Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rozregulowany zegar z zakładów Predom-metron (prod układu TORAL)

05 Apr 2011 18:48 5183 9
Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    Naimad_86
    Level 16  
    Kolego popraw swój post. Na zdjęciu nr 2 obok układu scalonego widać kwarc, na zdjęciu nr 4 tak samo po prawej stronie. W dodatku sam o tym elemencie napisałeś "coś odpowiedzialnego za częstotliwość (ma na wyciśnięty napis 8338,88 KHz)" - to jest właśnie kwarc. Jaki z tego morał?
    Tomasz.W
    Level 35  
    Firma TORAL nie produkowała zegarków tylko obwody drukowane. Stąd właśnie takie logo na płytce.
    fruwajec wrote:
    ....coś odpowiedzialnego za częstotliwość (ma na wyciśnięty napis 8338,88 KHz)....
    To coś to rezonator kwarcowy, spróbuj wymienić na inny, ale o dokładnie takiej samej częstotliwości. A z tym to może być problem.
    fruwajec wrote:
    ....Zegar ma już wartość sentymentalną i jest bardzo ładny więc zależy mi by go wyregulować...
    Zawsze możesz na bazarze kupić jakiś zegar za 5PLn i przełożyć mechanizmy.
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
    me_super
    Level 29  
    fruwajec wrote:
    dokształcony słusznymi uwagami poprawiłem co należy. Jestem przeknany że kwarc drga z tą samą częstotliwością przez całą wieczność. Na pewno nie został uszkodzony. Nikt zegarem nie rzucał a pracował cały czas w standardowych warunkach.

Nie mogę wymienić mechanizmu gdyż koło zembate które jest poruszane mechanizmem ma określone przełożenia. musiałbym znaleźć identyczny zegar...

Proszę uzupełnić tytuł postu- zgodnie z regulaminem pkt.11 [dzimi]

Pokręć trymerem Ct i zobacz czy zegar się spóźnia/spieszy. Zaznacz ew. początkowe położenie ołówkiem czy flamastrem.
    User removed account
    Level 1  
    oj
    Level 42  
    fruwajec wrote:
    ... (ma na wyciśnięty napis 8338,88 KHz)../

Tam nie może być taka częstotliwość tylko 4.194.304MHz

A dlaczego chodził na 8338,88 przez 20 lat to jest zagadka

Dodano po 4 [godziny] 46 [minuty]:

Dla ciekawości sprawdziłem sprzętowo czy jest możliwość pracy układu MC1210 na
    tak wysokiej częstotliwości jak podał kolega tj. 8338,88 kHz.

I rzeczywiście oscylator chodzi, chociaź jest trochę niższa amplituda na OSI/OSI przy
    wartościach 27pF kondensatorów. Czyli można napisać, że zegarek będzie chodził, ale.

Przy wartości częstotliwości 8338,88 KHz normalny zegarek na modułach METRON
    (popularne polskie zegarki lat '80 lub moduł zegara do samochodu FSO Polonez)
    by chodził 2x szybciej i dość niedokładnie bo 8338,88 nie dzieli się równo. Wtych
    zegarkach częstotliwość wynosiła 4.194.304kHz.

Z uwagi, że nie widać na zdjęciach koła sekundowego(lub pośredniczącego) oraz nie będę
    upierał się aby kolega liczył zęby i wymiarował koła, można przyjąć ze ten konkretny zegarek
    ma przełożenie na kole sekundowym i taki zegarek można zmusić mechanicznie aby minuta
    miała 60 sek, pomimo, że silnik krokowy chodzi 2x szybciej niż normalnie.

Zakładając, że jest to podział mechaniczny wartość częstotliwości powinna być jednak
    8.388.608kHz, wtedy mamy dokładną sekundę silnika krokowego +- korekcja trymerem.

Aby wyregulować ten moduł oprócz wymiany na dobry ceramiczny kondensator dostrojczy
    potrzebny by był czestościomierz + prosty układ pośredniczący i pomiar
    częstotliwości na nodze 6. Powinno tam być czestotliwość dla 8338,88 KHz = 127,24Hz
    (trzeba by dostroić się do 128Hz trymerem) a dla mojej podanej 8.388.608kHz = 128Hz

Pozdrawiam
    User removed account
    Level 1  
    oj
    Level 42  
    Nie wiedziałem, że kolega posunie się do liczenia zębów :D

Tak jak pisałem wyżej, wynika że kwarc to 8338,88kHz, wymienić jeżeli nie ma możliwości pomiaru częstościomierzem
    User removed account
    Level 1