Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik na fale średnie. Odbiór na dowolnym radioodbiorniku. Tranzystory ASY34S

fysiek 30 Mar 2011 19:17 4545 7
 • #1 30 Mar 2011 19:17
  fysiek
  Poziom 24  

  Szukałem, szukałem i znalazłem, ale nie wiem czy dobrze. Jeden ze schematów pochodzi od człowieka, który się tym zajmuje od lat a drugi z książki "Nowoczesne zabawki". Muszę mieć malutki nadajnik, wysyłający sygnał dźwiękowy o malutkiej mocy i zasięgu góra 10 metrów. Najlepiej na niewykorzystane fale średnie, stabilizowany kwarcem...chodzi także o odbiór ma dowolnym radioodbiorniku. Najlepiej, gdyby wszystko można było zrobić na zabytkowych tranzystorach - akurat ASY34S mam pod dostatkiem - no ale ostatecznie to i układ scalony się wepchnie jak nie będzie innej możliwości. Co polecacie?

  Nadajnik na fale średnie. Odbiór na dowolnym radioodbiorniku. Tranzystory ASY34S Nadajnik na fale średnie. Odbiór na dowolnym radioodbiorniku. Tranzystory ASY34S

  0 7
 • #2 30 Mar 2011 19:38
  trebuch1
  Poziom 24  

  Te nadajniczki będą miec tyle harmonicznych że nie trzeba będzie stroić radia.
  Jest to oczywiście nie do przyjęcia. Na wyjściu antenowym ma być obwód rezonansowy lub filtr dolnoprzepustowy.

  0
 • #3 30 Mar 2011 19:41
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  fysiek napisał:
  Najlepiej na niewykorzystane fale średnie ...

  Fale średnie są "bardzo" wykorzystywane.
  Cytat:
  stabilizowany kwarcem...

  Gdzie dostaniesz taki kwarc o takiej lub podobnej częstotliwości.  Pozdrawiam.

  0
 • #4 30 Mar 2011 20:59
  Hyper44
  Poziom 15  

  SP5ANJ napisał:

  Gdzie dostaniesz taki kwarc o takiej lub podobnej częstotliwości.

  Akurat z kupieniem kwarcu 1 MHz nie ma żadnego problemu. Zresztą przy drugim rozwiązaniu, można zrobić dzielnik częstotliwości, więc kwarc niemal dowolny. Filtr na wyjściu jest oczywiście konieczny.

  0
 • #5 30 Mar 2011 21:54
  kondensator
  Poziom 36  

  fysiek napisał:
  Szukałem, szukałem ... malutki nadajnik, wysyłający sygnał dźwiękowy o malutkiej mocy i zasięgu góra 10 metrów. Najlepiej na niewykorzystane fale średnie, stabilizowany kwarcem...chodzi także o odbiór ma dowolnym radioodbiorniku. Najlepiej, gdyby wszystko można było zrobić na zabytkowych tranzystorach - akurat ASY34S mam pod dostatkiem - no ale ostatecznie to i układ scalony się wepchnie jak nie będzie innej możliwości. Co polecacie?

  W takich (i innych) przypadkach pytań "technicznych" najlepiej szukać w języku bardziej popularnym niż polski...
  simple AM transmitter
  simple AM transmitter xtal
  (xtal = skrót oznaczający rezonator kwarcowy)
  средневолновой радиомикрофон
  AM радиомикрофон

