit), dyskietki, dokumentacje/książki lub wie gdzie można je jeszcze zdobyć, będę bardzo wdzięczny za pomoc. Najchętniej przyjmę cześci z Warszawy i okolic.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo