Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełączany filtr na pasmo TV

Szymon Tarnowski 03 Kwi 2011 23:40 885 5
  • #1 03 Kwi 2011 23:40
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Witam, potrzebuje zrealizować coś w rodzaju telewizji na życzenie. Mam pewien pakiet na stałe i do tego pewien pakiet opcjonalny. Częstotliwości kanałów opcjonalnych mogę przesuwać prawie dowolnie, więc mogę je tak ustawić żeby zapewnić między oboma "pakietami" spory odstęp. Pytanie jak zrealizować odpowiedni filtr tak żeby było możliwe elektroniczne przełączanie? Wstępnie myślałem o jakimś filtrze oraz kluczu zbudowanym na diodzie PIN, może są jakieś inne lepsze pomysły?

0 5
  • Relpol
  • #2 04 Kwi 2011 20:08
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bez wobuloskopu będzie to trudne. Chyba że zrobisz kilkustopniowe dwa filtry. Jeden dolnoprzepustowy drugi górnoprzepustowy. Im większy odstęp częstotliwości tym lepiej. Nie wiem jakie częstotliwości Ciebie konkretnie interesują, ale myśle dokładnie o czymś takim jak robi się duplexer na 2m/70cm.
    Coś takiego jak np. tu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic930046.html

Jest tam kilka linków poglądowych. Tylko w twoim przypadku trzeba przeliczyć indukcyjności oraz kondensatory do rzeczonych pasm.
    Można też zastosować gotową zwrotnicę antenową TV.

0
  • Relpol
  • #4 04 Kwi 2011 20:38
    gregorio27
    Poziom 31  

A może trzeba iść tropem analogowych filtrów z falą powierzchniową tak jak to kiedyś było przy "kodowaniu" np. HBO w kablówkach? lub tak jak poprzednik "strome" tłumiki pasmowe. Przykładowy link

0
  • #5 04 Kwi 2011 20:42
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

gregorio27 napisał:
    A może trzeba iść tropem analogowych filtrów z falą powierzchniową tak jak to kiedyś było przy "kodowaniu" np. HBO w kablówkach? lub tak jak poprzednik "strome" tłumiki pasmowe. Przykładowy link

Tylko że takie filtry zbyt wąsko pracują, więc nie nadadzą się do tego projektu. Zapewne w jednym paśmie będzie i z 10 kanałów.

0
  • #6 04 Kwi 2011 20:50
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

kondensator napisał:
    Racja, tylko nie wiedziałem o co zapytać. Dzisiaj znalazłem gotowca do drobnego przerobienia. Składa się z filtra pi 9-tego rzędu tnącego powyżej ok 600MHz oraz czegoś w rodzaju "bypassu" na dwóch przekaźnikach. Być może jest wykorzystana pojemność otwartych zestyków, dopiero "rozmontowuje" i "analizuje" układ. Przynajmniej będę miał gotową zestrojoną "puszkę" do modyfikacji tylko sterowanie kluczami. Telmor ma następujący produkt http://www.telmor.pl/PayTel-system_TV_hotelowej opisywany układ zawiera się w gniazdku, nie wiem tylko czy są do kupienia oddzielnie.

kriss51 napisał:
    Bez wobuloskopu będzie to trudne. Chyba że zrobisz kilkustopniowe dwa filtry. Jeden dolnoprzepustowy drugi górnoprzepustowy. Im większy odstęp częstotliwości tym lepiej. Nie wiem jakie częstotliwości Ciebie konkretnie interesują, ale myśle dokładnie o czymś takim jak robi się duplexer na 2m/70cm
    Na razie szukam metodologi, wartości elementów i innych parametrów będę szukać późnie. Oczywiście bez wobuloskopu ani rusz, a najlepszy byłby analizator wektorowy.

gregorio27 napisał:
    Mnie wystarczy cięcie powyżej jakieś częstotliwości, tłumik nie musi być stromy (jak w HBO) tak na oko spadek 50dB na jakiś 50-100MHz byłby wystarczający.

0