Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Meluzyna WST-101 reanimacja / unowocześnienie

huluk 02 Apr 2011 18:23 3715 12
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  huluk
  Level 31  
  Witam!
  Posiadam sprzęt jak w temacie, mam go już ho-ho czasu, kilka lat temu częściowo zdefektował - przydźwięk w jednym kanale, duże zniekształcenia itp - wszystko to co może się przytrafić wiekowemu już, jakby nie było, sprzętowi. Poszedł na pawlacz a później do piwnicy, zaliczył ze mną 3 przeprowadzki bez włączania (wiedziałem, że coś go boli a bez czasu i możliwości reanimacji nie zamierzałem go katować uruchamianiem bez procesu rewitalizacji; skoro już nie domagał to wolę najpierw posprawdzać i naprawić wszytko zanim włączę do sieci aby uniknąć kłopotliwego dymku z jakiegoś elementu). Teraz chciałbym go reaktywować zdając sobie sprawę z 1. Upływu czasu 2. Postępu technologicznego. W związku z tym mam kilka pytań do znawców:

  1. Czy warto wymieniać elementy w torze zasilania na mocniejsze / szybsze (mostek, pojemność kondensatora filtrującego, tranzystory w stopniu stabilizacji zasilania)

  2. Ponieważ wzmacniacz ma wyraźne ślady zanieczyszczenia wnętrza (pajęczyny, wykwity utlenień związanych z wilgocią itp.) - czy robić całkowity demontaż i desasemblację płyty głównej i płyty zasilacza wraz z myciem i ponownym montażem elementów (wraz z wymianą tych nietrzymających wartości) ?

  3. Czy wymieniać elementy w torze przedwzmacniacza na inne wartości (być może w trakcie rozwoju konstrukcji ktoś doszedł do wniosku, iż inne parametry filtrów / stopni przedwzmacniacza korzystnie wpływają na barwę dźwięku) ?

  4. Czy wymieniać tranzystory (BCP107A, 109C, BD135/136 ewentualnie końcówka, która jest (jak i zasilacz) na SGS-Ates 2N3055 na inne, lepsze parametrami, mniej szumiące itp. ?

  5. Kalibracja końcówki - są tam po 2 PR-ki na kanał - za co odpowiadają i jak prawidłowo nimi wyregulować końcówkę (podejrzewam, że poza prądem jest jeszcze coś skoro są dwa a końcówka pracuje na pojedynczym napięciu niesymetrycznym stabilizowanym) ? (mam schemat i napięcia, ale zanim za to się zabiorę wolę poznać "tajniki")

  6. Które elementy w torze warto sparować kanałowo wartościami?

  Ponieważ szanuję sprzęt Unitry (na reanimację czeka tuner z tego zestawu oraz szpulowiec ZK246/M240x? a także wieża xxx-x42 Diory) nie mam zamiaru czynić z nim profanacji w stylu wymiana przedwzmacniacza na alternatywny nowoczesny czy wymiana końcówki na scaloną / hybrydową / jakąkolwiek inną niż oryginalna, sprzęt jest w posiadaniu rodziny od nowości - chcę go przywrócić do stanu świetności prawie-fabrycznej, prawie właśnie ze względu na ewentualny postęp w rozwoju technologii i możliwości wprowadzenia modyfikacji elementów które w tamtych latach nie były dostępne bądź były "dewizowe" i nie stosowane ze względów praktycznych a dziś już są i można by je zastosować w torze wzmacniacza bez ingerowania w układ ideowy.

  Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.

  /edit: literówki
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  huluk
  Level 31  
  Czyszczenie płyty - rozumiem całkowity demontaż i zmycie chemią warstwy wierzchniej i spodniej wraz z odtlenkowieniem? Jeśli tak to może od razu przy ponownym montażu przydałoby się jakieś elementy zmienić aby nie narażać sprzętu na wielokrotne roz/montowanie? Usterka podejrzewam wynikała z upływności / przerw w kondensatorach i ewentualnie z braku mas które pod wpływem czasu uległy rozerwaniu (widać uszkodzone np. łączenia ekranów przy potencjometrach) - sprzęt do ostatecznego wyłączenia grał ale bardzo nieczysto i z przydźwiękiem na jednym kanale. Póki co zabieram się do oznaczania przewodów łączeniowych aby nie mieć problemów z ponownym montażem płyt i "końcówkologią" oraz sprawdzeni i regulacji sekcji zasilającej przy odłączonej płycie głównej.

  edit:
  P.S. Docelowo Meluzyna ma napędzić zestaw ZGP-25-4-555 nr fabr 589 i 590 lub ZGZ-20/4-H2 nr fabr 4048 z 1974r (drugi bez plakietki z nr fabr ale zapewne będzie 4047 skoro parami kupowane były) - obydwa w stanie niemodyfikowanym od wyprodukowania :)
 • #4
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  A po co wymieniać na wyrost? Wymień tylko co jest uszkodzone.
 • #5
  huluk
  Level 31  
  Masz teoretycznie rację aczkolwiek mój miernik pojemności nie pomierzy elektrolitów, dokładnych parametrów tranzystorów poza betą również więc może okazać się, że po wymianie uszkodzonych pozostaną w układzie "zdechlaki' działające aczkolwiek nie trzymające zakładanych przez inżyniera projektanta parametrów - a ja chcę zrobić, jak już za coś się biorę, porządnie. Nie jestem w stanie w tej chwili zmierzyć czy taki BCP109C w stopniu przedwzmacniacza trzyma parametry i charakterystykę zakładaną przez producenta pod którą był sprzęt projektowany :| Chyba, że szanowny kolega podpowie jak to sprawdzić poza mierzeniem napięć wg schematu ideowego w poszczególnych miejscach (mam tylko wytyczne napięć przy wysterowaniu zerowym i mierzone przyrządem 20Kohm/V). Przepuszczenie sygnału z generatora? Ale jakie wartości powinny być? Nie posiadam aż tak dokładnej instrukcji serwisowej a jednocześnie zaparłem się, aby przywrócić ten wzmacniacz do parametrów co najmniej takich jakie były zakładane przez konstruktora.
 • Helpful post
  #6
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  huluk wrote:
  wymianie uszkodzonych pozostaną w układzie "zdechlaki'
  Za dużo teoretyzujesz. Lepiej poświęć czas na szukanie uszkodzonego elementu, myślisz że jak wstawisz coś "nowego" to będzie lepsze? Wręcz przeciwnie, bo to made in china a nie stara dobra "elwa" czy "cemi'. Przemyśl to.
 • #7
  huluk
  Level 31  
  Z tego, iż obecnie kupowana masówka jest tandetna to zdaję sobie sprawę, niestety :/ Mam co prawda zapas starych "naszych" podzespołów ale może braknąć pewnych wartości... W takim razie póki co spróbuję wyciągnąć na tych elementach które są napięcia zgodne ze schematem (wymieniając to co może odpowiadać za nietrzymanie w danym stopniu) a następnie, jeśli sprzęt dalej będzie niedomagał, zwrócę się do Kolegów o dalsze wskazówki / pomoc.

  Jeszcze jedno pytanie - ten wzmacniacz pracuje z założenia z napięciem stałym głośnikowym filtrowanym przez kondensator wyjściowy 3,3mF/40V co powoduje spory "puk" w głośnikach przy włączaniu - czy jest sens zamontowania do niego układu opóźniającego załączanie głośników który by jednocześnie, przed włączeniem głośnika wstępnie obciążył rezystorem ten kondensator do masy aby go naładować i przejąć impuls uderzenia prądowego?

