Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór falownika - krótki podajnik

05 Kwi 2011 08:16 2280 12
 • Poziom 20  
  Witam kolegów, chciałem prosić o pomoc w doborze falownika napędzającego silnik 3f, o moce ok 0.5-0.6 kW. Zasilanie falownika z 1f, silnik na 230V. Bardzo ważne jest by falownik posiadał wyjście analogowe ( inne?) wskazującą aktualna prędkość.
  Musi być łatwy w konfiguracji i ogarnięciu.
  Zastanawiałem się nad siemensem MM420 ale mam złe doświadczenia z konfiguracją tego falownika, nie obyło się bez pomocy Siemensa a i tak były cyrki.
  Na drugi plan idzie Lenze 8200 ale tam w danych nie umiem doszukać się wyjścia analogowego wskazującego prędkość / częstotliwość.
  Słyszałem dobre słowa o Hitachi i LG - prawda?
  Falownik będzie napędzał silnik który napędza podajnik ( może 2m) na którym jada detale do prasy ( małe obciążenie, jazda płynna, jednolita)
  Druga aplikacja ( na tym samym modelu falownika) to podajnik ładujący na pochylnię pręciki.
  Tu będzie praca, ładuje STOP, ubywa detali, START i STOP, szacuję że przerwy między wyłączeniem a załączeniem to kilka sec ( mniej jak 10) a praca to też ok 10sec.
  Dodam jeszcze że to moje pierwsze poważne spotkanie z falownikami :)
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 25  
  Polecam Mitsubishi. Zadzwoń do MPL , podaj wymagania, dobiorą model. Bardzo przyjemne w konfiguracji. Wyjścia i wejścia zarówno analogowe jak i cyfrowe. Pozdrawiam.
 • Relpol przekaźniki
 • Specjalista Automatyk
  Małe LG (IC5..) są jedne z najtańszych i fajne w programowaniu. Mają wyjście 0-10V (programowalne: częstotliwość, prąd wyjściowy, napięcie wyjściowe...). Sterowanie wejściami programowalnymi - OK!.
  Wyświetlacz wbudowany. Jednym słowem - wszystko co Ci potrzeba :)
 • Poziom 20  
  Witam dziękuję za odpowiedź.
  Jak wygląda awaryjność Mitsubishi? Czy można o nich powiedzieć, raz ustawiam i zapominam do końca życia ;)
  Czy LG też można podpiąć pod powyższe stwierdzenie ? :)
  Mam jeszcze pytanie jaki sposób sterowania powinienem stosować, wektorowe, U/F czy przy tych aplikacjach i jeden i drugi sposób sterowania będzie bezproblemowy?
 • Specjalista Automatyk
  Na kilku instalacjach mamy fińskie falowniki Vacon, zarówno były programowane do komunikacji po Modbusie jak i Profibusie. Łatwa konfiguracja (proste menu), jak do tej pory nie zawodne, dodatkowo wyjścia analogowe, przekaźnikowe, wejścia analogowe więc szczerze polecam aby zaznajomić się z ofertą tej firmy. Z droższego sprzętu polecam falowniki Allen - Bradley.
 • Poziom 16  
  Każdy z tych falowników jest ok, każdy robi to samo z drobnymi różnicami w dodatkach każdy ma swojego faworyta ja również bo dla mnie liczy się cena ;) Toshiba Tosvert VF-S11 tani i dobry ma wszystko to co i inne falowniki jest dostępny i nie psuje się raz ustawiony zamykam puchę i zapominam najtaniej można go kupić w Łodzi firma nazywa się Inwert. Polecam.

  Dodano po 20 [minuty]:

