Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochronnik przeciwprzepięciowy, różnicówka i inne pytania

02 Kwi 2011 12:54 22115 15

• Poziom 26  
    Witam Was.
    Ponieważ kończę montować rozdzielnicę mam kilka pytań.
    1. Chciałem zastosować ochronniki przeciwprzepięciowe B + C.
    I teraz tak, ochronniki te będą do rtv / agd / komputery ale może dać na wszystkie linie ?, tak jak widzę z schematów podłączenia daje się je między NPE a fazą więc by były przed wszystkim nawet przed różnicówkami.

2. Zestawy ochronników B+C jak widzę nie ma na 1 fazę tylko mogę kupić osobno B i C (pojedyncze moduły) , gdzieś wyczytałem, że przy takiej konfiguracji jest potrzebny dławik jeżeli tak to jak go podłączyć jaki kupić itd ?

3. Ochronniki same w sobie nie chronią mnie przed zbyt wysokim napięciem na linii rzędu 240-400V, wyczytałem na forum, o czymś takim jak kontroler napięcia sieciowego ale nigdzie nie mogłem znaleźć tego, może ma jakąś inną nazwę ?, najlepiej by było to wpinane w listwę rozdzielnicy.

4. Różnicówki:
    Będę miał 4 sztuki w rozdzielnicy, podział jest taki
    - różnicówka oświetlenie
    - różnicówka łazienka (gniazdka), łazienka (wanna z hydromasażem, jeśli kiedyś taką kupię), mam dwie osobne linie w łazience.
    - różnicówka kuchnia
    - różnicówka reszta gniazdek

I tak różnicówki mają różne prądy zadziałania, gdzie zastosować jakie typy ?
    Zastanawiałem się czy łazienki i kuchni nie połączyć ? co o tym sadzicie.

Na pewno nie chce dać jednej różnicówki na cały dom bo to bez sensu moim zdaniem szczególnie jak jest noc a przebicie nie jest chwilowe :).

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam.
    Oskar
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator
    oskar777 napisał:

Ponieważ kończę montować rozdzielnicę mam kilka pytań.
    ...
    I tak różnicówki mają różne prądy zadziałania, gdzie zastosować jakie typy ?

A dlaczego nie pytałeś zanim zacząłeś montować rozdzielnicę?

Z kolei po tym drugim stwierdzeniu mam poważne wątpliwości, czy jest sens udzielania Ci odpowiedzi. Bo nic nie wiadomo o Twojej instalacji, a informacje których Ty udzielasz są niewiarygodne.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jeśli chodzi o aparaty B + C to polecam lekturę: http://moeller.pl/Documentation/Broszury/Ochrona_przeciwprzepieciowa_broszura_2010.pdf Nowy typ ochronników typu B nie potrzebuje zachowania odległości 10m lub stosowania dławika. Można je montować razem. Jak masz mieszkanie np. Na osiedlu bloków gdzie niema linii energetycznych napowietrznych tylko wszystko idzie ziemią to stosowanie odgromnika B jest zbędne bo niema narażenia na bezpośrednie uderzenie pioruna C wystarcza wtedy.
    Jeśli chodzi o kontrolera napięcia to zerknij w ofertę firmy FF z Pabianic ( nie lobbuję ich bo nie mam z nimi nic wspólnego, ale robią różne układy i mają takie coś w ofercie ) Przekaźnik napięciowy jest kilka typów 1 fazowych i 3 fazowych CP-709 , CP-710 , CP-730. Instrukcje obsługi tu: http://www.fif.com.pl/centrum_pobierania/?pathext=INSTRUKCJE%20[manuals]/PL/009%20napieciowe/
    Jak RCD ma różne prądy ? RCD stosujesz na 30mA. np 30mA / 25A
    Do oświetlenia bym nie stosował bo po co, to jest na stałe zamontowane i nie grzebie się w tym. A jak zadziała to będą egipskie ciemności :D
    Łazienka na oddzielnym obwodzie z własnym RCD.

