Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brzęczyk, buzzer itp schematu poszukuję

03 Kwi 2011 14:10 3569 7
  • Poziom 2  
    Witam.

Chcę w samochodzie samodzielnie wykonać alarm niezapiętych pasów i poszukuję urządzenia które będzie wydawać dokładnie taki dźwięk: http://w357.wrzuta.pl/audio/aI9uhITOkJS/alarm_niezapietych_pasow
    Szukałem na allegro i jest pełno brzęczyków ale wszystkie, które znalazłem wydają jeden ciągły dźwięk stosowany do alarmu niezgaszonych świateł.
    Jak by ktoś z was wiedział jaki brzęczyk będzie wydawał, dokładnie ten dźwięk co w linku, będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Taki dźwięk raczej będzie ciężko wygenerować przez jakiś generatorek (lub zespół generatorków). Jedyne co mi przychodzi do głowy to zastosowanie układu ISD, nagranie na niego dźwięku jakiego kolwiek (co cie interesuje), ustawieniu na "ripley" i "oddwarzaniu" przy niezapiętych pasach. Nic innego mi nie przychodzi do głowy - powodzenia.
  • Poziom 10  
    Sam dźwięk jest wbrew pozorom dosyć prosty, tylko jak go wygenerować elektronicznie? Generator na 555 i co dalej? :D

Stworzyłem ten dźwięk od zera w programie CoolEdit. Jest to zwykła fala dźwiękowa (sinusoidalna), o częstotliwości 750Hz, o długości 1 sekundy. Cały szkopuł polega na tym żeby po 0,25 sekundy dźwięk był ściszany (czyli wzrastający opór na wyjściu, według krzywej zamieszczonej na obrazku (program nazywa ją Bell Curve).

Powtarzany cyklicznie daje ładny efekt:
    http://w998.wrzuta.pl/audio/38uOBYX9grB/sygnal_niezapietych_pasow_750mhz

Myślałem o kondensatorze ładującym się cyklicznie i zasilającym układ generatora. Problem polega na tym że dźwięk owszem cichnie, ale i wzrasta częstotliwość...
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Brayli napisał:
    Myślałem o kondensatorze ładującym się cyklicznie i zasilającym układ generatora. Problem polega na tym że dźwięk owszem cichnie, ale i wzrasta częstotliwość...

Nie tędy droga - generator zostaw w spokoju - niech wytwarza stale te swoje 750Hz , a za nim daj jakiś układ potencjometru elektronicznego sterowany napięciem pobieranym z kondensatora.
  • Poziom 16  
    Ja osobiście też rozmyślałem o jakiś generatorkach, choć sądze że na ISD było by "szybciej",ale..... .Co to tych generatorków to myślałem o jakimś tam generatorze "trójkąta" np: na układzie LM358 i do tego jakiś generator "VCO" np: CD4065 - można zniego (z pomocą drugiego LM358) "wyłonić" sygnały :prostokąt,trójkąt i ~ sinus , ale to mało ważne - ważny jest dobór elementów by uzyskać żądaną częstotliwość iosiągnąć pożądany dźwięk - powodzenia w "eksperementowaniu"

Dodano po 44 [minuty]:

jdubowski napisał:
    Brayli napisał:

Nie tędy droga - generator zostaw w spokoju - niech wytwarza stale te swoje 750Hz , a za nim daj jakiś układ potencjometru elektronicznego sterowany napięciem pobieranym z kondensatora.

A gdyby na wyjściu tego generatora dać by jakiś układ wyciszający(MUTE) który by to był sterowany "trójkątem" lub lepiej "piłą" z generatora pomocniczego i wtedy wraz z narastającym napięciem z gen. pomocniczego sygnał z gen. gł. był by "podgłaśniany" a z wraz ze zmniejszaniem sie nap. na gen.pomocniczym sygnał byłby "ściszany"
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    mcgyver26 napisał:
    jdubowski napisał:
    Brayli napisał:

A gdyby na wyjściu tego generatora dać by jakiś układ wyciszający(MUTE) który by to był sterowany "trójkątem" lub lepiej "piłą" z generatora pomocniczego i wtedy wraz z narastającym napięciem z gen. pomocniczego sygnał z gen. gł. był by "podgłaśniany" a z wraz ze zmniejszaniem sie nap. na gen.pomocniczym sygnał byłby "ściszany"

Dokładnie to sugerowałem...
  • Poziom 10  
    Właśnie zauważyłem że dźwięk wyciszany liniowo jest praktycznie taki sam "na słuch"