Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TERMET TERMAQ AQUA POWER G19 02-nie odpala (starsze wykonanie 2007r)

03 Kwi 2011 03:02 13093 4
  • Poziom 19  
    Witam.

Mam problem z tą termą:

Od pewnego czasu są z nią problemy - odpala w sumie na wysokim lub największym ustawieniu przepływu wody oraz gazu.

Dzisiaj pojawił się kolejny problem - nie odpaliła wcale.

To co udało mi się ustalić:

(wszystkie pomiary względem masy (obudowy)).

1. Turbinka daje napięcie na moduł i jest chyba ono poprawne - w granicach 1,5 - 1,6V (bez obciążenia - wyjęta wtyczka z chińskiego,niebieskiego modułu - pomiędzy białym i czerwonym przewodem). - zapomniałem zmierzyć pod obciążeniem...

2.mikrostyk pomiędzy regulatorami przepływu gazu/wody - sprawny.

3.w momencie przepływu wody - pojawia się iskra i układ elektroniczny próbuje odpalić "świeczkę" przez ok 0,5 min. - nie mierzyłem.

4. termopara przy świeczce - raczej sprawna. Zasymulowałem jej działanie (testerem diod :)- bo akurat nie chciałem podłączać nic innego a pod ręka był tylko miernik ) - wiec z tej strony układ tez odbiera napięcie i poprawnie reaguje - utrzymuje płomień całego palnika. Ale o tym za chwilę.

5.Elektrozawory - tu mam pewne wątpliwości:

Zmierzyłem rezystancje obu cewek - do masy i wyszło:

zielony-masa ~60 ohm
    pomarańczowy-masa~40ohm (38,1...9) - czy to czasem nie za mało i nie będzie świadczyć o jakimś zwarciu międzyzwojowym?

Czy ktoś miałby może możliwość pomierzenia rezystancji obu (przy odłączonych przewodach)?

6. Zastanawiam się tez nad samym modułem ale raczej będzie sprawny.
    Oznaczenie : B132AF ; producent: KNK :D

Podczas normalnej pracy - napięcie na cewkach wynosi odpowiednio:

Zielony : 1,5V
    pomarańcz: 0,4V (podczas próby odpalenia : ~1,2V -jak na mój gust trochę za mało)

No i teraz samo odpalanie:

odłączyłem oba elektromagnesy od sterownika.
    do "pomarańczowego" podłączyłem zasilanie (5V przez rezystor ok 100ohm - co by nie dosmażyć ceweczki :) . )

Popykałem nim trochę - no niby załącza i wyłącza.
    Przy załączeniu słychać gaz ale ten upływ jest jakby taki cieniutki , świszczący - przy czym ten świst jest raczej nierównomierny.

Czy dopływ gazu do swieczki jest regulowany w tej termie głównym regulatorem przepływu gazu? (lewe pokrętło) Chyba że tu jest pies pogrzebany?.Być może podczas ostatniego czyszczenia oraz regulacji termy został ustawiony zbyt mały przepływ gazu w którymś punkcie?

Generalnie - jak się rozgrzeje - to się załącza praktycznie za każdym razem.
    a jak jest przerwa dłuższa - to nie odpala.

Jeszcze jedna rzecz zaobserwowałem.
    (kolejność zdarzeń - jak poniżej)

- odłączone elektrozawory.
    - zostaje puszczona woda na max
    - moduł próbuje odpalić świeczkę.
    -podłączam pomarańczowy elektrozawór pod sterownik-słychać, ze turbinka dostaje obciążenie i lekko zwalnia obroty.
    - elektrozawór pyknie lub nie - loteria :) przeważnie "pyka"
    - iskra staje się głośniejsza (pojawia się gaz ale jest go za mało)
    - świeczka czasem odpali- czasem nie....

ta sama sytuacja - z tym ze podłączam pomarańczowy elektrozawór pod zasilacz zewn. - iskra staje się również jakby głośniejsza. po kilku próbach odpala. (zielony cały czas odłączony).

7. termopara - podgrzewana samą świeczką - daje ok 340-400mV.
    Przy podł. do układu i odpaleniu już całego palnika - jest tam ok. (-1,5V) względem masy. W każdym razie można uznać za sprawną - bo płomień podtrzymuje.

Czy mógłby ktoś pomóc mi w rozwiązaniu tej kwestii ?

Regulamin zabrania stosowania Caps loocka również w temacie .Proszę poprawić . Inny punkt precyzuje kwestę pisowni. Popraw błędy w poście i poczytaj regulamin.
    mod.serwisant73

Co do pańskiej wypowiedzi - szanowny panie serwisant 73:

1. Liter w temacie nie zmienię. DO regulaminu się stosuję. Jednak uważam,że sama nazwa sprzętu powinna być zawsze pisana wielkimi literami. Jak widać druga część tematu napisana jest już normalnie. Gdybym i to napisał z opcja "CAPS LOCK - przy okazji - tak to się pisze (proszę poprawić błędy w swojej wypowiedzi) - wtedy miałby pan podstawy - do tego aby się przyczepić.
    2. Błędy poprawiłem - jednak uważam , że brak kilku "ogonków" - tu i ówdzie i czasem wielkiej litery - raczej nie powinno dla nikogo stanowić problemu.
    Proszę zwrócić uwagę na rażące czasem błędy, które nagminnie popełniają forumowicze - a których Wy - moderatorzy nawet nie dostrzegacie. Czyżby słownik ortograficzny się kłaniał?
    3. [color=green]jeżeli
    są jeszcze jakieś inne błędy w mojej wypowiedzi - proszę je wskazać. Byc może komuś nie odpowiada mój styl pisania. Zawsze jednak staram się wytłumaczyć dokładnie - w czym jest problem. A że jest to w takiej - a nie innej formie... No cóż - z reguły przekaz dociera :)

[/color]

Kolorem zielonym zaznaczyłem kolejne błędy. Wedle życzenia.
    Proszę "wyłączyć" CAPS LOCK w temacie. Producent nie używa wielkich liter - http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_p...rta_komora_spalania/Temaq_aqua-power_G-19-02/ , a nazwa własna do czegoś jednak zobowiązuje. Proszę również usunąć podwójny ENTER w całym poście.
    mod - mirrzo
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 30  
    Prawdopodobnie masz przytkaną dysze pilota i zabrudzony kurzem pilot,wystarczy przedmuchać [udrożnić przepływ gazu od zaworu do pilota]
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 19  
    Witam.

No właśnie rozważałem i tę kwestię. (z uwagi na ten nierównomierny - jak na moje ucho wypływ gazu po załączeniu elektrozaworu)

Narazie się załącza ale sprawdzę później cały tor od zaworu do pilota.

Proszę nie pisać z podwójnym enterem, oraz poprawić błędy pisowni. Brak wielkiej litery na początku zdania, to również błąd. 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę nie usuwać moich wpisów po poprawieniu błędów.
    mod - mirrzo

• Moderator na urlopie...
    Ad.5 rezystancje jak najbardziej OK
    coberr napisał:
    ...do "pomarańczowego" podłączyłem zasilanie (5V przez rezystor ok 100ohm - co by nie dosmażyć ceweczki :)

Tu mogłeś jednak dosmażyć "ceweczkę"
    WYPUCUJ elektrodę jonizacyjną.
  • Poziom 19  
    Ceweczki nie dosmazyłem - z prawa oma nietrudno wyliczyć prąd przez nią przepływający - a zatem i dobrac rezystor.

Narazie problem został chyba rozwiązany - po przegladzie przez serwisanta jak narazie jest ok.