  Jeżeli chodzi o sterowanie wektorowe to pytanie czy jest taka potrzeba? Wektor używany jest do dużych obciążeń przy małych prędkościach, prawdopodobnie jest jeszcze przekładnia więc zbyteczne Tosverty to mają. Prędkość można sobie wybrać czy herce czy prędkość obrotowa na wyświetlaczu. Konfiguracja jest prosta istnieje możliwość wyświetlenia nawet swoich danych na wyświetlaczu. Jest wyjście analogowe prądowe i napięciowe dodatkowy przekaźnik na wy do dużych obciążeń no i za pomocą kabelka można wszystko ustawić z komputera ;) jeśli jest potrzebna pomoc to na priw chętnie pomogę.
 • Poziom 25  
  Witam, co do Mitsubishi to po prostu działają. Mam już egzemplarze które maja po 10 lat i takie które mają po 1 miesiącu, i po prostu działają. Jak wspomnieli przedmówcy, większość falowników na rynku jest bezawaryjna. Dobór to: możliwości konfiguracyjne, łatwość oprogramowania, możliwość programowania z komputera, interfejsy komunikacyjne /dla mnie możliwość podłączenia zaawansowanych modułów komunikacyjnych/ a także łatwa i dostępna pomoc dystrybutora w przypadku pytań i problemów. A to cenię w Omronie i Mitsubishi.
 • Poziom 16  
  Mitsubishi owszem owszem tylko cena jest adekwatna do marki jeśli, ktoś nie ma co robić z pieniędzmi to jak najbardziej przecież taki 0,75kW to ponad 1K(PLN) a Toshiba w granicach 0,5k(PLN) wolę kupić dwa tańsze i tak samo są dobre bo robione obok w tym samym miejscu. Do prostych aplikacji... to tak jakby ktoś kupował Mercedesa klasy C do przewożenia ziemniaków... Do zwykłego podajnika jakieś wirtualne osie, ASI, lub jakieś CANy OPENY po co to komu ? W podobnej "taniości" są LG i tez są dobre ale jakoś to menu dla mnie nie przyjazne.
 • Poziom 16  
  Jak najbardziej nie wiem jak cenowo, ale na pewno nie ma wektora.
 • Poziom 27  
  Cytat:
  Polecam ....... zadzwoń, podaj wymagania, dobiorą model. Bardzo przyjemne w konfiguracji. Wyjścia i wejścia zarówno analogowe jak i cyfrowe.


  Cytat:
  Małe ........są jedne z najtańszych i fajne w programowaniu. Mają wyjście 0-10V (programowalne: częstotliwość, prąd wyjściowy, napięcie wyjściowe...). Sterowanie wejściami programowalnymi - OK!.
  Wyświetlacz wbudowany. Jednym słowem - wszystko co Ci potrzeba  Cytat:
  Na kilku instalacjach mamy falowniki ........, zarówno były programowane do komunikacji po Modbusie jak i Profibusie. Łatwa konfiguracja (proste menu), jak do tej pory nie zawodne, dodatkowo wyjścia analogowe, przekaźnikowe, wejścia analogowe więc szczerze polecam aby zaznajomić się z ofertą tej firmy. Z droższego sprzętu polecam falowniki ............  Cytat:
  Mam już egzemplarze które maja po 10 lat i takie które mają po 1 miesiącu, i po prostu działają...... Mam już egzemplarze które maja po 10 lat i takie które mają po 1 miesiącu, i po prostu działają.  Cytat:
  ............owszem owszem tylko cena jest adekwatna do marki jeśli, ktoś nie ma co robić z pieniędzmi to jak najbardziej przecież taki 0,75kW to ponad 1K(PLN) a ................w granicach 0,5k(PLN) wolę kupić dwa tańsze i tak samo są dobre bo robione obok w tym samym miejscu. Do prostych aplikacji... to tak jakby ktoś kupował Mercedesa klasy C do przewożenia ziemniaków... Do zwykłego podajnika jakieś wirtualne osie, ASI, lub jakieś CANy OPENY po co to komu ? W podobnej "taniości" są .......... i tez są dobre ale jakoś to menu dla mnie nie przyjazne.  Cytat:
  jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny to myślę, że lepszych niż falowniki ............. nie znajdziesz, więcej informacji na www. ........... .pl  Czuję się jak na targach......... Ten niepowtarzalny klimat....... prawda? :)
  .. a przecież..
  bronx_XJ napisał:
  Bardzo ważne jest by falownik posiadał wyjście analogowe ( inne?) wskazującą aktualna prędkość......


  Lenze 8200 ale tam w danych nie umiem doszukać się wyjścia analogowego wskazującego prędkość / częstotliwość.


  Lenze serii 8200, jak większość przemienników częstotliwości, posiada wyjście analogowe: zacisk 62. Domyślnie skonfigurowane jako odwzorowanie częstotliwości wyjściowej.

  pozdrawiam
 • Poziom 20  
  MCB napisał:


  Lenze serii 8200, jak większość przemienników częstotliwości, posiada wyjście analogowe: zacisk 62. Domyślnie skonfigurowane jako odwzorowanie częstotliwości wyjściowej.

  pozdrawiam


  No proszę :) , rzeczywiście ma a ja tego nie widziałem:
  http://www.sklep.el-helu.com/view,523,35,119.html
  Wielkie dzięki MCB !!!
 • Poziom 11  
  Fajne są też falowniki Bardac Optidrive lub SEW też dają rade :)