Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak sprawdzić czy BTB 15 jest sprawny?

02 Lis 2004 14:50 29904 12
  • Poziom 16  
    Mam pralkę Siemens Siwamat plus 4003 ENR WM 40030/04 typ 4003S0000.Przy praniu jak zaczyna się kręcić silnik to tak jakby się rozbiegał i nagle się zatrzymuje.Podejrzewam triaka BTB 15 ale nie wiem jak go sprawdzić?Zamiennik kosztuje ok.70zł,tak że cieżko mi go kupować w ciemno.Proszę o pomoc. :cry:
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Użytkownik usunął konto  
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam

Żaróweczka w szereg A1,A2 zwierasz przez rezystor 1k do A1 lub A2. Powiniem załączyć i rozłączyć.
    A co do ceny to przesada, zerknij na zamienniki tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=921944#921944
  • Poziom 16  
    Czy A1 i A2 to są nóżki tyrystora(i które to są skrajne czy środkowa i któraś skrajna),na jakie napięcie znamionowe ma być żarówka i jakie napięcie ma być przyłożone do opisanego układu?Z góry dziękuje za odpowiedz

czarunio napisał:
    Czy A1 i A2 to są nóżki tyrystora(i które to są skrajne czy środkowa i któraś skrajna),na jakie napięcie znamionowe ma być żarówka i jakie napięcie ma być przyłożone do opisanego układu?Z góry dziękuje za odpowiedz

W bazie elementów elektrody jest opis tego triaka. Napięcie może być np.12V i taka też żaróweczka.

http://katalog.elektroda.net/indx00-BTB.html

BTB15 - 15A
    BTB16 - 16A
  • Poziom 16  
    Jutro w pracy sprawdzę.I jeszcze jedno:wynika z dyskusji,że BTB15 jest taki sam jak BTB16 i można stosować zamienniki z BTB16.Czy dobrze rozumuję???
  • Poziom 16  
    Witam na forum.Zmontowałem układ,jak poradził mi kol.miglus,tj.połączyłem w szereg nóżkę triaka A1 ,żaróweczka 12V 4W,zródło zasilania 12V,rezystor 1kΩ i do A2.I nic(sprawdzilem jeszcze szereg:żaróweczka,zasilanie i rezystor;żaróweczka nie świeci).Potem zmontowałem taki układ:A1 do zródła zasilania,do żaróweczki i do A2,a na nóżkę G przyłożyłem poprzez rezystor 1kΩ napięcie zasillające(raz +12V,raz -12V).I nic.Sprawdziłem triaka omomerzem:jest przejście z A1 do G.Triaka oznaczyłem patrząc na napis na nim:od lewej A1,w środku A2 a z prawej G.Czy dorze zmontowałem układ?Czy powinno być to przejście?

Witam
    "Hochik" to 1k, sprostowanie poniżej.
    Pomiar omonierzem (zewnętrzne wyprowadzenia), obojętnie jak podłączone - bardzo mała rezystancja (ok.50Ω) - traiak sprawny.

PS.Nie wiem czy dobrze Ciebie rozumię.
    Więc tak. Przy pierwszym podłączeniu powinna się zaświecić i nie gasnąć, a po zwarciu (drugi rys.) powinna zgasnąć. Rezystancja podana przez Ciebie jest prawidłowa (patrz wyżej - pisałem).
  • Poziom 16  
    Znaczy to,że jak połączę w szeregu A1,żaróweczka,zródło napięcia do G to żaróweczka powinna raz świecić a raz gasnąć?Czy wystarczy tylko pomiar reztstancji między A1 a G?Sprawdziłem rezystancję miedzy A1 aG -58 Ω .
  • Poziom 16  
    Dopiero teraz zobaczyłem rysunek.Czy w 1 przypadku powinna naprzemian gasnąć i świecić?A na drugim rysuneczku to co mam zewrzeć?Przecież jak zrobię zworę jak pokazuje strzałka to musi zaświecić,bo to będzie tak jakbym do żaróweczki bezpośrednio przyłożył drugi biegun zasilania.

PROSZĘ CZYTAJ UWAŻNIE, NIE TAK JAK PISZESZ.
    W 1 PRZYPADKU POWINNA TYLKO SIĘ ZAŚWIECIĆ (NIE GASNĄĆ).
    W DRUGIM PRZYPADKU MASZ RACJĘ, ALE TE CHWILOWE (PODKREŚLAM CHWILOWE) ZWARCIE SPOWODUJE WYŁĄCZENIE TRIAKA.

Twój triak jest sprawny.
  • Poziom 1  
  • Poziom 16  
    Tacho sprawdzałem;przy obracaniu daje napięcie,ale rezystancja jest większa niż 17Ω.