Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiennik układu scalonego LM324N

02 Kwi 2011 16:36 7368 4
  • Poziom 12  
    Witam.
    Zabrałem się za zrobienie takiego sterownika jak poniżej, ale mam problem z układem scalonym LM324N. Nigdzie nie mogę takiego znaleźć (nigdzie - czyt. na żadnych posiadanych przeze mnie płytkach).
    Znalazłem LM'a837N, ma takie same wyprowadzenia ale napięcia i natężenia trochę niższe.
    Teraz pytanie: czy mogę zastosować LM837N?
    Czy ew. jest jakiś odpowiednik UL tego układu? Bo takich mam sporo.
    Szukałem w zamiennikach elektrody, ale nic ciekawego tam nie było.
    Dodam, że do najbliższego sklepu elektronicznego mam 50km.
    Zamiennik układu scalonego LM324N
  • Poziom 43  
    Pinologia LM837 jest taka sama jak LM324. Porównaj resztę parametrów w ich datasheetach.
  • Poziom 12  
    Wiem, że ma on ten sam układ wyjść, ale po przejrzeniu datasheetów, do końca nie jestem pewien czy może on być zamiennikiem. Ze względu na zasilanie może być, gdyż na LM324N można podać max 32V, a na 837 18V. Układ i tak jest zasilany z 12V.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Ani TL074 ani LM837 nie nadają się do zastąpienia LM324 w tym projekcie, bo napięcie na ich wejściach nie może dochodzić do ujemnego napięcia zasilania (czyli masy na schemacie), a tak się akurat dzieje w przypadku wzmacniaczy A i D. Musisz użyć wzmacniacza określanego jako Single Supply OpAmp, o ile dobrze pamiętam to z jednym z popularniejszych jest TLC274. Można też użyć wzmacniacza Rail-to-Rail, ale to już byłaby przesada. Lepiej znajdź lub kup ten LM324, on się tu idealnie nadaje i jest tani (albo go złóż z dwóch podwójnych LM358 na przejściówce).