Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie Lampy VFD (IW-18)

04 Kwi 2011 18:54 1844 6
 • Poziom 11  
  Witam. Jestem uczniem 2 klasy technikum elektronicznego i muszę zrobić "projekt" oparty o mikrokontroler rodziny 8051. Ja postanowiłem zrobić zegar wyświetlający czas na lampie IW-18. Problem polega na tym że na wyjściach mikrokontolera mam napięcia 0V lub ok.5V a te lampy potrzebują około 20-30V (planuje dać koło 22-25V)
  Początkowo planowałem sygnały z wyjść mikro dać na bazy tranzystorów, do emitera dać odpowiednie "nóżki" lampy a na kolektor np. 25V tylko problem jest w tym że wydaje mi się to trochę bezsensowne... Czytałem sporo artykułów i napotkałem "Przetwornice DC/DC" tylko czy możecie mi doradzić jakie wybrać? i "JAK TO PODŁĄCZYĆ??" i Ile sygnałów to może obsłużyć? (licząc że nie będe używał kropki, ostatniej cyfry, 3 nóżki sa oryginalnie do niczego nie potrzebne i 2 będą na stałe do zasilania i masy podłączone to będę miał 15 sygnałów z mikrokontrolera[8 do cyfr, 7 do segmentów] no i nie widzi mi się wkładania tam 15 tranzystorów...)

  PS. Czy ktoś może mi przybliżyć Zasadę działania tego - Link ????


  Przepraszam za te pytania ale pomimo iż jestem w 2 klasie technikum to są to dla mnie trudne zagadnienia (większość znajomych na "projekt" wybrało jakies gotowe, znalezione w internecie urządzenia a ja chyba rzuciłem się "z motyka na księżyc"...)


  Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc, projekt muszę oddać w maju (póki co siedzę nad schematem, który muszę mieć już na środę...)
  Proszę administracje o przeniesienie tematu w przypadku mojej pomyłki jednak jest to mój pierwszy temat na forum.
 • Computer Controls
 • Poziom 23  
  Masz tam układ ULN 2804 lub 03. Ten układ umożliwi ci sterowanie lampy przez mikroprocesor. W tym układzie masz tranzystory w układzie Darlingtona.
 • Computer Controls
 • Poziom 11  
  Dzięki za szybką odpowiedź, a czy tranzystory w takim układzie nie wyłączają się zbyt wolno? - cyfry będa "multiplexowane" tzn. będę pokazywał jedną cyfre potem następną itd. około 25-30 razy na sekundę i nie wiem czy tranzystory w układzie darlingtona są dość "szybkie"

  a czy tranzystor NPN BC517 nie jest takimi 2 połączonymi tranzystorami? - widziałem jego schemat, który tak wyglądał.

  Z datasheet-a widzę że prąd max 500mA(z mojej obserwacji wychodzi około 50-60 przy zasilaniu wszystkich segmentów jednej cyfry więc nie ma problemu) a jak wygląda z napięciem wyjściowym tego układu? jest proporcjonalne do wejściowego? czy zawsze wynosi 50v? - wtedy wystarczy rezystor szeregowo z lampą w celu obniżenia prądu?
 • Poziom 23  
  Jesteś kolego w 2 klasie technikum i chyba wiesz z jaką prędkością rozchodzi sie prądu.Kolega poczyta sobie opis tego scalaczka. Jak chcesz to możesz zrobi na tranzystorach BC517 ale wyniesie cie to więcej. Kolego jaki rezystor?
 • Poziom 11  
  Czyli pytanie o prędkość było zbędne...(myślałem że tranzystory w układzie Darlingtona. Wolniej przechodzą w stan zatkania.)


  Czytam własnie cały czas opis scalaka (niestety angielski nie jest moim konikiem a taki opis znalazłem...) i wychodzi mi(jeśli jestem w błędzie to proszę Cię napisz mi to będę wdzięczny) że daję 5V na wejście tego układu a na wyjściach mam 50V i stąd pytanie o rezystor na którym odłożyła by się cześć napięcia (bo max dla tej lampki to 30V) i ograniczyłby prąd (chyba że sie mylę i tutaj tez proszę o poprawienie mnie bo człowiek uczy się całe życie i zwykle poza szkołą...)
 • Poziom 11  
  Znalazłem kilka schematów, przejrzałem, chyba moje umiejętności i wiedza elektroniczna jest zbyt mała...

  Przepraszam że zadaje "dla ciebie" laickie pytania ale "dla mnie" jest to wiedza trochę wykraczająca poza moje umiejętności. Postaram sie zrobić do jutra schemat a bynajmniej jego najprostszy szkic i chce zapytać czy mogę liczyć na twoją ocenę tego schematu i ew. podpowiedzi co w nim jest źle. ?????


  Możesz mi podpowiedzieć coś na temat tego schematu? - Link ??? a dokładniej chodzi mi o to co jest po prawej stronie, sa 2 układy ULN2804 i potem rezystory i lampa? czyli ten układ jako sam w sobie nie jest "przetwornicą DC/DC" ??