• Poziom 26  
    Może wiki mówi nie prawdę ale nie mam gdzie tego sprawdzić
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%82%C4%85cznik_r%C3%B3%C5%BCnicowopr%C4%85dowy
    Cytat:
    Ze względu na czułość (prąd zadziałania IΔn):

* Wysokoczułe - IΔn nie większy od 30mA
    * Średnioczułe - IΔn pomiędzy 30 a 500mA (<< ale tu nie wiem, jak by co dam 30mA)
    * Niskoczułe - IΔn powyżej 500mA (ta wartość raczej mnie wykończy :))

No ale,... może mam dać wszędzie 30mA i się nie przejmować, wolę się dopytać zanim wydam kasę.
    Dzięki za ten pdf, ładnie i przystępnie napisane, mam nadzieję, że będzie mnie stać na nie :), bo mam maks 400zł na te ochronniki.
    Tą firmę kojarzę z przekaźnikami napięciowymi.
    Co do ochronników, niestety mam linie napowietrzną, tzn jest "sznurek" zamiast drutu w powietrzu ale nie wiem czy to robi różnicę więc raczej będzie B+C, no i D przy gniazdku.

Do oświetlenia tam gdzie się da mam przewód ochronny więc chciałem jednak skorzystać z jego
    "dobrodziejstw" tym bardziej, że 1/3 oświetlenia jest w elementami metalowymi które są połączone z kostką. W łazience myślę, że jest sens to stosować, tam mam kinkiety metalowe.

Wiesz w którym miejscu trzeba wstawić ten ochronnik ?
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    oskar777 napisał:

Do oświetlenia tam gdzie się da mam przewód ochronny więc chciałem jednak skorzystać z jego
    "dobrodziejstw" tym bardziej, że 1/3 oświetlenia jest w elementami metalowymi które są połączone z kostką. W łazience myślę, że jest sens to stosować, tam mam kinkiety metalowe.

Co znaczy "gdzie się da", gdzie się nie dało przewodu trój-żyłowego ułożyć??

Myślisz, że RCD działa dzięki żyle ochronnej ??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    1 Na początek wstaw kontroler napiecia sieciowego - zwiększy żywotność przeciwprzepięciówki.
    2 Proponuję przepięciówkę C dobrej firmy lub B+C. To czy na wszystkie linie zależy również od tego, czy np. będziesz używał spawarki.
    3 Róznicówki chroniące przed porażeniem to wyłącznie te 30mA! Reszta wyłącza napięcie np. w razie pożaru - więc nie jest prawdopodobnie tym zabezpieczeniem, którego szukasz. Uważam, że osobna różnicówka dla oświetlenia to jakieś zboczenie, ale wybór należy do ciebie.

Ogólnie: zatrudnij elektryka i przekaż mu swoje pomysły - będzie po twojemu i bezpiecznie jednocześnie.

• Poziom 26  
    cranky, dzięki za informacje. Ta informacja pt. "gdzie się da" chodziło mi, że nie wszędzie mam przewód 3 żyłowy w oświetleniu, trochę zostało mi starej instalacji.
    Instalacje realizuje mniej więcej w konfiguracji jak na rysunku.
    Ochronnik przeciwprzepięciowy, różnicówka i inne pytania
    Projekt był już na tym forum przedstawiany, niestety nie mogę znaleźć autora by chociaż źródło pokazać.

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Kilka pytań:
    1- Dlaczego FR 304 a nie 303-> uzasadnij.
    2- Dlaczego zastosowałeś wyłącznik nadmiarowy S304 C20 (a nie np. C40) przed ochronnikami-> z czego to wynika- uzasadnij.
    3- Dlaczego nie wykonano połączeń wyrównawczych?
    4- Ile wynosi rezystancja uziemienia?
    5- Dlaczego zasilanie rozdzielnicy przewodem/kablem 5x ..-> uzasadnij.
    6- Dlaczego dobrałeś takie a nie inne ochronniki, czy zasilanie jest linią napowietrzną czy kablową?

Pytania dodatkowe-> gdzie (jakie obwody) zostały ułożone przewody 4x... i czy zastosowano gdzieś łączniki świecznikowe?
  • Poziom 21  
    oskar777 napisał:
    nie wszędzie mam przewód 3 żyłowy w oświetleniu, trochę zostało mi starej instalacji

Więc jeżeli będziesz miał oprawę w I klasie ochronności co zrobisz ? Zastosujesz Zerowanie ?

• Poziom 26  
    Udało mi się dorwać elektryka z rodzinki, tak więc sprawdzał połączenia w rozdzielnicy oraz uziemienie i jest ok. Zalecił mi dla świętego spokoju zmierzyć rezystancje uziemienia. Montaż uziomu też jest ok.
    Połączeń wyrównawczych nie mam, w łazience będą ale to jak będę ją remontował. Wszystko mam w plastikach. Poza metalową wanną, ... pozostaje mi nie kąpać się podczas burzy co zresztą nie czynię.

