Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bester, SPB-315, zamiennik wyłącznika.

30 Mar 2011 15:35 3613 9
 • Poziom 10  
  Witam.

  Mam problem, ponieważ rozpadł mi się wyłącznik (łącznik pakietowy) w spawarce Bester SPB-315, po wyciągnięciu znalazłem na nim symbol 1187T/3M. Wie ktoś czy można kupić taki wyłącznik, a jeśli tak to gdzie. W przeciwnym wypadku prosił bym o polecenie jakiegoś zamiennika.

  Proszę o pomoc.

  Pozdrawiam.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Jeśli jest to wyłącznik sieciowy to można zastąpić go dowolnym 3-fazowym o odpowiednim prądzie znamionowym, a jeśli jest to przełącznik zakresów spawarki (transduktora), to należy odpowiednio przerobić inny łącznik pakietowy (zakleić i dopiłować krzywki) lub kupić z innej używanej spawarki SPB -> od innej nie dopasujesz a nowego/oryginalnego nie kupisz. Przełącznik zakresów- bo chyba o niego chodzi, łączy szeregowo lub równolegle uzwojenia transduktora.

  Ps. Dobrze się "przerabiają" stare DDR-owskie wyłączniki stosowane w spawarkach wirowych (gwiazda- trójkąt).
 • Poziom 10  
  Jest to wyłącznik sieciowy 0-1, prawdopodobnie zwykły 3-f. Znalazłem, że prąd znamionowy tej spawarki to 38A, lepiej dobrać wyłącznik 40A czy 63A?

  Znalazłem coś takiego:
  40A
  63A
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Witam . Ten którego typ podałeś jest to wyłącznik montowany przez producenta i jest to wyłącznik 63 A . Obecnie użytkownicy tych spawarek w miejsce tych wyłączników stosują często styczniki , są bardziej trwalsze .Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Chodzi mi o to, aby było jak najmniej przeróbek i jak najniższy koszt.

  kazimierzbrejta napisał:
  Obecnie użytkownicy tych spawarek w miejsce tych wyłączników stosują często styczniki , są bardziej trwalsze .Pozdrawiam.


  Możesz podać jakiś przykład takiego stycznika.
 • Poziom 22  
  Stycznik również na prąd znamionowy 60 do 63 A , napięcie cewki 230 V np. stare oznaczenie St - 4S do tego dwa przyciski sterownicze i masz kpl.
 • Poziom 10  
  Rozwiązanie ze stycznikiem wygląda na całkiem przyzwoite, ale nie mogę nigdzie znaleźć tego stycznika który podałeś, a te które znalazłem, są montowane do szyny a ich koszt to ponad 200zł, więc chyba pozostanę przy zwykłym wyłączniku 3-f.
 • Poziom 22  
  Podałem Ci stary typ one są tańsze , ich już trudno spotkać , ale jeszcze się spotyka .Tych wyłączników w warunkach domowych bardzo często się używa , stąd ich krótka żywotność .Przyszłościowo zrobisz sobie na styczniku . Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  darek015 napisał:
  Jest to wyłącznik sieciowy 0-1, prawdopodobnie zwykły 3-f. Znalazłem, że prąd znamionowy tej spawarki to 38A, lepiej dobrać wyłącznik 40A czy 63A?


  Zastosuj łącznik 63A, a proponowany przez kol. kazimierzbrejta stycznik uważam za zbędny w tej spawarce.
 • Poziom 10  
  Na chwilę obecną użyję zwykłego łącznika 63A, ponieważ spawarka nie jest używana zbyt często, jednak na dłuższą metę zastanowię się nad użyciem stycznika.

  Dziękuje za pomoc.