Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mildton 70 - spalone cewki zwrotnic, wymiana

02 Kwi 2011 00:47 6055 16
 • Poziom 10  
  Witam!

  Jestem posiadaczem kolumn Mildton 70 po rewitalizacji - ponad rok temu wymieniłem z ojcem cewkę w niskotonowcu, membrany z zawieszeniem w nisko i średniotonowcach. Tweetery zostały wymienione na 9/80/1 8ohm. Kolumny grały bez awarii przez te wszystkie lata, aż do teraz. Ostatnio na imprezie (głośnej imprezie) poczułem swąd plastiku, ściszyłem nagłośnienie i organoleptycznie ustaliłem, że kolumny straciły oba tweetery i jednego średniaka. Po rozkręceniu odnalazłem stopione cewki powietrzne.

  Pytanie pierwsze: co mogło spowodować nagłe spalenie cewek? Prawdopodobnie winne są te od wysokotonowców, cewki średniaka i tweetera są jedna nad drugą i w jednej kolumnie stopiły się na tyle mocno, że cewki naszły na siebie. Zaznaczam, że głośniki sprawowały się grubo ponad 30 lat, przy różnych poziomach muzyki, a teraz nagle się stopiły...

  Potrzebuję pomocy w doborze nowych cewek na wymianę. Nigdzie w sieci nie mogę znaleźć dokładnych parametrów cewek dla tych kolumn, oprócz impedancji. Znalazłem schemat zwrotnic Mildtonów, głośniki mam identyczne. Jestem semi-laikiem w tych sprawach, więc prosiłbym o dobór odpowiednich cewek, najlepiej z oferty sklepu www.stx.pl .

  Mildton 70 - spalone cewki zwrotnic, wymiana
  (górny schemat)


  Od kiedy pamiętam, pokrętła regulacji tonów nie działają - czytałem daawno temu, że da się je zastąpić opornikiem o danej rezystancji, to prawda? Jaki opornik musiałby to być?

  Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi:)
 • Moderator Akustyka
  Jeśli masz podłączone wysokotonówki bez rezystorów, to raz, że efektywność będzie nie dostosowana do innych głośników a dwa można je łatwo spalić.

  Ile razy można pisać, że kolumny domowe, nie nadają się na imprezy. Takie są skutki dostarczania do nich dużych prądów przez dłuższy czas.

  Przy głośnym słuchaniu cewka w zwrotnicy mogła się nagrzać do bardzo wysokiej temperatury rzędu nawet 100-150 stopni.

  Nowych cewek nie kupuj w STXsie. Nie dość że potraktują Cię jak śmiecia, nie odpowiedzą na pytania, to jeszcze potrafią przysłać nie to co zamawiałeś.

  Cewki kupuj tu http://www.polink.com.pl/ profesjonalna obsługa i dobrej jakości elementy.

  Na średnio tonowy potrzebujesz cewkę 0,45mH na wysoko tonowy 0,5mH. Oczywiście cewki powietrzne.

  Pisałeś że wymieniałeś cewki, membrany, zawieszenia. Jesteś pewien że na oryginalne ?
 • Poziom 10  
  Bez rezystorów, czyli jak mniemam potencjometrów? Zwrotnice są połączone z nimi, ale nie reagują na kręcenie.

  Innych kolumn nie mam i chcę żeby następnym razem wytrzymały wysokie obciążenia. Poza tym, przez wiele lat dały rady, awaria raz na 30 lat to niezbyt często, prawda?

  Cewki oprócz impedancji, mają też rezystancję - w jakim zakresie ich szukać? I jeszcze jedno - jeżeli chciałbym się ustrzec przed kolejnym stopieniem, jaki parametr musiałbym zwiększyć (zmniejszyć), by zminimalizować prawdopodobieństwo stopienia?

  Cewki były oryginalne Tonsila, membrany z zawieszeniem (gumowym) nie pamiętam, ale to jedynie zmienia jakość dźwięku, a nie parametry prądowe. Tweeter oryginalny.
 • Moderator Akustyka
  Cewki oryginalne ? Jeśli je wymieniłeś, to na pewno nie na oryginalne. Tonsil nigdy nie sprzedawał samych cewek. Pytam czy parametry są dobre.

  Wiesz że powinieneś wstawić zawieszenie piankowe a nie gumowe ?

  Żeby cewki wytrzymały więcej, to musi być zrobiona z grubszego drutu. Broń Boże nie wstawiaj cewki o innej indukcyjności.

  W obwodach prądu zmiennego mówimy o impedancji w przypadku obwodów prądu stałego o rezystancji.

  A głośniki spalone ? Czy tylko zwrotnica padła ?

  Jeśli chcesz aby wytrzymały więcej, to musisz wstawić cewki z grubszego drutu. Ale grubszy drut = wyższa cena.

  A potencjometry nie są zwarte czasem ? Widziałem nie raz tak robione potencjometry "bo mało syków było". Kolumna nie wąż, syczeć nie powinna. Jeśli producent stosuje oporniki, to stosuje je po coś, nie dla własnych "widzi mi się".
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Akustyka
  Nie zrozumiałeś mnie.

  Chodziło mi o cewki w zwrotnicy, bo jak pisał autor, stopiły się. Głośniki zawsze regeneruję i polecam regenerację na oryginalnych, lub zbliżonych do oryginału, częściach.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Te kolumny służą mi głównie jako sprzęt na imprezy domowe, nie do słuchania muzyki na co dzień - od tego mam słuchawki Senka. Zresztą po wymianie zawieszenia i wstawieniu nowej cewki drgającej (w niskotonowca, gra, nie trzeszczy, nie pali się) dźwięk zadowalał mnie bardzo, nawet klasycznej na nich słuchałem z przyjemnością. Jednak nawet przy typowej muzyce elektronicznej słychać teraz, że muzyka jest przytłumiona bez wysokotonowców.

  Czyli generalnie, muszę zastanowić się nad cewkami 0,5 i 0,45 o jak najgrubszym drucie, tak? Jeszcze sprawdzę czy te głośniki rzeczywiście się nie spaliły, bo nawet na to nie wpadłem.
 • Moderator Akustyka
  Mało że musisz się nad nimi zastanowić. Musisz je kupić i wymienić.

  Pisałeś że wstawiłeś gumowy zawias. Wbrew pozorom wpływa on na stan elektryczny głośnika, że tak się wyrażę.

  Guma jest dużo sztywniejsza i twardsza od pianki. Im twardszy i sztywniejszy zawias, tym większą pracę musi wykonać cewka, aby osiągnąć dane wychylenie. Im większa praca, tym większa siła. Im większa siła, tym większy prąd musi przepłynąć przez cewkę, przez co zacznie podnosi się temperatura. Skutki zbyt wysokiej temperatury, widziałeś na własne oczy.

  Jeżeli koniecznie chcesz używać ich tylko na imprezach, to pamiętaj. Nie nakręcaj wzmacniacza na max, nie podbijaj na korektorze. Jak słyszysz że coś zaczyna się dziać, to skręć głośność. I najważniejsze, posadź przy wzmacniaczu kogoś trzeźwego i kumatego.
  I jeszcze jedno, jeśli nie chcesz obcęgami wyrywać ze szczeliny spalonej cewki, to unikaj przesterów.

  Nie odpowiedziałeś na pytanie. Czy cewka w GDNie ma takie same parametry jak oryginalna ?
  Co z potencjometrami ? Są zwarte ?
 • Poziom 10  
  Cewka ma parametry na 100% te same. Głośność maksymalną mam na wzmacniaczu zablokowaną, nie da rady jej przekroczyć, źródło zawsze to samo.

  Cewki powietrzne jak już pisałem, prawdopodobnie spaliły się od tweeterów, w jednym głośniku nadtopiła się jeszcze cewka średniaka. Wysokotonówki były nówki sztuki, nic nie było wymieniane w nich.

  Pomyliłem się z tą impedancją - ilu omowe mają być te cewki? Jeżeli dobrze zrozumiałem, to żeby uniknąć w przyszłości problemów, opór cewki musi być jak najmniejszy?

  Dziś sprawdziłem, z 3 niegrających głośników, 2 są spalone...
 • Moderator Akustyka
  Najlepiej by było, jakby opór cewki którą wstawisz, był jednakowy jak cewki oryginalnej. Bo opór cewki, może wpłynąć na własności filtru.

  Napisz do polinku, że potrzebujesz cewki nawiniętej z grubego drutu. Poradzą Ci jakiej grubości powinien być, aby się za szybko nie spalil i mniej grzał.
  Ja osobiście, w zwrotnicy, stosowałem cewki z drutu max 1,2. Polink oferuje drut 1,8 a nawet 2mm. Ale nie wiem, czy taka grubość jest konieczna.

  Co do głośników. Podejrzewam że padły wysoko tonowe.
  Zamów cewki do nich w umifonie. Unikaj tych a aledrogo.
 • Poziom 10  
  Znalazłem ostatnio ofertę kupna zwrotnic wymontowanych ze Space '86. Pytanie brzmi, czy dadzą radę w moich Mildtonach? Koszt dwóch nowych będzie niższy od zakupu cewek.
 • Moderator Akustyka
  Konkretna zwrotnica pasuje tylko do konkretnych kolumn. Czy dadzą radę ? Sygnał jakoś rozdzielą, ale grać dobrze to raczej nie będzie.
  Do tych kolumn pasuje tylko zwrotnica z powyższego schematu.
 • Poziom 43  
  Lodyga napisał:
  Znalazłem ostatnio ofertę kupna zwrotnic wymontowanych ze Space '86. Pytanie brzmi, czy dadzą radę w moich Mildtonach? Koszt dwóch nowych będzie niższy od zakupu cewek.


  Czy zauważasz jakieś istotne różnice na poniższych obrazkach ?
  Mildton 70 - spalone cewki zwrotnic, wymiana Mildton 70 - spalone cewki zwrotnic, wymiana
 • Poziom 10  
  Wiem, rozumiem i zdaję sobie sprawę, że montując zwrotnice inne niż oryginalne, zmienię parametry dźwiękowe kolumn, pytałem jednak czy dadzą radę, tj. czy nie ulegną spaleniu, uszkodzą głośniki, okradną mi mieszkanie... Jestem biednym studentem słuchającym biednej muzyki o prymitywnych dźwiękach, wszędzie szukam oszczędności, stąd to pytanie.
 • Użytkownik usunął konto