Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar momentu obrotowego silnika Adamsa, budowa hamownicy.

pawel88cz 31 Mar 2011 16:28 2862 5
 • #1 31 Mar 2011 16:28
  pawel88cz
  Poziom 9  

  Witam
  Na kole naukowym zbudowaliśmy silnik Adamsa i chcielibyśmy dokonać pomiaru momentu obrotowego jaki osiąga ten silnik. Myślałem nad nałożeniem na wał silnika ramienia o danej długości r i pomiarze siły nacisku F, następnie ze wzoru M=Fxr. Można też zrobić inna hamownie w postaci prądnicy, ale z tym było by znowu sporo liczenia, ponadto jak wiadomo silnik Adamsa za dużego momentu nie ma więc ciekawe czy by w ogóle napędził taką prądnice. Najbardziej zależy mi żeby to było w miarę tanie i jako takie dokładne.
  Jeśli macie jakieś pomysły to piszcie.
  Z góry dziękuje i czekam na odpowiedź.[/b]

  0 5
 • #2 31 Mar 2011 16:53
  czesiu
  Poziom 33  

  Ramieniem można zmierzyć moment rozruchowy. Najlepszym rozwiązaniem jest sprzężeniem z prądnicą. W roli prądnicy można dobrać jakiś niewielki silnik DC zbliżony do mocy badanego silnika.

  0
 • #3 31 Mar 2011 17:05
  pawel88cz
  Poziom 9  

  Aha a moment prądnicy oblicze M=P/w tak? a P będzie równe iloczynowi prądu obciążenia prądnicy i napięcia na jej zaskach.
  Mam takie pytanie jeszcze. Są w sklepach takie elektroniczne układy służące do pomiaru siły nacisku. Są dość tanie i czy nie było to by prostszym i tańszym rozwiązaniem? Silnik DC to też jakiś koszt, choć niewykluczone że tutaj miały by zastosowanie małe silniki 12V DC lub 24V DC ze względu na mały moment badanego silnika. I mam pytanie czy takim małym silnikiem można dokonać pomiaru momentu.
  Nawet gdybym się zdecydował na sprzężenie z silnikiem DC lub prądnicą to musiałbym też uwzględnić straty w pomocniczym silniku, ponieważ do wzoru M=P/w podstawiamy moc na wale, a nie pobieraną z sieci.
  Pozdrawiam

  0
 • #4 31 Mar 2011 19:54
  zdziwiony
  Poziom 21  

  Najprościej i chyba najtaniej byłoby umieścić silnik na obrotowej (wahliwej) podstawie i mierzyć moment na obudowie np. przy pomocy wagi. Wał silnika hamować jakimś hamulcem tarciowym, prądnicą albo np. silnikiem indukcyjnym z uzwojeniem zasilanym z regulowanego DC.

  0
 • #5 31 Mar 2011 19:59
  czesiu
  Poziom 33  

  pawel88cz napisał:
  ...Są w sklepach takie elektroniczne układy służące do pomiaru siły nacisku. Są dość tanie i czy nie było to by prostszym i tańszym rozwiązaniem?

  To już prościej założyć klucz dynamometryczny.

  0
 • #6 31 Mar 2011 20:18
  pawel88cz
  Poziom 9  

  Chyba zdecyduje się na zamontowanie na wale maszyny metalowego ramienia i umieszczenie na nim odpowiednich odważników. Najprościej wykonać z tego co jest pod ręką. A im dłuższe ramie tym pomiar dokładniejszy.
  Odnośnie tego klucza dynamometrycznego ile to mnie więcej kosztuje?
  Podejrzewam, że efekt będzie ten sam jak z odważnikami, ponieważ pomiar momentu dokonywany jest na tej samej zasadzie M=Fxr.
  I jeszcze jedno pytanie. Gdybym chciał do tego jakiś wyświetlacz dorobić, który będzie pokazywał siłę a najlepiej gotowy moment. To by było coś:)

  Widzę, że ten klucz dynamometryczny trochę kosztuje jednak;/

  Dodano po 13 [minuty]:

  Ramię plus odważniki to będzie to:)
  Dzięki wszystkim za wypowiedzi i pozdrawiam
  temat zamykam

  -1