Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Pytanie] Przykład projektu w DSM 51

mikajlo 01 Apr 2011 14:07 4632 11
    mikajlo
    Level 10  
    Witam,
    Mam w tym semestrze na uczelni laboratoria z Technik Programowania Mikroprocesorów i jako zaliczenie mam do wykonania projekt w DSM-51 w assemblerze. Nasz wykładowca nie chcę nam narzucać przykładowych tematów i nie podał nam żadnej listy przykładowych projektów.

Dlatego mam do Was pytanie: co mógłbym wykonać na taki projekt? Jako, że zapewne poznamy podstawy programowanie w DSM-51 projekt nie powinien być zbyt trudny. Tak w ogóle zastanawiam się, co pod takim mikroprocesorem można zaprogramować. Z tego co znalazłem w sieci to przeważnie jest to kalkulator albo zegarek.

Na laborkach mamy takie zagadnienia jak: obsługa urządzeń zewnętrznych, pamięć RAM, podstawowe operacje arytmetyczne, obsługa stosu, wyświetlacza 7-segmentowego, przetwornik ac, timery.

Osobiście nie będę działać bezpośrednio na mikroprocesorze tylko na symulatorze dsm-51.

P.S. Proszę administratora o szansę wypowiedzenia się innym użytkownikom w temacie.
    waloch88
    Level 2  
    Witam Panów. Sorki, że wtrącam się w temat ale mam następujący problem.
    Mam do zrobienia projekt o następującej tematyce:
    "wykonać projekt układu uP bazującego na procesorze 8-bitowym (MSC-8051, SAB-835x) oraz opracować schemat blokowy programu.
    Układ do pomiaru ciśnienia atmosferycznego
    Dane: zakres pomiaru: 900 - 1100hPa, dokładność: - nie gorsza nić ± 1%, wyświetlanie wyniku: wyświetlacz LEC 3 pozycyjny"
    Problem dotyczy tego, że nie mam ani chwili czasu na wykonanie tego projektu, gdyż pracuję ciągle na delegacji do późnych godzin...
    Jeżeli ktoś potrafi zrobić taki projekt a chce sobie zarobić to proszę o kontakt:
    wal_och_88(malpa)interia.pl
    504479824
    Pozdrawiam
    mikajlo
    Level 10  
    1.Jak wiadomo czas jest cenny i za dużo go nie mam (jak prawie każdy), ale powiedzmy,że mogę przeznaczyć na projekt max. 2 tygodnie kilkugodzinnej pracy.
    2. Praktycznie nie znam assemblera, choć miałem z nim styczność (zapoznałem się z podstawowymi poleceniami, jakieś proste operacje dodawania).
    3.Mógłbym zrobić coś swojego tylko obawiam się, że będzie to dla mnie trudniejsze (bo w takich przypadkach ciężej o pomoc). A jak ma się przykład, to zawsze jest na co spojrzeć.

Witaj,
    Pytania uściślające:
    1. Ile masz/chcesz/możesz poświęcić na to czasu?
    2. Jak dobrze znasz assembler?
    3. Chcesz zrobić coś swojego czy wzorować się na jakimś przykładzie?
  • Helpful post
    kemot55
    Level 31  
    Możesz zrobić zamek szyfrowy (multipkelsowana klawiatura 4x4, dioda wyjściowa i sterownika rygla) albo sterownik lampek do choinki :-)
    mikajlo
    Level 10  
    @dondu - dzięki za link. Na pewno się przyda.

@kemot55 - w sumie ciekawe propozycje, bo kalkulator to taki obcykany temat. Tylko mam pytanie - czy znajdę jakieś informacje jak zrobić np. taki zamek szyfrowy lub sterownik do lampek. Poza tym, czy jest to do wykonania na symulatorze.
    kemot55
    Level 31  
    Jeżeli chodzi o lampki choinkowe to w zasadzie tylko Twoja fantazja. Jak sobie wymyślisz kolejne przejścia tak będzie to działać. Czy da się to wizualizować w symulacji to zależy od symulatora, ale zawsze możesz użyć PROTEUSA (chyba tak to się pisze).
    W przypadku zamka to na pewno coś gotowego się znajdzie np. [url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1347068.html Link[/url]
    mikajlo
    Level 10  
    Dzięki za wszystkie propozycje. Znalazłem jeszcze jedną ciekawą opcje - zrobienie miernika refleksu, np. polegającego na jak najszybszym wciśnięciu przycisku myszy po zapaleniu lampki LED. Wynik pojawiłby się na 7-segmentowym wyświetlaczu.

Chyba nie jest to zbyt trudne do wykonania?
    andrzejlisek
    Level 28  
    Jeśli chodzi o DSM-51, to takie pomysły mi przyszły do głowy:
    - Gra "Mastermind" dla dwóch osób
    - Generator przebiegu (przebieg jest generowany na wyjście DAC, aby obejrzeć, potrzebny będzie oscyloskop)
    - Gra w cyfry, dla dwóch osób, jedna osoba podaje cyfrę od 0 do 9, lub od 0 do F wykorzystując wszystkie klawisze klawiatury sekwencyjnej, druga osoba nie wie, jaką cyfrę podała pierwsza osoba, podaje swoją. Zasady punktacji mogą być następujące:
    Gracz A podaje cyfrę X, gracz B podaje cyfrę Y:
    Jeżeli X>Y i X-Y>1 To B dostaje 1 pkt
    Jeżeli X>Y i X-Y=1 To A dostaje 2 pkt
    Jeżeli X<Y i Y-X<1 To A dostaje 1 pkt
    Jeżeli X<Y i Y-X=1 To B dostaje 2 pkt

Nie wiem, czy ten poziom nie będzie dla Ciebie za wysoki, ale myslę, że warto posiedzieć i napisać coś ciekawszego niż zegar i kalkulator, jaki był nieraz pisany.

Można wykorzystać terminal VT100 i połączyć DSM-51 do komputera i oprogramujesz komunikacje szeregową (w książce Gałków jest gotowiec, który posłuży do realizacji takiego połączenia i wymiany danych), wtedy terminal (moim zdaniem najlepszy jest program Tera Term) służy jako ekran tekstowy 80x24 znaki, może również przyjmować polecenia z klawiatury (w wymienionej książce to jest opisane), wtedy możliwości DSM-51 znacznie rosną, ale oczywiście trzeba trochę więcej posiedzieć, żeby mieć coś ciekawego, ale jak w szkole jest taka możliwość, to myślę, że warto.

Sprzedaję na Allegro emulator DSM-51 własnego autorstwa, myślę, że cena niewygórowana biorąc pod uwagę ilość włożonej w niego pracy. Ten emulator (jak kupisz pełną wersję) bez problemu uruchamia niemal dowolny program dla DSM-51 i nie ma w nim ograniczeń jak w Jagodzie. Zachęcam do kupna :-)