Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana karty graficznej, monitor nie reaguje

01 Kwi 2011 13:08 2999 29
  • Poziom 9  
    witam, do tej pory miałem zintegrowaną kartę graficzną GeForce 6100 na płycie ASRock ALIVENF4G. Kupiłem nową pod PCIE ASUS Radeon HD5450. Próbowałem na różne sposoby ją instalować i cały czas to samo. Robiłem też wg poradnika, czyli odinstalowałem sterowniki ze starej karty, wyłączyłem komputer, podłączyłem nową, i do niej monitor, ale monitor jest jakby w stanie czuwania i nie słychać, żeby system się uruchamiał. Gdy karta się wpięta, głośnika systemowego w ogóle nie słychać, w takim stanie podłączałem do obu kart i to samo. Gdy kartę wyjmę wszystko wraca do normy. Oczywiście w biosie też zmieniałem, ustawiłem, tak jak chyba powinno być i nie było efektu, więc próbowałem różnych kombinacji. W moim biosie jest do wyboru która karta ma być aktywna (onboard, pci, pcie) oraz czy pcie ma być w trybie disabled czy enabled. Ustawiałem na enabled , powyższe na pcie i nic. Co źle robię ? Czy update biosu pomoże ? Karta jest nowa, na gwarancji, prosto ze sklepu, nie powinna być zła, dziś może będę miał możliwość sprawdzenia jej na innym kompie.
    PS. Zasilacz mój to nowy TAGAN 350W, w sklepie mówili, że jest silny, dobry...
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    Przepisz dokładnie jak wyglądają te ustawienia w BIOSie.
  • Poziom 9  
    niestety nie mogę zrobić zdjęcia, ale przepisałem , więc tak, do biosu wchodzę przyciskiem F2
    Advanced>CPU Configuration> PCIE Spread Spectrum > Disabled/Enabled
    i
    Advanced>Chipset Configuration>Primary Graphics Adapter> Onboard/PCI Express/PCI

"Producent i model płyty głównej podaj. Upewnij się, czy na płycie są lub nie, zworki przełączające działanie układu zintegrowanego na zewnętrzny."

ASRock ALIVENF4G
    Zworki nie wiem, zaraz sprawdzę, ale kilka miesięcy temu, sąsiad miał problem z kompem i podłączałem jego kartę graficzną GEFOrce 7300 też pod pcie i działała, z tego co pamiętam

edit

zworek nie widzę żadnych
  • Poziom 38  
    Disabled
    Onboard

Takie powinny być ustawienia. Po wykryciu karty w slocie PCI-E ona zostanie użyta, w razie jej niewykrycia zadziała karta zintegrowana. Sprawdź czy na takim ustawieniu i włożonej nowej karcie, jest sygnał video z karty zintegrowanej.
  • Poziom 9  
    czyli ustawić tak jak powyżej i monitor do zintegrowanej podłączyć ?

Dodano po 14 [minuty]:

wlw_wl napisał:
    Disabled
    Onboard

Takie powinny być ustawienia. Po wykryciu karty w slocie PCI-E ona zostanie użyta, w razie jej niewykrycia zadziała karta zintegrowana. Sprawdź czy na takim ustawieniu i włożonej nowej karcie, jest sygnał video z karty zintegrowanej.

Ustawiłem tak, karty nie wkładałem i sygnał ze zintegrowanej był, włożyłem potem kartę i dalej monitor w stanie czuwania, głośniczka nie słychać, napęd nie startuje
  • Poziom 38  
    Czyli po włożeniu karty PCI-E znika sygnał na karcie zintegrowanej, ale nie pojawia się na nowej karcie, tak?
  • Poziom 9  
    tak
  • Poziom 10  
    Primary graphic adapter ustaw na PCI tak jak pisze kolega wyżej, przed tą operacją zresetuj biosa, bo może już coś poprzestawiałeś nie tak.
    Grafa nie ma przypadkiem jakiegoś dodatkowego zasilania?
  • Poziom 9  
    konop20 napisał:
    Primary graphic adapter ustaw na PCI tak jak pisze kolega wyżej, przed tą operacją zresetuj biosa, bo może już coś poprzestawiałeś nie tak.

ok, a PCIE Spread Spectrum ? czyli zresetować bios, ustawić w nim co mówisz, włożyć kartę i sprawdzić ?
  • Poziom 38  
    Czyli ze strony BIOSu wszystko działa dobrze, musiałbyś sprawdzić kartę w innym komputerze albo inną kartę w tym komputerze.

