Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja na multiswitchu nie działa

lucat 02 Apr 2011 21:54 6473 18
 • #1
  lucat
  Level 10  
  Witajcie
  Nie wiem czy w dobrym miejscu ale:
  zbudowałem sobie instalację antenową opartą na multiswitchu Signal MP-0504 + konwerter satelitarny Quatro Inverto Red Extend, zakończone gniazdami końcowymi do gwiazdy Legranda.
  Połączenie konwertera z switchem prawidłowe:
  H/H -> 18V/22kHz
  V/H -> 13V/22kHz
  H/L -> 18V/OHz
  V/L -> 13V/OHz
  Problem pojawił się po dokupieniu cyfrowego polsatu. Po podłączeniu najpierw był komunikat zwarcia linii LNB - znalazłem uszkodzone (zwarcie wewnętrzne) gniazdo przelotowe Legranda na tej linii - zostało pominięte, ale dalej mam komunikat braku sygnału z anteny. Pasek mocy sygnału = 0.
  Sprawdziłem jeszcze raz wszystkie połączenia, poprawność montażu i nie widzę nieprawidłowości.
  Co jeszcze mogę sprawdzić dysponując multimetrem uniwersalnym U,I,f,C, itp
  Na wszystkich gniazdkach coś tam jest - kontrola na wyjściu radiowym wszystkich gniazd końcowych pokazuje zmienne ok. 3V o f ok. 330-440kHz

  Jakieś rady, podejrzewam strzelony switch.

  Za wszelkie rady i cenne wskazówki z góry dziękuję.

  Łukasz
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  keicam5
  Level 11  
  Antenę ustawiłeś na dobrego satelitę ? ustaw i znajdź sygnał na samym kablu nawet na jednej polaryzacji abyś był pewny że dobrego masz sygnał z odpowiedniej satelity
 • #4
  lucat
  Level 10  
  mihal2002 wrote:
  Napięcie sprawdza się na końcu kabla(mutiswich lub konwerter) a nie na wyjściu radiowym!


  To jest oczywiste i Twój post nic nie wniósł do tematu :( Sugerowałem w swoim poście, że na tym wyjściu jest największy sygnał we wszystkich gniazdach. Spodziewałem się raczej odpowiedzi typu zmierz co masz na SAT i porównamy co powinno być.
  A mam zmiennego ok. 35 mV 30-40Hz, stałe ok. 5mV
  .....

  keicam5 wrote:
  Antenę ustawiłeś na dobrego satelitę ? ustaw i znajdź sygnał na samym kablu nawet na jednej polaryzacji abyś był pewny że dobrego masz sygnał z odpowiedniej satelity


  Antenę ustawiałem wg. wyliczeń i dla mojej lokalizacji mam Azymut 185,53°, kąt elewacji 31.60° (ustawione na skali wspornika), Skos LNB 3,48° - antena z offsetem.
  Porównując do ustawień anten sąsiadów jest bardzo podobnie. Uważasz, że jest to tylko kwestia ustawienia anteny?

  Problem jest na razie taki, że moc sygnału = 0 i jakość sygnału = 0 i komunikat brak sygnału z anteny. Poprzełączałem dzisiaj dekoder do gniazdek które bezpośrednio lecą z multiswitcha (bez gniazd przelotowych) i to samo. Jak multimetrem sprawdzić multiswitch? Czy można pomierzyć napięcia zasilania konwertera? Czy można np. bezpośrednio połączyć dekoder po kolei z wyjściami konwertera uaktywniając funkcję zasilania LNB z dekodera, żeby sprawdzić konwerter. Co mogę jeszcze raz sam sprawdzić, żeby ustalić przyczynę problemu?
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  lucat
  Level 10  
  Pomierzyłem:

  H/H -> 18V/22kHz = 18,2 V stałego na konwerter; wraca do wejścia ok. 13 mV zmienne
  V/H -> 13V/22kHz = 13,5 V -|| -; wraca ok. 13 mV zmienne
  H/L -> 18V/OHz = 18.2 V -||- ; wraca ok. 13 mV zmienne
  V/L -> 13V/OHz = 13,5 V -||- ; wraca ok. 14 mV zmienne, we wszytkich powrotach po przyłożeniu końcówek było ok. 130 -150 mV i szybko spadało do tych 13 mV

  Na 4 wyjściach switcha jest 13-14 mV zmiennego, stałe rośnie od 0 do prawie 300mV

  Coś z tego można wywnioskować, poza tym że konwerter jest zasilany prawidłowo?
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  lucat
  Level 10  
  FTA nie posiadam, specjalizuję się w innej dziedzinie.
  Pytanie odnośnie ustawienia anteny - wypisane wcześniej dane pochodzą ze strony Satlex'u; niepewność po Twojej odpowiedzi dotyczy ustawienia kąta elewacji.
  Ustawiłem na skali 31.6°, ale w tabeli na stronie jest jeszcze pozycja "kąt offset 20.36°". Antena jak wcześniej pisałem jest offsetowa - czy nie powinienem jej przestawić na te 20°?
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  lucat
  Level 10  
  Większość użytkowników biorąc pod uwagę te dane jako wyjściowe na początek już coś miała, potem drobne korekty. Ustawienie dokładne bez miernika zajmowało im do 30 min. U mnie na razie nie dochodzi do pasków pomiaru sygnału, tylko wyrzuca ten komunikat. Paski wywołuję w menu instalacyjnym. Po telefonie do działu technicznego Polsatu stwierdzili na razie awarię systemu antenowego i póki automatycznie przy uruchamianiu nie wskoczą paski do ustawienia anteny/ pomiaru sygnału to anteną mogę sobie kręcić do woli.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  lucat
  Level 10  
  Kolego! Mierzę tak jak Ty mnie prowadzisz! Jak uaktywnię zasilanie LNB w dekoderze pojawia się na przewodzie 18,4 V które dociera na wyjście multiswitcha do którego jest on wpięty; oprócz niego idzie jakiś sygnał sterujący - nie jestem w stanie go zmierzyć - ale miernik zachowuje się dokładnie tak jakbym obserwował sygnał na wejściu switcha ze strony konwertera. Odłączenie przewodu od dekodera nic nie zmienia w wyświetlanym komunikacie - podłączam/odłączam jest to samo.
  Po pierwszym podłączeniu dekodera miałem komunikat zwarcia linii LNB - poszukałem/ obmierzyłem całą nitkę i okazało się że zwarcie jest w środku gniazda przelotowego; wywaliłem je z obwodu. I teraz jest jak jest. Tak jakby nie było połączenia dekoder - konwerter poprzez switch. I to cały czas piszę. Przełączanie dekodera pod inne gniazda/ wyjścia mutiswitcha nic nie zmienia.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  lucat
  Level 10  
  Wykonane. Sprawdzone na wszystkich polaryzacjach, zasilania na konwerter przechodzą i dalej to samo "Brak sygnału z anteny. Sprawdź połączenia lub konfigurację dekodera". Dekoder HD5000: zasilenie LNB-tak, DiSEqC - brak, Satelita - HotBird 6/7A/8.
  Pomierzyłem jeszcze oporności wejść konwertera 18V/XX - > 17.9MΩ, 13V/XX -> 15.2 MΩ.

  Pójdę do znajomych z dekoderem zobaczymy co u nich wyskoczy...
 • Helpful post
  #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  lucat
  Level 10  
  Patrz post wyżej. Podpięte bez switcha - to samo
 • #17
  telesat1
  Moderator on vacation ...
  Wystarczy.
  Na temat ustawiania anten jest wszystko na forum.
  Regulamin p. 14.
 • #18
  ansat
  Level 24  
  Jak ja nie wiem co jest popsute w samochodzie to jadę do mechanika samochodowego a ty jak nie potrafisz ustawić anteny to poproś o pomoc instalatora anten.Te wyliczenia kątów i elewacji są bardzo pomocne ale tylko tym co mają trochę wiedzy o instalacjach i ustawianiach anten sat.Tobie tej wiedzy brakuje.
 • #19
  lucat
  Level 10  
  No i Panowie po wymianie dekodera wszystko śmiga jak należy. Po instalacji nowego od razu przeszedł do trybu ustawiania anteny i o dziwo bez problemu antena na owe wyliczenia teoretyczne była ustawiona, że sygnał był. Wystarczyło tylko czaszę o niecały stopień podnieśc do góry dla uzyskania maximum jakości sygnału.
  Michałowi dziękuję za cierpliwośc i chęc pomocy.
  Panów: ansat i telesat1 serdecznie pozdrawiam, można i samemu tylko potrzebna jest odrobina chęci, wiedzy i serdecznych ludzi! Chęci mi nie brakuje i równie chętnie uzupełniam swoją wiedzę w innych dziedzinach, a to była dobra lekcja. W mojej specjalizacji na Wasze pytania ja się będę śmiał jak dzieciak.
  P.S. klawiatura nie generuje "c" z kreseczką, regulamin znam.
  Temat do zamknięcia.