Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktualizacja sterowników - o to chodzi?

TDI.SUBARU 31 Mar 2011 10:43 2581 13
  • #1 31 Mar 2011 10:43
    TDI.SUBARU
    Poziom 15  

Witam :!:
    Od dobrych kilku tygodni mam problem ze sterownikami na pc-cie. Próbowałem na rozmaite sposoby, ale nie potrafię ich doprowadzić do odpowiedniego stanu. Możecie mi pomóc?
    Pobrałem program, który przeszukuje kompa odnośnie sterów, ale oczywiście na złość użytkownikowi pobrać softu nie potrafi. Trzeba pobrać 2gi program, który jest do tego zdolny, ale jak zwykle po zapłaceniu i wykupieniu licencji...
    Program nr 1 to "Device Doctor", nr 2 to "Driver Genius Professional Edition".
    Przeskanowałem 1szym, później 2gim, z drugiego dołączam treść wyświetlanego okienka:
    Aktualizacja sterowników - o to chodzi?
    i pytanie, czy odnośnie 1go sterownika programowi chodzi o tę pozycję: http://www.soft32.com/download_179542.html ?
    Wydaje mi się, że wersja jest stosunkowo nowa, skoro "Last Update: 08/26/2010 ", ale czy orientuje się ktoś czy najnowsza?

Z góry dzięki za pomoc :!:
    Pozdrawiam :!: :D

P.S. Nie napisałem tego postu po to, żeby ktoś za mnie poszukał w googlach bo mnie się nie chce, tylko dlatego, że nie posiadam odpowiedniej wiedzy na ten temat. Niestety...

0 13
  • Pomocny post
    #2 31 Mar 2011 10:55
    Kolobos
    Spec od komputerów

Jezeli wszystko jest zainstalowane i dziala to nie ruszaj.
    Po co chcesz instalowac inne sterowniki?

0
  • Pomocny post
    #3 31 Mar 2011 10:58
    voidtec
    Poziom 2  

ja bym olał takie programy, więcej mogą zaszkodzić niż pomóc.

Zrobił bym tak:
    Znalazł dokładny model komputera, jeśli jest firmowy (hp, dell, ibm itp) i ściągnął sterowniki ze strony producenta.

Jeśli masz składaka, to rozkręć go i spisz: model płyty głównej i wszystkiego co jest niezintegrowane (karta graficzna, sieciowa, dzwiękowa itp). Potem googlasz(po modelu) albo wchodzisz na stronę producenta i ściągasz najlepiej właśnie ze strony producenta najnowsze sterowniki.

Podejrzewam, że u Ciebie wystarczy poszukać sterów do płyty głównej.

edit: oczywiście jak pisze przedmówca, jeśli coś się psuje, bo jak nie, to lepiej nie ruszać.

Takie programy to Cię ordynarnie okłamują, po to właśnie, żebyś zapłacił za wykupienie pełnej wersji. Tak jak fałszywe antywirusy-nie robią nic, a jeszcze możesz jakiegoś wirusa złapać

0
  • #4 31 Mar 2011 11:29
    TDI.SUBARU
    Poziom 15  

Sprawa wygląda tak, że od trochę ponad roku mam podłączany przez usb dysk przenośny. I mam problem z jego działaniem. Mianowicie, raz podłączam, czekam chwilkę i jest wszystko ok, komp go wykrywa i normalnie działa, można z niego korzystać, a innym razem jest tak, że podłączam, tak jak poprzednio świeci się z przodu diodka na czerwono, ale tym razem nie przeskakuje na niebieski kolor(oznacza to tyle, że wszystko jest ok z zasilaniem, działaniem itd.), tylko mruga dość szybko czerwono-niebiesko, napęd w środku "strzela", czyli po prostu co chwila próbuje wystartować od nowa, bo ma za słabe zasilanie.
    ZA KAŻDYM RAZEM PODŁĄCZAM OBYDWA PRZEWODY USB, ŻEBY ENERGII BYŁO WYSTARCZAJĄCO.
    I w sumie chodzi mi przede wszystkim o odświeżenie czy uporządkowanie sterowników do usb, ale jak ściągnąłem ten program, to wyświetliło jeszcze odświeżone wersje sterów do innego sprzętu.
    Z tym usb próbuję dość do ładu od dłuższego czasu i ciągle jest coś nie tak. Jak jest spokój przez tydzień z tym dyskiem, to przez następne 2 miechy nie można z niego korzystać.
    Dodam, że dysk jest na 100% sprawny, był wielokrotnie podpinany pod inny sprzęt i wszystko było ok, był wykrywany. Z pendrive`ami nie ma problemu.
    Pobrałem i instalowałem już niezliczone ilości i wersje sterowników i nadal nie wiem o co chodzi.
    "Fabrycznie" nazwijmy to, do kompa była zrobiona płyta ze sterami, dołączone m.in. stery usb 2.0. Ale na początku miałem Linux`a. Później przeszedłem na XP. I wtedy pojawiły się problemy. Po instalacji systemu instalowałem sterowniki m.in. usb. I mimo, że system miał już SP2, to instalator wołał o niego i odsyłał do strony Microsoft`u. I dalej nie szło tego ruszyć. A czy można i jak to obejść nie mam pojęcia.
    Odnośnie sprzętu, to płyta główna to BIOSTAR P4M800-M7A, system XP SP3(update z SP2). Coś jeszcze potrzebne?
    Czy ewentualny problem może tkwić w za małej ilość RAM`u? Tzn. mam 1GB. I zastanawiam się, czy gdy komp długo myśli, to przez to "odcina zasilanie" od usb?
    Myślałem przez jakiś czas, że to może być problem z płytą główną, więc dokupiłem specjalnie kartę usb pod pci i pod tą kartę podpinam dysk. I do niej miałem dołączone sterowniki. I ich też użyłem i niestety jest jak jest :cry:

0
  • Pomocny post
    #5 31 Mar 2011 14:28
    Czarnóh
    Poziom 12  

Jeśli dysk strzela to zastanowiłbym się czy to nie problem właśnie z nim. Wiem, że piszesz, iż dysk czasem działa czasem nie. Jednak takie objawy często występują przy uszkodzeniu przy wstrząsie lub rozszczelnieniu obudowy. Jeśli tak to czy dysk działa czy nie może zależeć od tego w jakiej pozycji go trzymasz bądź trzymałeś.
    Jeśli po podłączeniu dysk nie działa to co robisz, aby zadziałał? Podłączasz jeszcze raz? Restartujesz system?

0
  • Pomocny post
    #6 31 Mar 2011 17:23
    beo
    Poziom 36  

Ram nie ma nic do usb. Ewentualnie zasilacz. Podaj jego markę, moc oraz wartości napięć pomierzone miernikiem. Upewnij się, że w biosie jest włączone AHCI. Bez tego usb, bedzie wykrywane jako 1.1. Sterowniki jakie ogólnie potrzebujesz to Via4in1-wystarczą.

0
  • Pomocny post
    #7 31 Mar 2011 23:45
    ciastex
    Poziom 24  

Wyłącz oszczędzanie energii w USB
    W razie potrzeby może dokup zewnętrzny aktywny kontroler USB, może to być problem prądowy na złączu USB.

0
  • #8 04 Kwi 2011 15:23
    TDI.SUBARU
    Poziom 15  

-dysk nie był uczony latać po ścianach,
    -zawsze gdy był podłączany był w pozycji poziomej, leżącej, czyli normalnej dla takiego sprzętu.
    -jeżeli był transportowany na jakieś znaczne odległości, tzn. nie z pokoju do pokoju, tylko z domu np.: do szkoły, to był odpowiednio zabezpieczany, mianowicie pakowany w oryginalne opakowanie, a jeżeli był do tego wkładany do plecaka, to z plecakiem też obchodziłem się ostrożnie, bo jestem świadomy tego, że elektronika ogólnie pojęta nie lubi nadmiaru wrażeń
    -dysk ma problemy ze startem TYLKO PO PODPIĘCIU DO MOJEGO KOMPA. Po podłączeniu pod jakikolwiek inny pecet czy laptop startował bez problemu
    -jeżeli po podłączeniu dysk nie działa, to po pierwsze się denerwuję, po drugie podłączam go raz jeszcze, aczkolwiek zauważyłem bez problemu, że jeżeli wszystko jest ok ze sterami i ustawieniami wszelakimi, to wystarczy nacisnąć 'power" na kompie i od razu wszystko z dyskiem jest ok.
    -zasilacz to zwykła chińszczyzna, jak już mi ktoś kiedyś napisał na elektrodzie po wrzuceniu zdjęcia opakowania. Moc to 450W(naklejka na obudowie). O jakie napięcia chodzi, w którym miejscu konkretnie?
    -w biosie już chyba ze 4 razy to sprawdzałem, z resztą też się o to pytałem na elektrodzie, podpowiadali mi co i jak, wszystko było ok.
    Aczkolwiek jak grzebałem w biosie, to widziałem "EHCI" nie "AHCI"(chyba, że to literówka). Gdy włączyłem ekran podsumowania, to przy uruchamianiu pcta wyświetla się USB 1.1. Czy się da i jak to zmienić - nie mam pojęcia.
    -sterowniki "Via4in1" - właśnie z nich korzystam.
    -oszczędzanie energii w usb - gdzie to sprawdzić i ewentualnie wyłączyć?

