Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skraplacz i kryza w metrowym kominie. Valliant Turbotec 202-3

30 Mar 2011 20:45 2664 2
  • Level 1  
    Witam
    Może ktoś z was rozwieje moje wątpliwości. Robię adaptację strychu w kamienicy. Kupiłem piec: Vaillant TurboTEC pro 202-3.
    Niedługo będę go instalował a tymczasem zabrałem się do czytania instrukcji i znalazłem w niej zdanie, z którym w moim przypadku jakoś nie potrafię się zgodzić. Poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie.
    W instrukcji napisane jest, że obowiązkowy w kominie (60/100) jest skraplacz i kryza zależna od długości komina. W moim przypadku komin będzie miał metr (40cm w mieszkaniu, 20 w ociepleniu i poszuciu dachu (papa) i 40cm na zewnątrz). Kryzę jeszcze potrafię zrozumieć ale czy w tak krótkim kominie jest sens instalowania skraplacza? Słyszałem, że jest on obowiązkowy jeżeli komin ma powyżej 3 metrów ale w instrukcji nie ma odstępstw.
    Z góry dziękuje za odpowiedz.
  • Level 16  
    Przy pionowym układzie komina kocioł pracujący na mocy minimalnej ma bardzo małą temp. spalin które w połączeniu z zimnym powietrzem zasysającym z zewnątrz będą się skraplały i zalewały komorę spalania.
    Również przy niekorzystnym wietrze i deszczu trochę wody również może się dostać do komina .
  • Level 14  
    Witam,

dla kotła o tej mocy, maksymalna długość systemu powietrzno-spalinowego bez odpływu kondensatu z komina to 6,3 metra, przy czym każde kolano 45 stopni skraca tę długość o 0,5 metra a kolano 90 stopni skraca o 1 metr. Kryzy nie wyciągasz jeżeli system pow.-spal. dla kotła o tej mocy ma długość mniejszą niż 2 metry. Podsumowując - odpływ kondensatu jest niepotrzebny, kryze należy zamontować :D

pozdrawiam

p.s. w razie wątpliwości zajrzyj do tej instrukcji...
    Attachments: