Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pamięć w N7650 (fizyczna rozbudowa)

marcus6 02 Lis 2004 12:21 1705 11
  • #1 02 Lis 2004 12:21
    marcus6
    Poziom 16  

Witam

Dosłownie kilkanaści minut temu wśród moich znajomych wywiązała się dyskusja na temat powiększenia pamięci w telefonie Nokia 7650
    Dokładnie chodziło o możliwość przelutowania odpowiednich układów np: wylutować ten 4Mb i wsztawić np 8 lub 16 (a może więcej)
    Proszę o opinie (a może ktoś już to robił)

0 11
  • #2 02 Lis 2004 15:52
    piotrek5001
    Poziom 24  

Trzeba by było zmienić oprogramowanie sterujące. Nie wiadomo, czy procesor jest przystosowany do większej pamięci.

0
  • #3 02 Lis 2004 15:57
    dj-bass
    Poziom 20  

Witam
    Z tego co wiem raczej niejest mozliwe powiekszenie pamieci. Ale na upartego dalo by sie cos wymyslec :) Wydaj mi sie ze po zmianie kosci pamieci bedzie trzeba wprowadzic szereg innych zmian na plytcie i stworzyc soft ktory obsluzy taka pamiec bo wszystkie symbiany przeciez obsluguja 4MB.
    Pozdrawiam

0
  • #4 02 Lis 2004 15:57
    marcus6
    Poziom 16  

dzięki za odpowiedź, ale czy jako oprogramowanie sterujące należy rozumieć Symbiana czy tam jest też coś w rodzaju komputerowego biosu. W zasadzie na tem modelu komórki raczej się nie wyznaje i dlatego pytam. Ewentualnie podsunąć coś z n3650 ( w końcu to prawie to samo tylko obudowa inna ) Ewentualnie trochę oszukać procka tzn 4Mb kostki a coś ponadto niechby uważał jako kartę MMC.

0
  • #5 02 Lis 2004 16:13
    dj-bass
    Poziom 20  

JA rowniez sie nie orientuje czy 7650 posiada jakies oprogramowanie wew. typu bios. Bylo by trzeba zaglebic sie w temat i mozna cos pokombinowac. Przydalaby sie jakas 3650 i 7650 do eksperymentow ale koszta dosc spore :)

0
  • #6 25 Lis 2005 20:26
    Slavos
    Poziom 11  

Witam ja tez jestem zainteresowany tym tematem.
    Koszty takiej operacji nie mogly by przekroczyc 200 zł bo wtedy by juz mozna za ta kase kupic 3660:)
    Znajomy elektronik mowil ze w 7650 takowego oprogramowania sterujacego niema. Podobno jest tylko problem ze zmiana romu.
    Mowil tez ze latwiej by bylo dolazyc pamiec flash z karty np mmc tylko trzebalo by rozpracowac 3650:)
    Pozatym mozna by na tym zarobic.
    Pozdrawiam:D

Dodano po 42 [minuty]:

Dodaje zdjecie jak sciagnac obudowe przy pomocy klucza.
    A tak przy okazji to musze powiedziec ze zadenklucz niejest potrzebny :) starcza 2 wklady ze zwyklego dlugopisa wkladamy jek w prowadnice tak jak bysmy wkladali kluczyk i wsywamy je wdol az wyskoczy obudowa. Proste? :)

0
  • #7 25 Lis 2005 22:57
    bisiu
    Poziom 17  

czytałem na zagranicznym forum bardzo obszerny post na ten temat. chlopaki pisali ze toeretycznie jest to mozliwe, tlyko napewno jest to totalnie nieoplacalna sprawa. zrobienie czegos takiego kilkakrotnie przekroczy wartosc fona. druga sprawa to dosc doza ingerencja w oprogramowanie sterujace, czyli symbiana. dyskusja była zazarta ale nikt niestety nie zabrał sie do zrobienia tego i prawdopodobnie nikt juz tego nie zrobi.

