Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SH-EH750 i podłączenie kolumn innych niż dedykowane.

Hieyan 30 Mar 2011 13:50 2015 0
  • #1 30 Mar 2011 13:50
    Hieyan
    Poziom 2  

Witam, udalo mi sie bardzo okazyjnie nabyc cały zestaw Technics SH-EH750,, jednakze nie posiadam do nich kolumn - chcialbym wykorzystać te które posiadam w domu(troche ich jest) i zbudować system 5.1 do filmów/muzyki/pc.

Producent oczywiście nie zaleca podłączania czegokolwiek innego, jednakze raz ze nie mam kasy zeby kupic oryginalne, dwa ze są dosyć ciężko dostępne. I tutaj pytanie, jak to wszystko podłączyć, aby brzmiało, i aby nie uszkodzić ampli/kolumn?

Ze schematu (w załączniku) wywnioskowałem, że wyjście LOW, to po prostu szeregowo połączone głosniki niskotonowe z prawej i lewej kolumny, w to wejście wsadziłem pasywny subwoofer Tonsila ZGN 120-8, który bardzo fajnie spełnia swoje zadanie. Impedancja głosników w tej kolumnie to 8Ω, czyli na wejście niskie jest podłączona jakby jedna kolumna 16Ω. (ktoś sie orientuje czy w dedykowanych kolumnach głosniki niskotonowe też miały po 8Ω?)

I tutaj dochodzi problem dobrania kolumn na wyjście HIGH (bo nic lepszego na wyjście LOW raczej już nie wymyślę)
    1)całkowita impedancja wyjścia to 6Ω, jaką impedancje powinny wiec posiadac te kolumny? Inaczej - jak zrobić, aby wzmacniacz widział wypadkową impedancję ze stony kolumn 6Ω? Równoległe połączenie 16Ω i rezystancji kolumn z wyjścia HIGH czy jeszcze inaczej?
    2)na wyjście HIGH, z tego co słychać idzie całe pasmo (razem z basami), natomiast na LOW tylko basy - chciałbym więc wyciąc te niskie częstotliwości, aby można było głośniej rozkręcić sprzęt bez ryzyka uszkodzenia kolumn frontowych - czy prosta zwrotnica z pojedyńczego kondensatora tutaj załatwi sprawę?

Pozdrawiam[/b]

0 0