Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TERMET TERMAQ AQUA POWER G19 02-nie odpala (starsze wykonanie 2007r)

coberr 03 Apr 2011 03:02 14830 4
    coberr
    Level 19  
    Witam.

Mam problem z tą termą:

Od pewnego czasu są z nią problemy - odpala w sumie na wysokim lub największym ustawieniu przepływu wody oraz gazu.

Dzisiaj pojawił się kolejny problem - nie odpaliła wcale.

To co udało mi się ustalić:

(wszystkie pomiary względem masy (obudowy)).

1. Turbinka daje napięcie na moduł i jest chyba ono poprawne - w granicach 1,5 - 1,6V (bez obciążenia - wyjęta wtyczka z chińskiego,niebieskiego modułu - pomiędzy białym i czerwonym przewodem). - zapomniałem zmierzyć pod obciążeniem...

2.mikrostyk pomiędzy regulatorami przepływu gazu/wody - sprawny.

3.w momencie przepływu wody - pojawia się iskra i układ elektroniczny próbuje odpalić "świeczkę" przez ok 0,5 min. - nie mierzyłem.

4. termopara przy świeczce - raczej sprawna. Zasymulowałem jej działanie (testerem diod :)- bo akurat nie chciałem podłączać nic innego a pod ręka był tylko miernik ) - wiec z tej strony układ tez odbiera napięcie i poprawnie reaguje - utrzymuje płomień całego palnika. Ale o tym za chwilę.

5.Elektrozawory - tu mam pewne wątpliwości:

Zmierzyłem rezystancje obu cewek - do masy i wyszło:

zielony-masa ~60 ohm
    pomarańczowy-masa~40ohm (38,1...9) - czy to czasem nie za mało i nie będzie świadczyć o jakimś zwarciu międzyzwojowym?

Czy ktoś miałby może możliwość pomierzenia rezystancji obu (przy odłączonych przewodach)?

6. Zastanawiam się tez nad samym modułem ale raczej będzie sprawny.
    Oznaczenie : B132AF ; producent: KNK :D

Podczas normalnej pracy - napięcie na cewkach wynosi odpowiednio:

Zielony : 1,5V
    pomarańcz: 0,4V (podczas próby odpalenia : ~1,2V -jak na mój gust trochę za mało)

No i teraz samo odpalanie:

odłączyłem oba elektromagnesy od sterownika.
    do "pomarańczowego" podłączyłem zasilanie (5V przez rezystor ok 100ohm - co by nie dosmażyć ceweczki :) . )

Popykałem nim trochę - no niby załącza i wyłącza.
    Przy załączeniu słychać gaz ale ten upływ jest jakby taki cieniutki , świszczący - przy czym ten świst jest raczej nierównomierny.

Czy dopływ gazu do swieczki jest regulowany w tej termie głównym regulatorem przepływu gazu? (lewe pokrętło) Chyba że tu jest pies pogrzebany?.Być może podczas ostatniego czyszczenia oraz regulacji termy został ustawiony zbyt mały przepływ gazu w którymś punkcie?

Generalnie - jak się rozgrzeje - to się załącza praktycznie za każdym razem.
    a jak jest przerwa dłuższa - to nie odpala.

Jeszcze jedna rzecz zaobserwowałem.
    (kolejność zdarzeń - jak poniżej)

- odłączone elektrozawory.
    - zostaje puszczona woda na max
    - moduł próbuje odpalić świeczkę.
    -podłączam pomarańczowy elektrozawór pod sterownik-słychać, ze turbinka dostaje obciążenie i lekko zwalnia obroty.
    - elektrozawór pyknie lub nie - loteria :) przeważnie "pyka"
    - iskra staje się głośniejsza (pojawia się gaz ale jest go za mało)
    - świeczka czasem odpali- czasem nie....

ta sama sytuacja - z tym ze podłączam pomarańczowy elektrozawór pod zasilacz zewn. - iskra staje się również jakby głośniejsza. po kilku próbach odpala. (zielony cały czas odłączony).

7. termopara - podgrzewana samą świeczką - daje ok 340-400mV.
    Przy podł. do układu i odpaleniu już całego palnika - jest tam ok. (-1,5V) względem masy. W każdym razie można uznać za sprawną - bo płomień podtrzymuje.

Czy mógłby ktoś pomóc mi w rozwiązaniu tej kwestii ?

Regulamin zabrania stosowania Caps loocka również w temacie .Proszę poprawić . Inny punkt precyzuje kwestę pisowni. Popraw błędy w poście i poczytaj regulamin.
    mod.serwisant73

Co do pańskiej wypowiedzi - szanowny panie serwisant 73:

1. Liter w temacie nie zmienię. DO regulaminu się stosuję. Jednak uważam,że sama nazwa sprzętu powinna być zawsze pisana wielkimi literami. Jak widać druga część tematu napisana jest już normalnie. Gdybym i to napisał z opcja "CAPS LOCK - przy okazji - tak to się pisze (proszę poprawić błędy w swojej wypowiedzi) - wtedy miałby pan podstawy - do tego aby się przyczepić.
    2. Błędy poprawiłem - jednak uważam , że brak kilku "ogonków" - tu i ówdzie i czasem wielkiej litery - raczej nie powinno dla nikogo stanowić problemu.
    Proszę zwrócić uwagę na rażące czasem błędy, które nagminnie popełniają forumowicze - a których Wy - moderatorzy nawet nie dostrzegacie. Czyżby słownik ortograficzny się kłaniał?
    3. [color=green]jeżeli
    są jeszcze jakieś inne błędy w mojej wypowiedzi - proszę je wskazać. Byc może komuś nie odpowiada mój styl pisania. Zawsze jednak staram się wytłumaczyć dokładnie - w czym jest problem. A że jest to w takiej - a nie innej formie... No cóż - z reguły przekaz dociera :)

[/color]

Kolorem zielonym zaznaczyłem kolejne błędy. Wedle życzenia.
    Proszę "wyłączyć" CAPS LOCK w temacie. Producent nie używa wielkich liter - http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_p...rta_komora_spalania/Temaq_aqua-power_G-19-02/ , a nazwa własna do czegoś jednak zobowiązuje. Proszę również usunąć podwójny ENTER w całym poście.
    mod - mirrzo
    zybie
    Level 30  
    Prawdopodobnie masz przytkaną dysze pilota i zabrudzony kurzem pilot,wystarczy przedmuchać [udrożnić przepływ gazu od zaworu do pilota]
    coberr
    Level 19  
    Witam.

No właśnie rozważałem i tę kwestię. (z uwagi na ten nierównomierny - jak na moje ucho wypływ gazu po załączeniu elektrozaworu)

Narazie się załącza ale sprawdzę później cały tor od zaworu do pilota.

Proszę nie pisać z podwójnym enterem, oraz poprawić błędy pisowni. Brak wielkiej litery na początku zdania, to również błąd. 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę nie usuwać moich wpisów po poprawieniu błędów.
    mod - mirrzo
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Ad.5 rezystancje jak najbardziej OK
    coberr wrote:
    ...do "pomarańczowego" podłączyłem zasilanie (5V przez rezystor ok 100ohm - co by nie dosmażyć ceweczki :)

Tu mogłeś jednak dosmażyć "ceweczkę"
    WYPUCUJ elektrodę jonizacyjną.
    coberr
    Level 19  
    Ceweczki nie dosmazyłem - z prawa oma nietrudno wyliczyć prąd przez nią przepływający - a zatem i dobrac rezystor.

Narazie problem został chyba rozwiązany - po przegladzie przez serwisanta jak narazie jest ok.