  Pytanie dodatkowe - czy na zestawach wymienionych w temacie Meluzynka zabrzmi, czy trzeba poszukać czegoś innego (zakładam podłączenie do niej tylko czegoś ze "stajni" Unitra) :) ?
 • #8
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Opóźnienie można zrobić z rezystorami które rozładują kondensatory. Kolumny to już kwestia gustu. Byle były by 4Ω.
 • #9
  huluk
  Level 31  
  Dzięki, póki co przeprowadzę reaktywację przy częściach o tyle o ile się da fabrycznych (nic nie było wymieniane i wszystko to około '74 rok produkcji) a ewentualnie następnie dodam przekaźnik wstępnie obciążający kondensatory na jakieś 2 sekundy oporem np. ceramicznym 4,7 Ohm. Ewentualne problemy będę dopisywał w tym wątku aby nie zakładać nowego.
 • #10
  pawel_aa
  Level 25  
  huluk wrote:
  Czyszczenie płyty - rozumiem całkowity demontaż i zmycie chemią warstwy wierzchniej i spodniej wraz z odtlenkowieniem?


  Po co wszytko demontować? Wyczyść płytki takie jakie są.
  Istnieje ogromna szansa, że po demontażu ścieżki i płytka znajdą się osobno na stole. To niestety utrapienie wiekowych płytek - odchodzące ścieżki.
 • #11
  huluk
  Level 31  
  Rozumiem, że zamiast (jestem miłośnikiem kolei więc odwołam się do terminu - naprawa główna czyli rozbiór na części pierwsze, czyszczenie i ponowny montaż) zrobić tylko wierzchnie przetarcie i ogólne usunięcie nalotów i utlenień?

  P.S. Zauważyłem, że transformator ma ubytek lakieru i wykwit rdzy na rdzeniu - czym i jak to można usunąć i zakonserwować? Nie jest duży - długość wżeru to około 2mm, głębokość - ułamek milimetra ale zawsze (zdjęcia będę mógł wrzucić dopiero jutro).

  No i te czarne tlenki na nóżkach elementów i kontaktach na płytkach aż wołają o pomstę do nieba... :/

  edit:
  Nie doczekałem się odpowiedzi na temat regulacji: jest to końcówka w klasie A, potencjometry regulacyjne R305 i 306 działają jako regulacja prądu a jakie zadanie mają R297 i R298? Ze schematu wynika, że ich regulacja wpływa na wysterowanie T213/214 przez co także na T215/216 regulowane przez R305/306. Nie chciałbym podczas uruchamiania końcówki uszkodzić jej, a z klasą A do tej pory nie miałem do czynienia stąd moje wątpliwości - teoretycznie powinien spalić się bezpiecznik przy otwarciu tranzystorów wykonawczych ale jakoś tak wolę nie ryzykować bez poznania idei tego schematu końcówki.

  edit2:
  Rano sprawdzę samą końcówkę wpinając się przy odłączonych C265 / 266 - przed nimi wejdę potencjometrem jednocześnie odłączając przedwzmacniacz poprzez odłączenie R110 tj odlutowanie punktu 26 na płytce zasilacza - rozumiem, że to odłączy zasilanie całej sekcji preampu i regulatorów (niestety tutaj volume jest na początku preampu i nie ma jak go obejść)
 • Helpful post
  #12
  pawel_aa
  Level 25  
  huluk wrote:
  Rozumiem, że zamiast (jestem miłośnikiem kolei więc odwołam się do terminu - naprawa główna czyli rozbiór na części pierwsze, czyszczenie i ponowny montaż) zrobić tylko wierzchnie przetarcie i ogólne usunięcie nalotów i utlenień?


  Z odrobiną alkoholu izopropylowego.

  Regulacje i inne ciekawe rzeczy opisane są w serwisówce -> Link :)
 • #13
  huluk
  Level 31  
  Izopropanol mam CzDA, butlę litrową, plus inne środki z serii kontakt. Dzięki wielki za namiar na serwisówkę - w moich materiałach brakowało właśnie tych danych o PR-kach, w tym co podałeś jest o regulacji krzywej i w ogóle malina - tego mi było trzeba! Strona 7 tłumaczy wszystko. Dzięki jeszcze raz, zabieram się od rana do pracy. Warto :)