Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thomson 29DC410S chassis ETC210, eliminowanie błędu 26

05 Apr 2011 08:58 12027 41
  • Level 1  
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 20  
    Zawsze możesz dać dwa równolegle, 330n i 22n, wtedy masz 352n (pod warunkiem, że kondensatory miały swoje znamionowe pojemności);

Pozdrawiam
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 1  
  • Level 33  
    Quote:
    Pytanie dotyczyło bardziej rodzaju tego kondensatora. Jest on bardzo duży (biorąc pod uwagę pojemność i napięcie) w porównaniu ze "zwykłymi" foliowymi.
    Bo to ma być kondensator impulsowy a nie zwykły foliowy, tam pierwszy lepszy nie podejdzie. A poza tym jest to wina kineskopu i kondensator nic tu nie pomoże, poczytaj sobie porady na forum i znajdź inne rozwiązanie.
    Quote:
    czy można bez obaw wyrzucić cewkę (na niektórych płytach jest to rezystor) ograniczającą prąd grzania kineskopu i w ten sposób przyspieszyć jego nagrzewanie?
    nie nie można bo załatwisz kineskop w dwa dni, możesz ewentualnie odwinąć kilka zwojów podniesie to trochę napięcie żarzenia.
  • Level 43  
    voytaschec wrote:

I jeszcze jedno pytanie dotyczące obwodu grzania kineskopu:
    czy można bez obaw wyrzucić cewkę (na niektórych płytach jest to rezystor) ograniczającą prąd grzania kineskopu i w ten sposób przyspieszyć jego nagrzewanie? Słyszałem, że tak właśnie robią, tylko jak to wpływa na żywotność kineskopu (który i tak już pewnie jest bardzo wysłużony)?

Można . Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji - kineskop długo nie pociągnie. W końcu i tak jest już słaby.
  • Level 1  
  • Level 43  
    Quote:
    Czy to co jest w aukcji może być prawdą (kod błędu 26 - kineskop bardzo długo startuje) czy to raczej tylko chwyt reklamowy sprzedawcy?

Poczytaj sobie o chassis ICC20.
  • Level 1  
  • Level 33  
    Quote:
    Też są pomysły żeby zwiększyć prąd żarzenia i podobno to pomaga. Cały czas się tylko obawiam czy nie skróci to żywotu kineskopu.

Pewnie że skróci, coś za coś. Kupisz pamięć wydasz kase a to nic nie pomoże, bo kineskop i tak padnie.
  • Level 35  
    Zapytaj w Elektronic-Serwice z Bielska-Białej.
    Kiedyś brałem od nich pamięci do ICC20, pomagało i tv grały bardzo dobrze.
    Zmiana programu pomoże na dłużej niż zwiększenie żarzenia, na jak długo to zależy od aktualnej emisji kineskopu.
  • Level 1  
  • Level 10  
    Quote:
    Czy to co jest w aukcji może być prawdą (kod błędu 26 - kineskop bardzo długo startuje) czy to raczej tylko chwyt reklamowy sprzedawcy?

Nie, to nie jest chwyt reklamowy. Poczytaj trochę. Tutaj na elektrodzie są setki wątków kodu 26. Modele chassis ETC210 potrafią migać kodem 26 nawet 30 minut, a potem działać normalnie bez zarzutu. Mam właśnie taki przypadek (32WF402G) wersja softu 1.02. Stopniowe wydłużanie się czasu startu jest oznaką wadliwej lub uszkodzonej pamięci NVM. Ja odnowiłem wszystkie wartości ustawień NVM w Service Mode, wyczyściłem bufor błędów i zmniejszyło to czas startu z 25 minut do 6, a czasem startuje od razu. Muszę więc wymienić wsad NVM.
    Tak przy okazji tego wątku ja też mam pytanie. W Service Mode jest opcja Bus Quiet która teoretycznie pozwala na przeprogramowanie i zmiany w NVM. Czy ktoś może wie jak to się robi?
  • Level 33  
    Franket wrote:
    Stopniowe wydłużanie się czasu startu jest oznaką wadliwej lub uszkodzonej pamięci NVM.

Tak tak, uszkodzona pamięć........, a co w tej pamięci się uszkadza, że czas tak stopniowo się wydłuża.
  • Level 1  
  • Level 43  
    Każde włączenie przypisuje bit w komórce epromu odpowiedzialnej za analizę prądu kineskopu. Powyżej 1000 załączenia postęp jest geometryczny.
    Po 2000 załączeniu czas osiąga 42 minuty i 33 sekundy i zostaje już na tym poziomie na zawsze. ;)
    Jedyna rada to wyczyścić pamięć. Ale jest problem, bo czyści się tylko do poziomu jaki był przy 999 włączeniu TV. ;)
    Quote:
    Mógłby ktoś sprawdzić i potwierdzić czy to się odnosi do eliminacji błędu 26 bez konieczności zmiany pamięci eprom?

Tak, o to chodzi. To jedna z metod oszukujących. Kwestia doboru elementów ewentualnie do stanu kineskopu. Jak Ci wyguglał tłumacz kombinacje z dławikiem w żarzeniu, to odpuść sobie zdecydowanie.
  • Level 10  
    lamer. wrote:
    Franket wrote:
    Stopniowe wydłużanie się czasu startu jest oznaką wadliwej lub uszkodzonej pamięci NVM.

Tak tak, uszkodzona pamięć........, a co w tej pamięci się uszkadza, że czas tak stopniowo się wydłuża.

Odpowiedź jest powyżej, mirex to pięknie wyjaśnił. W przyszłości, na twoim miejscu, byłbym troszkę ostrożniejszy z ironią, bo można się niepotrzebnie skompromitować, tak jak w tym przypadku.

voytaschec wrote:
    Nie wiem czy parametry pracy kineskopu są zapisane w eepromie, są? Czy można to odratować w taki sposób bez wymiany pamięci eprom (IR002)?

Niektóre są zapisywane automatycznie, plus do tego ustawienia serwisowe i ustawienia użytkownika. W czasie dokonywania zmian wszystko jest obsługiwane w RAM. Po wybraniu "Store" w Service Mode lub po wyjściu z Navilight zostaje przepisane do NVM i tam już pozostaje do czasu następnych zmian. Można to odratować ale tylko w takim stopniu jak to powyżej opisał mirex. W moim przypadku cofnięcie się z 25 do 6 minut startu jest oczywiście niezadowalające (nie mylić z dowalaniem) i absolutnie niezbędna jest wymiana wsadu poprzez przeprogramowanie albo wymiana kości z nowym softem. Ver. 4.0 załatwia problem, tylko że te kości kosztowały kiedyś 40zł i były wszędzie dostępne, a teraz kosztują 70 i nigdzie ich nie ma.
    Na Necie jest trochę plików z wsadami do ETC210. Nawet w zbiorach elektrody są 2. Jeden to ver. 1.02 a drugi jest nieopisany. Może ktoś wie co to za wersja?

Jak już pisałem wcześniej, możliwe jest grzebanie (czytaj: przeprogramowanie) NVM w czasie pracy TV. Do tego służy opcja Bus Quiet. Polega to na tym, że Bus Quiet odłącza NVM od reszty systemu i pozwala na przeprogramowanie. Jest nawet zabezpieczenie: po wyjściu z Bus Quiet nowa zawartość NVM jest porównywana z RAM i jeżeli nowy soft jest zły albo uszkodzony zawartość RAM jest przepisana do NVM. Idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość podpięcia się szeregowo do TV i przeprogramowania NVM, pod warunkiem oczywiście że eprom nie jest uszkodzony. Tylko czy ktoś wie jak to zrobić?
  • Level 1  
  • Level 33  
    Quote:
    Odpowiedź jest powyżej, mirex to pięknie wyjaśnił. W przyszłości, na twoim miejscu, byłbym troszkę ostrożniejszy z ironią, bo można się niepotrzebnie skompromitować, tak jak w tym przypadku.

Tak Mirek to fajnie wyjaśnił, tylko jak wyjaśni fakt, że podniesienie napięcia żarzenia (zwiększenie emisji) skraca ten czas praktycznie do kilku sekund, a pamięć nadal ta sama i zapisane w niej np. 999 włączenie.
    I nie będę się tu sprzeczał co do ETC210, bo akurat z tym chassis nigdy nie miałem problemu z długim załączaniem, ale w ICC20 jest jo sprawdzone.
  • Level 10  
    lamer. wrote:
    Tak Mirek to fajnie wyjaśnił, tylko jak wyjaśni fakt, że podniesienie napięcia żarzenia (zwiększenie emisji) skraca ten czas praktycznie do kilku sekund, a pamięć nadal ta sama i zapisane w niej np. 999 włączenie.

Tak, masz rację, na pewno to pomoże w przypadku słabego kineskopu, ale po co skracać mu życie jeżeli jest to problem z softem. Błąd softu jest na pewno głównym powodem opóźnionego startu z kodem 26 w etc210. Potwierdzają to dziesiątki postów które kończą się zazwyczaj słowami:
    "Problem rozwiązany, wymieniłem pamięć na 4.0. Temat zamknięty."

voytaschec, spoko, jest tak jak mówię, a w to co mówi mirex możesz wierzyć absolutnie bo on jest guru. Swoją drogą, to ja się męczę godzinami, wypisuję elaboraty a on w trzech zdaniach zawiera wszystko i mnie powala. Szacun mirex. Sorry że trochę obok tematu.

Ja nie twierdzę że to na 100% jest problem pamięci, ale na 90% jest. Oczywiście masz racę. Można porównać wsady, ale czyszczenie starego pomoże tylko na chwilę. Trzeba zdobyć i załadować ver. 4.0 i po kłopocie. Wyczyść pamięć w Service Mode i zobacz co będzie.

Tu masz link do dokumentów Thomsona (chyba że nie potrzebujesz):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1447504#1447504
    A tu są wsady:
    http://wsady.elektroda.pl/main.php?d_start=0
  • Level 1  
  • Level 10  
    Jeżeli obraz i odbiór masz w porządku to spisz wszystkie ustawienia na wszelki wypadek. Nie jest to wcale tak dużo wbrew pozorom. Potem wejdź w każdy rozdział, wybierz "default" a potem "store". Wyczyść bufor kodów (musisz przytrzymać klawisz min 5sec.) i tyle.
    Dioda TV miga bez reakcji ekranu jeżeli otrzymuje sygnał komendy której nie może wykonać w danym momencie. Sprawdź innym pilotem.
  • Level 33  
    Franket wrote:
    Błąd softu jest na pewno głównym powodem opóźnionego startu z kodem 26 w etc210. Potwierdzają to dziesiątki postów które kończą się zazwyczaj słowami:
    "Problem rozwiązany, wymieniłem pamięć na 4.0. Temat zamknięty."

A tak z czystej ciekawości, pokaż mi kilka takich postów, chciałbym poczytać.
  • Level 1  
  • User under supervision
    Quote:
    Teraz jedyny sposób na włączenie to podkręcanie screen'a na trafopowielaczu w czasie włączania i ustawianie go z powrotem do normalnej pozycji jak już się załączy

To może zrób taki mechanizm, np. na silniczku krokowym, co będzie sam podkręcał i wracał jak się pojawi obraz? Wykrywanie obrazu można by oprzeć na jakimś foto-elemencie.
  • Level 33  
    Quote:
    Do lamer. : mnie się udało znaleźć jeden taki temat, link podałem kilka wypowiedzi powyżej. Ale osoba z Elektronik Service, która kiedyś sprzedawała te układy potwierdziła, że w takim przypadku jak najbardziej pomoże wymiana pamięci.
    Oj tam jeden, podobno są ich dziesiątki.
    Quote:
    Ale osoba z Elektronik Service, która kiedyś sprzedawała te układy potwierdziła, że w takim przypadku jak najbardziej pomoże wymiana pamięci

Tak, zgodnie z przysłowiem.... "każdy żyd swój towar chwali" no pożyjemy zobaczymy.

Dodano po 6 [minuty]:

Quote:
    Teraz jedyny sposób na włączenie to podkręcanie screen'a na trafopowielaczu w czasie włączania i ustawianie go z powrotem do normalnej pozycji jak już się załączy (w taki sposób włącza się prawie od razu )

Jeśli ten sposób pomaga, to i nieznaczne podniesienie napięcia żarzenia pomorze. Możesz to sprawdzić zwierając (na próbę) dławik żarzenia, jedno czy dwa krótkie uruchomienia na pewno mu nie zaszkodzą.
    Quote:
    pomorze
    Dobra dobra, który taki spostrzegawczy...?
    To może poproszę o pozwolenie poprawienia..... to będzie to pozwolenie, czy nie...?
  • User under supervision
    Quote:
    to i nieznaczne podniesienie napięcia żarzenia pomorze

A mój pomysł to co, nie pomoże? :) Trochę automatyki w telewizorze nie zaszkodzi.:)
    A tak na marginesie to mam wątpliwości co do emisji katod, zatem i co do skuteczności wymiany oprogramowania na nowsze...
  • Level 43  
    Widocznie trzeba stawiać kilka "oczek", żeby co niektórzy zrozumieli. Ale po lamerze się tego nie spodziewałem!
    ;) ;) ;) ;) - wystarczy czy drugim też pomrugać?
    Wybaczcie! Żartowałem. I nie obiecuję, że więcej nie będę.

Teoretycy się znaleźli dwaj - autor i Franket. A kineskopu sprawdzić nie potrafią (razem lub osobno), aby się upewnić czy jakiekolwiek "zabiegi" mają sens.

A w ETC210 wzmacniacz jest również na TDA6108. Chyba, że autor ma jakąś inną CRT, co nie jest wykluczone. Sam "patent" zdaje egzamin.
  • Level 33  
    Quote:
    Widocznie trzeba stawiać kilka "oczek", żeby co niektórzy zrozumieli. Ale po lamerze się tego nie spodziewałem!

Miruś Ty sie nie martw lamer. swoje zrozumiał, wie od czego muchy zdychają. Tysiąc włączeń to czasami trzy miesiące, więc na to na pewno się nie nabrał.
    I zadał konkretne pytanie
    Quote:

Dodano po 12 [minuty]:

Dodano po 17 [minuty]:

Franket wrote:

W przyszłości, na twoim miejscu, byłbym troszkę ostrożniejszy z ironią, bo można się niepotrzebnie skompromitować, tak jak w tym przypadku.

Teraz to już chyba rozumiesz kto się zbłaźnił.
  • Level 1