Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Pytanie] Przykład projektu w DSM 51

mikajlo 01 Apr 2011 14:07 4632 11
 • #1
  mikajlo
  Level 10  
  Witam,
  Mam w tym semestrze na uczelni laboratoria z Technik Programowania Mikroprocesorów i jako zaliczenie mam do wykonania projekt w DSM-51 w assemblerze. Nasz wykładowca nie chcę nam narzucać przykładowych tematów i nie podał nam żadnej listy przykładowych projektów.

  Dlatego mam do Was pytanie: co mógłbym wykonać na taki projekt? Jako, że zapewne poznamy podstawy programowanie w DSM-51 projekt nie powinien być zbyt trudny. Tak w ogóle zastanawiam się, co pod takim mikroprocesorem można zaprogramować. Z tego co znalazłem w sieci to przeważnie jest to kalkulator albo zegarek.

  Na laborkach mamy takie zagadnienia jak: obsługa urządzeń zewnętrznych, pamięć RAM, podstawowe operacje arytmetyczne, obsługa stosu, wyświetlacza 7-segmentowego, przetwornik ac, timery.

  Osobiście nie będę działać bezpośrednio na mikroprocesorze tylko na symulatorze dsm-51.

  P.S. Proszę administratora o szansę wypowiedzenia się innym użytkownikom w temacie.
 • #3
  waloch88
  Level 2  
  Witam Panów. Sorki, że wtrącam się w temat ale mam następujący problem.
  Mam do zrobienia projekt o następującej tematyce:
  "wykonać projekt układu uP bazującego na procesorze 8-bitowym (MSC-8051, SAB-835x) oraz opracować schemat blokowy programu.
  Układ do pomiaru ciśnienia atmosferycznego
  Dane: zakres pomiaru: 900 - 1100hPa, dokładność: - nie gorsza nić ± 1%, wyświetlanie wyniku: wyświetlacz LEC 3 pozycyjny"
  Problem dotyczy tego, że nie mam ani chwili czasu na wykonanie tego projektu, gdyż pracuję ciągle na delegacji do późnych godzin...
  Jeżeli ktoś potrafi zrobić taki projekt a chce sobie zarobić to proszę o kontakt:
  wal_och_88(malpa)interia.pl
  504479824
  Pozdrawiam
 • #4
  mikajlo
  Level 10  
  1.Jak wiadomo czas jest cenny i za dużo go nie mam (jak prawie każdy), ale powiedzmy,że mogę przeznaczyć na projekt max. 2 tygodnie kilkugodzinnej pracy.
  2. Praktycznie nie znam assemblera, choć miałem z nim styczność (zapoznałem się z podstawowymi poleceniami, jakieś proste operacje dodawania).
  3.Mógłbym zrobić coś swojego tylko obawiam się, że będzie to dla mnie trudniejsze (bo w takich przypadkach ciężej o pomoc). A jak ma się przykład, to zawsze jest na co spojrzeć.

  Witaj,
  Pytania uściślające:
  1. Ile masz/chcesz/możesz poświęcić na to czasu?
  2. Jak dobrze znasz assembler?
  3. Chcesz zrobić coś swojego czy wzorować się na jakimś przykładzie?
 • Helpful post
  #6
  kemot55
  Level 31  
  Możesz zrobić zamek szyfrowy (multipkelsowana klawiatura 4x4, dioda wyjściowa i sterownika rygla) albo sterownik lampek do choinki :-)
 • #7
  mikajlo
  Level 10  
  @dondu - dzięki za link. Na pewno się przyda.

  @kemot55 - w sumie ciekawe propozycje, bo kalkulator to taki obcykany temat. Tylko mam pytanie - czy znajdę jakieś informacje jak zrobić np. taki zamek szyfrowy lub sterownik do lampek. Poza tym, czy jest to do wykonania na symulatorze.
 • #8
  kemot55
  Level 31  
  Jeżeli chodzi o lampki choinkowe to w zasadzie tylko Twoja fantazja. Jak sobie wymyślisz kolejne przejścia tak będzie to działać. Czy da się to wizualizować w symulacji to zależy od symulatora, ale zawsze możesz użyć PROTEUSA (chyba tak to się pisze).
  W przypadku zamka to na pewno coś gotowego się znajdzie np. [url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1347068.html Link[/url]
 • #10
  mikajlo
  Level 10  
  Dzięki za wszystkie propozycje. Znalazłem jeszcze jedną ciekawą opcje - zrobienie miernika refleksu, np. polegającego na jak najszybszym wciśnięciu przycisku myszy po zapaleniu lampki LED. Wynik pojawiłby się na 7-segmentowym wyświetlaczu.

  Chyba nie jest to zbyt trudne do wykonania?
 • #12
  andrzejlisek
  Level 28  
  Jeśli chodzi o DSM-51, to takie pomysły mi przyszły do głowy:
  - Gra "Mastermind" dla dwóch osób
  - Generator przebiegu (przebieg jest generowany na wyjście DAC, aby obejrzeć, potrzebny będzie oscyloskop)
  - Gra w cyfry, dla dwóch osób, jedna osoba podaje cyfrę od 0 do 9, lub od 0 do F wykorzystując wszystkie klawisze klawiatury sekwencyjnej, druga osoba nie wie, jaką cyfrę podała pierwsza osoba, podaje swoją. Zasady punktacji mogą być następujące:
  Gracz A podaje cyfrę X, gracz B podaje cyfrę Y:
  Jeżeli X>Y i X-Y>1 To B dostaje 1 pkt
  Jeżeli X>Y i X-Y=1 To A dostaje 2 pkt
  Jeżeli X<Y i Y-X<1 To A dostaje 1 pkt
  Jeżeli X<Y i Y-X=1 To B dostaje 2 pkt

  Nie wiem, czy ten poziom nie będzie dla Ciebie za wysoki, ale myslę, że warto posiedzieć i napisać coś ciekawszego niż zegar i kalkulator, jaki był nieraz pisany.

  Można wykorzystać terminal VT100 i połączyć DSM-51 do komputera i oprogramujesz komunikacje szeregową (w książce Gałków jest gotowiec, który posłuży do realizacji takiego połączenia i wymiany danych), wtedy terminal (moim zdaniem najlepszy jest program Tera Term) służy jako ekran tekstowy 80x24 znaki, może również przyjmować polecenia z klawiatury (w wymienionej książce to jest opisane), wtedy możliwości DSM-51 znacznie rosną, ale oczywiście trzeba trochę więcej posiedzieć, żeby mieć coś ciekawego, ale jak w szkole jest taka możliwość, to myślę, że warto.


  Sprzedaję na Allegro emulator DSM-51 własnego autorstwa, myślę, że cena niewygórowana biorąc pod uwagę ilość włożonej w niego pracy. Ten emulator (jak kupisz pełną wersję) bez problemu uruchamia niemal dowolny program dla DSM-51 i nie ma w nim ograniczeń jak w Jagodzie. Zachęcam do kupna :-)