Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w korekcie dźwięku w subie na ARN-312 i 2xTDA 7294

lewar81 02 Lis 2004 12:11 2378 25
  • #1 02 Lis 2004 12:11
    lewar81
    Poziom 16  

Mam problem bo jakiś czas temu zrobiłem suba na ARN-312/00-8ohm oraz zamówiłem wzmacniacz z zasilaczem (podwójny TDA 7294) filtr od 30-150Hz itp. trafo 150W generlanie ładnie się sprawuje, tylko mam pytanko, bo męczy mnie nieco jego dźwięk,

Robiłem wszystko według projektu w Bass box 6 pro, skrzynię składałem jakieś 2 tygodnie, nie ma żadnej szczeliny, elegancko uszczelniona i skręcona, przednia płyta 28mm, boczne i dół/góra po 18mm zaś tylna 18mm+wata pod panele podłogowe wytłumiająca+płyta 10mm. Głośnik mocno osadzony na zakotwiczeniach, tak więc co do jakości wykonania jestem zadowolony z efektów, basz reflex zestrojony na 35Hz (średnica bass reflexu 100mm wew, zaś długość 210mm (przedłużona za pomocą rury PCV)) Okablowania dałem wszędzie bardzo solidne, sub podłączony pod gniazdo słuchawkowe w amplitunerze harman/kardon hk490i i teraz przy oglądaniu filmów z kompa (bo pod niego mam wzmaka podłączonego) bass jest taki że meble w pokoju chodzą głęboki i drżący, jednak jeśli chodzi o mp3 czy normalną muzykę o znacznie lepszej jakości to jest on taki mdły, rozmywający się, fakt że wszystko się trzęsie w pokoju, ale nie ma tego charakterystycznego umcyk... umcyk... chciałbym taki krótszy bas o lepszej odpowiedzi impulsowej, może ktoś wie jak to poprawić, może błąd jest w tym że wzmak jest w subie i chodzi w nim non stop wentylator? Proszę o pomoc. Proszę pisać co mam jeszcze podać (obudowa 73l, bass reflex) Wolałbym nie budować nowej obudowy, wydaje mi się jednak że to nie tu problem leży... Fachowcy pomocy....

0 25
  • #2 02 Lis 2004 12:19
    Logan
    Poziom 30  

Bawiles sie moze equalizerem w winampie ?

0
  • #3 02 Lis 2004 13:42
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Winamp nie przetwarza najnizszych czest., znieksztalca wszytko - jest to najgorszy sposob odtwarzania i tak ulomnych mp3!!! Creativ nie jest moze szczytem elokwencji w obsludze, ale naprawde sprawuje sie o niebo lepiej - nawet Win.Media player jest o stokroc wierniejszy niz ten zasrany Winamp!!! Nie uzywajcie tego! Korektor w tej aplikacji to juz w ogole porazka!

Otoz - stroiles dosc wysoko jak na ten glosnik, obudowa jest rowniez dosc spora - dlatego taki efekt. Mozesz sprobowac przedluzyc nieco rure - co obnizy strojenie i sprawdzic jak jest. Ostatecznie - co przyniesie poprawe - zatkaj rure.

A - co do samej korekcji... wlasciwie nie ma sensu - brak kontroli bedzie i tak odczuwalny w konkretnym pasmie. Dodatkowo TDA nie sa za bardzo zaprzyjaznione z kontrola...

Dlaczego jeszcze nie dales do DIY??? Prosze natychmiast go tam umiescic! ;)

0
  • #4 02 Lis 2004 13:46
    coolombo
    Poziom 29  

Wina napewno leży częściowo po stronie wzmaka, TDA7294 to po prostu za mało, do tego jeszcze mostek który dodatkowo pogarsza nie najlepszą kontrolę głośnika. Wpakuj tam wzmaka 200W RMS to wtedy ten głośnik zagra jak należy.

pozdrawiam!

0
  • #5 02 Lis 2004 14:08
    lewar81
    Poziom 16  

dziękuję za wskazówki, więc chyba nie da rady uzyskac takiego szybkiego bum i koniec, bez żadnych bocznych "rozbłysków" pasma, no cóż do filmów nadaje się idealnie jak ma coś gruchnąć jednak przy muzyce, to bardziej podoba mi sie bas u mojego brata w zestawie Creative P580 do kompa, no cóż tak bywa

Tomaszo co to jest DIY (sorki za lemerstwo :))

0
  • #7 02 Lis 2004 20:02
    djbolo
    Poziom 31  

tomaszo napisał:
    Otoz - stroiles dosc wysoko jak na ten glosnik, obudowa jest rowniez dosc spora - dlatego taki efekt. Mozesz sprobowac przedluzyc nieco rure - co obnizy strojenie i sprawdzic jak jest. Ostatecznie - co przyniesie poprawe - zatkaj rure.

Dodatkowo TDA nie sa za bardzo zaprzyjaznione z kontrola...

Pierwsze sie zgodze w polowie - rura by musiala byc wydluzona z 2 razy, zeby na wykresie cos to znaczacego pokazalo; do usranej smierci bede powtarzal, ze jestem zwolennikiem tego glosnika, ale tylko w obudowie zamknietej i z mocnym wzmakiem, nie bawi mnie to, ze ktos, gdzies, cos... wyskrobal BR i bylo ladnie; jak zatkasz otwor to impuls zmniejszy sie srednio 2 razy.

Co do drugiego - tu sie calkowicie zgadzam - TDA mialo i ma problemy z kontrola, duzo o tym pisalem w moich 2 tematach:

0
  • #8 02 Lis 2004 21:05
    lewar81
    Poziom 16  

djbolo dziękuję za sugestie, ale powiedz co mogę zrobić bo raczej br nie wydłużę gdyż nie za wiele miejsca tam pozostanie, mam budować nową obudowę? a czy przypadkiem płytka ze wzmakiem w środku nie przeszkadza? może powinienem ją wywalić na zewnątrz?

0
  • #9 02 Lis 2004 21:18
    djbolo
    Poziom 31  

Plyta ze wzmakiem to zaden problem, problemem moze byc jednak sam wzmak... Dobrze zrozumiec to zdanie!! Pierwsza czesc jest mechaniczna, druga zas elektroniczna.

Nowa obudowa to nie koniecznosc - jak sugerowal tomaszo - zatkac BR. Ale osobiscie od poczatku nie dalbym tego glosnika do BR. Widze ze lubisz szybki tonsliowski basik :)

Ja troche bardziej wole bardziej sprezyste "(p)um (p)um" od sztywniejszego "bum bum" :wink:, to tak na marginesie :)

0
  • #10 02 Lis 2004 23:28
    lewar81
    Poziom 16  

wiecie jutro chyba wykonam mały test, mianowicie podłączę głośnik pod sam wzmacniacz 30W na kanał, wiem że to praktycznie żadna moc ale tyle na kanał ma mój wzmak przy 8ohm, i sprawdzę jaki bass jest, piszecie że problem we wzmaku, nieco mnie to dziwi bo mam przecież podwójny TDA 7294 co łącznie daje około 160W rms (jeśli się nie mylę) czy to aż tak mało, jak robiłem suba i się pytałem to ludzie twierdzili że będzie dobry, a co do jego wykonania to również nie mam zastrzeżeń i nie sądze aby gdzieś był źle polutowany, tak więc proszę może da się coś zrobić, napiszę wrażenia jak przetestuję bez wzmaka w obudowie

0
  • #11 03 Lis 2004 12:28
    mdcs

Nie pogodzisz tego nigdy. To odwieczny problem - walka pomiędzy f3, efektywnością i impulsem. Jak nie wydasz na głośnik 1kPLN to zawsze będzie to duży kompromis. Kiedyś byłem zwolennikiem nawału basu i rozlanej konsystencji (młodzi tak mają). Teraz słucham subwoofera w obudowie zamkniętej z potężnym wzmakiem MOS. Bas jest szybki, krótki... a i f3 niezła. I pomyśleć, że taki CW1202C gra jak niewiele drogich suboow ze sklepu potrafi:)

0
  • #12 03 Lis 2004 12:58
    coolombo
    Poziom 29  

A ja zasilam suba potężnym wzmakiem na bipolarach i szczerze mówiąć bardziej mi odpowiada niż MOS ;)

pozdrawiam!

0
  • #13 03 Lis 2004 13:26
    mdcs

Ja wolę dobrego MOSa ze względu na ich "nieugiętość", kopytko i lepszy dampingfactor od bipolara... ale to dyskusja nie na ten temat:) Proszę o odpowiedzi zgodne z samym tytułem tematu.

0
  • #14 03 Lis 2004 20:19
    lewar81
    Poziom 16  

więc panowie twierdzicie że to wina mojego 2xTDA 7294, że on to sobie nie radzi z kontrolą?

0
  • #15 03 Lis 2004 21:12
    Tremolo
    Poziom 43  

Jakoś używalem winampa i miałem dobry rozłożysty bas, oze troche przeciągajacy, na głosniku dużo tańszym niż 312. Mówie o winampie 5 ze wszystkimi wtyczkami i kodekami.

Wszystko moze być po stronie mp3 - mówie tak bo jakość mp3 zalezy także od zastosowanego kodeka podczas nagrywania. Nagrywałem z paroma amatorami kilka utworów amatorsko kilka utworów z płyt CD, i w pewnym przypadku znalazłem się w brzydkiej sytuacji mianowicie zamiast dźwięku (i to obojetnie w jakim programie WMP, WMPII , Winamp, Sonique - zamiast dźwięku otrzymywałem końcowe piki basu - podobna sytuacja jak w przypadku źle dobranego wzmocnienia kaskodowym wzmacniaczu lampowym.

Dużo bardziej skontrolowany jest OPA549 z mneijszymi elektrolitami i mniejszym trafie zasilajacym. Sprawdził bym to na czyms porządnym.

Sadze ze problem może siedzieć w BR - zresztą sprawdź - zatkaj otwór jakims korkiem, muzyka i tak nie posiada tak niskiego pasma, w przeciwieństwie do filmow gdzie słychać takie charakterystyczne odgłosy uderzeńm ryków i są one mało skomplikowane w przetworzeniu. Natomiast w muzyce moga się stworzyć nieciekawe kombinacje w zależności czego słuchasz.

po za tym muzyka pierwotnie jest nagrywana na potrzeby stereo a nie 5.1 , i w zakresie niskich tonów nagrane moze być cos nie ciekawego.

0
  • #16 03 Lis 2004 21:53
    digi58
    Poziom 13  

Witam
    przede wszystkim powinneś zmienić końcówke mocy
    przy subwooferze jest to bardzo ważne zwłaszcza jeżeli głośnik pracuje w obudowie nie zawsze dla niego optymalnej .Zamontuj końcówkę z elementów
    dyskretnych pełno ich na forum.Bardz ważny jest zasilacz jeżeli chcesz mieć
    dobrz kontrolowany bas pojemnośc elektrolitów w zasilaczu powinna wynosić mni. około 15000 microf. oczywiście dwa razy jak będzie więcej to jeszcze lepiej.Budowałem już wiele subwooferów i wiem że końcówka mocy to podstawa powodzenia.
    ps. w swoim sub. 200w mam około dwa razy 40000 micrf

0
  • #17 03 Lis 2004 22:40
    coolombo
    Poziom 29  

Tremolo ma rację z tym OPA549, tylko gdzie go teraz dostać jak sampli już nie wysyłają. LM3886 tez dobrze kontroluje głośnik ale tez moze okazać się niewystarczający. Pozostaje ci rozejrzeć się za czymś mocniejszym, polecam STK4050 200W RMS przy +-66V.
    pozdrawiam!

0
  • #18 03 Lis 2004 23:44
    lewar81
    Poziom 16  

hmmm.... szkoda bardzo bo tak jak już pisałem, jak zaczynałem go składać to wszyscy zalecali mi tego tda do arn 312, a teraz jak widać to niewłaściwy układ, ehhhh.... szkoda mi pieniążków, znów ponad 200zł, oj nie dam, będe kombinował z obudową, może ją zatkam i zobaczymy co wyjdzie, mimo wszystko dzięki za sugestie

0
  • #19 04 Lis 2004 00:09
    Tremolo
    Poziom 43  

Nie mów że za TDA dałeś 200 złoty? Może po prostu za mało elektrolitów? jakoś nie widze potężnych elektrolitów w srodku obudowy - to jest ARN312 o niskiej częstotliwości rezonansowej - to lubi zjadać dużo prądu. Zamknąwszy obudowe przyspieszysz 2 razy bas... i gdzie tu mowa o 200 złotych? Zresztą co byc chciał od tej obudowy w kwestii tego głosnika nie da sie praktycznie inaczej jak zamknięta 70-85 litrów . U Ciebie w dodatku sa ładne wytłumiacze na ściankach fizycznie powiększające objętość z punktu widzenia głośnika. Zamknij ten głosnik i bedzie elegancko.

po prostu mozę sie źle sugerujesz, a tak dość solidnie zbudowany 312 bije na pewno tubki samochodówki za 100 złoty. Albo słuchasz złej muzyki. Kwestia ustawienia glosnika była brana pod uwage? - przesuwanie fazy?

Jak rozwiązałes zasilanie tego TDA? Jaki transformator (minimum 200VA) jakie napięcie, i jakie kondensatory.

0
  • #20 04 Lis 2004 00:49
    mdcs

Dobrze zaaplikowany TDA jest naprawdę dobrym wzmacniaczem. Szczególnie w kaskadzie (nie mostku!), do której nadaje sie S-ka i 7293. Pisano już parę razy na forum, że TDA729x był stosowany w wysokiej klasy subwooferze pewnej "szlachetnej" firmy z wyższej półki. Po pierwsze trafo z 300W, podwójny mostek (choć to sprawa kontrowersyjna...wybaczcie), bateria kondensatorów 4x4700 w każdej gałęzi do tego kaskada TDA7294S i mamy świetny koniec o mocy 180W RMS. Ja używam czegoś takiego do napędzania CW i spisuje się wyśmienicie. Bas jest szybki, stopka perkusyjna pełna ekspresji, krótka i uderzająca w klatę jak młot. Naprawdę "koncertowe" brzmienie, które nie męczy po 10minutach swą rozlazłością. I co TDA sobie nie radzi? Wręcz przeciwnie!

0
  • #21 04 Lis 2004 07:27
    coolombo
    Poziom 29  

-> Lewar81

Jaki dałeś zasilacz do tego tda? napisz to może coś poradzimy. Z praktyki wiem że STK4050 nawet na zaniżonym zasilaniu o wiele lepiej kontroluje głośnik niż tda. A koszt wykonania wzmaka na STK to okolo 50zł bez zasilania.

pozdrawiam!

0
  • #22 04 Lis 2004 08:11
    ALTON
    Poziom 38  

Autor pisze że dał trafo 150W a to trochum mało :?.Wzmacniacz wyciągnie ok 90-100W na tym arn !.Wymień trafo na 300W 2x24V i usłyszysz różnice

0
  • #23 04 Lis 2004 09:02
    coolombo
    Poziom 29  

Alton trafo wystarczy tylko możliwości tda się skończyły, ewentualnie możnabybylo dowinąć pare zwoi do trafa i dołożyć pojemności filtrującej.Autor nic nie pisze o zasilaczu, ile dał kondensatrów itp.

pozdrawiam!

0
  • #24 04 Lis 2004 13:41
    tomaszo

150VA trafa w zupelnosci wystarcza, powyzej 20000uF do tego i osiagamy pelnie mozliwosci TDA. Nie ma co sie nad tym rozwodzic.

Tremolo - pewno, ze jak cos jest juz zle nagrane, to nie bedzie ladniej... Mowie o prostym porownaniu - biore na analizator widma to, co wychodzi przy odtwarzaniu danej MP3-ki z Winamp, potem z Creativa - i ojej... Roznica jest slyszalna i to bardzo, co dopiero wskazania analizatora... Winamp juz od okolo 40Hz kompresuje i nie przepuszcza wiele ponizej. Wszystkie podzakresy sa niepelnosprawne w porownaniu do Creativa np. Powiem tak - Winamp dziala jak jego korektor - ...

Jeszcze odnosnie subwoofera - zatkanie BR niewiele zmniejszy ilosc najnizszych czest. - obudowa jest dosc spora, dodatkowo troche tlumiona...Bedzie ladnie.

Mozna jeszcze probowac uratowac ten BR - wrzuc do skrzynki worek z piachem - taki 10kg. Jak niewiele pomoze - jeszcze jeden. Zmniejszysz obj., balast nie zaszkodzi - a moze sie okazac, ze w kolo 50l BR bedzie dla Ciebie zadowalajacy.

0
  • #25 05 Lis 2004 10:11
    lewar81
    Poziom 16  

Tremolo za TDA (zmostowany) z zasilaczem i filtrem (czyli cała elektronika) dałem dokładnie 240zł (w tym przesyłka) kondensatory filtrujące są po 10000uF każdy (Samsung), dziękuję wam wszystkim panowie, spróbuję z zatkanie br, z workami z piaskiem i jeszcze spróbuję wykluczyć wzmacniacz i podłączyć po mój amplituner, dla ścisłości ja tego wzmacniacza nie budowałe, zamówiłem go na jednej ze stron internetowych,

poniżej wklejam zdjęcie mojego wzmaka i filtra

0
  • #26 05 Lis 2004 12:02
    Tremolo
    Poziom 43  

słuchaj te kondensatory nie pójda na marne, sam jesli coś buduje nowego to stosuje te same kondensatory z czegoś co mi się znudziło, albo się zepsuło na amen, chyba że maja 5 lat to dopiero kupuje nowe. Nie wypłacilbym się gdyby mi cos nie wyszło i bym wyrzucał od razu zasilacz, końcowke i radiator

po za tym przepłaciłeś:
    Ja zrobiłem jeden 7294 za cene praktycznie samego scalaka i dwóch kondensatorów 4700 (samsung) radiator i transformator wykorzystałem ze starych wzmacniaczy których nie szlo już naprawic. te trafo mozesz dalej zastosować. Chyba że nie znam Twjego podejścia do arytmetyki. Nawet teraz koszt wymiany powiedzmy na 7294 S nie powienien być drogi 50 złoty za kostki i pare dupsów do okoła (rezystory kondensatory) reszte - kondensatory, radiator, wiatrak, zasilacz, trafo już masz

Wymontowane podzespoły możesz użyć jeszcze raz.

0