Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suzuki swift 1,0 1998 rok Sonda Lambda ?!

31 Mar 2011 13:37 6256 1
  • Level 1  
    Witam kolegów
    Od niedawna jestem posiadaczem Suzuki. Do tej pory byłem zadowolony z użytkowania tego samochodu, lecz czasami podejrzewałem, że autko za dużo pali (poruszam się nim wyłącznie w mieście i jak sądziłem to było główną przyczyną) niepokoił mnie również zapach spalin, gdy samochód stał w garażu a silnik pracował to po krótkim czasie można było się udusić – smrodek jak za zdezelowanym Żukiem czy Polonezem. Jestem po badaniu technicznym samochodu i okazało się, iż spaliny kilkakrotnie przekraczają normy dopuszczalnych zanieczyszczeń. Diagnosta stwierdził, że prawdopodobnie padnięta jest sonda lambda i silnik dostaje za bogatą mieszankę.
    Przyjrzałem się sondzie i sposobowi jak jest podłączona. Poprzedni właściciel samochodu już tam coś majstrował, bo jak widać sonda była wymieniana, i stąd moje wątpliwości. Dużo się już naszukałem i naczytałem, lecz nigdzie nie znalazłem podobnego przypadku.
    Według wszelkich znaków na niebie, ziemi i Internecie wynika, że białe przewody sondy są od grzałki, szary od masy a czarny od sygnału sondy. Jeśli przyjąć, że w wiązce kolory przewodów powinny być oznaczone takimi samymi kolorami to wychodzi na to, że mam nieprawidłowo podłączoną sondę.
    Jak zauważyłem wiązka czterech przewodów od silnika do sondy ma następujące kolory:
    1. Czarny;
    2. Czarny z białym lub jasno szarym paskiem;
    3. Biały;
    4. Biały.
    Przyjmując powyższą zasadę to są one według mnie odwrotnie podłączone z sondą. A może w moim suzuki tak właśnie ma być? Nie wiem i dlatego mam wątpliwości jak w moim przypadku prawidłowo ma być podłączona sonda. Nie chcę spieprzyć sprawy w przypadku ewentualnej jej wymiany.
    Proszę o pomoc :)
    Podłączenie sondy wygląda tak jak na obrazku.
    Suzuki swift 1,0 1998 rok Sonda Lambda ?!
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 42  
    Co za problem sprawdzić miernikiem , co jest na wyprowadzeniu kostki łączącej z sondą. Grzałka 12V , masa - masa na ECU , sygnał / bez pracy silnika na właczonym zapłonie/ - 0,45V.