Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz symetryczny do przedwzmacniacza i elementy przedwzmacniacza.

dawidus 05 Kwi 2011 18:56 2259 4
  • #1 05 Kwi 2011 18:56
    dawidus
    Poziom 20  

Witam,
    znalazłem na elektrodzie schemat przedwzmacniacza który zamieszczam poniżej.

1. Zastanawiają mnie wartości kondensatorów C2 oraz C4. Jest tam napisane 10, tylko nie jest napisane czego. 10nF Foliowy?
    1a. Na co on wpływa?
    2. Czy zamiast C6,C8 1nF mogę tam wstawić 2,2nF ewentualnie 1,8nF?
    2a. Na co to wpłynie?
    3. Czy zamiast C9,C10 2,2uF mogę wstawić elektrolity?
    3a. Posiadam bipolarne Samsungi 1uF/50V. Czy będą dobre?
    4. Te 6 kondensatorów 100nF to mają być ceramiki?
    5. Ile szacunkowo prądu może pobierać taki przedwzmacniacz?
    5a. Jaka moc diod zenera powinna wystarczyć?

Zasilacz.
    6. Czy dioda zenera na napięciu ujemnym powinna być wstawiona tak jak jest?
    7. Czy pojemności filtrujące takie napięcie nie są za małe?
    7a. Jeśli tak to jaką wartość dać? Mam sporo sztuk 220uF Sanyo oraz 47uF Nippon LXY.

I to by było chyba na tyle moich wątpliwości :) Mam nadzieję, że je rozwiejecie i prace nie staną na zbyt długo.
    Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Pozdrawiam,
    Dawid.

0 4
  • #2 06 Kwi 2011 14:51
    dawidus
    Poziom 20  

Być może umieściłem swój temat w złym dziale i nie jest tutaj w stanie nikt mi na moje pytania odpowiedzieć?
    Uznałem, że wrzucę go tutaj bo i tak prawie wszystkie moje tematy tu lądują.

0
  • #3 06 Kwi 2011 21:06
    nemo07
    Poziom 36  

Witam.

dawidus napisał:
    1. Zastanawiają mnie wartości kondensatorów C2 oraz C4. Jest tam napisane 10, tylko nie jest napisane czego. 10nF Foliowy?
    1a. Na co on wpływa?
    W zamysle zapewne chodzilo o 10 pF, ceramiczne, ale usun je, gdyz w najlepszym przypadku pogarszaja one tzw. "margines fazy" (stabilnosc) ukladu.
    W zamian za to zapnij kondensatory rzedu 1 ... 2,2 nF, ceramiczne lub foliowe, z wejsc (+) IC1B, IC2B do masy. W polaczeniu z R2, R7 potlumia one czestotliwosci ponadakustyczne (i np. "nadprogramowy" odbior silnych stacji AM przy slabo ekranowanych wejsciach).

dawidus napisał:
    2a. Na co to wpłynie?
    Nie mozna zmieniac dowolnie wartosci elementow wokol C5, C6. Taka zmiana obnizylaby czestotliwosc progowa regulacji tonow wysokich. Przyklady takiego ukladu regulacji barwy z innymi wartosciami elementow znajdziesz w sieci.

dawidus napisał:
    Wartosci C9, C10 powinny dla dolnej czestotliwosci pasma 16 Hz spelniac warunek:
    C * Rwe ≧ 10 ms
    Czyli np. dla Rwe = 10 kΩ wartosc 1uF lezy na granicy akceptacji.
    Nie jest tu wskazane uzywanie kondensatorow elektrolitycznych, gdyz przewodza w kierunku rewersyjnym, ze wzgledu na galwaniczne polaczenie wszystkich stopni. Np. IC1B wskutek defektu moze podac na swoje wyjscie napiecie bliskie U+ wzglednie U-. Wtedy na wyjsciu IC3A pojawi sie podobne napiecie, i zaleznie od kierunku wlaczenia (elektrolitycznego) C9 zostanie ono zblokowane wzglednie (wskutek rewersyjnej polaryzacji C9) podane w pelni na wejscie wzmacniacza mocy (PA). Jesli teraz ten PA posiadalby na wejsciu rowniez kondensatory elektrolityczne oraz zadnego zabezpieczenia przed "DC na wyjsciu", glosniki moga sie spalic.
    Dlatego zdrowa regula - kondensatory sprzegajace na wejsciach i wyjsciach - zawsze foliowe.

dawidus napisał:

Ceramiczne lub foliowe.

dawidus napisał:

Poszukaj z noty katalogowej prady pobierane przez TL072. Stabilizatory 7812/7912 pobieraja ponadto ok. 5 mA. Zsumuj wszystko i masz prady Is+ (z V+) oraz Is- (z V-), identyczne wartosci w tym ukladzie.
    Moc tracona w diodach Zenera wyniesie odpowiednio Pz = Uz * Is. Nie nalezy przekraczac, gdyz grozi zwarciem termicznym diod, a nastepnie napieciowym zniszczeniem stabilizatorow 12 V ... i byc moze WO's.
    dawidus napisał:

Zasilacz.

Jesli jeszcze nie zgadles, odpowiedz brzmi - yes.
    dawidus napisał:
    7a. Jeśli tak to jaką wartość dać? Mam sporo sztuk 220uF Sanyo oraz 47uF Nippon LXY.

Generalna zasada - pojemnosci w filtrze sieciowym nie nalezy skapic. 1000 uF byloby ok.
    Dla stabilnej pracy 7812 i 7912 pojemnosci C4 i C1 powinny byc zapiete nie jak w schemacie, lecz bezposrednio pomiedzy elektrody IN oraz GND stabilizatorow.

Witam.
    dawidus napisał:
    1a. Na co on wpływa?
    W zamysle zapewne chodzilo o 10 pF, ceramiczne, ale usun je, gdyz w najlepszym przypadku pogarszaja one tzw. "margines fazy" (stabilnosc) ukladu.
    W zamian za to zapnij kondensatory rzedu 1 ... 2,2 nF, ceramiczne lub foliowe, z wejsc (+) IC1B, IC2B do masy. W polaczeniu z R2, R7 potlumia one czestotliwosci ponadakustyczne (i np. czesto wystepujacy odbior silnych stacji AM przy slabo ekranowanych wejsciach).

dawidus napisał:
    2a. Na co to wpłynie?
    Nie mozna zmieniac dowolnie wartosci elementow wokol C5, C6. Taka zmiana obnizylaby czestotliwosc progowa regulacji tonow wysokich. Przyklady takiego ukladu regulacji barwy z innymi wartosciami elementow znajdziesz w sieci.

dawidus napisał:
    Wartosci C9, C10 powinny dla dolnej czestotliwosci pasma 16 Hz spelniac warunek:
    C * Rwe ≧ 10 ms, gdzie Rwe - rezystancja wejsciowa stopnia mocy (PA)
    Czyli np. dla Rwe = 10 kΩ wartosc 1uF lezy na granicy akceptacji.
    Nie jest tu wskazane uzywanie kondensatorow elektrolitycznych, gdyz przewodza w kierunku rewersyjnym, ze wzgledu na galwaniczne polaczenie wszystkich stopni. Np. IC1B wskutek defektu moze podac na swoje wyjscie napiecie bliskie U+ wzglednie U-. Wtedy na wyjsciu IC3A pojawi sie podobne napiecie, i zaleznie od kierunku wlaczenia (elektrolitycznego) C9 zostanie ono zblokowane wzglednie (wskutek rewersyjnej polaryzacji C9) podane w pelni na wejscie wzmacniacza mocy (PA). Jesli teraz ten PA posiadalby na wejsciu rowniez kondensatory elektrolityczne oraz zadnego zabezpieczenia przed DC na wyjsciu, glosniki sie spala.
    Dlatego zdrowa regula - kondensatory foliowe.

dawidus napisał:

Ceramiczne lub foliowe.

dawidus napisał:

Poszukaj z noty katalogowej prady pobierane przez TL072. Stabilizatory 7812/7912 pobieraja ponadto ok. 5 mA. Zsumuj wszystko i masz prady Is+ (z V+) oraz Is- (z V-), identyczne wartosci w tym ukladzie.
    Moc tracona w diodach Zenera wyniesie odpowiednio Pz = Uz * Is. Nie nalezy przekraczac, gdyz grozi zwarciem termicznym diod, a nastepnie napieciowym zniszczeniem stabilizatorow 12 V.
    dawidus napisał:

Zasilacz.

Jesli jeszcze nie zgadles, odpowiedz brzmi - yes.
    dawidus napisał:

Generalna zasada - pojemnosci w filtrze sieciowym nie nalezy skapic. 1000 uF byloby ok.
    Dla stabilnej pracy 7812 i 7912 pojemnosci C4 i C1 powinny byc zapiete nie jak w schemacie, lecz bezposrednio pomiedzy elektrody IN oraz GND stabilizatorow.

BTW:
    dawidus napisał:
    Być może umieściłem swój temat w złym dziale i nie jest tutaj w stanie nikt mi na moje pytania odpowiedzieć?
    Uznałem, że wrzucę go tutaj bo i tak prawie wszystkie moje tematy tu lądują.
    Byc w stanie, a miec chec to rozne rzeczy. Jesli ten dzial jest zly, to najpewniej dlatego, ze zasadniczo odechciewa sie tu bycia w stanie.
    ... Miedzy innymi, z pewnoscia, z powodow tych nieprzewidywalnych ladowan i temu podobnych bezdyskusyjnych decyzji kontrolerow. Ten i pare innych dzialow tego forum, z zalozenia dyskusyjnego, uczyniono bezdyskusyjnymi. I nie jest to jedynie moje przywidzenie.
    Petenci tego forum maja w zwiazku z tym moje szczere kondolencje.
    Niom, mialem taka ... irracjonalna zachcianke, zeby sobie ... tak raz ... zadyskutowac :D

Pozdrawiam

0
  • #4 06 Kwi 2011 21:24
    dawidus
    Poziom 20  

Dziękuję bardzo za rzeczową wypowiedź i poświęcony czas.
    Temat uważam za zamknięty.

PS: Te elektrolity 1uF które miałem zamiar wlutować były bipolarne. Są to 2 elektrolity połączone w 1 tak jakby.
    Ale kupię foliowe i będzie ok.

0
  • #5 06 Kwi 2011 21:28
    1009905
    Użytkownik usunął konto