Co do FR jeśli będzie to będzie to wersja 1 + N, nie wiem jaką to ma nazwę jeszcze nie sprawdzałem, chodzi o to by Neutralny był ostatni wyłączany i pierwszy załączany by odbiorników nie uszkodzić, na razie mam C25 na całość (zalecenie elektryka) i na razie musi starczyć.

Cytat:
    Dlaczego zasilanie rozdzielnicy przewodem/kablem 5x ..-> uzasadnij.

Mam przyłącze na 1 fazę ale idzie 5 drutów od licznika, jak bym chciał mieć 3 fazy to nie chce ścian rozkuwać.

Cytat:
    Dlaczego zastosowałeś wyłącznik nadmiarowy S304 C20 (a nie np. C40) przed ochronnikami-> z czego to wynika- uzasadnij.

Nie wiem, niektórzy je montują inni nie, a swoją wiedzę tutaj opierałem o samouczki z stron producentów. Tak więc przyznam się, że tu nie wiem jak dobrać dokładnie.

Cytat:
    4- Ile wynosi rezystancja uziemienia?

Będę wiedział,... mam nadzieję, że mniej niż 10Ω

Cytat:
    Dlaczego dobrałeś takie a nie inne ochronniki, czy zasilanie jest linią napowietrzną czy kablową?

Mam napowietrzną jak bym miał inną to tyle co czytałem to ochronnik C wystarczy a tak to mam A na słupie resztę muszę skombinować.

Co do włączników światła, załączana jest faza, zgodnie z zaleceniami wielu ludzi na różnych forach tym poświęconym.

Inne informacje: kable w puszkach są montowane szybkozłączkami, poza miejscami gdzie spodziewam się dużego obciążenia czyli kuchnia i łazienka tam druty są skręcane i lutowane a izolacja jest wodoszczelna.
    Wszystkie gniazdka montowane są "na oczko".
    Będę też bezpieczniki napięciowe chroniące mam nadzieje, przed asymetrią.

To na razie tyle.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Jeśli chodzi o ograniczniki przepięć to masz napisane jakie dobezpieczenie jest potrzebne . Jeśli dobezpieczenie jest większe od zab. głównego to nie dobezpieczasz. Co oznacza że izolacja jest wodoszczelna?

• Poziom 26  
    Z izolacją chodziło mi o to, że łączenia drutów w puszcze są w koszulce termokurczliwej od środka zalanej silikonem, zgrzanej i zaciśniętej na końcu na gorąco. Jest to dosyć solidne rozwiązanie, pewnie są lepsze ale ich nie znam.
  • Admin Elektroenergetyka
    oskar777 napisał:
    Z izolacją chodziło mi o to, że łączenia drutów w puszcze są w koszulce termokurczliwej od środka zalanej silikonem, zgrzanej i zaciśniętej na końcu na gorąco. Jest to dosyć solidne rozwiązanie, pewnie są lepsze ale ich nie znam.

Guzik prawda, jeden wielki bubel a nie połączenia solidne. Przyjdzie kiedyś to po rozłączać i będzie problem.
  • Specjalista elektryk
    Witam kolegów

Pozwolę sobie na napisanie paru słów od siebie.

1. Odnośnie dobezpieczania ograniczników przepięć (SPD).
    a) Jeśli nie ma takiej potrzeby (wartość zabezpieczenia głównego jest wystarczająco niska) to nie dobezpieczamy ochronników dodatkowym bezpiecznikiem bądź wyłącznikiem nadmiarowoprądowym. Wynika to z warunku utrzymania ochrony p.przepięciowej, np. przy serii przepięć.
    b) dobieramy SPD taki, którego producent w katalogu rekomeduje dobezpieczenie wkładką bezpiecznikową, a nie wyłącznikiem nadmiarowoprądowym (wyłącznikiem instalacyjnym). Nie wnikając w szczegóły - producenci stosujący słabsze warystory nie mogą sobie pozwolić na dobezpieczenie wkładką bezpiecznikową gL.
    c)Jeśli już dobezpieczamy to też raczej bezpiecznikami a nie wyłącznikami instalacyjnymi. Połączenia SPD muszą posiadać jak najmniejszą indukcyjność, zastosowanie wyłącznika nadmiorowoprądowego pogarsza znacznie parametry dynamiczne ochrony p.przepięciowej. Indukcyjność niektórych wyłączników instalacyjnych może być równoważna 2 m przewodu DY. Ale zaletą zastosowania wyłączników instalacyjnych jest łatwość zauważenia czy nie są wyłączone.

