Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice tonsil GDN15/40/4 GDN17/50/2 GDWK10/80/7

05 Kwi 2011 00:04 3584 11
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich. Stanąłem niestety przed poważnym wyzwaniem zaprojektowania i wykonania zwrotnic do kolumn głośnikowych DIY opartych na tonsilach. Temat gęsto poruszany na forum jednak czytając nie znalazłem złotego środka.

2 rodzaje kolumn:

1. V=26l (br) : 2x GDN 17/50/2 ; 1x GDWK 10/80/7
    2. V=11l (br) : 1x GDN 15/40/4 ; 1x GDWK 10/80/7

Dodam iż pierwsza to kolumna centralna MTM (d`Appolito) a druga to tylna efektowa. Wspieram się podręcznikiem J. Krajewskiego. Jednak brakuje mi charakterystyk impedancji dla GDN-ów przez co nie mogę "poprawnie" policzyć wartości elementów zwrotnicy.

Niestety nie mam możliwości zrobienia pomiarów dlatego zwracam się o pomoc do bardziej doświadczonych kolegów którzy być może znają te głośniki.

Częstotliwość podziału w obu przypadkach 5kHz.

Dla pierwszego planowałem filtr Butterwortha trzeciego rzędu.
    Dla drugiego filtr Linkwitz-Riley drugiego rzędu. ( Tutaj pojawia się pewnie szystkim znany problem tych samych elementów w filtrze HP i LP)

Najprościej byłoby wykorzystać projekt zwrotnic z kolumn siesta ale jest to "towar" aktualnie w sieci deficytowy.

Może ktoś ma pomysł jak zmontować zwrotnice to ww. kolumn żeby nie zgrzeszyć za bardzo, a głównym przyrządem pomiarowym będzie słuch :).
    Czy trzymać się sztywno matematyki czy może posłużyć się innym projektem?
  • Poziom 38  
    Po pierwsze to nie rób nic na słuch, kup wkładkę wm61 panasoinca, ściągnij holimpulse i działaj. Zwrotnice wyliczone matematycznie nie będą poprawne.

W moich ostatnich postach dużo pisałem o projektowaniu zwrotnic, poszukaj i jak będziesz miał konkretne pytania - pytaj.
  • Poziom 17  
    Ok. W takim razie będę próbował zrobić jakiś pomiar. Z tego co wiem sama wkładka to nie wszystko. Potrzeba jeszcze jakiejś obudowy, przedwzmacniacza itp. Potrzebny jest również plik kalibracyjny dla programu holmimpulse.

Jest gdzieś w sieci projekt ewentualnie sklep gdzie można zaopatrzyć się w mikrofon w takim standardzie aby dobrze współpracował z programem ?

Kilka informacji o układzie pomiarowym i pomieszczeniu też by nie zaszkodziło :) Czy słaba karta dźwiękowa komputera nie będzie miała zbyt dużego wpływu na wynik pomiaru ?

Nie chce niepotrzebnie rozszerzać projektu o budowę układów pomiarowych od zera bo jest to kolejne niebezpieczne miejsce, w którym błąd będzie miał wpływ na efekt końcowy.
  • Poziom 38  
    Zwykła karta dźwiękowa w 99% przypadków wystarcza. Nie potrzebujesz żadnych przedwzmacniaczy, jigów i innych bajerów. Podpinasz do komputera mikrofon i wzmacniacz, a do wzmacniacza kolumny i mierzysz. Pamiętaj tylko by mierzyć na raz 1 kolumnę i postaraj się zminimalizować wpływ odbić od ścian i podłogi.

Mikrofon możesz zrobić samemu, wpisz w google "jak zrobić mikrofon".

Jak będę miał trochę czasu to napiszę poradnik jak mierzyć w Holimpulse, ale myślę, że sobie poradzisz - jest banalny w obsłudze. Samo projektowanie zwrotnicy jest nieco trudniejsze niż pomiary, więc musisz zdobyć trochę teorii.
    Polecam: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1928162&highlight=
    http://diyaudio.eu/list.php/category/6-Zwrotnice
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1924435-30.html
  • Poziom 17  
    Zrobiłem mikrofon, złożyłem kolumny i zabrałem się za zwrotnice. Po dniu pracy z GDN15/40/4 + GDWK 10/80/7 otrzymałem to co na załączonym wykresie:

Mam problem z fazą która kręci się jak widać w kółko. Co z tym zrobić?

