Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa silnika 3 fazowego od myjki.

pawelsax 05 Apr 2011 08:03 5276 18
    pawelsax
    Level 11  
    Witam proszę o pomoc mam silnik 3 fazowy 36 żłobków
    oznaczenia:
    -380V
    -cos 0,81
    -7,7A
    -1460/min

jest w nim spalona cewka zewnetrzna chcę go przewinąć na nowo i mam problem nie wiem jak są połączone cewki tzn z cewki wychodzą dwa druty i są połaczone z nastepną dlaczego? i jak one mogą być nawinięte? Pozdrawiam.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Quote:
    a czy ty od razu wszystko rozumiałes i czy wszystko rozumiesz ze juz nie potrzebujesz od nikogo pomocy , czy takie odpowiedzi czegos cie w zyciu nauczyły

Nie rozumiałem wszystkiego od razu i wiele rzeczy nadal nie rozumiem. Po prostu, jeżeli czegoś nie rozumiem to nie biorę się za to. Jak ja zaczynałem to nie miałem internetu ale były książki. Czy uważasz, że ktoś będzie Ci tu robił wykłady na temat przezwajania silników elektrycznych.
    Quote:
    Witam proszę o pomoc mam silnik 3 fazowy 36 żłobków
    oznaczenia:
    -380V

Uważasz, że możesz igrać z takim napięciem. Sam napisałeś że to myjka, a więc wilgoć, która czyni to urządzenie jeszcze bardziej niebezpiecznym.
    pawelsax
    Level 11  
    Zgadza sie ale czas idzie z postępem i teraz jest internet a ludzie dzięki niemu są dużo mądrzejsi.
    Czy ja powiedziałem że nic nie wiem przezwajam transformatory, silniki jednofazowe miałem kilka ale nie miałem jeszcze trójfazowego wiec chce spróbować i czegoś sie dodatkowo nauczyć.Przecież silnik nie jest przy myjce jak sobie to wyobrażasz żeby go przezwoić zamontowanego, przecież po przezwojeniu sprawdza sie dokładnie zanim zostanie ponownie zamocowany do maszyny.
    Wiec proszę może ktoś taki już przewijał z 100% skutkiem poprawności jego działania i może mi pomóc.
    Elmont
    Level 25  
    Kolego coś ten Twój schemat jest niezbyt dobry skoro ma obroty 1460 jak
    Piszesz ,lepiej niech to przezwoi ktoś kto temat zna .
    pawelsax
    Level 11  
    schemat jest na 100% taki jak w silniku, dokładnie to narysowałem nie napisałem ilosci zwoi poszczególnych cewek bo jeszcze ich nie wyciągałem
    poarametry silnika napisałem z tabliczki znamionowej.
    Elmont
    Level 25  
    I Uważasz że na fazę przypada aż 3 bieguny wg Ciebie ?.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Tak środkiem prawdy to ja tam nie widzę trzech biegunów na fazę, ale jak się połączy grupy to cztery bieguny na pewno będzie. :D
    Kolego pawelsax, piszesz że przezwajałeś już kilka silników jednofazowych, ale gdyby tak było to byś nie zadawał takich pytań jak w pierwszym poście. Tylko laik mógłby je zadać. Przecież to jest jedno z najprostszych uzwojeń silników 3-fazowych.
    Quote:
    z cewki wychodzą dwa druty i są połaczone z nastepną dlaczego?

A w silniku jednofazowym dlaczego druty jednej cewki łączone są z drugą?
    Quote:
    i jak one mogą być nawinięte?

A jak są nawijane w jednofazowym?
    Kolego pawelsax, po drucie dojdziesz do rozwiązania, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.
    wola
    Level 26  
    Witam.
    Quote:
    dokładnie to narysowałem nie napisałem ilosci zwoi poszczególnych cewek bo jeszcze ich nie wyciągałem
    To ich nie wyciągaj. Dane nawojowe często spisuje się właśnie ze starych uzwojeń. Innymi słowy odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania Ty masz "w ręku".
    Masz 6 "grup" cewek po 3 cewki na "grupę". Cewki jednej "grupy" nawijane równocześnie i mają 2 wyprowadzenia. 2 "grupy" powinny tworzyć fazę :?:
    W starym uzwojeniu znajdź te połączenia i będziesz wiedział jak łączyć.
    Tym niemniej zastanów się nad tym co napisał kol.krzysiek7. Bo pisze rozsądnie; uczenie się jest rzeczą chwalebną, ale rozsądniejsze jest robić to na urządzeniu mniej "newralgicznym". Powodzenia i rozsądku :D
    pawelsax
    Level 11  
    Nie bo sie nie opłaca po drugie za to bym sie nie brał ty pewnie przewijaż m:D
  • Helpful post
    wola
    Level 26  
    Witam.
    Quote:
    dziwi mnie dlaczego ze złobka wychodzą 2 druty i ida w nastepne cewki nie wiem w które bo nie widać dokładnie
    Ale przy których silnikach Cię to dziwi; komutatorowych czy indukcyjnych
    pawelsax
    Level 11  
    indukcyjnych, w komutatorowym wiem co do czego
  • Helpful post
    wola
    Level 26  
    Daj zdjęcie (wyraźne) tego co Cię "dziwi". Połączenia pomiędzy cewkami są widoczne, ponieważ robi się to po przezwojeniu. Przeczytaj jeszcze raz wszystkie posty tego tematu; czy rozumiesz co napisałem w poście 5 kwietnia. Czy rozumiesz co napisał wtedy kol. krzysiek7 w poście wyżej?
  • Helpful post
    wmazek
    Level 16  
    Witam !
    Najczęściej wykonywane jest uzwojenie wg rys. 40 z atlasu Jana ZEMBRZUSKIEGO.
    Ze zdjęcia , które zamieściłeś , trudno określić jaki rodzaj uzwojenia ktoś zastosował. Może być ono wykonane z grupami dzielonymi lub dwoma obwodami równolegle . Najlepiej wrzuć silnik do suszarki / piekarnika nieużywanej kuchni elektrycznej / podgrzej uzwojenie i będziesz miał jasność. Dodaję skan schematu uzwojenia z atlasu uzwojeń.
    Pozdrawiam i powodzenia.
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Przecież w tym uzwojeniu jest dwa druty równoległe. Bierzesz dwa druty i nawijasz, reszta jest na schemacie. Uzwojenie silnika połączone w jeden obwód i skojarzone w gwiazdę. Poczytaj jeszcze posty kolegi wola, powinieneś zrozumieć jak to jest nazwojone.
  • Helpful post
    wola
    Level 26  
    Witam. Kolego pawelsax;
    1) Na zdjęciu połączenia w krótkich koszulkach, to połączenia 2 "grup" po 3 cewki w ramach jednej fazy. Jedna "grupa" cewek znajduje się w 6 żłobkach. Jest zwojona w całości.
    Po lewej stronie (w/g zdjęcia) znajdują się "początki" uzwojeń.
    2)Znajdź gdzie "wchodzi" początek, następnie w którym miejscu jest połączony z następną grupą i który to jest koniec. . Cewki, które opisałem mają zajmować 12 żłobków i posiadać 4 wyprowadzenia (początek, koniec i połączenie) . Zwróć uwagę na kierunek nawijania zwojów.
    Narysuj to.
    pawelsax
    Level 11  
    Dziękuję wszystkim za pomoc silnik został naprawiony, pozdrawiam.