Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie wstaje: DFI Infinity NF SLI-M2, Athlon x2 4400 Brisbane, chyba płyta.

C0nrad 30 Mar 2011 15:25 1497 8
  • #1 30 Mar 2011 15:25
    C0nrad
    Poziom 8  

Objawy:
    - komputer normalnie się wyłączył, ale nie udało się go już włączyć.
    - Podczas uruchamiania wszystko zdaje się włączać, ale po chwili kiedy normalnie powinien pojawić się obraz z Biosu, monitor 'zapała się' (dioda na monitorze) i od razu gaśnie, każda kolejna próba kończy się tym samym.
    - Następnie kilkukrotnie sprawdzano RAM (w różnych złączach)
    - Procesor został wyjęty, na nowo przesmarowany, radiator dobrze leży.
    - Karta również jest dobrze dociśnięta (sprawdzano z dwoma monitorami)
    - napędy, dysk jw
    - na czerwono święcą się obie diody 'DRAM i Standby Power LED'

Sprzęt:
    Płyta: DFI Infinity NF SLI-M2
    Procesor: Athlon x2 4400 Brisbane
    Karta: Asus 5750 512
    RAM: 2xPatriot 1GB PC2 5300 CLS PSD22G667KH
    PSU: Chieftec CFT 620 A12S

Dodam, że przy składaniu komputera potrzebny był nowy BIOS, ale przez kilka lat wszystko raczej śmigało.
    Po wyjęciu baterii otrzymano taki komunikat:
    galeria
    Nie wstaje: DFI Infinity NF SLI-M2, Athlon x2 4400 Brisbane, chyba płyta. Nie wstaje: DFI Infinity NF SLI-M2, Athlon x2 4400 Brisbane, chyba płyta. Nie wstaje: DFI Infinity NF SLI-M2, Athlon x2 4400 Brisbane, chyba płyta. Nie wstaje: DFI Infinity NF SLI-M2, Athlon x2 4400 Brisbane, chyba płyta. Nie wstaje: DFI Infinity NF SLI-M2, Athlon x2 4400 Brisbane, chyba płyta. Nie wstaje: DFI Infinity NF SLI-M2, Athlon x2 4400 Brisbane, chyba płyta. Nie wstaje: DFI Infinity NF SLI-M2, Athlon x2 4400 Brisbane, chyba płyta.

a to ostatni wygląda tak jak na zdj 6.

Load setup defaults - było
    Wymiana baterii - była
    Zworka - jw
    Procesor w innej płycie wstaje, X2 5600 w mojej już nie.
    Uwalona kość czy może coś innego, opłaca się oddawać do serwisu żeby powiedzieli że płyta jest do wyrzucenia (dodam, że większość serwisów zajmuje się u mnie jedynie "diagnozą", a pytanie o wymianę kości jest dla nich problematyczne :D) ?

Zastosuj się do tego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html i popraw post. [M]

0 8
  • #2 01 Kwi 2011 08:33
    entermen
    Poziom 31  

Witam.
    To normalne komunikaty po resecie i przywróceniu ustawień na domyślne.
    Trzeba wejść do biosu i poustawiać wszystkie parametry.Po-tem zapisać i powinno być oki.
    W niektórych biosach samo wejście do biosu po takim komunikacie i bez zmian czegokolwiek, apotem zapisanie tego powoduje, że ustawinia bedą domyślne i bios nie będzie generował komunikatów.
    Wymień też baterię dla pewności.
    Jeśli wcisniesz F1 to komputer wystartuje dalej.

0
  • #3 01 Kwi 2011 23:35
    C0nrad
    Poziom 8  

entermen napisał:
    Witam.
    To normalne komunikaty po resecie i przywróceniu ustawień na domyślne.
    Trzeba wejść do biosu i poustawiać wszystkie parametry.Po-tem zapisać i powinno być oki.
    W niektórych biosach samo wejście do biosu po takim komunikacie i bez zmian czegokolwiek, apotem zapisanie tego powoduje, że ustawinia bedą domyślne i bios nie będzie generował komunikatów.
    Wymień też baterię dla pewności.
    Jeśli wcisniesz F1 to komputer wystartuje dalej.

Wybór domyślnych nic nie daje, bateria została już wymieniona, procesor działa w innej płycie, inny cpu nie działa natomiast w mojej.

