Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbiornik przeponowy - czy potrzebny?

31 Mar 2011 23:18 3272 6
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    W tym tygodniu miałem zmieniany zasobnik cwu, stary posiadał jedną wężownice i pojemność 140L, nowy posiada dwie wężownice (jedna dla kolektorów słonecznych) i pojemność 250L. Na dopływie wody użytkowej do zasobnika został zamontowany zbiornik przeponowy, a ponieważ posiadam zbiornik hydroforowy 150L (pompa w studni) to nasuwa mi się pytanie po co jest ten z. przeponowy??
    Jeśli podałem za mało informacji co do instalacji to jutro dopisze oraz mogę dodać zdjęcia wszystkiego.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Pomiędzy zbiornikiem przeponowym a hydroforem masz zawór zwrotny, aby ciepła woda nie cofała się do instalacji zimnej wody.
    Z tego powodu musi być zainstalowany i ma przejmować wzrost objętości wody w zasobniku.
  • Poziom 10  
    Tylko, że nie jest nigdzie zamontowany ten zawór zwrotny. Dodatkowo sprawdziłem czy jest, zamykając zawór zaraz za hydroforem (gdyby był ten zawór zwrotny nie powinno być ciśnienia na zimnej) no i zimna woda leciała jeszcze z kranu, gdy przestała lecieć to na ciepłej już nie było ciśnienia.
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Zawór zwrotny może być zintegrowany z zaworem bezpieczeństwa.
    Nawet gdyby nie było tego zaworu (w co wątpię) to wyobraź sobie taką sytuację, że zakręcasz zawór tuż za hydroforem ponieważ masz jakąś awarię i musisz wymienić rurę. Słonce świeci i podgrzewa w tym czasie zasobnik CWU, który nie ma zabezpieczenia w postaci zaworu bezpieczeństwa i naczynia wzbiorczego.
  • Poziom 10  
    Dziękuje Piracik. W istocie jest tak jak mówisz, zamontowano zintegrowany zawór zwrotny z zabezpieczającym (nie zauważyłem strzałki na nim i myślałem ze jest to tylko zabezpieczający) jednak nie jest on do końca sprawny i przepuszcza on w obie strony.
  • Poziom 28  
    O ile przypominam sobie, w/w zaworek zwrotny nie jest 100% szczelny. Ma naciętą membranę/grzybek po to aby niewielkie ilości wody mogły wracać do wodociągu przy rozszerzaniu się wody w zasobniku; inaczej przepuszczałby cały czas przez swój "króciec bezpieczeństwa" nawet przy niewielkich zmianach temp wody w zasobniku.
  • Poziom 10  
    Wątpliwości rozwiane. Zamykam temat.