Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki miernik częstotliwości kupić?

30 Mar 2011 17:29 10881 13
  • Poziom 20  
    Chcę kupić jakiś miernik.
    Na alledrogo gość ma taki.
    Sprzedam wysokiej klasy miernik częstotliwości do CB (urządzeń radionadawczych).
    PODSTAWOWE FUNKCJE:
    - pomiar częstotliwości przy wszystkich rodzajach modulacji ( AM / FM / LSB / USB / CW ) zarówno w odbiorze jak i w nadawaniu z rozdzielczością 100Hz (tak jak w TRX LINCOLN),
    - tryb pomiaru bezpośredniego poprzez gniazdo antenowe... to bardzo przydatna funkcja dla tych wszystkich którzy nie lubią ingerować we wnętrze CB radia oraz dla serwisantów sprzętu radionadawczego,
    - funkcja przyciemniania wyświetlaczy.
    SZCZEGÓLNE ZALETY: Miernik posiada na wyposażeniu własną sondę FET separującą miernik od CB radia - to najlepsza gwarancja wysokiej jakości urządzenia i dbałości o zachowanie dobrych parametrów całego zestawu.
    Dodatkowo... sześć dużych wyświetlaczy LED w kolorze CZERWONYM lub ZIELONYM + filtr na płycie czołowej - to gwarancja dobrej i długotrwałej widoczności nawet w trudnych warunkach.

Rewelacyjnie szeroki zakres pomiaru w trybie bezpośrednim - od 0,5W do 45W. Przyjazny przycisk zmiany modulacji w połączeniu z “inteligentnym” oprogramowaniem Dwa gniazda UC i wysokiej klasy przewody. Idealny dla radia JACKSON i ALAN 87. Bardzo prosty montaż w połączeniu z prostą obsługą i trwałym wykonaniem. Takiego komfortu nie zapewni żaden inny miernik.

Polecam szczególnie tym, którzy posiadają radia wstęgowe i tym którzy przestrajają radia CB. Urządzenie jest nowe, estetyczne, posiada sondę separującą i pełną instrukcją obsługi (montażu).

Ewentualne pytania proszę kierować na e-mail: terkacb(malpa)o2.pl lub telefonicznie 798-847-164

Miernik współpracuje z: LINCOLN, RANDGER RCL2950, ALAN 9001, ALAN 8001, GORDRZ, ALAN 555, COBRA 2000GTL, JACKSON, ALAN 87, DRAGON CLEAN TON, SUPERSTAR 3900, GRANT, RICHARD, JACK, HERBERT, NEW HERBERT, ALAN 28, ALAN 48 PLUS, KENWOOD TS-520, YAESU FT-7B itp.

DANE TECHNICZNE:
    Częstotliwość wej. maksymalna 99,9MHz - OPCJA 200MHz lub 1GHz
    Rozdzielczość 100Hz ( generator wzorcowy TCXO )
    Minimalny sygnał wej. dla gniazda ant. 0,5W / 27MHz/50om
    Maksymalna moc przelotowa AM/FM=45W
    Ilość pomiarów na sekundę 4/s
    Impedancja wejściowa sondy 1Mom
    Maksymalne napięcie zasilania DC 14,2V (typ. 13.8V/200mA)
    6 wyświetlacze typu LED wysokości 14mm
    1 przycisk sterujący trybem pracy AM, FM, USB, LSB, UH
    Maksymalny SWR <1,2/27MHz
    Obudowa: plastikowa, gumowe nóżki
    Wymiary: szerokość 9cm, głębokość 11cm, wysokość 3,5cm.
    Waga: ok. 280g
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Radio CB na jednym ze zdjęć nie jest przedmiotem aukcji i służy tylko ekspozycji wystawionego miernika.
    Jaki miernik częstotliwości kupić? Jaki miernik częstotliwości kupić?
    Warto takie coś za tą cenę?
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 12  
    Chyba za 130 pln takie stały.
    Ale dokładność 100Hz to można osiągnąć bez TXCO, zwykły kwarc + trymerek wystarczy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Lukas32 napisał:

Nie daj się zwieść reklamie. :!:

Przeczytaj ze zrozumieniem co ten klient wypisuje :

Cytat:
    - pomiar częstotliwości przy wszystkich rodzajach modulacji ( AM / FM / LSB / USB / CW ) zarówno w odbiorze jak i w nadawaniu

a później dodaje, że :
    Cytat:
    - tryb pomiaru bezpośredniego poprzez gniazdo antenowe..

Przecież jeżeli jest to przelotowy pomiar częstotliwości to pomiar może być wykonany tylko przy włączonym nadajniku (PTT). więc słowa " zarówno w odbiorze " maja się nijak do tego.

A juz na 100% nie zadziała poprawnie w emisjach wstęgowych i na CW. :!:

Cytat:
    Miernik współpracuje z: LINCOLN, RANDGER RCL2950, ALAN 9001, ALAN 8001, GORDRZ, ALAN 555, COBRA 2000GTL, JACKSON, ALAN 87, DRAGON CLEAN TON, SUPERSTAR 3900, GRANT, RICHARD, JACK, HERBERT, NEW HERBERT, ALAN 28, ALAN 48 PLUS, KENWOOD TS-520, YAESU FT-7B itp.

No tutaj powalił mnie na kolana a szczęka sięga już do samej ziemi.

wojio napisał :
    Cytat:
    Ale dokładność 100Hz to można osiągnąć bez TXCO, zwykły kwarc + trymerek wystarczy.

TXCO to wzorzec i stabilność pomiaru.
    Dokładność pomiaru jest generowana programowo (cyfrowo).

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Cytat:

TXCO to wzorzec i stabilność pomiaru.

Dokładnie tak miało być, dzieki za zwrócenie uwagi. Chodziło mi oczywiście o stabilność pomiaru.

Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    SP5ANJ napisał:
    Przecież jeżeli jest to przelotowy pomiar częstotliwości to pomiar może być wykonany tylko przy włączonym nadajniku (PTT). więc słowa " zarówno w odbiorze " maja się nijak do tego.

Na zdjęciu widać małą płytkę z wystającymi dwoma drucikami, myślę, że to jest sonda separująca o której pisze Autor i która umożliwia pomiar częstotliwości podczas odbioru. Inną sprawą jest, że osiągnięcie impedancji 1M dla 27MHz wydaje mi się bardzo trudne. Być może tryb modulacji określa sposób pomiaru i wyświetlania wyniku, np. dla LSB możliwie szybkie pomiary i przetrzymanie wyniku na wyświetlaczu, aby nie skakało podczas nadawania.

SP5ANJ napisał:
    A juz na 100% nie zadziała poprawnie w emisjach wstęgowych i na CW. :!:

Dlaczego? Jeśli w CW podczas kreski uda się zmierzyć częstotliwość i przetrzymać ją na wyświetlaczu ok. 1 sekundy, to można powiedzieć, że działanie układu jako miernika częstotliwości nadawania będzie zadowalające. :)

SP5ANJ napisał:

Nie wiem co miałeś na myśli, ale brzmi zabawnie... :)

wojio napisał:

Uwzględniając stabilność krótkoterminową, długoterminową, przy zmianach temperatury otoczenia (np. 10..30*C)...?

Fakt jest faktem, że w opisie sporo bełkotu, mało zaś konkretnych i przede wszystkim jasnych informacji. Ale jest e-mail, można zapytać np. o instrukcję obsługi...

PS nie mam z aukcją i autorem projektu nic wspólnego. :)
  • Moderator
    Tym miernikiem, częstotliwości podczas odbioru nie sprawdzimy. Musi być mieszacz, do jednego wejścia jest podana częstotliwość p.cz. czyli np. 9MHz, a do drugiego wejścia częstotliwość heterodyny. W mieszaczu obie są mieszane i na wyświetlaczu mamy to, co odbieramy. Tak skonstuowany miernik, powinien po podłączeniu zasilania pokazywać częstotliwość pośrednią 9MHz, lub 10,7MHz /
    zależna od radia do którego chcemy miernik podłączyć/. Jeśli gość pisze, że tym miernikiem można częstotliwość odbioru sprawdzić bez ingerencji w radiu, to pisze bzdety.
  • Poziom 40  
    Olek II napisał:
    Tym miernikiem, częstotliwości podczas odbioru nie sprawdzimy. Musi być mieszacz, do jednego wejścia jest podana częstotliwość p.cz. czyli np. 9MHz, a do drugiego wejścia częstotliwość heterodyny. W mieszaczu obie są mieszane i na wyświetlaczu mamy to, co odbieramy. Tak skonstuowany miernik, powinien po podłączeniu zasilania pokazywać częstotliwość pośrednią 9MHz, lub 10,7MHz /
    zależna od radia do którego chcemy miernik podłączyć/. Jeśli gość pisze, że tym miernikiem można częstotliwość odbioru sprawdzić bez ingerencji w radiu, to pisze bzdety.