0
  • #4 02 Kwi 2011 19:06
    entermen
    Poziom 31  

Co się dzieje jak kolega wciska F1?

0
  • #5 02 Kwi 2011 20:41
    C0nrad
    Poziom 8  

entermen napisał:
    Co się dzieje jak kolega wciska F1?

To co w pierwszym poście.
    Power, następnie dioda na monitorze z pomarańczowej zmienia kolor na zieloną :D i...nic... i tak w kółko. Do BIOSu mogę się dostać tylko po wyjęciu baterii/ użyciu zworki.
    Wtedy pojawiają się komunikaty jak na zdjęciach, najpierw najdłuższy itd. kończąc na "warning cpu over..please re-setting..." (czyli drugie zdjęcie/drugi rząd).
    Po zapisaniu standardowych ustawień w BIOSie wracamy do "zapalania się i gaśnięcia monitora", a samo F1 (bo mogę je wybrać tylko po zabawie ze zworką/baterią) daje jeszcze jeden restart i komunikat ( 2zd., 2rz.), a jeśli i tam wybiorę F1 to...monitor zapala się(właściwie jest sam dźwięk bo przecież obraz w sekundę się nie pojawi na ekranie...) i gaśnie. I mogę tak w kółko...
    Nie wiem czy to cokolwiek znaczy, ale ta płyta nie startowała z BIOSem, który miała bo nie obsługiwała nowszych Athlonów X2. Stare były wykonane w 90nm, nowe w 65nm, ale wystarczyła aktualizacja i wszystko działało ponad dwa lata (najpierw z kartą z rodziny GF 7XXX, a teraz 57XX od AMD, PCIE w nowych płytach ma nowy numerek 3.0). Przecież BIOS sam się nie cofnął do poprzedniego :idea: Poza tym obecny był "dobry", skoro przez dwa lata było OK. Procesor jest na 100% sprawny.
    Interesuje mnie co może być uwalone na płycie? Kość BIOSu, chipset itp. i jakie mogą być objawy danej usterki?
    Czy serwis poza sprawdzeniem każdej części osobno i stwierdzeniem "Nie działa płyta" powie mi co konkretnie jest zepsute ? Szczerze nie chce nic kupować, a np. wymienić kość itp. bo w tej sytuacji lepiej jest zmienić platformę ze względu na stary procesor/RAM :(

0
  • #6 02 Kwi 2011 20:52
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Dlaczego FSB nie jest ustawione na 200?

Po odłączaj wszystko i włącz samą płytę + procesor + pamięci.

0
  • #7 03 Kwi 2011 00:02
    C0nrad
    Poziom 8  

MARCIN.SLASK napisał:
    Dlaczego FSB nie jest ustawione na 200?

Po odłączaj wszystko i włącz samą płytę + procesor + pamięci.

Tak się dzieje czasem* po którymś z kolei użyciu zworki, ale nawet z 200 nie idzie dalej.

0
  • #8 03 Kwi 2011 09:20
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Próbowałeś z inną kartą grafiki?

0
  • #9 13 Kwi 2011 00:34
    C0nrad
    Poziom 8  

MARCIN.SLASK napisał:
    Próbowałeś z inną kartą grafiki?

Skąd wiedziałeś? :P
    Najnowszy BIOS wgrany, mój procesor, ram, dysk działają u kolegi. Jego procesor u mnie nie*.
    * Sprawdziłem kartę, moja u niego wstaje (AMD 5750) z płytą GA-M55S-S3 rev. 2.0, ale też bootuje 2-3 sekundy dłużej, jednak wszystko jest w porządku.
    Jego karta Radek 1950 + reszta moich części = komputer wstał :D
    Komputer uruchamiał się długo z nową kartą, czasami 2-3 próbował zanim wszedł do BIOSu, ale przez kilka miesięcy wszystko było względnie dobrze, zawsze wstawał, nie zawieszał się, nie restartował, skąd nagle taka zmiana?! I czemu po tej nagłej zmianie na ostatnie 100 prób nie przeszedłem dalej niż BIOS i to tylko przy użyciu zworki :(
    To płyta PCIE/chipset, zasilacz? Karta jest już chyba wykluczona tak samo jak reszta (tylko jego ramu nie sprawdzałem u siebie:P).
    Zasilacz "działa" z jego kartą i resztą moich bebechów więc chyba jest sprawny?
    Czy da się to jakoś rozwiązać?

0
  Szukaj w 5mln produktów