Filtr dolnoprzepustowy: Linkwitz-Riley 12dB / okt. 2rz.
    Filtr górnoprzepustowy: Butteworth 18db / okt. 3rz.

Fp: 6500Hz
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Mam problem z fazą która kręci się jak widać w kółko.

Przebieg do ok 8 khz wydaje się ok, potem zaczynają się dziać dziwne rzeczy.

Nie za wysoko to 6,5 khz?

Wstaw wykres z pomiarem tweetera w przeciwfazie.

Cytat:
    Jak będę miał trochę czasu to napiszę poradnik jak mierzyć w Holimpulse,

Widzę, że sobie poradziłeś, ale możesz jeszcze zerknąć: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html
  • Poziom 17  
    Pomiar w przeciwfazie:

Pomiar głośników osobno z filtrami:

6,5kHz to w zasadzie eksperyment. Korzystam w ten sposób z naturalnego spadku efektywności pod koniec pasma przenoszenia.

Jutro może sprubuję z fp na 3,5kHz bo głośnik ma w tym miejscu dołek w charakterystyce.

GDN 15/40/4 ma podbicie od 4-5,5kHz i umieszczając w tym przedziale jeszcze bardziej je uwypuklam bo model Linkwitza-Rileya podbija o 3dB w częstotliwości podziału. Tak więc próby kończyły się na wielkim kulfonie od 4-5,5 khz i zrezygnowałem z tej opcji.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Korzystam w ten sposób z naturalnego spadku efektywności pod koniec pasma przenoszenia.

To raczej nie jest dobry pomysł, skraje pasma zwykle nie brzmią zbyt dobrze, a do tego zwykle faza samego głosnika staje się nieciekawa.

Podział u Ciebie wyszedł na ok. 8,5khz, a dołek (niespełna 10 dB) na 7,5 khz. Zmiany są konieczne.
    Możesz spróbować z 3,5 khz. Ciekawym pomysłem byłoby też niskie cięcie GDNa (ok 1-1,5 khz), ale filtrem o niewielkiej stromości (I rząd). Skompensowałoby się wtedy efekt Baffle Step, zestaw miałby słabszą efektywność (niższą ilość dB z wata), ale bardziej wyrównane pasmo w zakresie niskich i średnich tonów.
  • Poziom 17  
    Spróbuję z filtrem I rzędu ale jak wysoko wówczas ciąć wysoko-tonowy i jak stromo ?
  • Poziom 17  
    Przedstawiam jaki jest wynik innej opcji:

GDN - 6db 1,5khz
    gdwk 18db 4khz

Wysokotonowy w przeciwfazie dzięki temu przebieg fazowy wygląda znośnie jedna powstaje dołek w charakterystyce:

charakterystyka z wysokotonowym w fazie wygląda lepiej ale przebieg fazowy nie.

Spróbuję podziału 2khz 12db dla niskotonowego i dam znać.
  • Poziom 38  
    https://obrazki.elektroda.pl/1951846100_1303909685.jpg - można pójść dalej i odsunąć od siebie podziały - wtedy górka 4-7 khz się zmniejszy, a może zgranie fazowe się polepszy.

Pamiętaj, że cały czas dążysz do tego, by głośniki podpięte w określony sposób dawały Ci w miarę równą charakterystykę, a gdy zamienisz plus z minusem tweetera to na drugim wykresie powinien pojawić się głęboki dołek. W przypadku jak wyżej:
    - na pierwszym obrazku powinien być równy dołek w kształcie litery V, a Ty masz W.
    - na drugim nie powinno być tak dużej górki 4-7 khz.

Gdy już wybierzesz jakaś topologie filtrów (np II rząd midwoofer i III tweeter) i charakterystyka będzie w miarę liniowa, a w przeciwfazie pojawi się lekki dołek (ale V kształtny) to pozostanie Ci tylko zbliżyć lub oddalić cz. odcięcia by pogłębić dołek do co najmniej 36 dB różnicy bezwzględnej i to bedzie już koniec pracy ze zwrotnicą :)

U mnie faza wyglądała tak:
    https://obrazki.elektroda.pl/2402001900_1299788110.jpg
    a dołek przy podłączeniu głośników w przeciwfazie tak:
    https://obrazki.elektroda.pl/5715139300_1299787924.jpg

I właśnie głębokość tego dołka (i równość jego zboczy) jest tu najważniejsza.

I bardzo ważna rzecz - jak robisz pomiary do porównania to gating musi być w tym samym miejscu, a u Ciebie raz jest na 1 khz, a w drugim pomiarze na 700 hz.