Ustawienia w BIOSie powinieneś mieć takie:
    Overclock Mode:
    [Auto] lub [CPU, PCIE Async.] i wtedy [PCIE Frequency] na 100

[PCIE Spread Spectrum] domyślnie jest na [Enable] więc możesz tak ustawić.

konop20 napisał:
    Primary graphic adapter ustaw na PCI

Jeśli już to na PCI Express, ale przy ustawieniu na Onboard zewnętrzna karta też zostanie wykryta, tylko w wypadku jej braku zadziała zintegrowana.
  • Poziom 9  
    nie widzę w niej żadnego wejścia
  • Poziom 38  
    Oczywiście, że karta nie posiada dodatkowego zasilania...
  • Poziom 9  
    więc tak:
    Tak jak mówił wlw_wl ustawiłem na [CPU, PCIE Async.] i wtedy [PCIE Frequency] na 100 , Primary graphic adapter przestawiłem na PCI Express i monitor podłączony do PCIE jest dalej w stanie czuwania, a podłączając go do zintegrowanej , z włożoną kartą pcie nie dostaje ŻADNEGO sygnału
  • Poziom 36  
    Upewnij się, że napięcia zasilacza są w porządku, ewentualnie spróbuj z innym np 400W. Pod jakie złącze na karcie podłączasz monitor? Może spróbuj HDMI?
  • Poziom 38  
    wlw_wl napisał:
    Czyli ze strony BIOSu wszystko działa dobrze, musiałbyś sprawdzić kartę w innym komputerze albo inną kartę w tym komputerze.
  • Poziom 9  
    beo napisał:
    Upewnij się, że napięcia zasilacza są w porządku, ewentualnie spróbuj z innym np 400W. Pod jakie złącze na karcie podłączasz monitor? Może spróbuj HDMI?

jak te napięcia sprawdzić? do innego zasilacza nie mam dostępu. Monitor podłączam do d-sub, innej możliwości nie mam
  • Poziom 38  
    beo napisał:
    Czy w biosie VGA share memory jest ustawione przynajmniej na 32mb?

8-O
    Możesz wyjaśnić jaki to ma związek z kartą PCIE?
  • Poziom 36  
    W manualu napisane jest, że jeśli vga share memory będzie na auto, to zewnętrzna karta PCI-E, nie będzie aktywna. Tyczy się to co prawda, możliwości dual monitor - współdziałanie obu kart, ale spróbować najpewniej nie zawadzi.
  • Poziom 9  
    ok ,zaraz to sprawdzę, teraz tak:
    Podłączyłem do siebie kartę GeForce 8600GT 1024mb i działała bez problemu z tymi ustawieniami czyli Overclock Mode: [CPU, PCIE Async.] i wtedy [PCIE Frequency] na 100 , Primary graphic adapter przestawiłem na PCI Express i monitor podłączony do PCIE i działała.

Swoją kartę tj. Radeona 5450hd podłączyłem w innym kompie i działała. Więc zaraz sprawdzę to co napisał beo. Ale wydaje mi się, że to wina zasilacza :( moja karta ma chłodzenie pasywne, tamta wiatrakiem, kręcił się. Co o tym myślicie ?

