Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budżetowy wzmacniacz lampowy stereofoniczny ECL86 i EF80

Dj Joker 01 Kwi 2011 20:40 24388 68
    xE5150
    Poziom 25  
    Witam.

Jeśli chodzi o wygląd, to udało się koledze.

Wygląda bardzo podobnie do fabrycznych wzmacniaczy Unitra, z czasów PRL.

To nawet miłe wspomnienie...

Pozdrawiam!
  • AM TechnologiesAM Technologies
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Dziękuję, za pozytywną opinię. To zaszczyt, przeczytać opinię Pana dj-MatyAS-a w moim temacie. Naprawdę dziękuję ;)

Choć młody jestem, lubię historię, kiedyś byłem zafascynowany Unitrą, może zostało mi to nadal, dlatego może trochę przypominać tamte czasy.
    DjElano
    Poziom 15  
    widzę ze kolega sie rozpędził i dodaje swoje DIY. Cieszy mnie to, że chcesz sie z nami podzielić swoimi osiągnięciami.
    Kilka groszy ode mnie.
    Wygląd:
    Widać, ze to DIY, nie czepiał bym sie wgniecenia choć dało sie to poprawić.
    Szczeliny po bokach uznam za system chłodzenia :P Moze wystarczy inaczej dokręcić boki i odstępy sie zniwelują?
    Logo rzeczywiście sie kłuci bo w złym miejscu i formacie.
    Gały sie podobają, ale prostota tych przełaczników daje po oczach. Może inaczej sie zamocować nie dało, to sam powiedz.
    Widziałem podświetlenie tych lamp i prawdą jest, że nie szpeci.
    Projekt jest schludnie wykonany a głośniczki pomylił bym z fabrycznymi.
    Koledzy porównują zaprezentowany sprzęt do firmowych wzmacniaczy, a jak autor wspomniał nie jest audiofilem i dzwięk wydobywający sie z tego wzmacniacza jest wystarczający. Choć sam lubie idealny dzwięk to do wygladu nie przywiązuje uwagi bo nie siedze gapiąc sie na lampy tylko słucham tego co oferują.
    Ile waży wzmacniacz?
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Wzmacniacz waży tak "na oko" 5-8kg. Dokręcenie boków nic nie zmieniało, po prostu sklejka z której wykonałem ten boczek, chyba trochę się wypaczyła z biegiem lat...Przełączniki mi się podobają, jedynie sam zamontował bym większy odstęp między nimi, jednak nie było to możliwe ze względu na brak miejsca w obudowie.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    aftys6
    Poziom 19  
    Witam
    Ja mam pytanie.
    Czy zastosowanie w preampie 6N2P wymagałoby dużych zmian w układzie elektrycznym, wartości elementów itd ??

Przez dłuższy czas szukałem prostego preampu z regulacją tonów na lampie i myślę że ten byłby warty sprawdzenia.
    Czekam więc na odpowiedź.

Co do blachy to fajny efekt uzyskałbyś po polerce, np automaxem czy tempo ;)

Generalnie wzmacniacz mi się podoba.
    Czepiacie się dokładności, tymczasem miałem kilka lat temu telosa i wcale nie grzeszył dokładnością pasowania obudowy czy wierceń pod elementy ;)
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Według mojego zdania możesz spokojnie zastosować 6N2P, nie różnią się bardzo charakterystyką.

Ew. skoryguj wartości doświadczalnie. Uwaga, w regulatorze skorygowałem wartość Ra drugiej triody, mianowicie ma 10kR. Wzmacniacz idealnie współgra z wyjściem liniowym.

Schemat tego regulatora znalazłem, na elektrodzie, i nie tylko. To typowy schemat regulatora barwy tonu. Ma jedną wadę...wrażliwy jest bardzo, nawet ułożenie przewodów sygnałowych ma bardzo duży wpływ na oscylacje i wzbudzenia.

Dziękuję za dobre słowo, i radę :) Jak bym mógł w czymś pomóc, zawsze jestem do usług.
    nitros66
    Poziom 26  
    Konstrukcja bardzo ładna, nie licząc paru już wymienionych niedoróbek ( montaż wyłączników ). Mogłeś dodać automatyczne załączanie napięcia anodowego - nawet przez przekaźnik sterowany tranzystorem i stałą RC. Wydłużył byś trochę życie lampom. Osobiście popełniłem wzmacniacz na PCL86, który użytkuję do dziś. Obudowę mam z blachy aluminiowej, wypolerowanej papierem ściernym ( długa i bardzo mozolna praca ) i polakierowanej lakierem do alufelg ( spray, koszt 11zł ) Nic się nie przegrzewa, lakier jak nowy, a blacha się nie utlenia i zachowuje połysk. Bardziej "hi-end'owe" brzmienie mogłeś uzyskać montując TG5-53.
    Pozdrawiam
    nitros66
    Mark II
    Poziom 21  
    Dj Joker napisał:

wrażliwy jest bardzo, nawet ułożenie przewodów sygnałowych ma bardzo duży wpływ na oscylacje i wzbudzenia.

Jest jeszcze bardziej na brak rezystorów antyparazytowych w siatkach triod ECL.
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Faktycznie...o tym nie pomyślałem, warto je tam wprowadzić :)
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Mogłeś dodać automatyczne załączanie napięcia anodowego - nawet przez przekaźnik sterowany tranzystorem i stałą RC. Wydłużył byś trochę życie lampom.

To nie są lampy mocy pracujące w dziwnych warunkach (np. nadajniki) albo unikatowe zabytki, by się tak pieścić. W fabrycznym sprzęcie, nieposiadającym opóźniacza, lampy działały, działają i działać będą latami.
    Cytat:
    Czy zastosowanie w preampie 6N2P wymagałoby dużych zmian w układzie elektrycznym, wartości elementów itd ??

Z dwóch EF80 robisz jedną 6N2P. Uruchamiasz ją jak ECC83, czyli 100k w anodzie, 1,2-1,5k w katodzie i 1M upływowy siatki sterującej.
    Cytat:
    Ja mam tylko takie pytanie: Dlaczego słabowite i coraz to droższe ECL86, a nie np. 6N2P + 6P14P?

Czemu słabowite? Czemu droższe? Może jakieś liczby dla poparcia swojej tezy zamiast kupki słów? 6P14P i ECL86 są tak samo słabowite w porównaniu do GMI90 i tak samo mocarne w porównaniu do 1Ż24B.
    Trafo888
    Poziom 17  
    Cytat:
    Czemu słabowite? Czemu droższe? Może jakieś liczby dla poparcia swojej tezy zamiast kupki słów?

ECL86 NOS są coraz trudniej dostępne. Efekt? Obecne ceny za nówki są mocno zawyżone (tak wiem, że autor użył zalegających mu lampek, ale kiedyś i one padną) Za tą samą kasę co dwie ECL'ki możesz mieć nowe 6N2P-EW i 2x6P14P, które dostaniesz bez problemu. Pominę tu różnicę w trwałości polskich ECL'ek a starych ruskich lamp, które potrafią pracować wiele lat bez najmniejszego spadku emisji. Układ pozostanie ten sam. Trafa głośnikowe też. Tylko zasilacz musi być nieco mocniejszy. Więc koszta będą podobne. ECL86 da realną moc wyjściową rzędu 2,5-3W, a 6P14P 5-6W czyli prawie dwukrotnie więcej. A to już można odczuć na własne uszy.

Cytat:
    6P14P i ECL86 są tak samo słabowite w porównaniu do GMI90 i tak samo mocarne w porównaniu do 1Ż24B.

Taaa... Nie mówiąc już o GU81... Gratuluję toku myślenia. Zresztą co ma piernik do wiatraka?! Jeśli za te same pieniądze możesz zrobić mocniejszy wzmacniacz na łatwiej dostępnych (NOS) i trwalszych w moim odczuciu lampach to odpowiedź nasuwa się sama. Co nie?
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Cytat:
    ECL86 NOS są coraz trudniej dostępne. Efekt? Obecne ceny za nówki są mocno zawyżone (tak wiem, że autor użył zalegających mu lampek, ale kiedyś i one padną)

Mocno zawyżone? Spróbuj sprzedać Telama za 15zł. Powodzenia.
    W podobnych cenach, jak nie ciut wyższych, są 6P14P i 6N2P. One też się kiedyś skończą. Więc co to za logika?
    Cytat:
    Pominę tu różnicę w trwałości polskich ECL'ek a starych ruskich lamp, które potrafią pracować wiele lat bez najmniejszego spadku emisji.

Każda lampa to potrafi, o ile pracuje w dobrze zaprojektowanym układzie i w optymalnych warunkach. Zarówno dla 6P14P, jak i dla ECL86 producent deklaruje tę samą trwałość. Gdzie jest ta znaczna przewaga?
    Cytat:
    ECL86 da realną moc wyjściową rzędu 2,5-3W, a 6P14P 5-6W czyli prawie dwukrotnie więcej.

ECL86 - 4W mocy wyjściowej (gotowy punkt pracy z noty katalogowej)
    6P14P - 6W mocy wyjściowej (Pa max = 14W, podzielić na pół i odjąć ciut dla zdrowego rozsądku)
    Różnica nie jest więc dwukrotna.
    Cytat:
    A to już można odczuć na własne uszy.

O decybelach Kolega nie słyszał? :?
    Cytat:
    Taaa... Nie mówiąc już o GU81... Gratuluję toku myślenia. Zresztą co ma piernik do wiatraka?!

A co komu da określenie, że lampa jest słabowita? Mówi ono cokolwiek konkretnego? Ma cieńsze szkło, łamliwe nóżki czy jak?
    Cytat:
    Jeśli za te same pieniądze możesz zrobić mocniejszy wzmacniacz na łatwiej dostępnych (NOS)

ECL86 są NOS i 6P14P są NOS. Obydwa typy kiedyś się skończą. Z deszczu pod rynnę...
    Cytat:
    i trwalszych w moim odczuciu lampach to odpowiedź nasuwa się sama.

Na czym opierasz to odczucie? Na pomiarach, kilkunastu (-dziesięciu, -set) eksperymentach? Jeżeli usłyszysz spadek mocy wyjściowej wzmacniacza mocy m.cz. to znaczy, że lampa i tak jest do kosza. Ucho czuwa i słyszy logarytmicznie. A to (podkreślam, w optymalnych dla niej warunkach) następuje nie krócej niż po kilkuset godzinach. Ile taki wzmacniacz pracuje? Dwie godziny tygodniowo?
    Trafo888
    Poziom 17  
    Cytat:
    Na czym opierasz to odczucie? Na pomiarach, kilkunastu (-dziesięciu, -set) eksperymentach? W podobnych cenach, jak nie ciut wyższych, są 6P14P i 6N2P. One też się kiedyś skończą.

Na kilkudziesięciu używanych (polskich) ECL86/PCl86 i 6P14P, które przeszły mi przez ręce. Zgadnij jaki był stosunek sprawnych ECL'ek do 6P14'ek? O militarnych wersjach ruskich lamp pewnie też nie słyszałeś co?

Cytat:
    Spróbuj sprzedać Telama za 15zł

Z palcem w nosie. Widywałem już nowe Telamy/Polamy sprzedawane za 30zł.

Cytat:
    O decybelach Kolega nie słyszał?

Wyobraź sobie, że słyszałem.

Cytat:
    A co komu da określenie, że lampa jest słabowita?

A wiesz co skrót myślowy?

Cytat:
    ECL86 są NOS i 6P14P są NOS. Obydwa typy kiedyś się skończą.

Ciężko by pracowały wiecznie...
    Dj Joker
    Poziom 26  
    ECL86, zawsze mogą zostać zastąpione PCL86(a tych mam naprawdę sporo...i to NOS-ów)Po dołożeniu kilku zwojów żarzenia...

"Walenie głową w mur" - Widać po sprzeczaniu się z lampowym mistrzem :)

Na forum nie używamy skrótów, ani slangu. - Tak z regulaminu, jak się czepiać to czepiać. ;)

Ja widywałem i widuję NOS-y Telamu po 15zł.
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Na kilkudziesięciu używanych (polskich) ECL86/PCl86 i 6P14P, które przeszły mi przez ręce. Zgadnij jaki był stosunek sprawnych ECL'ek do 6P14'ek?

Zgadzam się. Lecz PCL86 nie mieszałbym w to, one faktycznie nie grzeszyły trwałością. Głównie z powodu warunków pracy, jakie fundowano im w telewizorach. Wracając do ECL86 - duża ich liczba była w odbiornikach radiowych, które robiły z reguły za kuchenne samograje, grając od rana do wieczora. To normalne, że się zużywały. Gdzie zaś pracowały te 6P14P? Odbiorniki radiowe na tych lampach nie były aż tak bardzo popularne w Związku Radzieckim, głównie ze względu na wysoką cenę takich odbiorników. Jak ktoś go miał, to szanował. Poza tym - wzmacniacze, adaptery, telewizory, jakaś aparatura warsztatowa. To nie był sprzęt do działania całymi dniami.
    Cytat:
    Z palcem w nosie. Widywałem już nowe Telamy/Polamy sprzedawane za 30zł.

Bardzo ciekawe. Jakieś wyjątki zawsze się trafiają.
    Ostatnimi czasy Niemcy rzucili się na polskie lampy, może to któraś z tych aukcji...?
    Cytat:
    Wyobraź sobie, że słyszałem.

A umiesz wyciągnąć wnioski?
    Cytat:
    A wiesz co skrót myślowy?

Skrót myślowy powinien być czytelny dla każdego, nie tylko dla jego autora.
    Cytat:
    Ciężko by pracowały wiecznie...

Więc co z tej dysputy wynika? Absolutnie nic! ECL86 zużyją się np. za pięć lat, 6P14P może za sześć-siedem. Obydwie padną i na to się nic nie poradzi.
    Trafo888
    Poziom 17  
    Dj Joker napisał:
    ECL86, zawsze mogą zostać zastąpione PCL86(a tych mam naprawdę sporo...i to NOS-ów)Po dołożeniu kilku zwojów żarzenia...

I bardzo dobrze!

Cytat:
    "Walenie głową w mur" - Widać po sprzeczaniu się z lampowym mistrzem :)

Heh...Noo nawet ciekawe...

Cytat:
    Skrót myślowy powinien być czytelny dla każdego, nie tylko dla jego autora.

A czy ja piszę z przedszkolakami czy z inteligentnymi ludźmi?

Cytat:
    Więc co z tej dysputy wynika? Absolutnie nic! ECL86 zużyją się np. za pięć lat, 6P14P może za sześć-siedem. Obydwie padną i na to się nic nie poradzi.

I właśnie o to chodzi! Nigdzie nie pisałem, żę będą długowieczne. Jedyne na co zwróciłem uwagę to, że za podobną cenę, możesz mieć nieco mocniejszą i może trawalszą konstrukcję. Tak ciężko to pojąć? Nigdzie nie pisałem, że źle, że wybrano nieszczęsne ECL'ki. Oczywiście zostałem skrytykowany za to że śmiem mieć własne zdanie na temat czyjejś konstrukcji zaprezentowanej do publicznej oceny. :|To już standard na tym forum.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Też żałuję...że nie zamontowałem selektora wejść...w założeniach miał być...(tam gdzie tabliczka teraz) na zespole isostatów...(Posiadam kilka takich zespolików, są fajne z racji takiej, ze na przyciskach mają napisy "Muzyka" "Film" "Mowa" itd.)jednak miejsca w obudowie nie wystarczyło. Następnym razem lepiej to przemyślę i w następnym wzmacniaczu (który właściwie już powoli się tworzy lecz bardzo wolno...matura itd.) postaram się to zamontować.

Gramofon DIY? To mogło by być coś ciekawego. Mam trochę "złomu" z kilku starych gramofonów pokroju Bambino, może uda się coś z tego sklecić. Na pewno trzeba będzie kupić nową, lepszą wkładkę gramofonową, niż stosowano w Bambinach. Będę nad tym myśleć :)
    Dziękuję, za pomysły :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Faktycznie talerz od G 8010 to czysta poezja...bardzo mi się podoba.
    Bardzo ciekawe to musiało być.
    Chciałbym kiedyś zrobić coś podobnego ;) Myślę że czas się tym zająć. Do tego lampowy przedwzmacniacz RIAA i istny ideał :)
    Dziękuje za wskazówki. :)
    bart1986
    Poziom 17  
    Widzę że, jednak udało ci się dorwać te gdn16/10 ja ciągle śledzę "aledrogo"
    i nikt ich nie sprzedaje w przyzwoitej cenie a cała konstrukcja jak na 200zł jest dobra mi się podoba.
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Dorwałem...jeden działający drugi spalony...narazie grają jeden oryginalny, drugi regenerowany, ale też szukam na portalach aukcyjnych ;) By oba były oryginalne... Ostatnio naszła mnie ochota na "satelitki" elektrostatyczne...i uzupełnienie pasma tymi GDNami....ale co z tego wyjdzie? To zobaczymy...
    kotuniunia
    Poziom 29  
    Choć oryginalny nie będę to i tak mi się ten amplik podoba. Najważniejsze jest to ,że gra czysto.Choć z poprzedniej epoki pozostała mi walizka różnych lamp ,to jestem pełen podziwu bo samemu by mi się nie chciało bawić z taką konstrukcją.:idea:
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Może niekoniecznie chciało mi się tak ładnie to wykonywać, ale chciałem, by był dopracowany, a innej drogi do tego nie ma. :) Po za tym - mógłbym tak pracować całe życie, ani mnie to nie męczy ani nie przeszkadza - sprawia sporą radość. ;) Tylko przeszkadza mi niecierpliwość - już od razu bym chciał skończyć, przez co czasem rezygnuję z dokładności.

Dzięki za słowa uznania. :)
    Mark II
    Poziom 21  
    Trochę brakuje mi osłony na cokoły lamp, np. czegoś w takim rodzaju:
    Budżetowy wzmacniacz lampowy stereofoniczny ECL86 i EF80
    Dj Joker
    Poziom 26  
    No. Zgodzam się...Brakuje... Następnym razem coś wymyślę ;)
    columbo
    Poziom 15  
    Przy zastosowaniu takich lamp trudno uzyskać coś co można by nazwać mianem HI ENDU
    Poza tym konstrukcja ciekawa +za włożona w to prace oraz duży + za regulacje barw

Jestem pełen uznania dla ludzi którzy starają się coś tworzyć

Gratuluje
    edenlubawa
    Poziom 15  
    columbo napisał:
    Przy zastosowaniu takich lamp trudno uzyskać coś co można by nazwać mianem HI ENDU
    Poza tym konstrukcja ciekawa +za włożona w to prace oraz duży + za regulacje barw

Jestem pełen uznania dla ludzi którzy starają się coś tworzyć

Gratuluje

Dlatego autor napisał ala hi end.
    Co wg mnie od razu oznacza że to ma przypominać hi end a nie nim być
    pawel_aa
    Poziom 25  
    edenlubawa napisał:
    Dlatego autor napisał ala hi end.
    Co wg mnie od razu oznacza że to ma przypominać hi end a nie nim być

Koledzy wykazali już, że tej konstrukcji o wiele bliżej do "The-End" niż "Hi-End".
    Szczerze mówiąc bardzo mnie razi używanie tego określenia w odniesieniu do tego, co widzimy na zdjęciach.
    columbo
    Poziom 15  
    Drodzy forum jest po to aby dyskutować i wyrażać swoja opinie.
    Według mnie określenie hi end czy a la hi end nie pasuje do konstrukcji
    jak i całego zestawu.
    Bron Boże nikogo nie krytykuje jestem pełen uznania dla twórcy ,bo sam wiem
    ile pracy trzeba w to włożyć zarówno mechanicznej jak i elektrycznej,a
    autorowi projektu życzę wielu udanych konstrukcji