Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik przed licznikiem, konieczny?

01 Kwi 2011 22:11 3057 5
 • Poziom 8  
  Witam na działce ogrodniczej został pociągnięty kabel ok. 30m 3x2,5 ziemny od skrzynki rozdzielczej o napięciu 230v są tam zabezpieczenia w postaci bezpiecznika automatycznego(25A), licznik jest w domku czy konieczność jest instalacji dodatkowego bezpiecznika przed licznikiem? Za licznikiem wiadomo będzie (16A).
 • Poziom 23  
  Konieczny nie jest, ale koszt nie duży a to wygoda, bo jeśli przy przeciążeniu wybije to wybije u Ciebie a nie 30m dalej i biegać nie trzeba będzie.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  piter244 napisał:
  ..., bo jeśli przy przeciążeniu wybije to wybije u Ciebie a nie 30m dalej i biegać nie trzeba będzie.

  Kolego, nie do końca jest to prawdą. Wkładka wkładce nie jest równa i przy szeregowym połączeniu poprawnie dwóch identycznych zabezpieczeń przeciążeniowych prawdopodobieństwo zadziałania każdego z tych zabezpieczeń wynosi 50%. Chodzi tutaj o górne granice wkładek oraz o charakterystykę która w ich przypadku nie jest tak dokładna jak przy aparaturze modułowej.


  Co do tematu to zastosowanie dodatkowego bezpiecznika przed licznikiem nie jest wymagane.
  W przypadku jeśli nie masz dostępu do skrzynki rozdziałowej bądź gdy odłączenie zasilania na Twoje potrzeby jest płatne - u mojej ciotki tak jest na ogródkach , to możesz pokusić się o wydanie paru złotych dla świętego spokoju i nie latanie do stróża z podaniami albo po klucze. Choć w przypadku wizyty elektryków odpowiadających za teren ogródków to i oni mają swoje klucze jak i zapewne monopol na usługi elektryczne z którymi zarząd działek ogródkowych podpisał umowę.

  Pozdrawiam :)
 • Poziom 14  
  Kolega kajl3 ma przed licznikiem esa a nie wkładkę topikową.
 • Poziom 39  
  Pytanie podstawowe- czy zaciski przyłączeniowe licznika oraz/lub wyłącznik nadmiarowy za licznikiem będą oplombowane? Jeśli nie, a każdy może sobie zmienić wartość zabezpieczenia za licznikowego, to albo należy wstawić zabezpieczenie przed licznikiem pełniącego rolę ogranicznika mocy lub uniemożliwić wymianę/zamianę zabezpieczenia B16 na inne osobie postronnej.