Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skraplacz i kryza w metrowym kominie. Valliant Turbotec 202-3

xczabajx 30 Mar 2011 20:45 2886 2
 • #1
  xczabajx
  Level 1  
  Witam
  Może ktoś z was rozwieje moje wątpliwości. Robię adaptację strychu w kamienicy. Kupiłem piec: Vaillant TurboTEC pro 202-3.
  Niedługo będę go instalował a tymczasem zabrałem się do czytania instrukcji i znalazłem w niej zdanie, z którym w moim przypadku jakoś nie potrafię się zgodzić. Poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie.
  W instrukcji napisane jest, że obowiązkowy w kominie (60/100) jest skraplacz i kryza zależna od długości komina. W moim przypadku komin będzie miał metr (40cm w mieszkaniu, 20 w ociepleniu i poszuciu dachu (papa) i 40cm na zewnątrz). Kryzę jeszcze potrafię zrozumieć ale czy w tak krótkim kominie jest sens instalowania skraplacza? Słyszałem, że jest on obowiązkowy jeżeli komin ma powyżej 3 metrów ale w instrukcji nie ma odstępstw.
  Z góry dziękuje za odpowiedz.
 • #2
  ogi4
  Level 16  
  Przy pionowym układzie komina kocioł pracujący na mocy minimalnej ma bardzo małą temp. spalin które w połączeniu z zimnym powietrzem zasysającym z zewnątrz będą się skraplały i zalewały komorę spalania.
  Również przy niekorzystnym wietrze i deszczu trochę wody również może się dostać do komina .
 • #3
  Maureli73
  Level 14  
  Witam,

  dla kotła o tej mocy, maksymalna długość systemu powietrzno-spalinowego bez odpływu kondensatu z komina to 6,3 metra, przy czym każde kolano 45 stopni skraca tę długość o 0,5 metra a kolano 90 stopni skraca o 1 metr. Kryzy nie wyciągasz jeżeli system pow.-spal. dla kotła o tej mocy ma długość mniejszą niż 2 metry. Podsumowując - odpływ kondensatu jest niepotrzebny, kryze należy zamontować :D

  pozdrawiam

  p.s. w razie wątpliwości zajrzyj do tej instrukcji...
  Attachments: