Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS i uziemione gniazdko, niezbędne?

05 Kwi 2011 20:29 5341 10
  • Poziom 9  
    Witam,
    Kupiłem UPS CyberPower DX600E-FR i właśnie czytam w instrukcji
    Code:
    Uwaga! UPS należy podłączyć do uziemionego gniazda zasilania sieciowego, zabezpieczonego bezpiecznikiem nadmiarowo-prądowym. NIE WOLNO podłączać UPS do nieuziemionego gniazda.

I teraz moje banalne pytanie, czym jest gniazdo uziemione? To gniazdo z tym metalowym bolcem?

Mam takie tylko w kuchni i łazience... raczej z kompem tam się nie będę przenosił
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Zasilaczy i UPSów nie wolno podłączać do nieuziemionego gniazdka. Jak sprawdzić czy gniazdko jest uziemione? Najpierw wykryć fazę. Ustawić Multimetr na 20V DC i jedną sondę przyłożyć do przewodu ZEROWEGO a drugą do tego wystającego bolca uziemionego. Jeśli pokaże się napięcie powyżej 0,2V - gniazdko uziemione. Jeśli pokaże sie 0V - przewód zerowy połączony z bolcem uziemiającym - brak uziemienia. Bez uziemienia nie podłączaj bo sprzęt się po kilku miesiącach uszkodzi.
  • Poziom 9  
    Rozkręciłem gniazdko, są w nim dwa niebieskie i dwa brązowe przewody... żadnego bolca nie ma... czyli chyba mogę stwierdzić, że gniazdko jest nieuziemione bez multimetru. Zgadza się?

Czy jedynym wyjściem uziemienia tego gniazdka jest ciągnięcie przewodu uziemienia (żółto-zielonego) z kuchni lub łazienki, o ile taki istnieje, lub ciągnięcia przewodu z ziemi?

Dzięki za odpowiedź.
  • Moderator Samochody
    Spokojnie można zrobić zerowanie i będzie działać, we wszystkich blokach z lat '70 tak jest zrobione. Tak na prawdę zależy to od rodzaju instalacji, ale ogólnie w instalacjach starego typu można wymienić gniazdo na takie z bolcem i bolec podłączyć do przewodu zerującego - ważne aby przewód zerowy najpierw szedł na bolec i dopiero z bolca do zacisku zero.
  • Poziom 9  
    Mój blok powstał w roku 95. Może być taka możliwość, że nie będzie można wyzerować gniazdka?

Orientujecie się ile będę musiał zapłacić elektrykowi za zerowania jednego gniazdka?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Z calym szacunkiem dla Trzoka....

Zerowanie bylo dobre w czasach, gdy po ziemi chodzily dinozaury.
    Teraz sa komputery i inne delikatne urzadzenia elektroniczne.
    Zadne zerowanie nie zapewni niepojawienia sie na obudowie fazy czy pradow bladzacych.
    Przecierz zerowanie, to wykorzystanie przewodu roboczego, ktory w kazdej chwili moze zostac zmieniony na fazowy (wystarczy zdolny elektryk na kacu, ktory namiesza w szafie rozdzielczej przy budynku).

Chcesz miec spokoj.... pociagnij zolto-zielony przewod uziemiajacy z lazienki/kuchni do pokoju i podlacz pod bolec uziemiajacy w gniazdku sieciowym dla komputera, a przy okazji do innych gniazdek.
  • Poziom 35  
    leven napisał:

Chcesz miec spokoj.... pociagnij zolto-zielony przewod uziemiajacy z lazienki/kuchni do pokoju i podlacz pod bolec uziemiajacy w gniazdku sieciowym dla komputera, a przy okazji do innych gniazdek.

A skąd pewność iż w kuchni żółto-zielony nie jest podłączony do niebieskiego który jest 0.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Zanim kolega zacznie rozciągać dodatkowe kable proponowałbym rozkręcić gniazdko "z bolcem" w rzeczonej kuchni czy łazience. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tam również nie ma doprowadzonego przewodu ochronnego, a bolec "wisi w powietrzu".
  • Poziom 9  
    Witam,
    Rozkręciłem gniazdko w łazience. Są tam trzy przewody koloru: niebieskiego, czarnego i brązowego. Brązowy jest podczepiony do bolca... przewód uziemiający nie powinien być koloru żółto-zielonego?

Nad gniazdkiem jest skrzyneczka w ścianie, którą też otworzyłem i której zdjęcie wstawiam poniżej.

UPS i uziemione gniazdko, niezbędne?

To uziemienie czy jakaś atrapa?

PS: U mnie w pokoju są przewody koloru czarnego i niebieskiego.
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Faza/liniowy (L) - kolor brązowy lub czarny (ew. czerwony),
    Zero/neutralny (N) - niebieski,
    Uziemienie/ochronny (PE)- żółto-zielony.

W instalacji TN-C nie ma oddzielnych przewodów N i PE, jest jeden przewód PEN.

http://www.lumen.com.pl/index.php?action=articles_show&art_id=319&option=18
  • Poziom 9  
    Zasilaczy i UPSów nie wolno podłączać do nieuziemionego gniazdka, bez niego sprzęt uszkodzi się po kilku miesiącach a może wcześniej.