Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy właściciel mieszkania zawyża stawki za prąd?

rzarek 31 Mar 2011 23:26 1139 2
  • #1 31 Mar 2011 23:26
    rzarek
    Poziom 1  

Dobry wieczór!

Z góry przepraszam za to, że temat jest chyba nieodpowiedni na tym forum. Z drugiej strony mam świadomość, że prawdopodobnie nigdzie indziej nie otrzymam szybkiej i kompetentnej odpowiedzi.

Od długiego czasu wynajmuję mieszkanie w Krakowie. Ogrzewanie na trzy piece kaflowe z wkładami elektrycznymi. Taryfa G12 (taryfa dzienna i nocna), trzy fazy.
    Właściciel budynku od zawsze mówił, że rachunki w zimie są koszmarne, ale wszyscy tak wysokie płacą. Rzecz w tym, że mój kolega z pracy przeprowadził się ostatnio do bardzo podobnego mieszkania z piecami akumulacyjnymi i płaci rachunki zupełnie sensowne (tj. prawie cztery razy niższe). Nabrałem więc podejrzeń.

Przejdźmy do konkretów. Zużycie w marcu:

I taryfa - 260 kWh
    II taryfa - 800 kWh

Za to wszystko policzono mi ok. 450 zł. Sprawdzam więc stawki za prąd u operatora (Enion Kraków), który prawdopodobnie nam go dostarcza:

260 * 0,2027 (taryfa dzienna, składnik zmienny + opłata jakościowa) = 52,702
    800 * 0,0474 (taryfa nocna, jw.) = 37,92
    6,98 (opłata przejściowa za zużycie między 500 a 1200 kWh/mc)
    5,04 (abonament jednomiesięczny)

= 102,642 + VAT 23% = 126,25 zł brutto.

Tyle mniej więcej, ile płaci mój kolega. Z drugiej strony, jakoś nie chce mi się wierzyć, że opłata za prąd w mieszkaniu z piecami elektrycznymi może być tak niska, poza tym ufam właścicielowi mieszkania (ale często w życiu bywam naiwny;). (Ciekawa sprawa – jeśli się usunie jedno zero po przecinku z taryfy nocnej, wychodzi mniej więcej tyle, ile płacę).

Zakładam, że nie uwzględniam jakiegoś ważnego czynnika. Gdzie tkwi błąd? Czy to ja jestem od dłuższego czasu frajerem, czy są nim właściciele mieszkania, które wynajmuje kolega?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,

Rzarek

• #2 01 Kwi 2011 08:56
    Romulus7874
    Poziom 26  

Opłaty przesyłowej to chyba nie doliczyłeś...

• #3 01 Kwi 2011 09:25
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda

I opłata handlowa,

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson