Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program do wyświetlacza widmowego

01 Kwi 2011 23:17 2201 10
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie. Mam prośbę zrobiłem sobie Wyświetlacz widmowy o którym było pisane tutaj
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...+widmowy&sid=dba80ad32bae0d17bcb04cf5ca4f2f76
    Lecz nie mam programu. Tam jest program ale mi potrzeba żeby wyświetlał się tekst
    ELEKTRONICY albo coś podobnego lecz ja nie za bardzo umiem coś zaprogramować więc pisze tutaj. tam jest gotowy program ale chodzi mi o zmienienie napisu czy mógł by ktoś mi pomóc?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Tamten program z linku może wyświetlać dowolny tekst, musisz tylko wpisać własne tablice z napisami. Przykładowo:
    Code:

Napis1:
    Data 0 , 126 , 129 , 129 , 129 , 126 , 0 , 0 , 126 , 129 , 129 , 129 , 126 , 0 , 36 , 0 , 126 , 129 , 129 , 129 , 126 , 0 , 0 , 126 , 129 , 129 , 129 , 126 , 0

Ta tablica zapisana binarnie:
    Code:

000000000  <<--0 - kolumna nr 1
    011111110  <<--126 - kolumna nr 2
    100000001  <<--129 - kolumna nr 3
    100000001  <<--129 - kolumna nr 4
    100000001  <<--129 - kolumna nr 5
    011111110  <<--126 - kolumna nr 6
    000000000  <<--0 - kolumna nr 7
    000000000  <<--0 - kolumna nr 8
    ... i tak dalej

Tam gdzie masz 1 oznacza że zapala się dioda. Teraz zrób sobie napis wykonany z 0 i 1 o wysokości 8 znaków i potem każdą kolumnę zapisz sobie jako liczby dziesiętne, szesnastkowe lub pozostaw binarne ale z prefiksem odpowiednim. Tylko dziesiętne są bez prefiksu, czyli zapisujesz normalnie tak jak jest w oryginalnym programie.
  • Poziom 13  
    ;) Ok A dało by rade zrobić aby napis ELEKTRONIK znikał i powstał napis np Zapraszamy potem znowu Elektronik i tak cały czas ?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Jak pewnie zauważyłeś masz w tym programie parę tablic Napis1, Napis2, itd... W pierwszej dajesz jeden napis a w następnej tablicy kolejny tekst. Musisz tylko pozmieniać czasy w programie tak aby spełniały Twoje wymogi no i odpowiednio przerobić pod względem ilości tablic. Ja zrobiłem sobie kiedyś taki wyświetlacz na koło roweru, użyłem wtedy Atmegi8 + czerwone ledy. Program napisany był w C bo od niego rozpocząłem naukę z µC:) Pozdrawiam i życzę powodzenia:)
  • Poziom 13  
    Co do programowania to użyłem takiego arkusza kalkulacyjnego specjalnie do wyświetlaczy widmowych Ale mam problem z płytką czy do tego wyświetlacza potrzebny jest jakiś kontrakton czy jakoś tak (Nie wiem jak to sie nazywa) a jeśli tak to gdzie to podłączyć?
  • Poziom 16  
    No na schemacie nie ma kontaktronu ani żadnego czujnika więc i synchronizacji brak. Najprostsza synchronizacja to podłączenie kontaktronu pod GND i pod RESET procka. Zaleta tego jest taka że napis zawsze zaczyna się w tym samym miejscu. Niestety jest i wada tego a mianowicie aby napis się zmieniał należy użyć pamięci EEPROM i zrobić jakiś prosty licznik... To rozwiązanie czysto teoretyczne. Lepszym wyjściem jest zrobić synchronizacje na przerwaniach i wtedy można pokusić się o automatyczne dopasowanie napisu do prędkości obrotów. Dodatkowo zamiast kontaktronu proponowałbym czujnik szczelinowy lub hallotron. Należy pamiętać o najważniejszym aby nie porywać się z motyką na słońce i nie przecenić swoich umiejętności bo nawet najprostszy w. widmowy sprawi więcej radości niż ten który nie działa wcale.
  • Poziom 13  
    Aha czyli z tego co rozumiem to po prostu wszystko składam i nie podłączam żadnego kontaktonu Tylko podpinam pod silnik i ma działać ? BO jakoś nie wyobrażam sobie skąd diody mają wiedzieć kiedy mają sie zapalać a kiedy gasnąć aby powstał napis...
  • Poziom 16  
    Dokładnie tak. Będziesz tylko musiał ustawić odpowiednią szybkość silniczka.
  • Poziom 13  
    Tak wiem na początek do testów pobawie się z wiertarką a potem można stosować silnik. a mam jeszcze jedno pytanie jak dam silnik to dać go na środku płytki? A 2 to czy ten w.widmowy nadaje się na koło do roweru?
  • Poziom 16  
    Co do montażu silnika to radzę umieścić po środku ciężkości całego układu - zapobiegnie to wibrowaniu (telepaniu) całej konstrukcji. Montaż na kole rowerowym jest możliwy ale należy pamiętać że tekst będzie się rozjeżdżał przy za wysokiej prędkości i ścieśniał przy zbyt małej. Proponuję też dobrze wtedy go umocować bo siła odśrodkowa zrobi swoje i lepiej nie dostać płytką lub nawet samą baterią;) Pozostaje jeszcze aspekt prawny... Przepisy prawa zabraniają montowania "choinek" ale używając pomarańczowych diod jest szansa na obejście tego:) Tylko głowy nie daje:D
  • Poziom 13  
    Co do roweru to wiadomo Fajnie coś takiego mieć na kole :D Ale trzeba myśleć i wiedzieć że kierowcy może to przeszkadzać. A że całą konstrukcje trzeba dobrze przymocować to wiem bo sam się przejechałem raz na takim czymś xD