Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PAB-2 brak regulacji napięcia i kilka innych usterek

04 Kwi 2011 20:08 1772 2
 • Poziom 9  
  Witam

  W zeszłym tygodniu dostałem agregat wojskowy PAB-2 ,był na złomowisku i potem u znajomego leżał jakiś czas ,ma przepracowane 700 godzin ,po wstępnym oczyszczeniu uruchomiłem go ,wystarczyło wymienić kabel wysokiego napięcia i papierkiem przerywacz przelecieć bo przejścia nie było ,podpiąłem żarówkę 70W i odpaliłem fajnie świeciła potem szlifierkę i opalarkę 1500W wszystko śmiga ale następnym razem po odpaleniu spaliła się żarówka.
  Woltomierz nie działa chyba spalony bo podpięty na krótko też nie ożył ,amperomierz nie wiem ,nie sprawdzałem, częstotliwościomierz nie wiem czy działa chyba że jego działanie polega na drżeniu tych kwadracików.

  Przejdę do rzeczy ,napięcie na wyjściu wynosi 247V i nie da się go wyregulować bo nie mam potencjometru ,chyba komuś był nie potrzebny i wymontował , nie wiem jaki mam teraz tam wmontować żeby regulować napięcie ,na schemacie elektrycznym nie ma podanych wartości w DTRce to samo ,szukałem na Google ale po przeczytaniu kilkudziesięciu stron mam już dość.
  Prosił bym posiadaczy tego agregatu o jakieś informacje o tym potencjometrze.

  Aha co mogło się zepsuć w woltomierzu? nie reaguje na podanie napięcia

  Scaliłem, pisanie postu pod postem jest niedozwolone. [Łukasz].

  Nikt nie wie jaki tam jest potencjometr ?
 • IGE-XAO
 • Poziom 20  
  Agregat jest wiekowy więc i woltomierz mógł się zepsuć.
  Co do częstotliwościomierza to te kwadraciki mają drgać a najbardziej ten który pokazuje 50Hz. Amperomierz powinien coś pokazywać dopiero po podłączeniu jakiegoś odbiornika a jeśli nic nie pokazuje to też jest uszkodzony.
  Obydwa wskaźniki możesz kupić za drobne pieniądze na jakiejś aukcji.
  Z tego co pamiętam był tam potencjometr drutowy dość dużej mocy ale wartości już nie znam.Napięcie w sieci jest na poziomie 230V +-10% więc i z agregatu mieści się w normie.
 • IGE-XAO
 • Poziom 9  
  Paskudnie będzie wyglądało jak dam nowy woltomierz ,a stare są w cenie na allegro ,znalazłem jeden na prąd zmienny inny trochę i wyszło by za niego 35 zł wiec postanowiłem naprawić ten stary ,cewka była cała tak jak by pocięta (spalona) nawinąłem nową ,dzisiaj będę się bawił w kalibrowanie. Orginalnie było chyba 22 k ohmy i drut 0,4mm teraz jest około 150 ohm i drut na oko 0,6mm.

  Jutro może będe wiedział jaki to był potencjometr ,kolega elektronik podpowiada mi żeby dać 10- 20 ohm i spróbować jak to będzie działało.