Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Versa - czy użytk. może "wydłużyć" odliczanie czasu na wejście

tkruk 02 Kwi 2011 21:43 4525 8
  • #1 02 Kwi 2011 21:43
    tkruk
    Poziom 10  

Witam!

Mam u klienta skonfigurowaną Versę. W drzwiach jest kontaktron i chroni on strefę wejściową, natomiast manipulator jest w innym miejscu, gdzie jest czujka PIR. Kontaktron jest ustawiony jako we/wy finalny i daje np. 60 sekund na wejście, natomiast czujka obok manipulatora jako opóźniona wewnętrzna i wejście w jej pole zmniejsza ten czas np. do 20 sekund. Jeśli czujka ta zostanie naruszona jako pierwsza, oczywiście zadziała jako natychmiastowa. To nie budzi wątpliwości.

Pytanie:
    Czy można - stosując np. pilota - po: 1) przejściu przez drzwi (kontaktron) i 2) naciśnięciu wybranego przycisku na pilocie zwiększyć czas na wejście z 60 (lub mniej, bo czas leci...) do np. 255 sekund, bo akurat klient musi np. wejść w ubłoconych butach, albo wnieść coś i zajmie mu to nieco więcej czasu? Ewentualnie zamienić kolejność: nacisnąć najpierw przycisk na pilocie, a potem wejść przez drzwi, obojętnie, byle tym nieszczęsnym pilotem zwiększyć czas na wejście. Może da się "zresetować" odliczanie i zacząć od nowa odliczać te 60 sekund?

Szukałem na tutejszym forum wątków związanych z opóźnieniem, wiele przeczytałem, ale żaden nie dotyczył podobnego zagadnienia. Jeśli jednak coś pominąłem (nie da się przecież wszystkiego przeczytać), to proszę o wyrozumiałość i o wskazanie tego wątku. Nie jestem nowicjuszem w temacie, a jednak się zatrzymałem.

Pozdrawiam
    Tomek

0 8
  • Relpol
  • #2 02 Kwi 2011 22:25
    humek
    Poziom 32  

Możesz zastosować radiolinię któręj przekaźnik będzie zwierał (podłączony równolegle do kontaktronu) linię wejsciową .Czas ustawiony w radiolinii będzie np 40sec. wtedy bedziesz miał te 40 sec więcej jednak po zamknieciu drzwi przed czasem opóźnienia radiolinii podejście pod czujnik koło klawiatury wywoła natychmiastowy alarm .Aby temu zapobiec musiałbyś blokować też ten czujnik PIR czyli w radiolinii zastosować dwusekcyjny przekaźnik i z tejże radiolinii wyprowadzić dwa przewody zwierające kontaktron i dwa przewody zwierające czyjnik PIR. Rozwiazanie takie można stosować gdy już brakuje wolnych linii wejściowych i nie można dodatkowej linii sterowanej z radiolinii wykorzystać jako blokującą.

0
  • Relpol
  • #3 02 Kwi 2011 22:34
    tkruk
    Poziom 10  

No dobra, nie dodałem, że ten pilot to APT-100 połączony przez ABAX'a. Czyli w grę wchodzą standardowe rozwiązania, tudzież mixy wyjść z wejściami, ewentualnie przez przekaźniki, przekaźniki z opóźnieniem itp. Nie wcisnę klientowi drugiego pilota... :)

Na wszelki wypadek dodam, że nie wchodzą w grę przekaźniki montowane razem z czujką, czy kontaktronem, bo te też są na ABAX'ie.

0
  • #4 03 Kwi 2011 00:38
    guardnet.pl
    Poziom 11  

Witam,
    Taką sytuacje jak opisujesz można rozwiązać na kilka sposobów, ja jednak zastosował bym tzw. opóźnienie z pilota. Polega ono na tym że przekaźnik radiolinii do do której masz przypisanego pilota podłączasz jako zwykłą linie alarmową i programujesz ją jako WE/WY, a czujnik który jest w wejściu (kontaktron lub PIR) ustawiasz sobie jako opóźniona wewnętrzna. Wtedy jak przed wejściem do domu naciśniesz pilota masz czas na wejście i wyłączenie systemu, jeżeli jednak wejdziesz bez pilota masz alarm natychmiastowy.

Ale odnośnie Twojej sytuacji: w sumie to nie ma żadnego problemu, że to jest APT-100 a nie zwykła radiolinia, w uprawnieniach użytkownika do którego przypisany jest pilot jest "sterowanie" a tym samym możesz go przypisać do któregoś przycisku pilota, następnie programujesz sobie wyjście jako "15 sterowalne" nadajesz mu czas z 5 sek i za pomocą zworki łączysz z dowolnym wolnym wejściem. Wejście to oczywiście zaprogramujesz jako WE/WY a polaryzacje jako NO. Czas na wejście dajesz nawet 90 sek to i tak nie ma dużego znaczenia, bo jak ktoś nie będzie miał pilota to i tak od razu po otwarciu drzwi czeka go niespodzianka w postaci natychmiastowego alarmu. Oczywiście w twoim przypadku i kontaktron na drzwiach i PIR przy klawiaturze programujesz jako "2 opóźniona wewnętrzna" i dajesz jej czas z 90 sek (bez pilota nikt nie wejdzie, a przez tak długi czas każdy klient da radę wyłączyć system po naciśnięciu pilota).

Oczywiście można to też rozwiązać inaczej tak jak Ty chciałeś: po prostu z tego wyjścia które działa po naciśnięciu pilota - dajesz przekaźnik i dwoma wolnymi żyłami (z COM i NO tego przekaźnika) mostkujesz sobie sobie COM i NC w czujniku na wyjściu programujesz powiedzmy 30 sek i będziesz miał o te 30 sek przedłużony czas na czujniku PIR który chcesz przyblokować - tylko uważaj żeby czas na kontaktronie wcześniej nie skończył, bo to z niego się załączy alarm.

Zrobisz jak będziesz chciał ja by obstawiał przy tym 1 rozwiązaniu. Dobrze by było jeszcze zrobić żeby syrena szczeknęła przy naciśnięciu tego pilota żeby klient wiedział że może bezpiecznie wchodzić do domu - pilot zadziałał.
    Ale się napisałem :-) - Mam nadzieję że Ci to coś pomoże.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 03 Kwi 2011 01:03
    tkruk
    Poziom 10  

:)
    Ze względu na APT-100 i ABAX rozwiązanie nr 1 (radiolinia) nie wchodzi w grę.
    Rozwiązanie nr 2 już przetestowaliśmy: zsynchronizowałem przycisk pilota z jednym wolnym wejściem centrali (choć bez czujki, ale ustawionym jako NO - nie potrzeba angażować wyjść, działa, sprawdzone), ustawiłem je jako finalne we/wy, natomiast kontaktron (60 sek.) i czujkę (20 sek.) jako opóźnione we/wy. Po naciśnięciu przycisku pilota mamy opóźnienie. Ustawiłem 255 sekund na tym wejściu, co daje ponad 4 minuty. W tym czasie należy wejść i naruszyć kontaktron. OK, ale po wejściu mamy nadal 60/20 sekund. Ale użytkownik zadaje jedno pytanie: co jeśli zgubi pilota? Będzie musiał dzwonić na ochronę i odwołać alarm, bo jak wejdzie, to ma alarm natychmiastowo. A jeśli go okradną i zabiorą dokumenty, pilota i telefon? To ma pecha?
    Doceniam zaangażowanie i dziękuję za sugestie, ale wpadłem na to rozwiązanie już w czasie konfiguracji.
    Natomiast rozwiązanie nr 3 też odpada, bo to całkowita bezprzewodówka jest, więc nie za bardzo mam co mostkować, o czym wspomniałem:

Cytat:

Na wszelki wypadek dodam, że nie wchodzą w grę przekaźniki montowane razem z czujką, czy kontaktronem, bo te też są na ABAX'ie.
    .
    Kiedy zaczynałem ten wątek, wpadłem na rozwiązanie nr 3, ale z braku przewodów z niego zrezygnowałem w zamyśle.

Generalnie szukam rozwiązania, które pozwoli mi wykorzystać wbudowane funkcjonalności centralki + ew. sprzężenia zwrotne wyjść i wejść.

Pozdrawiam
    Tomek

0
  • #6 03 Kwi 2011 11:19
    guardnet.pl
    Poziom 11  

Sorka, ale faktycznie napisałeś że czujniki tez są bezprzewodowe i moja wina bo nie doczytałem.
    Jeżeli chodzi o czasy to nic Ci nie da jak na linii pilota ustawisz 255 sek jeśli na kontaktronie i czujniku PIR ustawisz mniejsze czasy, bo jak czujnik Cie zobaczy i tak zacznie odliczać swój czas. A wiec ustaw na pilocie 255 sek, a na czujnikach 0 sek lub również 255 sek wtedy będzie OK. No i oczywiście te linie muszą być ustawione jako opóźnienie wewnętrzne ale to pewno wiesz choć w ostatnim poście napisałeś we/wy.
    Następna sprawa odnośnie pytań klienta. Rozwiązanie z opóźnieniem z pilota to nie jest załączenie/wyłączenie z pilota. Jeśli się go już użyje to trzeba jakby nie było wejść i wyłączyć system, tym samym jak ktoś mu ukradnie pilota faktycznie będzie miał dostęp do wejścia i jednego pokoju ale jak nie wyłączy systemu to czas mu się skończy i wiadomo, przyjedzie ochrona. Co do telefonu to nie wiem jaką on ma ochronę ale z reguły w większości firm trzeba podać hasło żeby odwołać alarm, wiec jak mu ktoś ukradnie tel. to i tak nie zablokuje monitoringu.
    Jeżeli chodzi o główny wątek to raczej nie ma opcji bezpośrednio przedłużenia z pilota czasu na czujniku bezprzewodowym. Myślę że to rozwiązanie z opóźnieniem z pilota będzie w tym przypadku najodpowiedniejsze gdyż wydłużysz maksymalnie czas, a przy tym trzeba mieć pilota.

0
  • #7 03 Kwi 2011 12:45
    humek
    Poziom 32  

Trzeba było napisać o wszystkich szczegółach posiadanego systemu .Napisałeś o części więc ci opisałem co można doraźnie zrobić .O ABAXIE nie pisałeś a to ważny szczegół. W VERSIE jeszcze nie robiłem blokady (może można?) w INTEGRZE robiłem czasowe blokowanie wejść .Do tego użyłem wejścia,wyjścia i typu "przekaźnik mono" Chodziło o to by można było zablokować z pilota czujniki zewnętrzne kiedy użytkownik podjeżdżał pod dom jednak miało to być zrobione w taki sposób by nie musiał wchodzić do domu zaraz i rozbrajać systemu.Idea była taka: naciska pilota otwiera bramę -jednocześnie blokuje czujniki zewn. zostawia auto pod budynkiem i wychodzi na zewnątrz posesji (idąc np. do pobliskiego sklepu) .Centrala blokuje czasowo czujniki zewnętrzne (np. na 3 min) po tym czasie czas blokady mija i centrala ponownie dostaje sygnał z czujniki zewn.- czyli wejście w ich obszar spowoduje alarm .Użytkownik wchodząc na posesję Naciska pilota bramy, furtki jednocześnie blokuje czujniki zewn. Ty możesz to samo zastosować w swoim systemie.Jeśli użyje pilota zablokuje kontaktron i PIR-a ,jeśli nie naciśnie pilota system będzie działał jak w Twoim pierwotnym założeniu. Przeanalizuj czy w VERSIE da się tak zrobić jak pisałem w INTEGRZE -tak na VERSIE jeszcze nie miałem okazji robić tak skomplikowanego systemu.

0
  • #8 03 Kwi 2011 21:59
    tkruk
    Poziom 10  

Koledzy, wybaczcie, że nie napisałem o szczegółach. Prawda jest taka, że chciałem uzyskać jedynie podpowiedź, wskazówkę, pomysł, ale wyszło na to, że niektórych pomysłów nie da się zrealizować na konkretnych elementach. Ponadto staram się uważać na to, co piszę, bo nie tylko ja i Wy tu jesteśmy, na tym forum. W końcu rozmawiamy o realnym alarmie. Tak więc nie miejcie mi tego za złe.

Poczytałem wcześniej nieco o Versie, zwłaszcza opinii i wiem, że to nie uniwersalny procesor automatyki, że nie ma (lub ma poblokowane?) niektórych funkcji, które ma Integra. Jednak nie da się zignorować tej pozycji na rynku i prędzej czy później będzie trzeba nauczyć się z nią żyć i na niej pracować.

Poszukam funkcji, o której pisze kolega humek i ew. przetestuję, kiedy będę u klienta. Ale mimo wszystko nie pogniewam się, jeśli ktoś jeszcze podzieli się swym doświadczeniem.

Pozdrawiam
    Tomek

0
  • #9 14 Maj 2011 00:16
    byblue
    Poziom 12  

Nie widzę kolego tu zadnej logiki !!!
    Skoro kontrakton jest ustawiony na 60 sek.zwłoki na wejście to po co jeszcze ta czujka jest w taki sposób ustawiona ?! Ona powinna byc ustawiona jako blokowana przez kontrakton na czas wejścia czyli ten czas który blokuje kontrakton.

0
  Szukaj w 5mln produktów