0
  • #8 26 Lis 2005 14:26
    Slavos
    Poziom 11  

Bisiu jak mozesz to daj mi linka do tego zagranicznego forum. Ja powaznie mam zamiar "to" zrobic! mysle ze 7650 na to zasluguje:) Poprostu dobry telefon:) ale musze jeszcze powiedziec ze wraz ze wzrostem pamieci "flash" przydalo by sie powiekszyc RAM do conajmniej 1-2MB bo nowe aplikacje tyle wymagaja. Jedyne co to procek Riska 104Mhz daje rade. Czytalem ze jest pozliwosc na tym procu odpalanie DivX!!! Pozdrawiam

0
  • #9 27 Lis 2005 01:27
    hal7
    Poziom 13  

teoretycznie mozliwe..teoretycznie, jednak nikt tego nie zrobi..

pamiec dostepna dla uzytkownika znajduje sie w kosci flash, nie jest to jakas osobna kosc, tylko ta wlasnie gdzie jest caly system telefonu, i jest jej konkretny obszar przeznaczony na dane uzytkownika.. czyli nawet jezeli teoretycznie wymienimy ta kostke (kostki) na wieksze, o identycznej strukturze wewnetrznej, tej samej architekturze, to i tak telefon nie zobaczy reszty tej pamieci, bo poprostu nie jest przystosowany do obslugi wiekszej.. nie ma tez w telefonie czegos w rodzaju biosa, setupa, a tymbardziej mozliwosci wyboru jaki flash jest na plycie, byloby to zreszta bezcelowe.. wiec nawet jak uda sie dostac pamieci ktore beda odpowiadac do tego celu, to nalezaloby przerobic soft.. a to nie jest takie hop-siup, nie posiadamy kodu zrodlowego tego systemu ani nawet kompilatora dla tego procka.. nie znamy nawet assemblera procesora w telu.. a malo tego, nalezaloby poznac rowniez organizacje tej pamieci na poziomie programowym, czyli to nie lada wyzwanie dla zorganizowanej grupy technikow-programistow

moje zdanie: niemozliwe do uzyskania, malym kosztem zaczynajac od zera!

0
  • #10 27 Lis 2005 13:39
    torpido
    Poziom 17  

Witajcie
    Rozpracowywalem jakiś czas temu możliwość robudowy pamięci wzorując sie na 3650. Upp w 7650 jest w stanie obsłużyć kontroler pamięci flash ponieważ jest to ten sam układr lub był prze jakiś czas równolegle wykożystywany. Oczywiście potrzebny jest sam kontroler i możliwość podpięcia go do proca. O ile sam układ to bodajze 16 nórzek i pare rezystorków kondensatorków o to podłączenie już może być problemem. Na płycie 7650 wejscie i wyjscie data MMSS jest zwarte do masy. Moim zdaniem da się to jednak zrobić i jak tylko będe miał taki kontroler podejmę póbę ( nie tekie rzeczy można robić po podniesienu układu) . już szłyszę pytania, a co z softem. Założę się że symbian jest tak napisany że jak tylko zobaczy kontroler to doda kolejny dysk do systemu. Wnioskuje to z tego że kolesie z noki musieli skompilować jądro pod architekturę proca , a skoro ma on obsługę zewnętrznego kontrolera to przyszłościowo napisali go tak aby można go było wykozystać w kilku typach telefonów. Teraż Nokia wykorzystuję nawet te same płyty do rzóżnych modeli , zmieniając jedynie soft.

Pozdro
    Torpido

0
  • #11 27 Lis 2005 19:22
    Slavos
    Poziom 11  

tropido to co napisales podnosi moja nadzieje. Co do softu musze sie z toba zgodzic bo jest mozliwosc wgrania softu z 3650 na 7650 po malych modyfikacjach (mam zamiar to w tym tygodniu sprawdzic), a co za tym idzie obsluga wiekszej ilosci flash:) mial bym prosbe czy mozesz przedstawic pelne wyniki twojej analizy na 3650. Poza tym trzeba by bylo jeszcze znalesc miejsce na to wszystko w obudowie 7650 bo ta jest dosc zwarta. Niewiadomo jak taki upgrade wplynie na zywotnosc baterii.
    Pozdrawiam

aaa i zapomialem dodać: 4 bede sie widzial ze znajomym ktory prowadzil kiedys serwis nokii w niemczech moze sie dowiem czegos ciekawego. pozdrawiam

0
  • #12 25 Kwi 2006 00:43
    Andrew147
    Poziom 15  

ano coś takiego było by wprost rewelacyjne - jednakże nie mogło by zbyt kosztowne - róznica w cenie pomiędzy 7650 a 3650 jest niewielka, jednakże odrzycił mnie układ jej klawiatury...coś za coś. Jednakże widzę, że jednak nikt się tego nie podjął...szkoda bo 3650 to praktycznie to samo - jest nawet gorszy od 7650 nie wliczająć kart MMC - jakby zrobili 7650 z kartami - choćby jego nowszą wersję np 7650i i 16bit wyświetlacz - byłby hitem tanich telefonów znacznie bijący inch możliwościami na głowę:D Mimo to dalej jest świetny

0