Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

słąby sygnał odbioru tv z zakresu UHF z sieci kablowej i anteny naziemnej

janjan1970 03 Apr 2011 23:14 7486 10
    janjan1970
    Level 9  
    Witam
    piszę ponownie mam nadzieje ze prawidłowym miejscu oraz że dobrze piszę
    posiadam 3 telewizory, gdzie są podłączone do sieci kablowej.

narysuje schemat wersji zdjęciowej
    wersji tekstowej
    wejście antenowe do sieci kablowej
    ^
    |
    rozgałęźnik 4-way splitter 5-900 MHz
    http://nieborafal.cba.pl/2.jpg
    ten lub ten
    http://nieborafal.cba.pl/1.jpg
    ^ ^
    | kabel | kabel
    | około 4 metrów | około 2 metrów
    | |
    | 1-TV
    |
    |
    |
    rozgałęźnik
    lub
    http://nieborafal.cba.pl/3.jpg
    ^ ^
    | kabel | kabel
    | około 6 metrów | około 1,5 metrów
    | |
    | 2-TV
    3-tv

na telewizorze 3 i telewizorze 2 niektóre kanały telewizyjny z zakresu UHF odbierają bardzo brzydko. obraz jest nie czytelny oraz w głośnikach słychać szum

nie jestem specem z tej dziedziny.

wtyczki sprawdziłem są sprawne.

może źle myślę, ale może trzeba zmienić rozgałęźnik. kabel na pewno nie ma
    przerwy bo z zakresu VHF jakość kanałów jest 100% dobra.

na marginesie
    mam antenę kierunkową 8 elementową Yagi, gdzie problem jest ten sam
    odbiera mi tylko tvp1 oraz tvp2 z telewizji naziemnej na telewizorze 2 oraz na telewizorze 3.

nie mam pomysłów.
    co mogłem to zrobiłem.
    ale nic to nie dało.

dziękuje za odpowiedz.
    mam nadzieje, że tym razem mój post nie zostanie usunięty.
    zetdeel
    Level 39  
    Powinno być tak:
    Zastosuj rozgałęźnik małostratny 3-drożny typu Signal R-3 lub Telmor RM-3F, a nie jakiś "China Splitter" z marketu. Jeśli kablówka jest zakończona typowym gniazdem abonenckim RTV, to rozgałęźnik podłącz za pomocą kątowego wtyku żeńskiego Telmor WKG-506.
    Rozgałęźników nie kaskaduj - sygnał w gnieździe abonenckim jest na to zbyt słaby.

Nie wolno łączyć sygnałów z kablówki i z anteny naziemnej za pomocą sumatora!
    Jak podlaczyc do telewizora kablowke + TV naziem cyfrową ?
    TV z kablówką i dodatkową zwykłą anteną jednocześnie?
    Sygnał z kablówki i tv naziemnej MPEG-4 w jednym kablu ?
    wieswas
    Level 33  
    A czy zastosowany kabel łączący rozgałęźniki z telewizorami jest współczesny, czy ze starych zapasów kiepskiej jakości dla UHF ?
    janjan1970
    Level 9  
    wiem tylko tyle że kabel antenowy ma 15 lat, który jest podłączony do telewizorów. kiedyś nie myślałem o tym co może być przyczyną ze słaby sygnał z kablówki oraz anteny naziemnej, ale ostatnio
    zaczyna mnie to drażnić nie da się oglądać kanałów tv.
    kablówkę oraz tv naziemną analogową osobno podłączam.
    irekr
    Moderator
    Stare kable maja to do siebie że nawet te które były dobrej jakości maja dużo większe tłumienie. To normalne zjawisko.
    Jeżeli sygnał jest rzeczywiście nie najsilniejszy to czasami pomaga zastosowanie dzielnika aktywnego a nie pasywnego.
    Pasywny ma tłumienie około 6 dB (te lepsze - połowa napięcia), te gorsze maja powyżej 10 dB (mniej niż 1/3 sygnału).
    Aktywny jest swego rodzaju separatorem gdzie sygnał jest rozdzielany na kilka wyjść bez straty poziomu:
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_antenowy_aktywny_ara_1-3_f_B1214.htm
    janjan1970
    Level 9  
    Witam
    Pogubiłem się z tym wszystkim. co ma kupić powiem tylko jedno połowa kanałów z sieci kablowej odbiera mi 98% dobrze , a z anteny naziemnej analogowej tylko TVP1,TVP2
    który rozgałęźnik mam kupić cena nie gra roli 3-drożny typu Signal R-3 lub Telmor RM-3F.
    jutro kupię kątowy wtyk żeńskiego Telmor WKG-506.
    jutro bym to zamontował i sprawdził jak odbierają wszystkie kanały.

na marginesie.
    gdzieś musi być strata sygnału na niektórych kanałach, a szczególności na UHF.

dokupił bym kabel antenowy są może jakieś rodzaje kabli. jeżeli są to jaki kupić kabel antenowy

Czy Kolegę uczyli w szkole, jaką literą rozpoczynamy zdanie? Regulamin p.15. Proszę poprawić niechlujną pisownię. [Pablo]
    wieswas
    Level 33  
    Najpierw zlokalizuj przyczynę zjawiska, że wysokie częstotliwości (UHF) są silnie tłumione, a niskie (VHF) nie !
    Kupowanie "w ciemno" elementów nie gwarantuje całkowitej eliminacji tego zjawiska.
    1. Włącz najlepszy telewizor bezpośrednio do gniazdka kablówki.
    Znajdź kanał o najwyższej częstotliwości i porównaj jego jakość z dowolnym kanałem VHF.Jeżeli tutaj już jest różnica to zgłoś do operatora sieci.

2. Włącz bezpośrednio do najlepszego telewizora antenę zewnętrzną.
    Porównaj jakość sygnałów na różnych ,dostępnych kanałach.
    Jeżeli tutaj jakość nie zależy od częstotliwości kanału, a jedynie od mocy nadajnika i odległości (porównaj z obrazem u najbliższych sąsiadów), to dopiero wówczas przeanalizuj instalację wewnętrzną.

3.Dla 3 telewizorów najlepiej zastosować małostratny rozgałęźnik indukcyjny trójdrożny o paśmie przenoszenia do 900MHz.( Czterodrożny ma większe tłumienie).
    Kable często się uszkadzają w ten sposób, że na niskich częstotliwościach wzrost tłumienia nie jest duży, ale na wysokich częstotliwościach bardzo tłumi sygnał. Sprawdzenie kabla omomierzem nie gwarantuje, że kabel nie jest uszkodzony (np zmiażdżony lub załamany.)
    Możliwe, że posiadany kabel koncentryczny sprzed 15 lat już od początku był kiepskiej jakości. Tłumienie kabla zawsze jest tym większe im wyższa częstotliwość. Dla dobrych kabli różnica tłumienia dla kilkumetrowych odcinków jest niezauważalna, ale dla kiepskich już może być widoczna.

Podsumowując: jeżeli różnica w jakości obrazu UHF i VHF jest bardzo wyraźna , to obstawiałbym kabel. (jego jakość lub uszkodzenie niewykrywalne omomierzem)
    janjan1970
    Level 9  
    chyba trochę namieszam
    co do odpowiedzi pana/pani wieswas

1. powtórze jeszcze raz z jednego rozgałęźnika wychodzą dwa kable jeden do 1 telewizora, gdzie sygnał jest 99% dobry na wszystkich kanałach (paśmie), a drugi kabel rościąga się do drugiego rozgałęźnika, gdzie wychodzą dwa kable, gdzie są podłączone 2, 3 telewizor. na tym drugim rozgałęźniku sygnał jest dobry w 98% na kilku kanałach, słaby sygnał jest szczególności w połowie pasma UHF.
    telewizory są w 100% sprawne były na każdym sygnale wyjściowym kabla z moich rozgałęźników i efekt byl taki sam.

więc wina tkwi w kablu lub rozgałęźniku, zbyt duży koszt oraz przeróbki w mieszkaniu by zrobić coś nowego.
    Jutro zamierzam iść do operatora mojej kablówki Stream i spytać się czy zrobią to mi za darmo, jeżeli nie będę musiał się sam pomęczyć

2. połączyć z punktem 1
    nie współżyję dobrze ze sąsiadami, więc sąsiedzi odpadają.

3. mam podłączony rozgałęźnik z 4 wyjściami 4-way splitter 5-900 MHz oraz zwykły rozgałęźnik (zdjęcia na początku postu tego tematu), jeżeli ten rozgałęźnik nie pasuje to mam kupić z których z tych, których były wymienione w tym temacie przez innych użytkowników forum,
    3a. im droższy rozgałęźnik to dobry

a tak na marginesie nie wie ktoś ile można podłączyć telewizorów do telewizji kablowej (podać maksymalnie liczbę). 5 lat temu jak podpisałem umowę o kontynuację kablówki operator powiedział mi, że przymknie oko, że mam dwa telewizory podłączone, bo tak to bym musiał płacić podwójnie z kablówkę
    User removed account
    Level 1  
    zetdeel
    Level 39  
    Głównym problemem jest źle zaprojektowana instalacja.
    Na rysunku masz podane procentowe wartości sygnału docierające do odbiorników, przy założeniu, że rozgałęźniki i kable nie wnoszą żadnych strat własnych. W rzeczywistości jest znacznie gorzej. Dlatego musisz zrezygnować z kaskadowania (czyli łączenia "jeden za drugim") rozgałęźników i zastosować jeden 3-drożny rozgałęźnik małostratny.
    P.S. Fotki, które zamieściłeś, wyglądają tak:
    janjan1970
    Level 9  
    Witam
    byłem dzisiaj w sklepie dipol i kupiłem Rozgałęźnik antenowy aktywny ARA 1/3 F
    link do strony
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_antenowy_aktywny_ara_1-3_f_B1214.htm
    główny rozgałęźnik 4-way spiller 0-900 MHz wymieniłem na ten Rozgałęźnik antenowy aktywny ARA 1/3 F drugi rozgałęźnik zostawiłem tak jak jest
    kanały które odbierały bardzo słabo odbierają teraz w 97-98% dobrze.
    więc problem rozwiązałem. na wszelki wypadek kupiłem rozgałęźnik signal r-3
    może się kiedyś przyda
    nic zamykam temat dziękuje bardzo za odpowiedz
    jakieś sugestie można pisać