Ten miernik z aukcji posiada odrębne wejście do pomiaru heterodyny.
    Wymaga podłączenia do wnętrza TRX.
    Wejścia/wyjścia PL służą do pomiaru bezwzględnego sygnału TX.

Widok wnętrza jest w jakimś temacie tu na forum (koleś szuka czipu do tego miernika bo wykonawca powycierał napisy na scalakach).
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1531349.html
  • Poziom 20  
    Rozumiem, że tymi dwoma co podał kolega dipol, można mierzyć również odbiór.

Dodano
    Czy MC66 lub MC31 spełni moje oczekiwania, tzn. zmierzy podczas nadawania i odbioru, oraz w am, fm, usb, lsb? Jeżeli tak to bym go kupił.
  • Poziom 20  
    A czy ten jest warty uwagi

Witam.

Ten miernik to najdokładniejszy ( rozdzielczość 10Hz ) i najlepiej wykonany częstotliwościomierz CB na rynku

- jednym słowem najlepszy.

Miernik może współpracować z każdym CB radiem przy wszystkich rodzajach modulacji ( AM, FM, USB, LSB, CW ),

zarówno przy odbiorze jak i przy nadawaniu.

TEGO NIE POTRAFI ŻADEN INNY MIERNIK ( np. firmowe ALAN i PRESIDENT i większość innych amatorskich

mierzy tylko podczas nadawania i to tylko stabilnie przy modulacji FM ).

Posiada tryb pomiaru bezpośredniego. Bardzo przydatna funkcja dla tych wszystkich, którzy nie lubią ingerować we

wnętrze CB radia oraz dla serwisantów sprzętu radionadawczego - pomiar poprzez gniado antenowe CB radia w szerokim

przedziale mocy (od 0,2W do 35W ).

DUŻY WYŚWIETLACZ LCD z zielonym podświetlaniem - to gwarancja dobrej i długotrwałej widoczności

nawet w trudnych warunkach.

Wewnętrzna NIEULOTNA PAMIĘĆ wszystkich ustawień manualnych.

Dwa gniazda antenowe UC i wysokiej klasy przewody.

Dwa przyciski sterujące - prosta intuicyjna obsługa.

W komplecie z miernikiem SONDA POMIAROWA FET, która separuje miernik od radia nie powodując

w ten sposób obciążenia obwodów CB radia, na którym jest dokonywany pomiar.

Bardzo prosty montaż w połączeniu z prostą obsługą i trwałym wykonaniem. Takiego komfortu nie zapewni żaden

inny miernik.

Polecam szczególnie tym, którzy posiadają radia wstęgowe oraz tym, którzy przestrajają radia CB i zależy im

na dużej dokładności (rozdzielczość 10Hz). Urządzenie jest nowe, estetyczne z pełną instrukcją obsługi-montażu.

DANE TECHNICZNE

Częstotliwość wej. maksymalna: 50MHz (Vpp 50mV) - opcja do 150MHz

Częstotliwość wej. minimalna: 4kHz (zależy od stopnia wejściowego)

Rozdzielczość: 10Hz / 100Hz ( możliwość ręcznego ustawienia)

Podstawa czasu wzorcowego: Japoński generator skompensowany temperaturowo

Ilość pomiarów na sekundę: 1/s lub 4/s ( możliwość ręcznego ustawienia)

Impedancja wejściowa sondy: 1Mom

Napięcie zasilania: DC 13,8V / 200mA ( max. 14.2V )

Wyświetlacz: duży LCD 16 znaków z podświetlaniem zielonym

2 przyciski sterujące trybem pracy: MOD i BAND

Minimalny sygnał wej. dla sondy: 50mV (Vpp) / 50MHz/50om

Minimalny sygnał wej. dla gniazda ant.: 0,2W / 27MHz/50om

Maksymalna moc przelotowa: AM/FM=18W ; SSB=35W

Maksymalne tłumienie przelotowe: 0,7dB/27MHz (typ. 0,5dB)

Maksymalny SWR w przelocie: <1,3/27MHz (typ. 1,2)

Obudowa: czarna - plastikowa, gumowe nóżki (płyta czołowa - ciemny grafit)

Wymiary: szerokość 19cm, głębokość 13cm, wysokość 4cm. (+/- 5mm)

Waga: ok. 290g

To jedyny miernik, który nadaje się do wszystkich typów radia: JACKSON, JACKSON DX w tym JACKSON II ASC

bez wprowadzania jakichkolwiek dodatkowych ustawień .

