Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWM 6091-programator

łukaszG24 31 Mar 2011 17:49 4175 3
  • #1 31 Mar 2011 17:49
    łukaszG24
    Poziom 8  

Witam.Trafił do mnie programator pralki jak w tytule.Na płytce programatora był wypalony lut na nóżce jednego z przekaźników.Jako że ja zajmuję się naprawami RTV poprawiłem tylko wypalone pole lutownicze razem z całą ścieżką oraz kilka innych lutów w okolicach przekaźników i oddałem programator znajomemu który naprawia AGD.
    Po zamontowaniu programatora do pralki znajomy stwierdził że przelutowanie płytki nic nie pomogło.
    Znajomy pokazał mi na przykładzie wirowania na czym polega problem.
    Po ustawieniu programatora na np.wirowanie zaczyna "cykać" jeden z przekaźników ale silnik się nie załącza,po chwili zaczyna świecić kontrolka "koniec prania" na przednim panelu,blokada drzwi działa.
    Znajomy twierdzi że silnik jest sprawny,sprawdzał też pompę,hydrostat.
    Jeżeli ktoś spotkał się z podobnym problemem to proszę o pomoc.Opisałem objaw uszkodzenia tylko tak "powierzchownie" ponieważ pytanie to kieruję w imieniu znajomego i tylko tyle się od niego dowiedziałem.

0 3
  • #2 01 Kwi 2011 00:30
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zdejmij pasek napędowy , zmostkuj elektrody A1 i A2 triaka silnika i ustaw na wirowanie , wtedy przekonasz się czy silnik i jego okablowanie jest sprawne. Czy sprawdzałeś przejścia styków przekaźników w momencie ich załączenia? Jako że naprawiasz RTV proponuję sprawdzić sprawność wszystkich półprzewodników możliwych do sprawdzenia na płycie.

0
  • #3 04 Kwi 2011 22:58
    wosokol
    Poziom 20  

kilka razy spotkałem problem. skończyły się szczotki na silniku lub tu bardziej prawdopodobne z powodu utraty pojemności kondensatora MKT (sprawdź znamionową pojemność) przekaźnik "nie ma siły" podciągnąć styku - za małe napięcie zasilające przekaźnik.

0
  • #4 21 Kwi 2011 15:00
    łukaszG24
    Poziom 8  

Problem rozwiązany.Tak jak koledzy napisali wyżej "winnym" okazał się podobno silnik pralki.
    Tak jak pisałem wcześniej ja tylko miałem u siebie programator a pralka była u znajomego więc nie miałem możliwości więcej posprawdzać.
    Dziękuję Kolegom za pomoc.Temat zamykam.

0