  W wyszukiwarkach jest opcja szukania tekstu, jak i obrazków: korzystaj z obu.
  Z daleka o schematów "nadajników" na układach cyfrowych, multiwibratorach...
  Przy większych indukcyjnościach i pojemnościach zamiast fal średnich można uzyskać fale długie (kwarce na fale długie są trudniej dostępne i trudniej wzbudzalne, ale przy mniejszych częstotliwościach stabilność generatorów bez kwarców jest łatwiej uzyskać).
  Jeżeli ma być "kwarcowo" - być może w niektórych przypadkach rezonatory ceramiczne (spotykane np. w pilotach RTV, f przeważnie od ok. 400kHz do 1MHz) będą mogły pracować zamiast "prawdziwych" kwarców.
  Polecam książkę której autorem jest Zdzisław Bieńkowski - "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (jest bezpłatny e-book), m.in. rozdział o generatorach (nie tylko UKF)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic488454.html
  http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ppframe.html
  http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/main.html
  oraz
  - "Układy półprzewodnikowe w urządzeniach krótkofalarskich"
  Autor: Wiktor Chojnacki, WKŁ 1972
  Schematy i opisy układów półprzewodnikowych stosowanych w krótkofalarskich
  urządzeniach nadawczych i odbiorczych. Wskazówki konstrukcyjne i eksploatacyjne. Odbiorcy: krótkofalowcy, radioamatorzy
  technicy radiokomunikacji.
  - "UKŁADY NADAWCZE I ODBIORCZE DLA KRÓTKOFALOWCÓW"
  Autor WIKTOR CHOJNACKI SP5QU, WKŁ 1979
  Bywają na a...ukcjach, w ogłoszeniach, w antykwariatach, lub ostatecznie wirtualne (ale najlepiej się czyta na papierze).

  (Co do przepisów i możliwych sankcji - jak nie znasz, to najpierw poczytaj...)

  0
 • #6 31 Mar 2011 07:26
  fysiek
  Poziom 24  

  Czyli ogólnie prosto nie będzie. Z kwarcami na zakres fal średnich nie ma problemu, na aukcjach internetowych jest ich dużo i w cenie do przyjęcia. Rozumiem, że problem harmonicznych jest poważny, ponieważ pomimo niewielkiego zasięgu jaki chce uzyskać, będę wszystko w okolicy zakłócał. Nadajniki na dolny UKF, zwane teraz pluskwami także są wykonywane w najprostszy sposób i nie trzymają częstotliwości. Są wrażliwe na dotknięcie anteny, pogodę, nawet zmianę pozycji. Przeszukałem internet z zakresie filtru na wyjściu, ale nie znalazłem gotowców, a przyznam się szczerze, że moja wiedza nie powala na zaprojektowanie tego typu układów. Z filtrami wiążę się także strojenie, bo przecież chodzi o to aby przepuszczały tylko nośna a harmoniczne nośnej były tłumione. Tu następny problem, bo czym to zestroić.

  0
 • #7 31 Mar 2011 19:24
  kondensator
  Poziom 36  

  Nie musisz "pchać się w kwarce" na tak niskie częstotliwości. Poszukaj tekstów i obrazków pod: modulator amplitudy (także po angielsku i rosyjsku). W w/w literaturze też masz przykłady. Jak nie masz to postaraj się o oscyloskop, choćby stary i najprostszy do 1MHz - i tak obejmie fale długie i średnie - będziesz widział co robisz choć trochę więcej niż na woltomierzu z sondą w.cz. (jak nie masz to zrób, prostych opisów pełno, na diodzie germanowej ostrzowej np. DOG51, AAP152, GD507). Na UKF sprzęt pomiarowy już nie taki tani ani prosty jak na "kHz", sposób montażu układów też mniej dowolny, no i elementy też nie przypadkowe i nieraz kosztowne- a na "kHz" można zbudować mnóstwo sprzętu w 90...100% z części np. z rozbiórki TV i monitorów CRT (drut w emalii, cewki, dławiki, rdzenie też tam są...). Powodzenia.

  0
 • #8 01 Kwi 2011 11:15
  oldboy8
  Poziom 11  

  Gdzieś w połowie lat 70-tych robiłem taki nadajnik ale na lampach. Miało to pewnie parę watów bo na niewielkiej, jak na długość fali antenie (kilka metrów drutu), "leciało" ze 2 kilometry albo i lepiej. Odbiór na zwykłym "Kolibrze". Radość była wielka ale pod wieczór, gdy pojawiła się propagacja na Europę słychać było na kilkanaście, góra kilkadziesiąt metrów. Od tego momentu fale średnie "zostały uznane za nieprzydatne" i zainteresowanie poszło w kierunku UKF-u.

  1