Przedmiotem licytacji jest:

- miernik częstotliwości wersja FRQ-8FC ( bez opcji pomiaru SWR i PWR ),

- sonda separująca,

- pełne okablowanie,

- instrukcja obsługi i montażu.

Jeżeli nie ten to biorę mc66
  • Poziom 12  
    Witam,
    Skoro już mowa o miernikach, to mógłbym prosić o poradę w którym miejscu można prawidłowo podłączyć takowy miernik jak w temacie?. Ja wziąłem sygnał z diody D401 ( na 402 tez próbowałem)ale ; o ile mam dobre wskazania bez modulowania o tyle podczas niej wskazania zaczynają się zmieniać. Na kanale 20 w podstawie na AM mam 27,200, ale przy modulacji już jest wariacja 27,230...27,300 coś w ten deseń. Zupełnej głupawki dostaje po wejściu na SSB
    :D

Podłączyłem przez sondę bez masy bo po dołożeniu jej do obudowy cewki mieszkającej w bezpośredniej bliskości tych diód, to już całkiem jest niepoważnie. Mam miernik na LED'ach jak podłączałem do Superstar 3900 na gniazdo które jest oryginalnie zamontowane to wskazania stały jak drut na tym mierniku- z modulacją bez modulacji na SSB , AM, FM. Dodam że po podłączeniu w Osławiony i Wychwalany punkt TP3 nie mam żadnych wskazań.
    Gniazdo obecne do miernika jest odseparowane galwanicznie od masy radia, przewodzik dobrej jakości 50om.... A to wszystko dotyczy radia P. Jackson II.
    ---------
    Osławiony :D
    ---------------------------------------
    Tu podłączyłem miarkę
    ------------------------------------------
    Z góry dziękuję za udzielone informacje i poradę.
  • Poziom 2  
    [quote="SP5ANJ"]
    Lukas32 napisał:

Nie daj się zwieść reklamie. :!:

Przeczytaj ze zrozumieniem co ten klient wypisuje :
    Cytat:

Witam. Nie chcę nikogo reklamować bo wydaje mi się że 130zł plus wysyłka za taki miernik to lekka przesada ale jeszcze do niedawna byłem posiadaczem takiego miernika i napiszę parę słów może się komuś przyda, miarka posiada dwa sposoby podłączenia do radia, pierwszy to przez kabel antenowy i tutaj istnieje możliwość pomiaru częstotliwości tylko przy nadawaniu, oraz drugi sposób czyli za pomocą dołączonej do zestawu sondy którą trzeba wlutować na płycie głównej w radyjku, wtedy istnieje możliwość pomiaru zarówno podczas odbioru jak i nadawania. Miernik ten posiada 4 zakresy pomiaru przełączane przyciskiem na górnej obudowie AF-am,fm, US-usb, LS-lsb oraz UH-częstotliwości kf, przełączanie jest trochę uciążliwe i trzeba o tym pamiętać bo wtedy wskazania nijak się mają do rzeczywistej częstotliwości, podczas nadawania miernik potrzebuje parę sekund aby wskazać częstotliwość (tak żeby się unormowała) nie wiem czy to wina radia czy miernika ale to zauważyłem. pozdrawiam

p.s. Zalecam wystrzeganie się mierników wystawianych na allegro itp które nie posiadają możliwości podpięcia się do radia za pomocą sondy, wyświetlanie częstotliwości tylko przy nadawaniu to bzdura i nie znajduje zastosowania podczas robienia łączności ponieważ jeśli szukamy jakiejś stacji to my się do niej dostrajamy, jeśli ktoś proponuje przejście na inną częstotliwość to musimy pokręcić gałką i ustawić na odpowiednią itp.

Moderowany przez rubens:

3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.

• Poziom 20  
    Ja kupiłem mc66 ambw i sobie chwalę. Możliwość zaprogramowania pośrednich to duża zaleta tego miernika