Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP DV5, HSTNN-UB73 uszkodzona sekcja ogniw

02 Apr 2011 15:46 4076 5
  • Level 2  
    Witam,
    Sprawa dotyczy baterii HP HSTNN-UB73 55Wh; 10,8V. Ma ona 2,5 roku. Jakiś czas temu laptop zaczął się samoczynnie wyłączać przy poziomie ok. 50% (tak jakby 'brakło prądu':) ). Kalibracja nie pomogła. Natomiast 2 dni temu przy naładowanej baterii do ~100% i pracy na zasilaczu wskaźnik pokazał nagle 0% i ładowanie baterii, dodatkowo świeci dioda od ładowania. Jednak bateria się nie ładuje i nie można na niej uruchomić komputera. Programy diagnostyczne pokazują 100% zużycia, stan - ładowanie, ale prąd ładowania 0 mA.
    Układ opiera się na:
    - 6 ogniwach ICR18650-26C SAMSUNG SDI 3,7V 2600mAh;
    - bq20Z70, bq29330, 12AH3 SC

Napięcia na poszczególnych sekcjach wynoszą odpowiednio (patrząc od lewej na zdjęciu): 417 mV; 4,17V; 4,14V ; na całości 7,89V. Stąd wnioskuję o uszkodzeniu pierwszej sekcji.(gdzieś znalazłem, że dla tych ogniw V po rozładowaniu >= 2,75V, a tu przy naładowaniu jest dużo mniej).
    Proszę o wszelkie sugestie dotyczące przyczyny nagłej awarii(podejrzewam że temp bo sekcja ta znajduje się najbliżej układu chłodzenia) oraz czy jest sens wymienić tylko tą jedną sekcję/wszystkie ogniwa czy lepiej zainwestować w nową baterię. Czy po ewentualnej wymianie będzie konieczny reset elektroniki oraz jak sprawdzić stan bezpiecznika SC?

HP DV5, HSTNN-UB73 uszkodzona sekcja ogniw HP DV5, HSTNN-UB73 uszkodzona sekcja ogniw
  • Level 36  
    Wszystkie informacje podane są w FAQ zawartym w tym dziale, wystarczyło przeczytać....
  • Level 2  
    FAQ oczywiście przeczytałem zanim napisałem temat. Dziwne jest dla mnie to, że bateria padła nie podczas ładowania/rozładowania lecz normalnej pracy na zasilaczu. EEPROM to bq20Z70 - przepraszam za pomyłkę(pewnie dlatego nie moglem nic znaleźć o nim). Przeprogramowanie pewnie jest konieczne, zostaje tylko 1 pytanie czy bezpiecznik jest uszkodzony, bo jeżeli tak to temat uważam za zamknięty.
  • Level 36  
    W takim razie powinienem kolega wiedzieć, że wysoce zalecane jest wymienianie wszystkich ogniw, a nie tylko sekcji. Bezpiecznik proszę sprawdzić ma chyba kolega multimetr. Reset elektroniki jeśli nie będzie hasła za pomocą 3 dniowej wersji be2works.
  • Level 17  
    Ciekawa sprawa, u mnie ten sam objaw wystąpił po roku używania, zaraz po gwarancji ;) Czyli w zasadzie 2 lata temu, od 2 lat przy 60% baterii się wyłącza laptop, te same objawy co u ciebie :) Do niedawna ładował się bez końca, ale ostatnio przestał. Chyba sobie nową kupię...
  • Level 2  
    Może jakaś trefna seria :?: (moja miała tylko 112 cykli). Kupiłem nową, zobaczymy ile tym razem wytrzyma :D