Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL)

fruwajec 05 Kwi 2011 18:48 3980 9
  • #1 05 Kwi 2011 18:48
    fruwajec
    Poziom 8  

Problem polega na tym że zegarek się rozregulował. Ma on już ponad 20 lat i do tamtego roku odmierzał czas wzorowo, aż w końcu nastały takie objawy, że przy nowej baterii spieszył nawet kwadrans na godzine, potem się normowało i w końcu zaczynał spóźniać. Zazwyczaj działał na zwykłych bateriach panasonic z kiosku. bazarowych bądź ładowanych akumulatorków nigdy nie używałem. Układ pracuje na napięciu 1,5V z ogniwa typu R14

Obecnie po włożeniu baterii zegar odmierza 75sekund w czasie normalnej minuty.

Proszę o wskazówkę czy można jakoś to wyregulować. niestety moja wiedza z tej dziedziny jest minimalna.

Widze tylko kondensator, cewkę, krzemową kostkę, coś odpowiedzialnego za częstotliwość (ma na wyciśnięty napis 8338,88 KHz), potencjometr, i takie małe coś brązowe na dwóch nóżkach,które widać na jednym foto tuż pod obudową zwojnicy... ale nie wiem jak to wszystko razem działa. Zegar ma już wartość sentymentalną i jest bardzo ładny więc zależy mi by go wyregulować...

rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL) rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL) rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL) rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL)

0 9
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 05 Kwi 2011 19:10
    Naimad_86
    Poziom 16  

Kolego popraw swój post. Na zdjęciu nr 2 obok układu scalonego widać kwarc, na zdjęciu nr 4 tak samo po prawej stronie. W dodatku sam o tym elemencie napisałeś "coś odpowiedzialnego za częstotliwość (ma na wyciśnięty napis 8338,88 KHz)" - to jest właśnie kwarc. Jaki z tego morał?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 05 Kwi 2011 19:10
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Firma TORAL nie produkowała zegarków tylko obwody drukowane. Stąd właśnie takie logo na płytce.

fruwajec napisał:
    ....coś odpowiedzialnego za częstotliwość (ma na wyciśnięty napis 8338,88 KHz)....
    To coś to rezonator kwarcowy, spróbuj wymienić na inny, ale o dokładnie takiej samej częstotliwości. A z tym to może być problem.
    fruwajec napisał:
    ....Zegar ma już wartość sentymentalną i jest bardzo ładny więc zależy mi by go wyregulować...
    Zawsze możesz na bazarze kupić jakiś zegar za 5PLn i przełożyć mechanizmy.

0
  • #4 05 Kwi 2011 19:23
    fruwajec
    Poziom 8  

dokształcony słusznymi uwagami poprawiłem co należy. Jestem przeknany że kwarc drga z tą samą częstotliwością przez całą wieczność. Na pewno nie został uszkodzony. Nikt zegarem nie rzucał a pracował cały czas w standardowych warunkach.

Nie mogę wymienić mechanizmu gdyż koło zembate które jest poruszane mechanizmem ma określone przełożenia. musiałbym znaleźć identyczny zegar...

Proszę uzupełnić tytuł postu- zgodnie z regulaminem pkt.11 [dzimi]

0
  • #5 06 Kwi 2011 21:48
    me_super
    Poziom 29  

fruwajec napisał:
    dokształcony słusznymi uwagami poprawiłem co należy. Jestem przeknany że kwarc drga z tą samą częstotliwością przez całą wieczność. Na pewno nie został uszkodzony. Nikt zegarem nie rzucał a pracował cały czas w standardowych warunkach.

Nie mogę wymienić mechanizmu gdyż koło zembate które jest poruszane mechanizmem ma określone przełożenia. musiałbym znaleźć identyczny zegar...

Proszę uzupełnić tytuł postu- zgodnie z regulaminem pkt.11 [dzimi]

Pokręć trymerem Ct i zobacz czy zegar się spóźnia/spieszy. Zaznacz ew. początkowe położenie ołówkiem czy flamastrem.

0
  • #6 07 Kwi 2011 12:33
    fruwajec
    Poziom 8  

kręciłem trymerem, nawet już go wymieniłem, podobnie jak widoczny kondensator stały... niewiele to dało lub trymer jest tak czuły że kręcę za bardzo i przelatuję. Ściągnąłem opis producenta kostki krzemowej. zabytkowy papier unitra, który poniżej załączam. Może ktoś mądrzejszy wywnioskuje czemu układ szaleje....

0
  • #7 16 Kwi 2011 02:24
    oj
    Poziom 42  

fruwajec napisał:
    ... (ma na wyciśnięty napis 8338,88 KHz)../

Tam nie może być taka częstotliwość tylko 4.194.304MHz

A dlaczego chodził na 8338,88 przez 20 lat to jest zagadka

Dodano po 4 [godziny] 46 [minuty]:

Dla ciekawości sprawdziłem sprzętowo czy jest możliwość pracy układu MC1210 na
    tak wysokiej częstotliwości jak podał kolega tj. 8338,88 kHz.

I rzeczywiście oscylator chodzi, chociaź jest trochę niższa amplituda na OSI/OSI przy
    wartościach 27pF kondensatorów. Czyli można napisać, że zegarek będzie chodził, ale.

Przy wartości częstotliwości 8338,88 KHz normalny zegarek na modułach METRON
    (popularne polskie zegarki lat '80 lub moduł zegara do samochodu FSO Polonez)
    by chodził 2x szybciej i dość niedokładnie bo 8338,88 nie dzieli się równo. Wtych
    zegarkach częstotliwość wynosiła 4.194.304kHz.

Z uwagi, że nie widać na zdjęciach koła sekundowego(lub pośredniczącego) oraz nie będę
    upierał się aby kolega liczył zęby i wymiarował koła, można przyjąć ze ten konkretny zegarek
    ma przełożenie na kole sekundowym i taki zegarek można zmusić mechanicznie aby minuta
    miała 60 sek, pomimo, że silnik krokowy chodzi 2x szybciej niż normalnie.

Zakładając, że jest to podział mechaniczny wartość częstotliwości powinna być jednak
    8.388.608kHz, wtedy mamy dokładną sekundę silnika krokowego +- korekcja trymerem.

Aby wyregulować ten moduł oprócz wymiany na dobry ceramiczny kondensator dostrojczy
    potrzebny by był czestościomierz + prosty układ pośredniczący i pomiar
    częstotliwości na nodze 6. Powinno tam być czestotliwość dla 8338,88 KHz = 127,24Hz
    (trzeba by dostroić się do 128Hz trymerem) a dla mojej podanej 8.388.608kHz = 128Hz

Pozdrawiam

0
  • #8 16 Kwi 2011 18:16
    fruwajec
    Poziom 8  

ta odpowiedź jest zachęcająca do dalszych dociekań. zgodnie z przypuszczeniami zegarek spieszy. załączę zaraz dokładne zdjęcia kwarcu, oraz mechanizmu z przełożeniami. postaram się policzyć ząbki... może to tak że jednak Polacy są mistrzami prowizorki i był ktoś tak sprytny że pomyślał jak robić cos co działa mając do wyboru tylko taki model kwarcu i innych podzespołów...:D

na zdjęciach mechanizmu widać po kolei kompletny zestaw oraz na następnym zdjęte główne koło, próbowałem również jakoś podejść i pokazać że są tam aż 3 poziomy takich kół. niestety aparacina kompakt, słabo ostrzy w tych warunkach światła... w razie dalszych pytań chętnie służę...

rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL) rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL) rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL) rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL) rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL) rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL) rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL)

0
  • #9 17 Kwi 2011 01:52
    oj
    Poziom 42  

Nie wiedziałem, że kolega posunie się do liczenia zębów :D

Tak jak pisałem wyżej, wynika że kwarc to 8338,88kHz, wymienić jeżeli nie ma możliwości pomiaru częstościomierzem

0
  • #10 12 Cze 2011 16:40
    fruwajec
    Poziom 8  

odgrzewam starą sprawę ponieważ zegar już 2 miesiące tkwi w szafce a pusta ściana szpeci estetyke....

wymieniłem kwarc na zalecany, niestety wiele to nie dało, w ramach eksperymentów podmieniłem z powrotem trymer na stary i w ramach licznych pomiarów okazało się że przez moment stary trymer trzyma jak należy, po czym "puszcza" i radosne galopowanie zaczyna się od nowa...

przy czym gdy wszystkie elementy wymienione (kondensator stały, trymer, kwarc) razem dają efekt poprzedni... czyli leciał pies przez owies... spróbuję znaleźć fachowca tu w Lublinie, bo osobiście jestem kompletną beznadzieją jeśli chodzi o elektronikę i do dziś żałuję że nie chciało mi się ogarnąć matmy gdy męczyłem się rok na wydziale elektrycznym...

0