Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

moduł woltomierza LCD model PM435W - zmiana zakresu wpływa na liniowość

jaclew 31 Mar 2011 00:14 3281 2
  • #1 31 Mar 2011 00:14
    jaclew
    Poziom 14  

Mam moduł woltomierza LCD o oznaczeniu PM435W. Jest to jedna z wielu wersji mierników panelowych LCD, a ta jest o tyle ciekawa, że może mierzyć napięcie z którego jest zasilana, czyli zasilanie i mierzone napięcie mogą mieć wspólną masę!!! Ma też ostrzeżenie (symbol na LCD) o obniżeniu napięcia mierzonego oraz podświetlenie displayu. Można go skonfigurować do mierzenia własnego napięcia zasilania.
    W sumie ciekawy przyrząd o nietypowych możliwościach za niewielkie pieniądze (35 zł)
    Panel wygląda tak:

Zakupiłem wersję na 20V, zaszła jednak potrzeba zmiany na 2V i tu pojawił się problem.
    Instrukcja wprawdzie opisuje, że do zmiany zakresu należy zmienić wartości rezystorów w dzielniku. Zrobiłem to, jednak pomiar jest nielinowy i w dodatku zmienił się próg ostrzegania o niskim napięciu.
    Chciałem się dowiedzieć dlaczego io co jest za to odpowiedzialne. Mozolnie na podstawie ścieżek i elementów rozrysowałem główną część schematu przyrządu:

Jako przetwornik A/D siedzi coś zbliżonego do ICL7106, wiele wartości elementów odczytałem, nie dało się tylko z kondensatorami SMD.
    Dla zakresu 20V dzielnik miał takie wartości: RA=10M / RB=100k. Zmieniając na 2V dałem RA=10M/RB=1M. Zwora A1 zlikwidowana, wykonana zworka między T2 i T3. Kondensator C4 i rezystory R9 i R10 są w montażu THT i wydają się też dobierane do zakresu. Zasilanie od 7,5 do 30 V między +V a -V. Napięcie mierzone między +IN a -V. Wszystko niby logiczne, ale jest problem z liniowością po zmianie zakresu,,,
    Widok PCB od strony elementów:

Jakie są role rezystorów R6, R7, R9, R10, R11+VR1. Jak jednym słowem dobrać ich wartości by "zmusić" miernik do liniowości? Który R odpowiedzialny jest za ustawienie progu alarmu zbyt niskiego napięcia mierzonego? Jest tu coś takiego jak sztuczna masa?
    Może ktoś jest biegły w tym temacie. Proszę o pomoc bo bardzo zależy mi na wykorzystaniu właśnie tego modułu.

• #2 31 Mar 2011 18:34
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Czy na pewno zdjęcie miernika jest identyczne z miernikiem który posiadasz? Gdzie kupiłeś miernik, może tam zasięgnij porady.

• #3 11 Sty 2016 22:41
    lkwi
    Poziom 11  

Witam,
    w tym przypadku aby zachować liniowość musisz mieć przy zmianie zakresu te same wartości Rb i R9

tak więc dla zakresu 2V Rb i R9 mają mieć wartość 1M.

działa liniowo w zakresie pomiarowym.

LOBAT jest zależne od napięcia zasilania V+.
    Napięcie mniejsze niż 8V na tym pinie wskaże LOBAT
    Nie da się tego zmienić.

mam nadzieję że ta informacja będzie pomocna

Pozdrawiam
    Lkwi

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME