Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USB - wykorzystywanie do włączania / wyłączania lampy

04 Kwi 2011 13:17 7535 16
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam ambitny plan. Chciałbym podłączyć do komputera lampę biurową. Oczywiście zasilanie tej lampy będzie pobierane z gniazda sieci domowej, ale do tego chciałbym zrobić przełącznik który byłby połączony z komputerem przez USB.

Chciałbym żeby to wyglądało tak: Lampa stale jest połączona z prądem. Gdy w komputerze włączam to gniazdo USB, to lampa się zapala, gdy wyłączam gniazdo USB, to lampa gaśnie.

Chciałbym się dowiedzieć:
    1. Jak działa USB, jak mogę manipulować (włączać/wyłączać) to gniazdo?
    2. Jak to wygląda? Jak włączę gniazdo, to prąd płynie, a jak wyłączę to prąd przestaje płynąć ?

USB - wykorzystywanie do włączania / wyłączania lampy

Po obrazku będziecie wiedzieć o co mi chodzi :)

PS. Jak mógłbym zrobić ten mechanizm łączący kable ? Myślałem o małym silniczku podłączonym do USB :)
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 43  
    A myślałeś o przekaźniku? Jego cewkę zasilasz z USB a jego styki załatwiają sprawę przełącznika. Izolację galwaniczną też masz wtedy z głowy. Przekaźnik z 6V cewką będzie ok, tylko nie dawaj nic mniejszego jak np RM84 lub jemu podobne.
  • Poziom 43  
    I jak będziesz niechlujny to i kompa dobijesz za jednym zamachem. To ma być zrobione porządnie jeśli masz taki zamiar.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 9  
    Dobra, to już wiem co zakupić, a powiedzcie mi jeszcze, jak mogę manipulować włączaniem i wyłączaniem złącza USB [nie chce ciąglę podłączać/ odłączać USB, tylko chce kliknąć na plik w kompie który włączy / wyłączy lampę]
  • Moderator - Komputery Serwis
    Tu będzie ciężej, gdyż napięcie +5V jest podłączone do USB na stałe. Łatwiej będzie wykonać jakiś prosty interfejs na porcie szeregowym (COM, RS232) bądź na LPT - o ile któreś z tych złącz posiadasz. Na USB lampka będzie się włączać gdy włączysz komputer, a gdy wyłączysz będzie się wyłączać (o ile porty USB nie są zasilane na stałe, również podczas wyłączenia).
  • Poziom 9  
    A nie jest to jakoś w menadzerze urządzeń ustawione? Nie da się wyłączyć / włączyć ?
  • Poziom 38  
    Attiny oraz V-USB, dwie diody Zenera (lub zwykłe do obniżenia napięcia zasilania AVR), trzy rezystory oraz kwarc i masz sterowanie programowe lampki z komputera.

Chyba łatwiej będzie zrobić włącznik na kablu USB i przekaźnik przy lampce ;)
  • Poziom 9  
    Tylko właśnie o to chodzi, że tym światłem ma sterować komputer, znam się trochę na programowaniu, więc napisał bym specjalny program do tego, ale potrzebuje wiedzieć jak manipulować sterownikami(?) USB by je włączać/wyłączać
  • Poziom 10  
    Sprawdź czy w biosie posiadasz funkcję USB Lagacy Support. Jeżeli jest włączona to napięcie na USB będziesz miał na stałe. Jeżeli tą funkcję wyłączysz to wtedy napięcie na USB będzie podawane tylko kiedy pracuje komputer.
  • Poziom 26  
    Jest chyba w menadżerze urządzeń funkcja odłączania napięcia zasilania od danego portu. Tym niemniej to o czym teraz piszesz to nie kolejny krok, tylko całkowicie inny temat, bo linia programowa i linia zasilania USB mają ze sobą tyle wspólnego co silnik z GPSem w samochodzie :).
  • Poziom 16  
    dt1 napisał:
    Tu będzie ciężej, gdyż napięcie +5V jest podłączone do USB na stałe. Łatwiej będzie wykonać jakiś prosty interfejs na porcie szeregowym (COM, RS232) bądź na LPT - o ile któreś z tych złącz posiadasz. Na USB lampka będzie się włączać gdy włączysz komputer, a gdy wyłączysz będzie się wyłączać (o ile porty USB nie są zasilane na stałe, również podczas wyłączenia).
    Zrobiłem coś podobnego, kupiłem lampkę diodową ale była to taka lampka, że jak podłączy się do USB to świeciła - zamontowałem sobie ją nad klawiaturą aby w nocy tylko ją mieć podświetloną i zrobiłem to włączanie mechanicznie - wlutowałem włącznik w przedłużkę USB i tam sobie "pstrykam"
  • Poziom 38  
    XFawkes napisał:
    znam się trochę na programowaniu, więc napisał bym specjalny program do tego

No to napisałem Ci co potrzebujesz przecież - własne urządzenie USB, do którego musisz napisać firmware oraz program do sterowania tym z komputera. Jak zrobisz urządzenie HID i wykorzystasz raporty do przesyłania danych, to nie będziesz potrzebować sterownika do tego.
  • Poziom 1  
    Rozwiązanie jest bardzo proste. A mianowicie rozwiązałem sterowanie w następujący sposób - wykorzystałem klawiaturę USB może być PS, przylutowałem przewód pod diodę scroll lock, czyli kiedy dioda świeci mamy napięcie. Dalej tranzystorek, zasilacz 9V do sterowania przekaźnikiem i przekaźnik. Do tego zrobiłem sobie dwie ikony na pasku zadań, jedna włącza a druga wyłącza scroll lock, czyli świeci albo nie świeci dioda. Wszystko zamknięte w malej obudowie z gniazdem i kablem do podłączenia pod 240V i kablem USB.
  • Poziom 25  
    A ja to zrobiłem tak

USB - wykorzystywanie do włączania / wyłączania lampy USB - wykorzystywanie do włączania / wyłączania lampy

Do zasilania układu użyłem małej przetwornicy wyjętej z jakiejś ładowarki do telefonu, nie chciałem zasilać przekaźnika bezpośrednio z USB bo i tak mam lekko przeciążone porty, ponadto mam całkowitą separację galwaniczną. Całość została zamknięta wewnątrz listwy zasilającej w ten sposób mam listwę która włącza wszelkie peryferia tylko wtedy kiedy włączony jest komputer.
  • Poziom 43  
    Niedokładnie. Niektóre płyty mają nawet po wyłączeniu komputera stałe 5V na gnieździe, więc z prostych schematów nici !