W przypadku kolegi oskar777 - chodzi o instalację w domku, więc temat dobezpieczenia jest trywialny, a rysunek chociaż bardzo ładnie wyglądający należy traktować jako szkodliwy.

2.
    oskar777 napisał:

2. Zestawy ochronników B+C jak widzę nie ma na 1 fazę tylko mogę kupić osobno B i C (pojedyncze moduły) , gdzieś wyczytałem, że przy takiej konfiguracji jest potrzebny dławik jeżeli tak to jak go podłączyć jaki kupić itd ?

Nie bardzo rozumiem w czym jest problem. Kolega może kupić zarówno zestawy 1-fazowe jak i 3-fazowe. Jak rozumiem kolega ma zasilanie 3-fazowe więc musi być zastosowany SPD dla sieci 3-fazowej o odpowiednim układzie sieci. Próby zabezpieczenia tylko jednej fazy w tym wypadku się raczej nie powiodą. SPD typu B jak i C muszą być skoordynowane energertycznie. Uzyskuje się to przez zastosowanie odpowiedniego dławika (bądź odległości), elektonicznego zapłonu łuku w iskierniku, bądź wykonania SPD typu B+C w całości jako warystorowego. Można kupić każde z tych rozwiązań. Pozornie najtańszymi są SPD typu B+C warystorowe (np. Moellera SPB-12/280/3). Napisałem pozornie bo tak naprawdę mało się różnią od ograniczników typu C. Spotkałem się nawet z taką sytuacją, że ten sam "wkład" warystorowy (akurat to był var EPCOSA) został zastosowany przez jednego producenta jako SPD typu C, a u drugiego jako SPD typu B+C!!!. Bardzo często jest to warystor, który w typoszerogu producenta jest o oczko wyżej (potrafi zaobsorbować większą ilość dzuli). Należy więc mieć świadomość, że stosując warystorowe SPD B+C, nie mamy stopnia B, ale nieco "wzmocniony" ogranicznik C, a w wciskaniu "kitu" przewodzi miedzy innymi podany przez kol. zdzisiek1979 "Poradnik Moellera - Ochrona p.przepięciowa". Pomiajając błedy uważam niektóre treści tam zamieszczone jako szkodliwe. (autorzy mogliby się poduczyć fizyki). Jak ktoś chce się zapoznać z ochroną p.przepięciową to polecam stronę Pana Andrzeja Sowy. Nie ma tam wprawdzie kolorowych obrazków jak w poradniku Moellera, ale za to dawka solidnej wiedzy, a nie wymysłów pseudospecjalistów Moellera.

3. Co do tzw "kontrolerów napięcia". Jeśli ktoś chce się zabezpieczyć (akurat tutaj nie chcę podajmować tematu czy warto - bo chciałbym to rozwinąć w innej dyskusji) to można polecić przekaźnik firmy F&F: CP-710 + stycznik, bądź rozwiązanie propagowane przez kol. Bronka22 (produkt firmy Polcerber). Oczywiście różnią się one szczegółami (przede wszystkim czasem trwania przepięcia, po którym nastąpi wyłączenie).

4. Co do innych wątpliwości - lista jest u mnie podobna jak to napisał kolega Akrzy74 - więc nie będę się powtarzał.

5. Co do złączek - wiadomo, należy propagować nowoczesne, profesjonalne metody łączenia pozwalające na szybki montaż jak i ewentualny demontaż złączki. Jednak nie zgadzam się z kolegą Łukaszem. Kolega oskar777 dokonał jednak optymalnego wyboru: wszędzie zamontował złączki, z wyjątkiem newralgicznych połączeń (duże obciążenia, wilgoć), gdzie złączki niezbyt się sprawdzają. Myślę, że u siebie w domu zrobiłbym identycznie. Oczywiście przy wyborze typu połączenia musimy brać pod uwagę chociażby jego pracochłonność wykonania i możliwość zmiany połączenia, a tutaj przewagę ma złączka WAGO.

pzdr
    -DAREK-