Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impulsator + bramki logiczne

01 Kwi 2011 10:56 5619 9
  • Poziom 17  
    Witam

Jak dotąd bez problemu obsługiwałem impulsator (encoder) przez mikrokontroler.
    Tym razem potrzebuję dla ograniczenia zakłóceń (EMI), siania etc zrealizować konstrukcję na bramkach logicznych. Jak najprościej.

Szukam więc gotowca, który konwertowałby sygnały z impulsatora (2 piny przesunięte w fazie) na impulsy ruch osią impulsatora lewo/prawo. Każda zmiana pozycji w prawo miałaby dawać impuls (najlepiej masa) na jednym pinie, a w lewo na drugim.

Pozdrawiam
    Leszek
  • Poziom 1  
  • Poziom 17  
    Tyle,że SPI obsłużyć trzeba będzie prockiem (niby można go potem uśpić). Pomijam dostępność:)
    Szukam genialnego w swojej prostocie układu na bramkach logicznych.

Tak czy inaczej dziekuję za zainteresowanie. Znalazłem coś, co może być inspiracją:

• Poziom 1  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Można poeksperymentować z takim układem:
    Impulsator + bramki logiczne Impulsator + bramki logiczne
    En1 i En2 - sygnały (dodatnie) z impulsatora,
    L/P - symuluje dwa kierunki obracania impulsatora (Lewo/Prawo),
    Zer - impuls zerujący przerzutniki (dodatni, wytwarzany opadającym zboczem En1 lub En2, w praktycznej realizacji zamiast inwertera z bramką NOR może to być układ różniczkujący RC z inwerterem lub multiwibrator monostabilny).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Wykoncypowałem układ jak w załączniku. Co o tym sądzicie? Zachowanie styków impulsatora zawarłem na rysunku. Na wyjściu potrzebuję impulsy opadające (stan spoczynku: H) w zależności od kierunku obrotu impulsatora. Raz na jednym peak L, na drugim stałe H i odwrotnie, jeśli zmieni się kierunek.

Pozdrawiam
    Leszek
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak to wygląda w symulacji:
    Bramka (inwerter), na wejściu której jest filtr RC (sygnał A) powinna być raczej z układem Schmitt'a (4093, 74132, itp.).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Dziękuję za symulację . Wygląda,że działa:) Czy tak?

Zupełnie ogólnie: czy układ RC nie wystarczy (jakie proponujesz R i C przy serii cd40 i HC40? Dążę do minimalistycznego rozwiązanie stąd układ całkujący . Mogę jeszcze pokusić się o zamianę NANDów na NAND -z wejściem Schmitta 4093 + obecne RC), pozostawiając w nogę B impulsatora bez Schmitta. Zanim wejście D przerzutnika zacznie przepisywać stan na Q, stan na wejściu dawno się ustabilizuje. Ewentualnie dodać można za wejściem B inwerter z wejściem Schmitta realizowany na czwartym NANDzie z 4093. Wtedy wyjścia CCW i CW zamienią się miejscami.

Mam rację?

Proponowana realizacja. Prościej się chyba nie da.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Też bym tak zrobił, "w realu" także powinno działać :D
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Czyli tak , jak narysowałem wyżej (na 7474 prościej, choćby ze względu na projekt PCB)

Uznaję temat za wyczerpany i zamknięty.
    Pozdrawiam