Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby sygnał w instalacji TV naziemnej w domku

30 Mar 2011 22:56 4263 13
  • Poziom 10  
    Witam,
    Instalacja w domku 3-rodzinnym, antena siatkowa bez wzmacniacza, następnie rozgałęźnik na cztery wyjścia (w opisie "12 dB" więc chyba tyle tłumienia na każdym wyjściu taki jak ten https://obrazki.elektroda.pl/53_1287039384.jpg tylko 4-wyjściowy) dalej jest sajgon, każdy kabel jest innej długości i jakości (grubości i konstrukcji) dodatkowo na części z nich dalej są wtórnie zainstalowane dalsze rozgałęźniki, sztukówki i inne cuda. W sumie wisi na tym aktualnie 7 telewizorów. Jakość sygnału jest różna na różnych odbiornikach ale była akceptowalna (plusem jest odległóść ok. 10 km od nadajnika Łazy/Raszyn i bezpośrednia widoczność nadajnika) do momentu podłączenia kolejnego, tym razem dużego telewizora z dekoderem MPEG-4, o ile sygnał analogowy na małych telewizorach jest kiepski ale akceptowalny, to na 40" za bardzo widać niedoskonałości, a na MPEGu rwie transmisję. Przy takiej sieci napewno poziom sygnału na poszczególnych telewizorach jest niski, ale większego problemu doszukiwał bym się we wzajemnym zakłucaniu się odbiorników czy różnego rodzaju odbiciach fali na elementach tej pajęczyny kablowej. Niestety solidnej przebudowy instalacji nie da się przeprowadzić gdyż domek został niedawno wyremontowany (z wyjątkiem tej instalacji - niestety) i wszelkie kable idą pod elewacją lub tynkami wewnętrznymi) jedynym miejscem gdzie można pokombinować to jest odcinek od anteny do miejsca rozejścia się czterech "głównych" kabli po budynku (na strychu).
    I tu jest moje właściwe pytanie, czy sytuację poprawi tylko zwykły wzmacniacz dopuszkowy (lub przelotowy wewnętrzny) z zasilaczem i separatorem umieszczonym przed "głównym" rozgałęźnikiem, czy raczej trzeba by postarać się o jakiś wzmacniacz czterowyjściowy wewnętrzny, czy może zastosowanie zwykłych wzmacniaczy spowoduje tylko nasilenie się zakłóceń w sieci, a trzeba by się może skupić na odseparowaniu od siebie głównych gałęzi instalacji czy wręcz pojedyńczych telewizorów (dodatkowym problemem może być to, że telewizory są zasilane z różnych faz, a instalacja antenowa nie jest jakoś uziemiona a odłączona wtyczka potrafi lekko "kopnąć"). Nie napiszę chyba nic dziwnego stwierdzając, że zależy mi na możliwie niewielkich kosztach, ale przede wszystkim chciałbym uniknąć kupowania kolejnych nierzadko drogich elementów w celach eksperymentatorskich. Dodam, że nie zależy mi na jakości typu "obraz-żyleta", nie obraziłbym się na lepszy sygnał analog, ale przede wszystkim chodzi o MPEGa.
    Sorka, że tak długo.
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Próbowałbym poprawy sytuacji przez zastosowanie jako pierwszego rozgałęźnika jakiejś dobrej jakości aktywnej zwrotnicy (najważniejsze aby sygnał z anteny jej nie przesterował -może mieć wbudowany tłumik na wejściu, oraz posiadała sensowną separacje wyjść - pasywne rozdzielacze szerokopasmowe jak ze zdjęcia mają mówiąc delikatnie "kompromisowe parametry". Jeżeli opisywany TV DVB będzie podłączony blisko pierwszego rozdzielacza, są duże szanse na przyzwoitej jakości sygnał na nim.
  • Moderator
    Niepokojące jest to co piszesz, że odbiornik DVB rwie sygnał. świadczy to o tym że sygnał z kabla jest słabszy i gorszej jakości niż odebrany z "przecieków" instalacji.
    Z instalacją jakichkolwiek wzmacniaczy dopuszkowych byłbym bardzo ostrożny w sytuacji gdy sumaryczne napięcie w kablu antenowym przekracza 0,1V a takie masz zapewne - przynajmniej takie wynika z prostych wyliczeń.
    Możesz dokładniej zinwentaryzować tą sieć...? Trasy kabli, sposób rozdziału na pietrach, rodzaje zakończeń w gniazdkach itp itd. Być może gdzieś jest jakiś prosty błąd.
    Przy tak małej odległości od (silnego) nadajnika instalacja całkowicie pasywna musi być wystarczająca, ważne by była właściwie ustawiona.
  • Poziom 39  
    mario_oo napisał:
    Instalacja w domku 3-rodzinnym, antena siatkowa bez wzmacniacza, następnie rozgałęźnik na cztery wyjścia (w opisie "12 dB" więc chyba tyle tłumienia na każdym wyjściu taki jak ten https://obrazki.elektroda.pl/53_1287039384.jpg tylko 4-wyjściowy) dalej jest sajgon, każdy kabel jest innej długości i jakości (grubości i konstrukcji) dodatkowo na części z nich dalej są wtórnie zainstalowane dalsze rozgałęźniki, sztukówki i inne cuda. W sumie wisi na tym aktualnie 7 telewizorów.

kabli, jak piszesz, nie zmienisz - więc wygląda, że może być trudno. Jedyne więc co co pozostaje to:

1. uszczelnić na ile się da całą instalację, a więc:
    # założyć jeszcze raz niezwykle starannie wszystkie złącza F znajdujące się na instalacji. Musi być tak, że złącza F pasują średnicą do kabli. Trzeba dobrać średnice F-ek do średnic kabli. Żadnych taśm izolacyjnych, plastrów do pogrubiania kabla albo ścinania ekranu dla pocienienia, etc... ;)
    # zamiast wtyczek antenowych pozakładać wszędzie złącza F + przejściówka FF-IEC;
    # jeśli występują łączenia kabli (sztukówki) to połączenia wykonać wyłącznie złączami F i przejściówkami FF-FF (tzw. beczkami);

2. wszystkie elementy rozdzielcze, wzmacniające i inne na sieci muszą posiadać złącza F.

3. trzeba by dobrze dobrać podziały sygnału, tak aby na telewizorach było równo. Najlepiej by było, abyś mógł narysować schematycznie ja wygląda ta sieć, a głównie jak jest dzielony sygnał. Ewentualnie oszacował długości poszczególnych przewodów i ich średnicę w klasach: ~3,5mm, 4...5mm, powyżej 5mm. Ale najważniejszy jest sposób podziału, bo tego też nie jesteś w stanie zmienić.

Co do tego głównego dzielnika na 4, to jest coś dziwnego. Bo dzielnik sygnałów TV na 4 ma tłumienie około 7,5dB, a nie 12dB, jak napisałeś. Więc to 12dB to albo nie jest tłumienie, albo jest to niepotrzebnie użyty dzielnik satelitarny, albo jest to jakiś multitap (odgałęźnik wielokrotny) lub jest to dzielnik aktywny ze wzmocnieniem +12dB. Możesz przeczytać typ tego urządzenia?

Jakie wskazania odnoście poziomu i jakości sygnału DVB-T pokazuje TV z DVB-T?

A po uszczelnieniu i wypoziomowaniu można myśleć o wzmocnieniu sygnału, jeśli będzie to potrzebne.

Cytat:
    Nie napiszę chyba nic dziwnego stwierdzając, że zależy mi na możliwie niewielkich kosztach, ale przede wszystkim chciałbym uniknąć kupowania kolejnych nierzadko drogich elementów w celach eksperymentatorskich. Dodam, że nie zależy mi na jakości typu "obraz-żyleta", nie obraziłbym się na lepszy sygnał analog, ale przede wszystkim chodzi o MPEGa.
    spoko - wymiana F-ek i ich dodanie to relatywnie niskie koszty. Elementy rozdzielcze też są relatywnie tanie. Najwięcej kosztowała by cię Twoja robocizna... ;)
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi, ale nie wszystko jest dla mnie jasne i nie wszystko wykonalne.
    1.
    Cytat:
    w sytuacji gdy sumaryczne napięcie w kablu antenowym przekracza 0,1V a takie masz zapewne - przynajmniej takie wynika z prostych wyliczeń.

To przerasta moją wiedzę.
    2.
    Cytat:
    Możesz dokładniej zinwentaryzować tą sieć...? Trasy kabli, sposób rozdziału na pietrach, rodzaje zakończeń w gniazdkach itp itd. Być może gdzieś jest jakiś prosty błąd.

Cytat:
    1. uszczelnić na ile się da całą instalację, a więc:
    # założyć jeszcze raz niezwykle starannie wszystkie złącza F znajdujące się na instalacji. Musi być tak, że złącza F pasują średnicą do kabli. Trzeba dobrać średnice F-ek do średnic kabli. Żadnych taśm izolacyjnych, plastrów do pogrubiania kabla albo ścinania ekranu dla pocienienia, etc...
    # zamiast wtyczek antenowych pozakładać wszędzie złącza F + przejściówka FF-IEC;
    # jeśli występują łączenia kabli (sztukówki) to połączenia wykonać wyłącznie złączami F i przejściówkami FF-FF (tzw. beczkami);

Na tyle co mogłem to rozeznałem tą pajęczynę i poza drobnymi niedoróbkami typu wtyczki i złączka do poprawy to nic konkretnego nie znalazłem.
    3.

Cytat:
    trzeba by dobrze dobrać podziały sygnału, tak aby na telewizorach było równo.

To chyba przerasta moje możliwości, teoretycznego policzenia tłumień (z podziałami) na gałęziach nie jestem w stanie zrobić, nie dysponuję również żadnym miernikiem poziomów (przydał by się pewnie jakiś selektywny a może nawet analizator widma).

4.
    Cytat:
    Co do tego głównego dzielnika na 4, to jest coś dziwnego. Bo dzielnik sygnałów TV na 4 ma tłumienie około 7,5dB, a nie 12dB, jak napisałeś. Więc to 12dB to albo nie jest tłumienie, albo jest to niepotrzebnie użyty dzielnik satelitarny,

Nie mogę aktualnie sprawdzić typu dzielnika, ale po przemyśleniu to faktycznie może być "satelitarny" - (tak jak na zamieszczonym zdjęciu) pasmo 5-2450Mhz z bypasami napięcia stałego. Nie wiem tylko czym może się różnić (tylko tłumieniem?) od "telewizyjnego"?

5.
    Cytat:
    A po uszczelnieniu i wypoziomowaniu można myśleć o wzmocnieniu sygnału, jeśli będzie to potrzebne.

Nad uszczelnieniem jeszcze popracuję, wypoziomowanie to chyba bez szans, a jeśli chodzi o wzmocnienie to mam pewne obawy, pamiętam jeszcze z dawnych czasów gdy tam mieszkałem (a sygnał był z pałacu), gdy pojawiały się nowe kanały (oprócz TVP), to ich sygnał był na tyle słaby, że trzeba było stosować wzmacniacze (wówczas jedyne ogólnodostępne w rozsądnej cenie były zwykłe dopuszkowe - raczej nędznej jakości) problemem były wtedy duże zakłucenia intermodulacyjne i harmoniczne, ponieważ rozrzut mocy nadajników nadal jest duży obawiam się, że może być podobnie (chyba, że dzisiejsze wzmacniacze są lepszej jakości).

Pozdrawiam i liczę na dalszą pomoc.

I jeszcze jedno, w międzyczasie pokusiłem się o sprawdzenie jak na jakość sygnału wpływa eleiminowanie z instalacji gałęzi, odłączałem od głównego dzielnika poszczególne gałęzie sieci (niestety nie miałem terminatora do domykania wolnego gniazda w rozgałęźniku) i wpływ na sygnał był praktycznie żaden - zmiany były niezauważalne, po spięciu na krótko anteny do tej gałęzi na której wisi m. in. telewizor z MPEGiem jakość była OK, może więc nie ma żadnego bug'a w sieci tylko po prostu poziomy są za słabe, może faktycznie przydałby się wzmacniacz lub aktywny dzielnik?
  • Poziom 39  
    mario_oo napisał:
    Na tyle co mogłem to rozeznałem tą pajęczynę i poza drobnymi niedoróbkami typu wtyczki i złączka do poprawy to nic konkretnego nie znalazłem.
    to dobrze. Pamiętaj, że szczelność instalacji ma wpływ głównie na stabilność odbioru DVB-T. Chodzi o zakłócenia impulsowe od wszystkiego, co ma jakikolwiek związek z elektrycznością w domu (włączniki, lodówki, odkurzacze, dzwonki, komputery, etc...). Objawia się to nieregularnymi, sporadycznymi zakłóceniami obrazu, irytującymi na dłuższą metę. Czym dłuższe trasy kablowe i więcej wszelkiego rodzaju złącz, tym więcej potencjalnych problemów.
    Nie objawia się to natomiast na wskazaniach jakości odbieranego sygnału DVB-T na odbiorniku.
    Natomiast przy odbiorach analogu jest to praktycznie niezauważalne przez widza...

Cytat:
    Nie mogę aktualnie sprawdzić typu dzielnika, ale po przemyśleniu to faktycznie może być "satelitarny" - (tak jak na zamieszczonym zdjęciu) pasmo 5-2450Mhz z bypasami napięcia stałego. Nie wiem tylko czym może się różnić (tylko tłumieniem?) od "telewizyjnego"?
    satelitarny różni się od telewizyjnego faktycznie tylko tłumieniem przelotowym - w przypadku rozdzielacza 1/4 telewizyjnego będzie to około 7,5 dB, dla satelitarnego będzie to zaś około 8,5...9dB w paśmie telewizyjnym (12dB na skraju pasma satelitarnego). A więc stosując rozdzielacz sat ma się dodatkowe, niepotrzebne 2...3dB straty. Niby nie wiele, ale sygnał robi się dwa razy mniejszy. A jak dalej też są satelitarne, to znowu dodatkowe dB tłumienia...

Cytat:
    Nad uszczelnieniem jeszcze popracuję, wypoziomowanie to chyba bez szans, a jeśli chodzi o wzmocnienie to mam pewne obawy, pamiętam jeszcze z dawnych czasów gdy tam mieszkałem (a sygnał był z pałacu), gdy pojawiały się nowe kanały (oprócz TVP), to ich sygnał był na tyle słaby, że trzeba było stosować wzmacniacze (wówczas jedyne ogólnodostępne w rozsądnej cenie były zwykłe dopuszkowe - raczej nędznej jakości) problemem były wtedy duże zakłucenia intermodulacyjne i harmoniczne, ponieważ rozrzut mocy nadajników nadal jest duży obawiam się, że może być podobnie (chyba, że dzisiejsze wzmacniacze są lepszej jakości).
    no cóż, przy takiej ilości podziałów i być może długimi trasami kablowymi z kiepskimi kablami - może brakować sygnału na słabszych kanałach analogowych. Kwestia - czy i ile. Jeśli obrazy są zaszumione to można próbować dodać jakiś wzmacniacz wewnętrzny o małym wzmocnieniu, rzędu kilkunastu dB plus ewentualnie strojoną pułapkę na wejściu, aby wytłumić najmocniejsze kanały, gdyby zaczęły pojawiać się zakłócenia. A za tym rozdzielacz 1/4. Można też próbować rozdzielacza aktywnego. Tu tylko próba mogłaby coś pokazać, tak to czyste gdybanie...

Cytat:
    I jeszcze jedno, w międzyczasie pokusiłem się o sprawdzenie jak na jakość sygnału wpływa eleiminowanie z instalacji gałęzi, odłączałem od głównego dzielnika poszczególne gałęzie sieci (niestety nie miałem terminatora do domykania wolnego gniazda w rozgałęźniku) i wpływ na sygnał był praktycznie żaden - zmiany były niezauważalne, po spięciu na krótko anteny do tej gałęzi na której wisi m. in. telewizor z MPEGiem jakość była OK, może więc nie ma żadnego bug'a w sieci tylko po prostu poziomy są za słabe, może faktycznie przydałby się wzmacniacz lub aktywny dzielnik?
    jeśli odłączałeś gałęzie analogowe i nie widziałeś zmiany - to coś jest nie tak, bo przy różnicy 8 dB różnica powinna być widoczna, a jeśli jej nie widzisz, to by znaczyło, że albo sygnały analogowe są OK, albo oglądasz teraz same szumy...

Przy DVB-T to jest tak, że zakres poziomów wejściowych akceptowanych przez odbiornik jest dużo, dużo większy niż przy odbiorach analogowych, i to w odniesieniu do słabych sygnałów. Wygląda, że masz faktycznie trochę za niski sygnał, jeśli z rozdzielaczem były zakłócenia, a bez rozdzielacza nie. Ewentualnie coś jest nie tak z samym rozdzielaczem, choć to mało prawdopodobne.
  • Moderator
    mario_oo : możesz naszkicować układ instalacji w budynku..?

Nabieram przekonania ze problem tkwi w jakimś uszkodzonym elemencie lub w nieodpowiednim rodzaju przewodu na którymś odcinku.
    Wystarczy ze kabel z anteny do pierwszego rozgałęziacza będzie przetarty (uszkodzony na tyle by wlazła woda a co za tym idzie nastąpi wewnętrzna korozja kabla, której nie widać) lub kable jest na tyle stary ze nie nadaje się na znacznie wyższe częstotliwości, jakie są obecnie stosowane.
    Wystarczy krótki odcinek starego kabla z izolacją polietylenową z popękaną izolacja zewnętrzną by siła sygnału spadła nawet kilkanaście razy.
    Jakieś zdjęcia tez by się przydały.

Gdzie to jest? Jak niedaleko Tarczyna czy Wólki kosowskiej to w ramach relaksu podjadę rowerem.... Rzuce okiem...
  • Poziom 10  
    Witam,

Cytat:
    Wystarczy ze kabel z anteny do pierwszego rozgałęziacza będzie przetarty (uszkodzony na tyle by wlazła woda a co za tym idzie nastąpi wewnętrzna korozja kabla, której nie widać) lub kable jest na tyle stary ze nie nadaje się na znacznie wyższe częstotliwości, jakie są obecnie stosowane.
    Wystarczy krótki odcinek starego kabla z izolacją polietylenową z popękaną izolacja zewnętrzną by siła sygnału spadła nawet kilkanaście razy.

Właśnie zdałem sobie sprawę że tak naprawdę to nie sprawdziłem co jest aktualnie "powyżej strychu", kabel na odcinku od rozgałęźnika do wyjścia na dach wyglądał OK, ale jest biały więc nie wiem w jakim jest stanie po kilku (nastu?) latach na dachu, niestety kiedy tam byłem to nie było warunków do wyjścia na dach i w sumie to nie bardzo wiem co się dzieje chociażby w puszce (bo oglądowo z poziomu ulicy antena wygląda OK). :|
    Cytat:
    Gdzie to jest? Jak niedaleko Tarczyna czy Wólki kosowskiej to w ramach relaksu podjadę rowerem.... Rzuce okiem...

Dzięki za ofertę pomocy ale... jest to owszem 10 km od Łaz tylko po przeciwnej stronie ;)

Jeśli kontrola instalacji na dachu nic nie pomoże, to chyba jednak zastosuję wzmacniacz, tylko nie wiem czy dopuszkowy (np. coś takiego http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_d...kowy_lna-101_15db_ekranowany_5v-12v_B4007.htm ) czy przelotowy (np. http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_apl-103_10-14_db_ekranowany_B4033.htm )? Nie chciałbym przegiąć ze wzmocnieniem, a 10 - 15 dB chyba wystarczy żeby się zorientować, czy to bug w instalacji, czy winny jest słaby sygnał.

Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    mario_oo napisał:
    1.
    Cytat:
    w sytuacji gdy sumaryczne napięcie w kablu antenowym przekracza 0,1V a takie masz zapewne - przynajmniej takie wynika z prostych wyliczeń.

To przerasta moją wiedzę.

Jeżeli jest tak jak piszesz to dla przykładu podam, że poziom 0,1V w.cz. jest Bardzo Dużym Poziomem.

Dla porównania :
    sygnał z PKiN jest tylko szeptem
    sygnał z Łaz to tak jakbyś komuś krzyczał w niebo-głosy tuż przy uchu

mario_oo i przestań ciągle wspominać o jakimkolwiek wzmacniaczu z odległości 10km od nadajnik z mocą około 100kW ERP.

Moi przedmówcy wiedzą co piszą a nie ukrywam, że można ich nazwać "fachowcami" w tej branży. :spoko:

Pozdrawiam.
  • Moderator
    100 kW ERP dla sygnalów DVB jednego nadajnika...
    Ale z Łazów idzie 800 kw TVP2, 315 kW POLSAT-u, 100 kW TVN i po kilkadziesiąt kW innych... W sumie około 2 MW mocy, a w antenie moc sygnałów się tylko sumuje...
  • Poziom 10  
    Witam,
    Cytat:
    Moi przedmówcy wiedzą co piszą a nie ukrywam, że można ich nazwać "fachowcami" w tej branży. :spoko:

Nie neguję niczyich kompetencji :spoko: , choć i ja podstawy elektroniki liznąłem (niestety to było prawie dwie dekady temu a teraz wiele wspólnego z tym tematem nie mam).

Cytat:
    Ale z Łazów idzie 800 kW TVP2, 315 kW POLSAT-u, 100 kW TVN i po kilkadziesiąt kW innych... W sumie około 2 MW mocy, a w antenie moc sygnałów się tylko sumuje...

Tylko że problem nie jest z silnymi sygnałami kilkusetkilowatowych nadajników TVP tylko 20 czy 50 kilowatowymi nadajnikami (np. TV4, Puls, MUXy).

Odkąd pamiętam zawsze w tej okolicy były problemy ze słabszymi sygnałami (w tle silnych nadajników), na instalacjach pasywnych odbiór słabych sygnałów był kiepski, a przy stosowaniu wzmacniaczy pojawiały się intermodulacje z TVP2, wcześniej o ile dobrze pamiętam to z PKiNu na 11 kanale szło 1MW mocy (na początku lat '90 jako młody człowiek zmajstrowałem trochę różnych instalacji w tej okolicy i wiele razy było trudno uzyskać dobrą jakość - pamięta może ktoś jeszcze czasy słbiutkiego nadajnika "Top Canal'u"?). Te kilkusetkilowatowe moce bywają czasem przekleństwem dla słabszych sygnałów.

Wracając do tematu, podejrzewam, że znacząco tej instalacji nie będę w stanie już poprawić (chyba że jeszcze zmienię główny rozgałęźnik na może taki - http://satmaniak.pl/product/BVE-40-01,810 - zastanawiam się czy oby tylko na pewno jest to "produkt wysokiej jakości" czy tylko ściema w opisie i jakie ma tłumienie?), może więc jednak zastosować wzmacniacz ale pasmowy (ze wzmocnieniem rosnącym powiedzmy od 30 kanału) lub jakiś słaby wzmacniacz szerokopasmowy tylko po stłumieniu częstotliwości poniżej 30 kanału?
    Koledzy poradźcie coś konkretnego, bo nie chcę zostawić rodziny na pastwę "fachofcuff" którzy przez ostatnie lata tak "doskonale" tiuningowali tą instalację.

Pozdrawiam :)
  • Poziom 17  
    Oj ze wzmacniaczami ostrożnie ja odbieram na 19-sto elementowej Yagi ze Śremu bez wzmacniaczy jakichkolwiek i do tego mam odgałęźnik (nie rozgałęźnik) na dwa odgałęzienia po 7 db tłumienia (są podpięte 3 telewizory)i obraz żyleta jak w analogu tak i cyfrze a dodam ze do Śremu w linii prostej mam 46 kilometrów a i moce są słabsze od Raszyna, z którego Ty odbierasz wiec chyba są wskazane u Ciebie tłumiki a nie wzmacniacze ale po kolei najpierw trzeba wszystko wyeliminować wiec odłącz wszystkie anteny i podłącz pojedynczo pod TV bezpośrednio w ten sposób będziesz wiedział jaki masz faktyczny odbiór bo od tego chyba trzeba zacząć. Takie jest moje zdanie.

Post poprawiłem (regulamin pkt 15) . [SP5ANJ]
  • Moderator
    mario_oo

Po pierwsze laryadi dobrze radzi.
    Metoda "po nitce do kłębka" jest jak najbardziej właściwa.

Na 11tym kanale nie było takiej mocy z PKiN. W latach 70tych 80tych ten nadajnik miał może z 50 kW (6 ścian po 4 dipole na ścianę w układzie heksagonalnym).
    Na zakresie VHF nie przydzielano takich mocy, typowy parytet dla obiektów o H.ant >160 m n.p.t. to 100 kW. Moce 1 MW dotyczyły tylko zakresu UHF.
    Dysproporcje w sygnałach są dość spore co nie oznacza że nie da się ich skompensować. Różnica w wielkości pola pomiędzy nadajnikiem 800 kW a nadajnikiem 20 kW to około 15 dB, czyli około 5:1. Kompensację robi się przy pomocy korektorów, instaluje się je na kablu pomiędzy antena a pierwszym wzmacniaczem lub puntem podziału. Jeżeli mieszkasz w odległości około 10 km od Łazów to dla najsłabszy sygnał TV4 (20 kW) powinien mieć wielkość około 94 dB (napięcia w antenie o zysku około 7 dB). Oznacza to że jeżeli w całej instalacji wielkość tłumienia pomiędzy antena a gniazdem wyniesie od 16 do 20 dB to na gniazdu antenowym przy odbiorniku będziesz miał napięcie około 70 dB (3 mV) co jest wartością optymalna dla przekazów analogowych wielokanałowych.
    Korektor antenowy służy do tego by wytłumić silne sygnały do poziomu porównywalnego dla sygnałów najsłabszych.
    Podam nieco uproszczona tabelkę porównawcza sygnałów mocy do napięcia. Odniesieniem jest moc największa czyli 800 kW.
    800 kW = 0 dB
    400 kW = -3 dB
    200 kW = -6 dB
    100 kW = -9 dB
    50 kW = -12 dB
    25 kW = -15 dB
    Do tego należy dodać poprawkę częstotliwości. Różnica tłumienia pomiędzy kanałem 27 a 55 to około 9 dB - jako poprawkę wynikowa będącą sumą tłumienia wolnej przestrzeni i skuteczności anten.