Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensatory 60 pF do anteny W3DZZ

^ToM^ 01 Apr 2011 11:46 8087 15
 • #1
  ^ToM^
  Level 40  
  Witam.
  Czy ktoś może się podzielić informacją jakie najlepiej zastosować?
  Mam możliwość zakupu nietypowych 55 pF na 4kV.
  Czy one się nadają?
  Chodzi o to na ile w praktyce można odejść od "obowiązkowych" 60 pF aby nie stracić na jakości anteny.
  Może jednak lepiej z czegoś je zrobić i to dokładnie 60 pF ?
  Pozdrawiam.
 • #2
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  5pF na KF nie robi wielkiej różnicy więc sądzę że możesz taki zastosować. Co innego na 2m lub 70cm tam 5pF robi wielką różnicę.
 • #3
  rysta
  Level 21  
  kriss51 wrote:
  5pF na KF nie robi wielkiej różnicy więc sądzę że możesz taki zastosować. Co innego na 2m lub 70cm tam 5pF robi wielką różnicę.

  Żebyś się Kolego nie zdziwił...

  Ten kondensator tworzy w cewką równoległy obwód rezonansowy nastrojony na częstotliwość 7,1MHz a dodatkowo ma wpływ na elektryczną długość anteny na pozostałych pasmach.
  Nb. różnica tych 5pF to odstrojenie obwodu o około 2% przy przeciętnej szerokości pasm amatorskich od około 1,5% do 3% (za wyjątkiem pasm 80 i 10m) nie jest bez znaczenia.
  Podejrzewam, że wiele z nieudanych prób budowy anteny W3DZZ związane jest z błędnym doborem tego kondensatora. Stosując inną pojemność niż zalecana brałbym pod uwagę możliwość, że antena może zachowywać się inaczej niż w opisach.
 • #4
  sgyver1
  Level 17  
  Witaj
  Jeżeli chcesz , żeby ta antena W3DZZ (dość kompromisowa, ale za to dość krótka,no i pare pasm na jednym kablu koncentrycznym :)) w ogóle pracowała, to musisz sprawdzić rzeczywistą częstotliwość rezonansową tych trapów przed powieszeniem (jest podana w opisach-masz ?).Robi się to za pomocą tzw. GDO (+odbiornik/transceiver do dokładnego "odczytu" częstoliwości), ew. analizator antenowy lub lepsze , nowsze zabawki typu VNA lub NWT.Jeżeli nie masz dostępu do któregoś z w/w przyrządów-nie zestroisz raczej poprawnie owych trapów.Istnieje jeszcze popularna metoda "Macajewa" lub prób i błędów-też prowadzi do celu, ale jest długa i zazwyczaj kosztowna:).Dochodzi jeszcze problem stabilności pojemności i indukcyjności tyh trapów, ich hermetyzacji,ciężaru i "dziwnego"-dla sasiadów wyglądu. Sugerowałbym raczej jakiś dipol lub "odwrócone-V" , nawet z załamanym ramieniem(jak brak miejsca).
 • #5
  dipol
  Level 34  
  Wykonaj z laminatu który stanowi korpus cewki patrz zdjęcie w moich postach
  Jest opis strojenia trapów i anteny.Kondensator ma być taki jak w opisie i nie kombinuj z inną pojemnością bo antena będzie 2-pasmowa.
  Sgyver-oscyloskop i generator -nie stroiłeś trapów więc nie twórz nowych teorii-najważniejszy bo tani możesz wykorzystać jako generator nadajnik.Więcej cierpliwości wymaga strojenie trapa włączonego w szereg do wejścia antenowego odbiornika i tak tez można zestroić.
  73!
 • #6
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie mam dużej praktyki z antenami KF, ale za to mam z obwodami rezonansowymi. Czym jest antena jak nie otwartym obwodem rezonansowym. Powiem tak.
  Wiem że ten kondensator z cewką tworzy równoległy obwód rezonansowy, ale o ile przesunie rezonans w górę??
  Gdyby zastosować te rzeczone 60pF, a antena zostanie zainstalowana blisko np. metalowego dachu, muru, itd. to o ile też w górę czy w dół przesunie się rezonans??
  Czy zakupiony kondensator ma idealnie 60pF?? zapewne nie.
  Nie robimy w labolatorium prawda??
  Każdy ma swoje teorie tylko często odbiegają od praktyki.
 • #7
  dipol
  Level 34  
  Trapy od strony praktycznej bez wymyślnych teorii i teoretyzowania.
  Kondensatory 60 pF do anteny W3DZZKondensatory 60 pF do anteny W3DZZKondensatory 60 pF do anteny W3DZZ
  po 20 latach tak wyglądają
  powodzenia w strojeniu anteny! 73!
 • #8
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  dipol wrote:
  Trapy od strony praktycznej bez wymyślnych teorii i teoretyzowania.
  Kondensatory 60 pF do anteny W3DZZKondensatory 60 pF do anteny W3DZZKondensatory 60 pF do anteny W3DZZ
  po 20 latach tak wyglądają
  powodzenia w strojeniu anteny! 73!


