Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Helios TC500

bioly1 02 Nov 2004 08:51 1460 10
    bioly1
    Level 11  
    Witam
    Mam taki problem jak włączę odbiornik to obraz jest zamazany i jakby był bardzo przyciemniony.Widać tylko kontury postaci(zamazane) raz w kolorze niebieskim raz w zielonym.Obraz jest bardzo niewyraźny,litery nie do odczytu.Nasycenie,kontrast i jaskrawośc są na max.Glos jest w pożądku.Ktoś mi powiedział,że to pewnie jest kineskop.Jeśli to prawda to lepiej będzie kupić nowy.Aha i jeszcze jedno w domu jest wilgoć czy to może mieć wpływ.Jestem początkującym elektronikiem więc nie wiem od czego zaczą-czy w ogóle opłaca się go naprawiać.Z góry wielkie dzięki.
    pleno
    Level 19  
    A czy ta usterka pojawiła się nagle, czy stopniowo? Posprawdzaj napięcia na elektrodach kineskopu, przebiegi na katodach. Może to jest uszkodzenie gdzieś w torze chrominancji?
    bemo1
    Level 25  
    A masz kawalek miernika?No to moze na poczatek pomierz chociaz jakies napiecia! np.Uzarz kineskopu.
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam

Sprawdż, czy możliwa jest regulacja ostrości (R708 33MΩ przy powielaczu TPN31), zaśniedzenie cokołu lampy kineskopowej (podstawka).
    Dokonaj pomiarów toru RGB w punktach P401_2_3 (150V) modułu MW2001). Sprawdż zakres regulacji R697 1MΩ.
    Przelutuj tranzystory BF459 (T201 do 206), sprawdż napięcia E,B,C).
    Sprawdż regulacje PR-kami przy US201 (A232D lub TDA2532) w module MW2001.
    Jeżeli to nic nie pomoże dokonaj pomiarów US201 zgodnych ze schematem.
    Kapusta
    Level 17  
    Rezystor 1MOm w obwodzie 2 siatki (na płytce kineskopu).
    Karol 1
    Level 25  
    Sprawdź w układzie luminancji linie opóźniającą 330ns ... czasami brak luminancji może wprowadzić w błąd... jest tam jeszcze taki kondensator elektrolityczny w szereg z sygnałem lum. warto go sprawdzić...
    Robert Paluta
    Level 12  
    Witam.
    Moim zdaniem problem tkwi w ostrości tzn. na płytce kineskopu powinien
    znajdować się iskrownik i rezystorek zasilający siatkę ostrości 4.7Mohm-
    10Mohm.
    Powodzenia
    bioly1
    Level 11  
    Dzięki za podpowiedzi. Nikt z was nie pisze że to może być kineskop w związku z tym sprubuję go naprawić.Nie mam go jeszcze w domu więc nie mogę porobić wymienionych pomiarów. Niebawem go przywiązę więc sprubuję z nim powalczyć. Jak coś więcej będę wiedział to napiszę. Z góry wielkie dzięki. A ha nie wiem tylko w jaki sposób mogę dokonać pomiarów napięcia rzędu 8kV?Nie mam takiego miernika.Mój mierzy do 1kV.
    Karol 1
    Level 25  
    Do takiego pomiaru potrzebujesz sondy WN.... i wtedy tym miernikiem możesz dokonać pomiaru....
    Zenek
    Level 30  
    na pociechę- kineskop też to może być :) ale gdyby z powodu każdej wady obrazu wymieniać kineskop .... ;)
    Jak pisano wyżej, kręć potencjometrem regulacji ostrości na powielaczu wysokiego napięcia obserwując ekran, czy coś się zmienia, a druga sprawa- kiedyś miałem właśnie z powodu wilgoci uszkodzony potencjometr R354 na płycie sygnałowej, po prostu bardzo zmniejszył sygnał z głowicy i obraz ledwo było widać, pokręć zatem i nim, no i żeby chrominancja nie przeszkadzała, zmniejsz nasycenie do zera.

tyle na początek, a dalej miernik i to, co pisali koledzy.