Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik regulacja obrotów i prąd.

janek1815 04 Kwi 2011 21:58 7747 32
  • #1 04 Kwi 2011 21:58
    janek1815
    Poziom 38  

Nigdy nie miałem styczności z falownikami. Kolega namawia mnie na wymianę wszystkich silników na trójfazowe i regulację obrotów za pomocą falowników w tym momencie wszystko pracuje na max + wyłączniki czasowe. Piszę o wentylatorach z silnikami max 300W. Mam teraz sterowane włącznikami czasowymi zamierzam regulować fazowo jak zmienia się prąd podczas takiej regulacji? (silnik jednofazowy) Następna rzecz przy wymianie silników na trójfazowe i zastosowaniu falowników jak zmienia się prąd przy zmniejszemiu obrotów (częstotliwości) np do 20Hz? Poszukuję informacji aby znaleść kompromis pomiędzy kosztami głównie energii elektrycznej. Czy falownik można zastąpić np takim układem z allegro zbudowanym na 3*U2008A ?
    Nie potrzebuję żadnych wyrafinowanych urządzeń regulacja na falowniku najlepiej jakby się odbywała za pomocą gałki niż przycisków.

0 29
  • #2 05 Kwi 2011 04:42
    janren
    Poziom 26  

Po co wymieniać silniki? Przecież to tylko niepotrzebne koszty.Są również falowniki jednofazowe.

0
  • #3 05 Kwi 2011 07:00
    janek1815
    Poziom 38  

Nie wiedziałem o tym wiem że do moich wentylatorów można zastosować falowniki jednofazowe i że w ogóle takie istnieją. Wiem natomiast że działa to z takim czymś jak na fotce regulator na triaku i garścią elementów. (taki bardziej rozbudowany ściemniacz oświetlenia)

Falownik regulacja obrotów i prąd.

Jakie jest zużycie prądu? To jest główne pytanie. Potrzebuję rozwiązania najbardziej ekonomicznego. Czy wraz ze spadkiem obrotów maleje prąd czy dzieje się na odwrót. Wiem że jedna osoba stosowała regulatory "oporowe" i ponoć tylko więcej płaciła za prąd dopiero przezwojenie silników na trójfazowe + falowniki zredukowało koszty. Ile prawdy jest w tym? Tak jak pisałem teraz mam czasowe sterowanie i wentylatory chodzą około 12h dziennie jest ich 5szt w nowym budynku ma być ich kolejne 9 więc już mamy 14szt po 300W + 14 pomp C.O po 80W więc jest o co walczyć. Pytania zadaję po to iż nie mam czym zmierzyć prądu AC ew kupię jakiś "lepszy" miernik który będzie miał taką możliwość.

0
  • #4 05 Kwi 2011 10:55
    cranky
    Poziom 26  

Z pewnością regulator na triaku jest mniej skuteczny niż falownik - większa ilość strat od harmonicznych. Chociaż i on przyniesie jakieś oszczędności w zużyciu energii.
    Czy jednak będa z tego jakieś faktyczne oszczędności?
    Policzmy: Jeden silnik to 300W, 12 godzin 365 dni w roku (a ja myśle że 310) czyli 1314 kWh po 55 PLN co daje koszt 722PLN za rok.
    Silnik to powiedzmy 200 PLN, falownik LG 800, czyli 1000 (minus rabat plus robocizna).
    Oszczędność to powiedzmy 20-30% (wydajność wentylatora nie zależy od obrotów liniowo ale wykładniczo). Czyli optymistycznie 240PLN na rok.
    W najlepszym razie nakłady zwrócą sie za 4 lata.

Pytanie czy da się prosto podmienić silniki wentylatorów (wyważenie i obroty), czy nie trzeba by wymieniać kompletów.

PS Wiatraki chodzą niezależnie czy grupowo?

0
  • #5 05 Kwi 2011 11:31
    czesiu
    Poziom 33  

Przede wszystkim sprawdź jaką moc (nie prąd) pobierają wentylatory, bo rzadko są obciążone w 100%. Jeżeli nie przeszkadza regulacja czasowa, to inwestowanie w falowniki raczej nie przyniesie korzyści finansowych, zwłaszcza do 80W pomp.
    Jeżeli juz to właśnie regulator na triaku (pobór mocy regulatora na triaku nie koniecznie będzie większy od falownika, wpływu harmonicznych też bym nie przeceniał), lub autotransformator (też ma straty).
    Czy na pewno możesz ingerować w instalację wentylacji budynku, bo to chyba nie są wyciągi z kibelków.
    Może da sie sterować wentylatorami w zależności od obecności osób w budynku, zapalone światło itp.

0
  • #6 05 Kwi 2011 18:11
    janek1815
    Poziom 38  

To nie tak. Nie zdawałem sobie sprawy jak ucieka wilgotność gdy są włączone wentylatory oraz jak po wyłączeniu już po 2-3 minutach wzrasta. Muszę ją utrzymywać na poziomie 88% więc czasówka odpada. Wentylator musi działać ciągle lecz na małych obrotach. Pomp nie mam zamiaru regulować tylko te wentylatory. Nie ma innej możliwości aby to zrobić jak tylko regulacja obrotów. Jednak z drugiej strony mamy koszty energii i dlatego muszę to zrobić z głową. Wentylatory mają 3tys obrotów 2800m3/h wydajności i spręż około 250Pa. Tak więc robią dość potężną ilość wiatru. U kolegi chodzą na około 23Hz-35Hz jest tylko kilka momentów kiedy mają moc maksymalną.

0
  • #7 05 Kwi 2011 23:43
    mobydex
    Poziom 15  

Witam Jeżeli to jest proces technologiczny to falowniki są ok bo:
    falowniki mają sterowanie napięciowe lub prądowe
    dokupujesz do tego czujnik wilgotności z wyjściem w/w
    łączysz to ze sobą i falownik będzie śmigał z prędkością taką żeby zachować dany nastaw wilgotności
    Są mimo straszenia tańsze falowniki na zasilanie 230V i wyjścia 3x230V są tańsze, kup tylko wentylatory z możliwością zmiany zasilania z 400V na 230V i po sprawie .
    Pozdrowienia

0
  • #8 06 Kwi 2011 08:19
    cranky
    Poziom 26  

Jeśli wentylaory chodzą grupowo to do sterowania klimatem można zastosować układ załączający po kolei wentylatory/ grupy wentylatorów w miarę wzrostu wilgotności i tylko ostatni wentylator podpiąć pod falownik - masz wtedy pełna regulacje wydajności z zastosowaniem 1 falownika.

0
  • #9 06 Kwi 2011 08:42
    janek1815
    Poziom 38  

Nie jeden wentylator na pomieszczenie. Muszę regulować obroty

0
  • #10 14 Kwi 2011 23:22
    helper86
    Poziom 14  

To pozostaje Ci kupić po jednym małym falowniku do każdego wentylatora, przy takiej małej mocy falownik będzie kosztował gdzieś 500-600zł netto, także nie są to straszne koszty.

pozdrawiam

0
  • #11 15 Kwi 2011 17:13
    krzemek25
    Poziom 9  

Jest taki na rynku falownik Invertek ODE-2-22110-1KB42-01 z wyjściem jednofazowym o mocy 1,1 kW. Do sterowania trzema wentylatorami 300W się nadaje, ale wtedy regulacja trzema jednocześnie z tą samą prędkością. Lub 3 falowniki 0,37 kW - ODE2-12037-1KB12-01

0
  • #12 15 Kwi 2011 20:25
    helper86
    Poziom 14  

krzemek25 napisał:
    Jest taki na rynku falownik Invertek ODE-2-22110-1KB42-01 z wyjściem jednofazowym o mocy 1,1 kW. Do sterowania trzema wentylatorami 300W się nadaje, ale wtedy regulacja trzema jednocześnie z tą samą prędkością. Lub 3 falowniki 0,37 kW - ODE2-12037-1KB12-01

Kolega pisał przecież wyżej, że jeden falownik do jednego pomieszczenia, więc to pierwsze rozwiązanie odpada.

Pozdrawiam

0
  • #13 20 Kwi 2011 12:56
    pgoral
    Poziom 25  

Niekoniecznie odpada. Jeżeli trzeba trzymać zadany próg wilgotności a nie przedział to dobierając odpowiednio pomieszczenia można je pogrupować po 3. I tak będzie spory zysk.

0
  • #14 20 Kwi 2011 14:21
    helper86
    Poziom 14  

pgoral napisał:
    Niekoniecznie odpada. Jeżeli trzeba trzymać zadany próg wilgotności a nie przedział to dobierając odpowiednio pomieszczenia można je pogrupować po 3. I tak będzie spory zysk.

W tym wypadku zakładasz, że te pomieszczenia będą w jakiś sposób od siebie zależne.Co będzie w przypadku gdy są to zupełnie osobne pomieszczenia i w każdym z nich trzeba utrzymywać określoną wilgotność?

Pozdrawiam

0
  • #15 20 Kwi 2011 14:51
    pgoral
    Poziom 25  

Dlatego piszę, że o ile nie trzeba utrzymywać konkretnego zakresu a pilnować by nie przekroczyć granicy. Ten przypadek jak mniemam występuje, gdyż obecnie chodzą na max i jest poza zużyciem prądu ok.

0
  • #16 28 Kwi 2011 12:10
    helper86
    Poziom 14  

To nie bardzo rozumiem jak zastosowanie falownika ma obniżyć pobór prądu skoro wentylatory i tak mają pracować na maksa, a i po co w ogóle w tym przypadku falownik?

pozdrawiam

0
  • #17 28 Kwi 2011 12:21
    pgoral
    Poziom 25  

A czemu miałyby pracować na maksa? Przecież idea jest taka by pracowały na minimalnej wydajności pozwalającej całej trójce (przykładowo) spełnić parametry. Oszczędność mniejsza niż przy w pełni indywidualnej kontroli, ale jeżeli uwzględnić cenę falowników to już może być większa.

0
  • #18 28 Kwi 2011 12:46
    kkknc
    Poziom 42  

Prosto, tanio i szybko zrobisz to na układzie KDSF06 który obsługuje silniki do 350W.Gdybyś miał większe wentylatory to użyj KDSF20 który jest przeznaczony do silników indukcyjnych do 500W. Dam układ możesz z niewielkim radiatorem umieścić za wentylatorem który będzie go chłodził do tego potencjometr w obudowie jak pokazałeś.

0
  • #19 29 Kwi 2011 16:14
    helper86
    Poziom 14  

pgoral napisał:
    A czemu miałyby pracować na maksa? Przecież idea jest taka by pracowały na minimalnej wydajności pozwalającej całej trójce (przykładowo) spełnić parametry. Oszczędność mniejsza niż przy w pełni indywidualnej kontroli, ale jeżeli uwzględnić cenę falowników to już może być większa.

Okej, już załapałem :)
    Odnośnie tego układu scalonego, to jest to jakieś rozwiązanie, aczkolwiek uważam, że do przemysłu lepiej stosować sprawdzone rozwiązania, a nie jakieś produkty domowej roboty.

Pozdrawiam

0
  • #20 01 Maj 2011 23:09
    janek1815
    Poziom 38  

Każde pomieszczenie jest oddzielne i każde ma inne temperatury i wilgotność dlatego musi być tyle sterowników(falowników) ile pomieszczeń i nie ma tu mowy o jakimkolwiek grupowaniu

0
  • #21 02 Maj 2011 12:27
    pgoral
    Poziom 25  

Jeżeli nie są nijak skorelowane to zysk przy grupowaniu już po 2 pomieszczenia może być o połowę niższy niż gdyby wszystkie razem były zgrupowane. Więc jednak czeka Cię zakup większej ilości falowników albo stosowanie pomysłów z klapkami.

0
  • #22 02 Maj 2011 16:40
    helper86
    Poziom 14  

Czyli wyszło na moje :D Tak jak mówiłem, falownik za 500-600zł netto załatwi sprawę w Twoim przypadku, więc wydaje mi się, że warto zainwestować w takie coś.

Pozdrawiam

0
  • #23 02 Maj 2011 21:02
    pgoral
    Poziom 25  

No o ile zysk na prądzie będzie większy w rozsądnym czasie niż koszt falownika plus sterownika do tego. Jak pracuje 24h/dobę to trzeba zaoszczędzić te kilkaset W mocy średnio na wentylatorze by to miało sens. Ale... wentylatory są po 300W. Więc inwestycja zwróci się po wielu latach. Więc chyba lepiej sobie odpuścić - albo sterować klapami na wlocie, lub poprostu grupowo wszystkie - tak by dla każdego z pomieszczeń warunek był spełniony. W końcu noc i dzień, wilgotność i temperatura zewnętrzna są wspólne dla wszystkich pomieszczeń.

0
  • #24 02 Maj 2011 21:37
    janek1815
    Poziom 38  

Widzę że nic nie wymyślimy innego niż falownik spróbuję coś kupić zobaczymy jak to wyjdzie w użytkowaniu. Obecnie wentylatory chodzą 15 min i 15 stoją u kolegi chodzą non stop tyle że na 25-35hz jak się to ma do zużycia prądu?

0
  • Pomocny post
    #25 02 Maj 2011 22:16
    Leszek Augustyniak
    Poziom 19  

Witam.
    Pozwoliłem sobie wykonać kilka pomiarów prądu, jaki pobiera falownik, typ Optidrive 0,75kW wraz z silnikiem 3f 0,12kW, na biegu jałowym (nie mam stałego obciążenia).Przy różnych częstotliwościach, wygląda to tak.
    50Hz=209mA
    40Hz=190mA
    30Hz=170mA
    20Hz=209mA
    10Hz=360mA
    5Hz= 430mA
    Przy zatrzymanym silniku falownik pobiera 80mA.

0
  • #26 02 Maj 2011 22:24
    janek1815
    Poziom 38  

I oto chodziło czyli w okolicach 30Hz mamy prąd mniejszy co pozwoli na zminimalizowanie choć w małym stopniu wzrostu zużycia prądu w przypadku pracy non stop który i taki nie jest mały 450zł/mies z drugiej strony zapewni idealne warunki klimatu.

0
  • #27 04 Maj 2011 15:44
    helper86
    Poziom 14  

pgoral napisał:
    lub poprostu grupowo wszystkie - tak by dla każdego z pomieszczeń warunek był spełniony. W końcu noc i dzień, wilgotność i temperatura zewnętrzna są wspólne dla wszystkich pomieszczeń.

Widzę, że kolega nie może się pogodzić z myślą, że wszystkie wiatraki mają być sterowane osobno :)

pozdrawiam

0
  • #28 04 Maj 2011 16:12
    pgoral
    Poziom 25  

helper86 - a czy ja mówię, że nie? Zawsze możesz sfinansować koledze :) Bo widzisz to jest kwestia również finansów. Nie tylko techniki. Najlepiej to by było zastosować więcej wentylatorów o dobranych mocach i włączać tak by zużycie prądu było jak najbardziej optymalne. Ale czy zaoszczędzimy finansowo? Optymalizacja. To jest to czego Tobie brakuje :)

0
  • #29 05 Maj 2011 08:46
    helper86
    Poziom 14  

pgoral napisał:
    helper86 - a czy ja mówię, że nie? Zawsze możesz sfinansować koledze :) Bo widzisz to jest kwestia również finansów. Nie tylko techniki. Najlepiej to by było zastosować więcej wentylatorów o dobranych mocach i włączać tak by zużycie prądu było jak najbardziej optymalne. Ale czy zaoszczędzimy finansowo? Optymalizacja. To jest to czego Tobie brakuje :)

Hmm nie sądzę, żeby brakowało mi optymalizacji - jeżeli człowiek 2x pisze, że wiatraki muszą być sterowane osobno, to chyba komuś raczej brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem ;)

Pozdrawiam

0
  • #30 05 Maj 2011 11:32
    pgoral
    Poziom 25  

Jeżeli pisze, że chce zaoszczędzić to chyba nie chce wydać więcej prawda? Nie po to robi by mieć osobne sterowanie a by zaoszczędzić. Można założyć, że w tej kwestii się nie myli. Reszta to przypuszczenia lub być może błędne założenia. To chyba najoszczędniej będzie nic nie robić ;)

0