  Ale co to ma wspólnego z zastosowaniem kondensatora do trapa o 5pF mniejszego, bo tak brzmi zapytanie kolegi zakładającego temat. To że chwalisz się że po 20 latach wygląda twoja antena tak, a nie inaczej to to inny temat. Bez obrazy, ale wyskoczyłeś jak filip z konopi.
 • #9
  dipol
  Level 34  
  Wykonaj antenę,wyciągnij wnioski i potem podyskutujemy to ty wyskoczyłeś jak filip z konopi.Wyżej napisałem że ma być 60pF-bo będzie miał antenę dwupasmową. Podałem koledze przykład wykonania trapów,może się mu przyda przy konstrukcji anteny..Tobie na pewno nie bo ty wszystko wiesz(dobrze wiedzieć jak ta antena działa i dlaczego 60 pF)
  Pozdrawiam i nie denerwuj się bo ładny i słoneczny poranek.
  73!!
 • #10
  sgyver1
  Level 17  
  dipol wrote:
  po 20 latach tak wyglądają
  powodzenia w strojeniu anteny! 73!


  Witaj
  Zdradź jeszcze tajemnicę, czym uszczelniłeś trapy (mi to wygląda na plastelinę ? :)), czy może to jakiś specjalizowny kauczuk.
  Odnośnie W3DZZ przypomniała mi się jeszcze jedna, autentyczna historia.Kolega miał taką antenę sporo lat rozwieszoną wysoko na dużym osiedlu pomiedzy blokami.Kiedyś pękła linka i jeden z trapów (dość ciężki) wpadł do jednego z mieszkań, wybijając szybę okienną :( 73.
 • #11
  dipol
  Level 34  
  Tak to jest plastelina-szkolna tylko Polska-nie zawiera kwasów substancji szkodliwych -jak dzieciak skonsumuje nie ma prawa mu zaszkodzić hi.
  Wszystkie elementy mogące skorodować śruby ,lutowania, symetryzator (po polakierowaniu) jest zaklejone plasteliną.
  Anteny wykonuje z drutu nawojowego DNE ok 3mm-nie podlega korozji (lakierowany) większa sprawność w stosunku do linki.Linka sie patynuje,koroduje i poszczególne druciki pękają i następuje efekt jak opisałeś.PKL-lansowana przez niektórych kolegów to porażka chyba ze w antenie 500W-100 W na straty to i tak tego nikt nie zauważy hi.
  Silikony wszystkie puszczają wilgoć poza silikonem dekarskim który jest kłopotliwy przy oczyszczaniu pokrytego nim elementu.Plastelina w tym jest bezkonkurencyjna i sprawdzona także przy zakładaniu anten telewizyjnych
  Trapy są podwieszone pod listewkami z laminatu szklanego który jest izolatorem.Trapy są stosunkowo lekkie w porównaniu z trapami które są oferowane w sprzedaży (nawijane z/z a muszą być z odstępem pojemność m/zwojowa psuje trap i antenę).Maja być polutowane !!a nie przykręcane do śrubek także symetryzatory.Stabilność trapów sprawdzona w komorze klimatycznej i polakierowane lakierem uodpornionym na aerozol morski nawinięte srebrzanką.Miałem taką okazję wykonać i zestroić jak pracowałem przy strojeniu radarów.
  Powodzenia przy wykonaniu anteny W3DZZ.Moja pracuje doskonale! na wszystkich pasmach ale wymaga dokładności przy pomiarach i wykonaniu trapów.
  Anteny fabryczne W3DZZ i klony wymagają ponownego strojenia w danej lokalizacji.
  73!
 • #12
  ^ToM^
  Level 40  
  dipol wrote:
  .Miałem taką okazję wykonać i zestroić jak pracowałem przy strojeniu radarów. Powodzenia przy wykonaniu anteny W3DZZ.Moja pracuje doskonale! na wszystkich pasmach ale wymaga dokładności przy pomiarach i wykonaniu trapów.
  Anteny fabryczne W3DZZ i klony wymagają ponownego strojenia w danej lokalizacji.
  73!


  Koledzy, dzięki za wszelkie porady, zdjęcia. No pomysł na kondensatory z laminatu jest fajny. Jednak zastanawiam się jak to dostroić. Chyba trzeba doszlifowywać miedź? Czy nie lepiej jednak jakieś fabryczne zapodać na większe napięcie (3-6kV). SD:Ciekawe ile te laminatowe mają napięcie przebicia.
  Mam GDO/TDO (pytał jeden z kolegów) a nawet lepszy generator czy częstościomierz, więc może doradzicie jak zestroić możliwie precyzyjnie te trapy. Jak rozumiem, gdybym użył tych fabrycznych kondensatorów 55 pF to wtedy musiałbym manipulować ilością zwojów w cewce aby wejść w rezonans?
  Pozdrawiam!
 • #13
  dipol
  Level 34  
  Powtarzam przy tych kondensatorach będzie antena 2-pasmowa- Poczytaj o tej antenie!!-sp6LB -publikacje.. Widzisz jak laminat wygląda nie może być przy krawędziach-było badane w LBO i komorze do7KV przykładałem napięcie .Ponad 20 lat wiszą i nie widać na nich upływu czasu. Jak masz oscyloskop to sprzęgasz nadajnik przez odcinek drutu i zestrajasz przez ściskanie uzwojenia lub rozciąganie na maximum sygnału na oscyloskopie ,bardzo luźno sprzęgnięte z obwodem rezonansowym pojedynczy przewód z generatora i oscyloskopu żeby wyeliminować wpływ w/w miernika/generatora na obwód rezonansowy -to jest 5 minut strojenia.
  Pojemność laminatu docinamy na 60 pF- teraz jest tyle możliwości pomiarowych nie to co 20-parę lat temu. Lub wykonaj generator +cewka i dostrajaj-docinaj laminat-kondensator do rezonansu i też dostroisz pojemność.
  Młodzi myśleć a wy chcecie żeby wam gotowe podać hihi.Za moich czasów nadajnik.,odbiornik itd wykonywało się ręcznie na "kolanie" i dx-się robiło.
  Kondensatory 60 pF do anteny W3DZZKondensatory 60 pF do anteny W3DZZ
  Jak wykonać karkas na trap ,karkas u mnie jest dłuższy żeby laminat nie był przy krawędziach-będzie przebicie- 120W wcz doprowadzam do anteny ( 7 Mhz-odbita <1.1,3.5M-po końcach 1.2-1.3-środek ok 1.1- 14 ;21 po końcach ok 1.3-1.4, 28 pierwsza 500 kHz ok 1.4-potem szybko rośnie kabel 75om 40 letni hi.a ile lamentów nad kablami. oraz symetryzator-zdjęcie w moich postach.Symetryzator wydłuża ramiona!!! Stroimy od 7Mhz potem 3.5 Mhz a jak dokładnie jest to wykonane tak poprawnie pracują pozostałe pasma.-bez WARC-ów.Zauważalny wpływ poziomu wody gruntowej na rezonanse. Tak jest u mnie. Laminat angielski -w owych czasach najlepszy używany przy produkcji sprzętu specjalnego-dwustronny.
  Przeczytałem w czym siedzisz to ja nie widzę żebyś z zestrojeniem miał problem -to dla ciebie temat na jedno popołudnie hihi
  Powodzenia 73!
 • #14
  ^ToM^
  Level 40  
  dipol wrote:

  Przeczytałem w czym siedzisz to ja nie widzę żebyś z zestrojeniem miał problem -to dla ciebie temat na jedno popołudnie.


  Oczywiście, że tak. Jednak po to jest forum, aby wymienić spostrzeżenia, uwagi i metody, których jest bez liku. Spróbuję zrobić z laminatu ale i też na gotowych fabrycznych i postaram się podać swoje odczucia w działaniu obu przypadków. Ponadto już nie jestem taki młody, czterdziestka się zbliża więc młodość to już za niedługo będzie wspomnieniem. Dzięki za konstruktywne podpowiedzi, niemniej jednak być może ktoś coś dorzuci do kosz jeszcze bo jak wiadomo, praktyka czyni mistrza;)
 • #15
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Praktyka podpowiada, że C z laminatu jest OK.

  :D

  Quote:
  Ponadto już nie jestem taki młody, czterdziestka się zbliża więc młodość to już za niedługo będzie wspomnieniem.

  Toś TY emeryt. ??? :D


  Pozdrawiam.
 • #16
  ^ToM^
  Level 40  
  SP5ANJ wrote:
  Ponadto już nie jestem taki młody, czterdziestka się zbliża więc młodość to już za niedługo będzie wspomnieniem.
  Toś TY emeryt. ??? :D


  Nie, no bez przesady, jednak już nie aż tak młody. Jednak do emerytury pewnie zejdzie jeszcze drugie tyle;)
  Ale za to wtedy będę doświadczony z anten. :P
  Pozdrawiam!