Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawka chłodząca do notebooka oraz grzejący się procek

02 Kwi 2011 11:48 3403 14
  • Poziom 12  
    Zamierzam kupić do mojego Samsunga R580 podstawkę chłodzącą. Mam dwa pytanka:
    - czy takie podstawki pozwalają "urwać" chociaż kilka stopni z temperatury procka, płyty głównej i reszty podzespołów, czy to tylko pic na wodę?
    - jeśli pozwalają, to czy potrzebne są jakieś markowe za 200zł?

Szykuję się też do wymiany pasty termoprzewodzącej, bo mój i5 niestety na full obciążeniu dobija do 86 stopni. Tu pojawia się kolejne pytanie, czy taka temperatura szkodzi procesorowi na dłuższą metę? Nie, nie szukam wymówki żeby nie zmieniać pasty ;). I tak będę musiał to zrobić. Właściwie nie mogłem znaleźć w internecie, jaka temperatura jest "normalna" przy pracy tego i5 na max obciążeniu. Ktoś wie?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 18  
    Jeśli procek grzeje się tak dopiero od jakiegoś czasu, to winą może być brudny układ chłodzenia, pasta może być zupełnie w porządku. Najpierw spróbuj przeczyścić i zobacz, jakie są efekty.
    Podstawka może o kilka stopni obniżyć temperaturę, ponieważ zwiększa się przepływ powietrza w obudowie (powietrze dmuchane przez podstawkę dostaje się przez otwory wentylacyjne do wnętrza). Podstawka nie musi być droga, istnieją modele tanie i dobre, wystarczy w google poszukać testów podstawek chłodzących, aby się o tym przekonać.
    Może się to wydać dziwne, ale temperaturę o kilka stopni może obniżyć również uniesienie tylnych nóżek laptopa o chociażby pół centymetra (można postawić je na kawałku listewki), ponieważ wtedy powietrze łatwiej przepływa pod obudową do otworów wentylacyjnych. Metoda ta najbardziej działa w przypadku sprzętu z niskimi nóżkami, gdzie odstęp między spodem laptopa, a powierzchnią na której stoi jest niewielki.
  • Poziom 12  
    Otworzyłem obudowę i przedmuchałem wentylatorek i podzespoły sprężonym powietrzem, nie ma zmiany. Ten Samsung prawdopodobnie leżał długo w magazynie, bo kupowałem go jak już był wycofywany z półek sklepowych ;)

Co do testów podkładek - już szukam.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 9  
    Odświeżam temat. Czy nie da się samemu zrobić podkładki chłodnej wodą ? Musze chłodzić laptopa bo mam lepszy HDD niż fabryczny a normalne podkładki starczają na ok 1 rok. Potem się psują.
  • Poziom 27  
    Napisz to jeszcze raz ale zrozumiałym językiem.
  • Poziom 9  
    Sorki ale mój chiński nieco zarezewiał. Czego dokładnie nie rozumiesz ? Słowa podkładka, chłodzenia wodą czy jeszcze czegoś innego ??? Chyba że skrótu HDD ale tu nie bądź leniwy i sięgnij po pana google i nawet się nie ośmieszaj że nie wiesz co ten skrót oznacza.
  • Poziom 42  
    Zajrzyj do słownika języka polskiego, a potem jeszcze sprawdź znaczenie słowa "interpunkcja" oraz "pokora".

Zmień pastę termoprzewodzącą, a nie jakieś podkładki wymyślasz. Co ma HDD do grzania laptopa, to już w ogóle nie wiem? Jakiś 10k rpm wstawiłeś?
  • Poziom 9  
    0 napisał:
    Zajrzyj do słownika języka polskiego, a potem jeszcze sprawdź znaczenie słowa "interpunkcja" oraz "pokora".

Zmień pastę termoprzewodzącą, a nie jakieś podkładki wymyślasz. Co ma HDD do grzania laptopa, to już w ogóle nie wiem? Jakiś 10k rpm wstawiłeś?

http://www.everythingusb.com/sondata-usb-water-cooling-notebook-pad-18666.html

O coś takiego mi chodzi.

Jest tam dodany normalny HDD tylko oryginalny był 160 GB a jest 500. Interpunkcja moja jest bez zastrzeżeń. Myślałem że to forum techniczne. Nie wiedziałem też że to forum polonistyczne. Jestem językoznawcą więc w tej kwestii mogę wiele wielu tu nauczyć.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Pokora

Faktycznie wspaniały aktor. Genialny zwłaszcza w Poszukiwany poszukiwana poszukiwani. Jak ktoś chce o nim pisać zapraszam na osobny wątek.
  • Poziom 42  
    radiesteta napisał:
    Jest tam dodany normalny HDD tylko oryginalny był 160 GB a jest 500
    Wyjaśnij więc jaki to ma związek z temperaturą? Taki dysk pobiera może 1W mocy więcej? To nie ma wpływu na przegrzewanie.
    radiesteta napisał:
    Interpunkcja moja jest bez zastrzeżeń.
    radiesteta napisał:
    Musze chłodzić laptopa bo mam lepszy HDD niż fabryczny a normalne podkładki starczają na ok 1 rok.
    radiesteta napisał:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Pokora

Faktycznie wspaniały aktor. Genialny zwłaszcza w Poszukiwany poszukiwana poszukiwani. Jak ktoś chce o nim pisać zapraszam na osobny wątek.
    Jeśli dla Ciebie kolego wikipedia jest dla Ciebie głównym źródłem wiedzy, to nie wiem jakim językoznawcą jesteś... Mówiłem o znaczeniu słowa.

Po pierwsze wykonać się da - jak wszystko. Po drugie jest to nieopłacalne. Po trzecie przy sprawnym układzie chłodzenia żadna podstawka nie jest potrzebna. Wyczyść więc chłodzenie, zmień pastę na markową i wtedy sprawdzaj temperatury. Jeśli nie pomoże, to rozejrzyj się za nowym układem chłodzenia, bo Twój może być uszkodzony.

PS. Zapomniałeś o tak małym szczególiku jakim jest MODEL LAPTOPA.
  • Poziom 27  
    Laptop na pewno nie grzeje Ci się z powodu tego, że wymieniłeś w nim dysk. Nie podałeś do tej pory ani modelu laptopa oraz o jaki dokładnie dysk chodzi. Bo jest możliwość, że ten nowszy dysk może nawet grzać się mniej niż ten stary.
    Jeżeli laptop jest niestabilny i się wyłącza to trzeba zrobić dwie podstawowe rzeczy - pierwsza z nich to przeczyszczenie układu chłodzenia z zanieczyszczeń a druga to wymiana pasty termoprzewodzącej oraz termopadów. Jeżeli problem nadal bedzie występował to nalezałoby wymienić układ chłodzenia bo możliwe, że HP "się popsuło" (dosyć rzadki przypadek ale jednak możliwy) albo po prostu wentylator się zatrzymał.
  • Poziom 9  
    daavid117 napisał:
    Jeśli dla Ciebie kolego wikipedia jest dla Ciebie głównym źródłem wiedzy, to nie wiem jakim językoznawcą jesteś... Mówiłem o znaczeniu słowa
    .
    No gdyby internet nie był istotnym źródłem wiedzy to traciłbym czas pisząc tutaj, bo to w końcu tez forum internetowe. Ale racja w necie są i ziarna i plewy i sztuka polega na odróżnieniu jednego od drugiego.

daavid117 napisał:

Po pierwsze wykonać się da - jak wszystko. Po drugie jest to nieopłacalne. Po trzecie przy sprawnym układzie chłodzenia żadna podstawka nie jest potrzebna. Wyczyść więc chłodzenie, zmień pastę na markową i wtedy sprawdzaj temperatury. Jeśli nie pomoże, to rozejrzyj się za nowym układem chłodzenia, bo Twój może być uszkodzony.

PS. Zapomniałeś o tak małym szczególiku jakim jest MODEL LAPTOPA.

[/quote]

Acer Aspire 5315 z rozszerzonym RAM do 2 GB i wymienionym HDD do 0,5 GB. ( oryginalna konfiguracja 1 GB RAM i HDD - 160 MB). I wiatraki z dołu wszystkie 3 sprawne kręcą jak co poniektórzy politycy. Komputer był kilka miechów temu czyszczony bo był dodany RAM. Ale i przed tym też się grzał. Jak pisałem bez podstawki po niedługim czasie gorący i pada a z pracuje nawet 48h i więcej. No masz informacje o które pisałeś.
  • Poziom 42  
    1. HDD 0,5GB kupiłeś?! W standardzie tam był dysk 160GB, a nie 160MB.
    2. Wiatraki stoją na polach. W komputerach są wentylatory.
    3. W tym laptopie jest jeden wentylator chłodzący.
    4. "Czyszczony" to pojęcie względne. Pewnie ktoś dmuchnął sprężarką i "po czyszczeniu". Zmień pastę na odpowiednią. Jeśli wentylator się kręci, a laptop mimo to wyłącza się po krótkim czasie, to winny jest albo nieodpowiedni montaż chłodzenia albo stara pasta termoprzewodząca albo sam wentylator, który jest zużyty i nie kręci się jednak wystarczająco szybko. Ewentualnie uszkodzone heatpipe.

Robiłem ostatnio podobnego ACERa i o ile się nie mylę, to chłodzenie jest tam na wierzchu, tuż pod klapką... Nie widzę więc problemu by samemu zmienić pastę i poobserwować czy cały radiator nagrzewa się równomiernie.
  • Poziom 9  
    daavid117 napisał:
    1. HDD 0,5GB kupiłeś?! W standardzie tam był dysk 160GB, a nie 160MB.
    2. Wiatraki stoją na polach. W komputerach są wentylatory.
    3. W tym laptopie jest jeden wentylator chłodzący.
    4. "Czyszczony" to pojęcie względne. Pewnie ktoś dmuchnął sprężarką i "po czyszczeniu". Zmień pastę na odpowiednią. Jeśli wentylator się kręci, a laptop mimo to wyłącza się po krótkim czasie, to winny jest albo nieodpowiedni montaż chłodzenia albo stara pasta termoprzewodząca albo sam wentylator, który jest zużyty i nie kręci się jednak wystarczająco szybko. Ewentualnie uszkodzone heatpipe.

Robiłem ostatnio podobnego ACERa i o ile się nie mylę, to chłodzenie jest tam na wierzchu, tuż pod klapką... Nie widzę więc problemu by samemu zmienić pastę i poobserwować czy cały radiator nagrzewa się równomiernie.

Ok jak dla mnie to end tematu. Takiego odpowiadania nie na temat jeszcze nie widziałem. Nie pytałem o diagnozę problemu komputera, o porady językowe tylko O WYKONANIE PODSTAWKI CHŁODZENIA NA BAZIE WODY. Nie pytałem też o opłacalność tego rozwiązania co najwyżej o jego koszty. Jedyna słuszna uwaga to pomyłka jednostki. Powinno być 0,5 TB. Straszny teraz system edukacji co nie uczy czytać ze zrozumieniem.
  • Poziom 42  
    radiesteta napisał:
    Straszny teraz system edukacji co nie uczy czytać ze zrozumieniem.
    Dobrze, że kolegę nauczyli w szkole pisać właściwie jednostki, odpowiednio opisywać problem i szukać rozwiązania. Temat DIY chłodzeń wodnych poruszany dziesiątki razy, ale co tam, lepiej zapytać niż poszukać. Chłodzenie wodne w podstawce do laptopa to jak paliwo rakietowe w silniku malucha (poza tym to nie ma sensu, bo laptop ma przecież własny wydmuch, więc po co odprowadzać energię inaczej niż przez fabryczny radiator?). Zrób sobie zwykły nadmuch jak Ci się nie chce czyścić laptopa i będziesz zadowolony i chwalić podstawki pod niebiosa też będziesz (mimo, że masz po prostu niesprawny układ chłodzenia). Widzisz na tym forum chcemy pomóc, a nie utwierdzać w błędzie - a Ty ewidentnie w błędzie jesteś.
  • Poziom 27  
    @radiesteta
    Daj sobie spokój z kombinowaniem. Jak myślisz dlaczego przytoczone rozwiązanie nie rozpowszechniło się ? Po prostu przegrało na polach: wydajność, cena, generowany hałas. Jeżeli chcesz zbudować takie coś to najpierw powiedz ile mogłoby to zajmować miejsca i jakie zużycie energii elektrycznej Cię interesuje ?