0
  • Pomocny post
    #10 04 Kwi 2011 19:23
    tzok
    Moderator Samochody

Objawy z dyskiem wskazują na braki w zasilaniu USB, podłączasz go do panelu na obudowie czy bezpośrednio do złącz na płycie głównej? Panele w obudowach są często podłączane cienkimi jak włos kabelkami i po podłączeniu dysku spadki napięcia są tak duże, że ma problemy z uruchomieniem - jak już "zaskoczy" to będzie działał.

Sterowniki do aktualizacji jakie znalazł Ci program to sterowniki:
    - karty graficznej
    - karty sieciowej
    - dodatkowego kontrolera USB na PCI
    - chipsetu płyty głównej
    - kontrolera RAID

Te od grafiki możesz zaktualizować, pozostałych bez potrzeby bym nie ruszał.

OHCI to USB 1.0a, USB 1.1 to UHCI, natomiast USB 2.0 to EHCI.

0
  • #11 07 Kwi 2011 14:10
    TDI.SUBARU
    Poziom 15  

Pobrałem Driver Max`a, zarejestrowałem się. Przeskanowało mi kompa, wyświetliło aktualne wersje, wersje najnowsze, zatem wziąłem się za aktualizacje. Szkoda tylko, że jak większość programów jest mocno(wg. mnie) ograniczony, skoro można tylko 2 stery na dobę pobrać nie będąc "Pro". Ale w sumie i tak jest lipa, bo naresetowałem się kompa niezliczoną ilość razy, a problemy się albo zwiększały albo pozostawały bez zmian.
    Mam też na usb inny dysk przenośny, ale zasilany z sieci 230V. Jego wykrywa prawie zawsze. Prawie, bo gdy pobiorę i zainstaluję 1 ze sterowników, niby nowszy, to nie wykrywa również jego. A żeby z tego dysku 230V korzystać normalnie muszę przywracać sterownik sprzed instalacji.
    POGUBIŁEM SIĘ TOTALNIE, NIE MAM POJĘCIA O CO CHODZI. :cry:
    Żeby było jeszcze zabawniej(choć mnie do śmiechu nie jest ani trochę), to po instalacji, resecie kompa z instalatora sterownika i ponownym uruchomieniu kompa i programu w okienku tegoż programu pokazuje mi, że sterownik(i) jest/są nadal w gotowości do instalacji.
    Coś Wam przychodzi do głowy(jak się z tym uporać rzecz jasna) :?:
    Jestem zdeterminowany do tego stopnia, że istnieje opcja oddania przeze mnie pcta do zaufanego serwisu. Chcąc/nie chcąc jestem już zdenerwowany. Jeszcze takich problemów nie miałem.
    A czy ww. problem to może być wina BIOS`u nadającego się do uaktualnienia? Nie chciałbym tego robić, bo naczytałem się o możliwości poważnego uszkodzenia kompa, aczkolwiek ostatecznie można by to zrobić.

Mimo kombinowania problem pozostaje nie rozwiązany, co bardzo mnie martwi :cry:
    Pozdrawiam.

Dodano po 23 [minuty]:

Przed chwilą przyszła mi do głowy pewna myśl: czy te problemy mogą być spowodowane przestarzałą wersją aplikacji pt.:"IC Card reader driver"? Mam zainstalowaną wersję 1.9e2. A doszukałem się wersji 6.0.

0
  • Pomocny post
    #12 07 Kwi 2011 14:29
    Hucul
    Poziom 39  

Może zamiast kombinować z jakimiś programami wyszukującymi sterowniki , sprawdź hardware . Ściągnij sobie jakiegoś linuksa LiceCD np. Kubuntu
    W nim powinny wszystkie urządzenia działać bez szukania sterowników , sprawdź czy pod linuksem występują te same problemy .

0
  • Pomocny post
    #13 07 Kwi 2011 21:36
    tzok
    Moderator Samochody

Ale tu nie ma co gdybać, problem jest wyłącznie sprzętowy, a przynajmniej taki był do czasu zainstalowania Driver Maxa...

Rozwiązanie jest proste - zakup HUBa USB z własnym zasilaczem i podłączanie dysku przez ten HUB, no i teraz odkręcenie tego co namieszał Driver Max w sterownikach.

0
  • #14 09 Paź 2012 08:42
    TDI.SUBARU
    Poziom 15  

Problemem był zasilacz i płyta główna. Przez nie powstawały błędy na dysku, a przez te błędy "porąbało się" w systemie.
    Generalnie sterowniki były ok.
    Dziękuję za zainteresowanie i pomoc :D
    Pozdrawiam :!:

0
  Szukaj w 5mln produktów