Dodano po 10 [minuty]:

po zmianie ustawień z Auto na 64mb, bo tyle było domyślnie przydzielone, nic się nie zmieniło. Komp tak jakby w ogóle nie startuje, po za wiatrakami. Głośnika nie słychać, i napęd potem też nie zaczyna kręcić. Odłączyłęm napędy, dysk od zasilacza i też to nic nie dało. Czy możliwe, że tej karty nie pociągnie zasilacz a tamtą ciągnął ? czy pasywne chłodzenie pobiera dużo więcej prądu od wiatraka ?
  • Poziom 38  
    Ta karta ma bardzo mały pobór prądu i zasilana jest wyłącznie przez złącze PCIE.
    Jeżeli zarówno karta jak i płyta są sprawne, ale razem nie chcą działać, to nie wiem co może być przyczyną, nie mam na razie pomysłu.

Możesz zmierzyć multimetrem napięcie +12V i +5V, ale osobiście wątpię że to jest problemem - druga karta również nie chciałaby działać.

Pasywne chłodzenie nie pobiera w ogóle prądu, wentylator na karcie z resztą też pomijalną moc pochłania.
  • Poziom 9  
    nie posądzajcie mnie o teorie spiskowe, ale może to jest jakaś wskazówka. Zintegrowana karta jest nvidii i geforcy działają , a radeon nie chce :):)

Dodano po 2 [minuty]:

wieczorem pomierzę te napięcia, ale w tym poradniku tylko do mierzenia wtyczek, a jaki to ma związek z pcie ?
  • Poziom 38  
    Nie ma to nic do rzeczy.
    Jeśli masz taką możliwość, powiedz w sklepie jaka jest sytuacja i spróbuj z inną kartą, nie wiem jakie jest przeznaczenie tego zestawu, ale jestem przekonany, że coś ciekawszego się znajdzie w podobnej cenie.
  • Poziom 9  
    kupiłem przez internet, celem było hdmi, aby podłączyć do tv i pograć w coś, z resztą pytałem jaką kartę kupić, tutaj na forum i taką mi polecili :)
  • Poziom 36  
    A do pci-e prąd z kosmosu dociera? :D Czy z "tych" wtyczek? ;) Coś tu jest nie tak. Może trzeba by wymusić niższy tryb pracy pci-e, lub karty? Jak wyeliminujesz kwestię zasilacza, to bedziemy dalej główkować. Tym bardziej, że właśnie na forum podsunięto Tobie pomysł z tą kartą.
  • Poziom 38  
    Karta jest PCIE 2.0 x16, płyta PCIE x16. Nic tutaj nie trzeba wymuszać, druga karta działa poprawnie przecież.
  • Poziom 9  
    jutro przy niedzieli pomierzę w końcu te napięcia, a uptade biosu dałby coś ?
  • Poziom 36  
    Jeśli jest dostępny, to można spróbować.
  • Poziom 9  
    tak więc, witam z powrotem :)
    uptade biosu nic nie pomógł, pomierzyłem te napięcia w końcu, i tak:
    +5V na wtyczce MOLEX jest prawidłowe czyli ok, 5V
    +12V1 na wtyczce MOLEX jest prawidłowe czyli ok 12V

+3,3V na wtyczce 20/24pin jest NIEPRAWIDŁOWE , w okolicach 0,3 , albo coś źle mierzę
    ale
    +12V na wtyczce 20/24pin jest prawidłowe czyli ok. 12V

dodaje jeszcze screen z EVERESTA, bo tam też -12V odstaje bardzo dużo od normy, chociaż wiem, że dane z tego typu programów, nie muszą być wiarygodne.
    Jeszcze jedno pytanie na tym obrazku http://overclock.pl/images/articles/content/m...mierzenie_napiec_w_zasilaczach_atx/mie_03.jpg jest kabelek biały, u mnie go brakuje, od czego on jest ?

SCREEN: wymiana karty graficznej, monitor nie reaguje
  • Poziom 38  
    Biały przewód to -5V.

Zmierz poprawnie napięcie +3.3V, nie możliwe, żeby tam było 0.3V :?: