Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł gazowy co - spaliny nad dach po ścianie zewnętrznej

ziubek 06 Kwi 2011 08:09 8489 28
  • #1 06 Kwi 2011 08:09
    ziubek
    Poziom 10  

Witam wszystkich i proszę o poradę. Chcę kupić kocioł gazowy Immergas Victrix 26 z rozdzielnym zestawem powietrzno-spalinowym, 2x 80mm. Czerpnię powietrza planuję bezpośrednio zza ściany kotłowni (ściana szczytowa bez okien, dach płaski), natomiast spaliny rurą puszczoną bezpośrednio po elewacji (oczywiście z dylatacją wynikłą z zastosowania opasek mocujących jak do rynien) 4 -5 metrów w górę ponad dach. Ponieważ tuż obok znajduje się komin z 1 szachtem który kominiarz przeznaczył na wentylację kotłowni, będę musiał chyba podciągnąć tę rurę spalin ponad komin. Co z odprowadzeniem ewentualnych produktów kondensacji w tej rurze spalinowej, czy wystarczy cofanie ich do paleniska kotła? Czy sprawa takiej rury musi być przedmiotem dodatkowych ustaleń z kominiarzem?
    Pozdrawiam.

0 28
  • Relpol
  • #2 06 Kwi 2011 22:43
    transoptor
    Poziom 15  

Rurę wypuść do dołu z zamontowanym odwadniaczem skroplin.Pozdrawiam

0
  • #3 07 Kwi 2011 07:31
    ziubek
    Poziom 10  

Witam.

transoptor napisał:
    Masz na myśli trójnik za ścianą, do góry spaliny na dół odkraplacz? To jest kondensat i instrukcja montażu mówi o zrobieniu spadu w stronę kotła żeby kondensat do niego wpływał.

1
  • #4 07 Kwi 2011 13:37
    kabee84

Poziom 24  

transoptor napisał:

Nie wprowadzaj w błąd.

W kotłach kondensacyjnych nie stosuje się odskraplaczów. Kondensat wraca do kotła, przechodzi przez niego po czym jest odprowadzony do kanalizacji. To samo dziej się z wodą opadową, która może wpaść do komina.

Gdyby kocioł miał moc do 21kW, można by zastosować poziomy zestaw powietrzno-spalinowy (innymi słowy zestaw "turbo"). Taki system nie wymaga opinii kominiarskich, ponieważ nie jest to komin. Problem sam by się rozwiązał.
    Za cenę komina wolałbym kupić kocioł 20kW + zasobnik.

Jeśli zaś chcesz prowadzić komin na zewnątrz, obawiam się że będziesz musiał zastosować rurę ocieploną, choć mogę być w błędzie.

0
  • #5 07 Kwi 2011 14:10
    ziubek
    Poziom 10  

Witam. W tym problem, że mam mały domek, 110 m.kw, nieźle ocieplony, niestety z zimną piwnicą, ale sądzę że 11kW wystarczy. Węzły kuchenne i WC będą obok i nad kotłownią, obecnie zużywamy dziennie nie więcej jak 100l c.w.u. + kąpiel wnuczki w wannie co kilka dni. W takim układzie wymyśliłem sobie kocioł 2f, Immergas Victrix 26. Gdybym chciał zamontować kociołek 1f z zasobnikiem, to:
    1. cena zestawu jest wyższa niż 2f,
    2. zużycie gazu jest ponoć wyższe z powodu strat ciepła w zasobniku,
    3. moc minimalna kotłów 1-f wynosi 6-10kW, makabrycznie wysoko a czytałem na tym forum sporo złego o taktowaniu. Jeden Victrix ma 2-12kW ale boję się że zabraknie mu mocy na c.o. lub c.w.u. Za to moc minimalną ma wg niefachowca wspaniałą.
    Niestety, większy wybór i o lepszych parametrach jest wśród kotłów pow. 21kW, ale dobór kotła to inny temat. Co prawda było już wiele takich tematów ale mało kiedy wypowiadają się użytkownicy, którzy są bardzo operatywni w trakcie poszukiwań kotłów i sposobów grzania, ale na palcach jednej ręki można znaleźć takich co po uruchomieniu kotłowni ogłaszają swoje opinie na temat kotłów i zużycia gazu. A fachowcy piszą ogólniki i każdy swoje zachwala.
    Miłego dnia.

0
  • #6 07 Kwi 2011 17:38
    kabee84

Poziom 24  

Zgadza się, cena zestawu jest wyższa niż kocioł jednofunkcyjny ale oszczędzasz na kominie więc można dołożyć do kotła.

Wychłodzenie zasobnika jest naprawdę minimalne, komfort użytkowy to wynagradza.

Jeśli nie chcesz zestawu kocioł + zasobnik można pokusić się o wiszącą centralę kondensacyjną z wbudowanym zasobnikiem WARSTWOWYM o pojemności 50l marki WOLF CGW-11/100. Zasobnik jest ze stali nierdzewnej, tak więc nic mu się nie stanie. Jest dobrze ocieplony więc wychłodzenie będzie znikome. Komfort użytkowy OGROMNY, odpada problem z kominem, kocioł jest cichutki, ma wbudowaną pompę obiegową c.o. modulowaną klasy energetycznej A, do tego moc taka jaką potrzebujesz (z modulacją od 3kW). Przemyśl swój wybór dobrze, zanim kupisz kocioł 2f i przez kolejne lata będziesz musiał z niego korzystać....

Dodano po 8 [minuty]:

jeszcze jedno: w drugim temacie napisałeś że jest to wymiana kotła atmosferycznego na kondens. Dlaczego nie można wykorzystać istniejącego komina, który był wykorzystywany przez kocioł atmosferyczny? Po co chcesz montować rurę na zewnątrz jeśli można by wykorzystać szacht po kotle atmosferycznym?

0
  • Relpol
  • #7 07 Kwi 2011 18:40
    ziubek
    Poziom 10  

kabee84 napisał:
    Po co chcesz montować rurę na zewnątrz jeśli można by wykorzystać szacht po kotle atmosferycznym?
    Kominiarz złapał się za głowę jak zobaczył co tam było :cry: Brak zezwolenia, opinii kominiarskiej, wentylacji, powietrze z pomieszczenia a spaliny w komin. Dawniej to się udawało, a teraz są inne czasy. Dostałem nowe warunki i ma być kocioł z zamkniętą komorą i wyrzutem przez ścianę, a wentylacja która MUSI być pójdzie kominem. Dawniej nie stawiało się kominów z 20-ma przegrodami, jest w kominie jedna dziura i tyle. Komin dwuszachtowy od jeszcze starszego kotła w piwnicy jest dawno już nieczynny, zabudowany ścianami w zupełnie innym miejscu, ma zamurowane wyloty i nie sposób po remontach pokoi podłączyć się do niego. W warunkach kominiarz nie podał mocy 21kW i nie znajdując dobrego kotła 2f do 21kW zacząłem kombinować z przedłużeniem wyrzutu spalin byle rurą po ścianie. Ponoć takie rozwiązania nie potrzebują odbioru kominiarskiego bo to nie komin. Firmowa rura też chyba nie musi być bo to leci po pustej ścianie i nie musi zachować szczelności na łączeniach, stąd moje zapytanie :idea: A znowu jak mi niektórzy proponują, żebym zrobił wyrzut 26kW przez ścianę to ja po prostu się boję. Teraz się uda a za rok czy dwa przyjdzie np inny serwisant albo kominiarz i zgłosi sprawę do prokuratury, odetnie gaz itd. O kotle Wolfa czytałem na tym forum niezbyt pochlebne opinie, instalatorzy w okolicy też odradzali (chwalili swoje) a po trzecie jest kilka tysięcy droższy od tych które mam na oku.

1
  • #8 07 Kwi 2011 22:17
    kabee84

Poziom 24  

Wydaje mi się, że rura zewnętrzna to również podchodzi pod definicję komina, w związku z czym podlega pod kominiarza. Dowiedz się u źródła i napisz - sam jestem ciekaw... Dowiedz się również czy musi być ocieplony czy nie, bo jeśli musi to baaardzo znacznie podniesie koszt inwestycji.

Jak sam stwierdziłeś - na forum można wyczytać wiele ciekawych teorii na każdy temat. Również w tym dziale są specjaliści od wszystkiego (i niczego). Nie spotkałem się z niezadowolonym użytkownikiem kotła WOLF (no chyba że jakaś awaria ale to ma prawo zdarzyć się w każdym urządzeniu bez względu na markę i cenę). Sprzedajemy urządzenia wielu marek, współpracujemy z serwisantami niemalże wszystkich kotłów i naprawdę nie ma najlepszego urządzenia. Łatwiej wyłonić te gorsze - np. Ulrich (gazowe)...
    Instalatorzy chwalą albo produkty, które łatwo się montuje, albo na których mają dobry zysk. A te kilka tysięcy to odlicz sobie pompę c.o. klasy energetycznej A, odlicz komin, odlicz zestaw przyłączeniowy do instalacji (syfony kondensatu i zaworu bezpieczeństwa, zaworki kulowe, wąż elastyczny do gazu)... To daje Wolf w pakiecie, za co trzeba standardowo zapłacić. Dodaj do tego naprawdę ogromy komfort użytkowy c.w.u. - to jest nie do wyceny :-) No i obowiązkowo automatyka pogodowa z funkcją programatora pokojowego - spokój, komfort i niskie rachunki przez najbliższe lata!!!

0
  • #9 08 Kwi 2011 19:33
    pawel_i
    Poziom 20  

Jeżeli zrobisz komin zewnętrzny ( tylko rura spalinowa ) to musisz zamontować rurę dwupłaszczową (ocieploną ) bo innaczej zamarznie zimą.
    Skropliny z takiej rury spłyną do kotła i poprzez syfon do kanalizacji.
    Ale ja bym zapytał twojego kominiarza co w przypadku gdy twój kocioł zostanie ograniczony przez serwis w trakcie uruchomienia na CO i CWU do 20kW. Czy wtedy będziesz mógł wyprowadzić komin koncentryczny przez ścianę i nie ciągnąć go do góry.

0
  • #10 08 Kwi 2011 20:39
    markmd
    Poziom 24  

1.Rura spalinowa pieca gazowego to nie komin.
    2.Musi być dobrze ocieplona.
    3.Kondensat nie musi płynąć przez piec.

1
  • #11 12 Kwi 2011 22:02
    kabee84

Poziom 24  

markmd napisał:
    1.Rura spalinowa pieca gazowego to nie komin.
    2.Musi być dobrze ocieplona.
    3.Kondensat nie musi płynąć przez piec.

1 - zależy co masz na myśli
    2 - zależy co masz na myśli
    3 - bzdura. Poczytaj instrukcje montażu.

0
  • #12 12 Kwi 2011 23:08
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 14 Kwi 2011 13:42
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Walker29 napisał:

Szkoda tylko że większość firm podstawową jednostkę ma 24/26 kW

Ale to nie problem. Ogranicza się moc kotła programowo i spisuje protokół, który podpisuje inwestor.
    Od tego momentu kocioł ma moc mniejszą niż 21kW i jest po problemie :)

0
  • #14 14 Kwi 2011 14:10
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Plumpi napisał:
    Ale to nie problem. Ogranicza się moc kotła programowo i spisuje protokół, który podpisuje inwestor.
    Od tego momentu kocioł ma moc mniejszą niż 21kW i jest po problemie :)

Niestety nie. Ważna jest moc znamionowa kotła, czyli taka, na jaką został on certyfikowany - moc uwidoczniona na tabliczce znamionowej.

0
  • #15 15 Kwi 2011 11:18
    ziubek
    Poziom 10  

Cytat:
    Ważna jest moc znamionowa kotła, czyli taka, na jaką został on certyfikowany - moc uwidoczniona na tabliczce znamionowej.
    W dzisiejszych czasach gdy polskie przepisy są najbardziej debilne w Europie - a być może na świecie - nie daj Boże spotkać takiego służbistę jak kol. mirrzo.
    Wolę już takiego serwisanta jak kol Plumpi, który idzie ludziom na rękę tam gdzie to jest możliwe, bo wszyscy wiemy że niczym i nikomu nie zagraża sytuacja gdy
    Cytat:
    Ogranicza się moc kotła programowo i spisuje protokół, który podpisuje inwestor.
    Od tego momentu kocioł ma moc mniejszą niż 21kW i jest po problemie

miłego dnia.

0
  • #16 15 Kwi 2011 13:57
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 15 Kwi 2011 15:48
    ziubek
    Poziom 10  

Witam. Do Walker29: To w końcu jak to jest? Czy kocioł kondensacyjny, jak i turbo, ma system kominowy czyli jest to element kotła, czy też jest to komin? Jeżeli jak niektórzy piszą jest to część kotła to kominiarz nie ma nic do odbioru takowej części kotła :D
    Co do wybuchu, tragedii, wielotysięcznych napraw; czy fabrycznie złożone i dopasowane elementy mogą takie zjawiska wywołać? Możliwe, w końcu to tylko urządzenie, ale daję sobie coś uciąć że ograniczenie mocy kotła do 21kW z wyrzutem spalin za ścianę nie będzie tego powodem.
    A po trzecie,

Cytat:
    Ograniczając moc, niby uświadamiasz klienta, że tak robisz
    co to znaczy "niby"? Przecież serwisant po to się szkoli żeby właśnie jak najbardziej realnie ograniczyć moc kotła do zapotrzebowania domu na ciepło. A jeżeli już ograniczy moc poniżej 21kW to czym różni się kocioł od kotła 21kW? Tylko papierkiem, zwanym certyfikatem. Ale zgodzę się że w razie ...tfu, tfu, odpukać, wszyscy zwalą winę na to że kocioł przekraczał moc 21kW. Nie wiem jak to jest ale na tym forum wypowiadają się setki osób ale kilka podnosi problem nieżyciowych przepisów w tym względzie. Róbcież coś, Panowie fachowcy z takimi kretyńskimi przepisami, a nie piszcie jak gdzieś znalazłem czyjąś wypowiedź że kocioł 24kW tak bucha kwasami, truciznami i truje środowisko naturalne na wiele tysięcy kilometrów kwadratowych, że wyrzut tych trucizn przez ścianę zlikwiduje życie jak Czarnobyl.... Trochę realizmu też nie zaszkodzi. Jeżeli branża siedzi cicho, to nikt tam na górze nie będzie niczego zmieniał, nasi posłowie to leniwe stworzenia...

0
  • #18 15 Kwi 2011 18:56
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 15 Kwi 2011 20:04
    Plumpi

Walker29 napisał:
    Serwisant tudzież instalator po to robił uprawnienia(poznawał prawa i obowiązki) by wiedzieć co i jak wolno i się tego trzymać. A skoro zrobił uprawnienia znaczy się jest świadomy odpowiedzialności i tego, że robi błędy w sztuce zawodu.

Widzisz tylko, że polskie prawo jest bardzo dziurawe i jak zawsze nieco upośledzone w stosunku do reszty świata, jak to już określił w nieco inny sposób kolega Ziubek.
    Ja rozumiem, że ktoś może mieć wątpliwości przy podłączeniu kotła 50kW w stosunku do kotła 21kW przewidzianego przez prawo, ale różnica 24 do 21kW jest naprawdę niewielka i niedostosowanie się w tym przypadku do przepisów nie stanowi żadnego zagrożenia. Ot, po prostu ktoś sobie napisał 21kW, bo tak mu się ładnie widziało, albo po prostu nie wiedział, że w większości firm produkuje się kotły 24kW.
    Mam nadzieję, że los tych bzdurnych zapisów trafi do śmietnika tak samo jak już trafiło kilka innych np. zakaz podłączania kotłów na paliwa stałe do układów zamkniętych.
    Tak czy siak, zawsze właściciel odpowiada za stan instalacji, kominów, budynku. Żadne przepisy prawa nie zwalniają go z tej odpowiedzialności.

Co zaś się tyczy samych zapisów prawa to jest ono po prostu debilne.
    Z prostego powodu, ponieważ mówi o mocy nominalnej, a w technice używa się określenia moc znamionowa jak to już napisał kolega Walker29 "Moc kotła liczy się zawsze znamionowa! Czyli ta umieszczona na tabliczce znamionowej"
    Dokładnie jest to tabliczka znamionowa i moc znamionowa kotła, a nie moc nominalna.
    Ponieważ pojęcie moc nominalna jest pojęciem mało precyzyjnym, a producent przewidział możliwość ograniczania mocy kotła to można próbować obejść prawo właśnie w taki sposób. Przecież w wielu dziedzinach dokładnie w taki sposób się robi fabryczne ograniczniki np. ograniczniki maksymalnej prędkości motorowerów czy samochodów. W rzeczywistości posiadają one większe możliwości, ale poprzez zastosowanie ogranicznika kwalifikują się do niższych klas.

I teraz pytanie do szpeców od prawa:
    Kto mi udowodni, że postąpiłem niezgodnie z tym prawem? :)

P.S.
    Jeszcze na koniec, abym nie został źle zrozumiany, iż jestem zwolennikiem i propagatorem wyrzutu spalin za ścianę, chciałem napisać, że wyrzut za ścianę należy traktować jako zło konieczne i robić tylko wtedy, kiedy nie ma innej możliwości, a warunki zapewniają, że spaliny nie będą się cofały do budynku.
    Różniaca w kosztach 500zł nie powinna stanowić decyzji o rezygnacji z normalnego komina.

0
  • #20 16 Kwi 2011 09:09
    ziubek
    Poziom 10  

Witam.

Plumpi napisał:
    Jeszcze na koniec, abym nie został źle zrozumiany, iż jestem zwolennikiem i propagatorem wyrzutu spalin za ścianę, chciałem napisać, że wyrzut za ścianę należy traktować jako zło konieczne i robić tylko wtedy, kiedy nie ma innej możliwości, a warunki zapewniają, że spaliny nie będą się cofały do budynku.
    W niektórych państwach sporo domków ma wyrzut przez ścianę i nikt w tym nie widzi zagrożenia dla środowiska, zwłaszcza kondensaty są jak sądzę budowane pod kątem ekologii. Dlatego bezpieczne i dopuszczone do stosowania systemy poziome nie powinny być traktowane po macoszemu jako zło konieczne... Są bowiem też liczne problemy, nawet na tym forum spotykane, z kominami ponad dachem, ze spalinami które cofają się do kominów wentylacyjnych, z zatykaniem się kominów, z rezonowaniem długich rur, złym wykonaniem (odcinki komina montowane odwrotnie, bez uszczelek, rozszczelniające się i zasysające spaliny z powrotem do kotła itp), plus kominiarz, plus spływ różnego kwaśnego deszczu, odchody ptaków, śmieci niesione wiatrem a to wszystko może wpadać do kotła...
    Cytat:
    Różniaca w kosztach 500zł nie powinna stanowić decyzji o rezygnacji z normalnego komina.
    500zł? 1m firmowego koncentryka 300zł, zakończenie 500zł, ocieplenie rury i montaż systemu jakieś 1000zł, wychodzi około 3000zł, plus problemy eksploatacyjne o których napisałem wyżej... Długie systemy kominowe czy kominy też potrafią być kłopotliwe no chyba że jest to nowo budowany dom, wtedy buduje się już kominy i całą resztę pod kątem kotłowni. Jednak są to wyrzucone pieniądze; gdybym teraz budował dom, to na pewno bez ogrzewania gazem, są już domy pasywne, pompy ciepła, solary i inne nowoczesne wynalazki których koszt zwraca się po 10 latach.
    Miłego dnia życzę.

0
  • #21 16 Kwi 2011 10:36
    Plumpi

ziubek napisał:
    500zł? 1m firmowego koncentryka 300zł, zakończenie 500zł, ocieplenie rury i montaż systemu jakieś 1000zł, wychodzi około 3000zł, plus problemy eksploatacyjne o których napisałem wyżej... Długie systemy kominowe czy kominy też potrafią być kłopotliwe no chyba że jest to nowo budowany dom, wtedy buduje się już kominy i całą resztę pod kątem kotłowni. Jednak są to wyrzucone pieniądze; gdybym teraz budował dom, to na pewno bez ogrzewania gazem, są już domy pasywne, pompy ciepła, solary i inne nowoczesne wynalazki których koszt zwraca się po 10 latach.
    Miłego dnia życzę.

Skad bierzesz takie ceny?
    Toż to "rozbój w biały dzień" :)
    Dla przykładu jedne z najlepszych, a zarazem najdroższych systemów kominowych firmy Jeremias za 1mb rury koncentycznej 80/125 cena katalogowa 215,25zł + koszt uszczelek 7,38zł + 9,84zł co daje łącznie 232,47zł
    To jest cena przed rabatem, a rabaty na poziomie 15-25 %
    Czyli zapłacisz w rzeczywistości kwotę 197,60 - 174,40zł za 1mb rury koncentycznej 80/125 wraz z uszczelkami. Zobacz ile jeszcze brakuje do tych 300zł, a to są jedne z najdroższych rur na rynku.
    Za MK Żary czy Kominusa zapłacisz znacznie mniej, a jeszcze mniej za wyrób rzemieślniczy.

Rury koncentryczne nie potrzebują żadnego ocieplenia.
    Zakończenie i tak być musi czy to będzie na dachu czy też za ścianą.
    Wręcz bym nawet powiedział, że te zakończenia za ścianę bywają nawet nieco droższe.
    Problemy eksploatacyjne - jakie?
    Jak masz paproka, a nie fachowca to Ci zepsuje nawet stalową kulkę z łożyska :)
    Ja zakłądam, że przychodzi fachowiec, który wie jak się to montuje i którym końcem.
    Co do kosztów wyprowadzenia za ścianę, a wyprowadzenia przez komin to często koszt robocizny wyprowadzenia przez ścianę jest większy jak kominem.
    Zapewne Cię dziwi dlaczego?
    Z prostej przyczyny, ponieważ bywa tak, że trzeba to wykonać na wyższej kondygnacji, gdzie dostęp jest tylko i wyłącznie z rusztowania lub zwyżki i tu dochodzą właśnie koszty tej zwyżki lub rusztowania.

Problemy, o których pisałeś są o wiele mniejsze w przypadku wyprowadzenia na dach.
    O wiele częściej spaliny są zasysane spowrotem do kotła w przypadku wyprowadzeń poziomych za ścianę jak w przypadku wyprowadzeń kominowych na dachu.
    Także rozszczelnianie się łączeń rur dotyczy tylko systemów poziomych. Pionowe zawsze same się doszczelniają pod wpływem siły ciążenia.
    Zasysanie spalin do kanałów wentylacyjnych może się zdarzać tylko wtedy, kiedy wyprowadzenie na dachu jest zbyt krótkie i sąsiaduje bezpośrednio z kanałami wentylacyjnymi.

Reasumując:
    Dobrze wykonany komin pionowy na dach sprawia o wiele mniejsze problemy jak komin poziomy za ścianą.

0
  • #22 16 Kwi 2011 11:41
    ziubek
    Poziom 10  

Kol. plumpi pisze:

Cytat:
    Za MK Żary czy Kominusa zapłacisz znacznie mniej, a jeszcze mniej za wyrób rzemieślniczy.
    Decydując się na Immergasa i chcąc mieć spokój z "rzemiosłem", wybieram system Immergasa, po dużym rabacie...
    Kol. plumpi pisze:
    Cytat:
    Ja zakłądam, że przychodzi fachowiec, który wie jak się to montuje i którym końcem.
    Oto kilka wybranych na chybił-trafił wątków z elektrody na temat błędów kominowych:
    Kol. piloo1 żali się:
    Cytat:
    Firma wykonująca komin zewnętrzny twierdzi, że uszczelki powinny być tylko w połaczeniach przewodu spalinowego fi 80, a w zewnętrznym fi 125 już nie. Tymczasem rury zewnętrzne też posiadają kielichy z miejscem na uszczelkę, ale tej uszczelki nigdzie nie można kupić. Wszyscy twierdzą, że jest niepotrzebna, a powietrze zasysane jest wilgotne i na zlączach nieco kapie woda
    Kol. blondynka66 ma problem z kominem:
    Cytat:
    Błąd już się nie pojawia, tak jak pisałam, u mnie oznaczał wadliwie zamontowany komin, ale sama na to wpadłam, obserwując, że kiedy podmuchy wiatru były większe, to gasł płomień w piecu. Ten rodzaj pieca dopuszcza konstrukcję komina pod kątem, ale w moim przypadku absolutnie nie zdało to egzaminu.
    Kol. mirrzo radzi:
    Cytat:
    Żeby sprawdzić poprawność doboru i montażu komina, należy ... rozebrać cały komin
    W innym wątku Kol. cruel żal się:
    Cytat:
    Mam problem z piecem z zamkniętą komorą spalania.
    , Kol. mirrzo odpowiada:
    Cytat:
    Przyczyną jest złe dobranie długości komina i średnicy.

Kol. Plumpi pisze:
    Cytat:
    Dobrze wykonany komin pionowy na dach sprawia o wiele mniejsze problemy jak komin poziomy za ścianą.
    Na co znalazłem wypowiedź Kol. serwisant73, który pisze:
    Cytat:
    Z praktyki....Występują niekiedy specyficzne warunki i kominy przez ścianę sprawiają problemy ale zdarza się również analogicznie z kominami tradycyjnymi.Pomijając już względy finansowe,to podtrzymuję że zasadniczo oba rozwiązania są równie dobre

Mnie tylko jedno martwi: ewentualne zamarznięcie kotła w przypadku przerwy w jego pracy w przypadku powieszenia kotła na ścianie i poziomego systemu za tę ścianę...

0
  • #23 16 Kwi 2011 14:01
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 16 Kwi 2011 23:05
    mirrzo

Moderator na urlopie...

ziubek napisał:
    ... nie daj Boże spotkać takiego służbistę jak kol. mirrzo. .

Piszę tu, jak stanowi prawo. Przestrzeganie go, lub nie, to Twój wybór.
    ziubek napisał:
    Wolę już takiego serwisanta jak kol Plumpi, który idzie ludziom na rękę ...

W razie co, to byś się na niego porządnie wypiął
    ziubek napisał:
    Od tego momentu kocioł ma moc mniejszą niż 21kW i jest po problemie

To może być dopiero początek probleów.

Plumpi napisał:
    Ja rozumiem, że ktoś może mieć wątpliwości przy podłączeniu kotła 50kW w stosunku do kotła 21kW przewidzianego przez prawo,ale różnica 24 do 21kW jest naprawdę niewielka i niedostosowanie się w tym przypadku do przepisów nie stanowi żadnego zagrożenia

BAJKI. Jak to zinterpretujesz ? zabił go, ale tylko trochę.
    Też uważam, że to debilne prawo z ograniczeniami mocy i miałem nadzieję, że w nowelizacji będzie zniesiona, ale nie. Jednak ograniczenie wyrzutu spalin za ścianę odnosi się tylko dla domów jednorodzinnych:Kocioł gazowy co - spaliny nad dach po ścianie zewnętrznej
    Walker29 napisał:
    A ja znam przypadki, że kocioł zamarzł w trakcie pracy, tzn. wymiennik w kotle zaraz po starcie turbo zamarza(efekt jak w nagrzewnicach) i robi się kulka lodu.

Coś przeginasz ;)

0
  • #25 17 Kwi 2011 07:16
    ziubek
    Poziom 10  

mirrzo napisał:

To może być dopiero początek probleów.
    Możesz jaśniej? Piszesz o problemach technicznych czy prawnych? Jeżeli o technicznych, to rozwiń, proszę temat, żebym wiedział czym grozi ograniczenie przez serwisanta mocy maksymalnej... Zwłaszcza w kontekście Twojej kolejnej wypowiedzi:
    Cytat:
    Też uważam, że to debilne prawo z ograniczeniami mocy i miałem nadzieję, że w nowelizacji będzie zniesiona, ale nie.

Co do zamarzania kotłów z wyrzutem przez ścianę:
    Cytat:
    Walker29 napisał:
    A ja znam przypadki, że kocioł zamarzł w trakcie pracy, tzn. wymiennik w kotle zaraz po starcie turbo zamarza(efekt jak w nagrzewnicach) i robi się kulka lodu.
    Coś przeginasz ;)
    Czyli może zamarznąć czy nie? (n.p. wątek Kol. smashon "Co zrobić z zamarzającym piecem")
    Miłej niedzieli życzę.

0
  • #26 17 Kwi 2011 11:59
    Plumpi

[quote="mirrzo]Jednak ograniczenie wyrzutu spalin za ścianę odnosi się tylko dla domów jednorodzinnych:Kocioł gazowy co - spaliny nad dach po ścianie zewnętrznej.[/quote]

Zauważ, że w tym rozporządzeniu jest mowa o mocy nominalnej.
    Niestety to rozporządzenie nie definuje co to jest moc nominalna.

To co jest umieszczane na tabliczkach znamionowych to moc znamionowa, która prawie zawsze jest maksymalną mocą cieplną kotła w paliwie.
    Co to jest maksymalna moc w paliwie?
    To jest łączna moc cieplna spalanego paliwa uwzględniająca moc cieplną oddawaną do instalacji CO oraz wszelkie straty poporzez komin i obudowę.
    W dokumentacjach kotłów podawana jest także moc nominalna kotła jako moc grzewcza oddawana do instalacji CO. Tyle, że podawana jest jako 2 wartości tj. minimalna moc nominalna oraz maksymalna moc nominalna.
    Maksymalna moc nominalna zawsze jest mniejsza od mocy znamionowej. Różnica ta zależy od sprawności kotła.
    Ale nie w tym rzecz.
    W dokumentacjach kotłów jest wyraźnie wskazana informacja, że moc kotła może być ograniczana programowo, a zakres tej regulacji ograniczenia podawany jest właśnie zakresem od minimalnej mocy nominalnej do maksymalnej mocy nominalnej.
    Reasumując:
    Jeżeli producent jednoznacznie wskazuje, że zakres mocy nominalnej może być ograniczany od-do, a tabliczka znamionowa przedstawia tylko moc znamionową czyli moc maksymalaną w paliwie możliwą do osiągnięcia przez kocioł bez stosowania ograniczeń to w czym jest problem, żeby zgodnie z tą dokumentacją ograniczyć moc znamionową (oczywiście miało być moc nominalną) kotła na poziomie serwisowym do wartości nominalnej mieszczącej się w zakresie zgodnym z rozporządzeniem?
    Do trybów serwisowych dostęp ma tylko serwis. Jeżeli ta moc zostanie ograniczona do wartości nominalnej poniżej danego progu to ten kocioł nie będzie mógł wytworzyć większej mocy nominalnej.
    Rozporządzenie nie mówi o maksymalnej mocy nominalnej możliwej do osiągniecia przez dany kocioł czy mocy znamionowej lecz o mocy nominalnej, a tę można ograniczać programowo zgodnie z dokumentacją producenta.
    Ponieważ prawodawca nie zdefiniował pojęcia moc nominalna, dlatego wolę się trzymać zapisów dokumentacji producenta, który określa to pojęcie i "mówi" jednoznacznie, że moc ta może być ograniczana.

Dodano po 34 [minuty]:

mirrzo napisał:
    BAJKI. Jak to zinterpretujesz ? zabił go, ale tylko trochę.

Mała szkodliwość społeczna :)
    Widzisz, gdybyśmy my instalatorzy nie wykorzystywali luk prawnych to ludzie skazani by byli na ogrzewanie prowizorycznymi paleniskami, bo zgodnie z obecnym prawem stary, dziurawy piec kaflowy jest bezpieczniejszy od nowoczesnego kotła gazowego, którego moc znamionowa jest większa o 3kW od mocy nominalnej przewidzianej przez prawo. :)

Problem polega też na tym, ze trudno jest nawet znaleźć obecnie kocioł o mocy nie większej jak 21kW, a moc 24kW jest obecnie standardem, zwłaszcza jeżeli chodzi o kotły 2-funkcyjne.
    Tu właśnie nasze, polskie prawo nie nadąża za technologią i całym światem :)

Ostatnio przerabiałem temat z idiotycznymi ograniczeniami w kamienicy, gdzie mieszkają 4 rodziny.
    Przyszedł kominiarz i stwierdził, że nie można zamontować w tej kamienicy kotła gazowego o mocy większej jak 5kW, a wyprowadzenie współosiowego systemu przez komin jest niemożliwe, gdyż kanały kominowe są zbyt wąskie.
    Niestety nie było możliwości technicznej wyprowadzenia spalin poprzez szacht kominowy, a wyprowadzenie samych spalin i doprowadzenie świeżego powietrza zza ściany mogłoby przysparzać wielu problemów.
    Mieszkanie, w którym miał pracować ten kocioł miało idealny układ na wyprowadzenie spalin poza ścianę, gdyż na tej ścianie nie ma ani jednego okna, a mieszkanie jest na I piętrze.
    Oczywiście wyprowadziłem współosiową rurę za ścianę. Przyszedł kominiarz i zaczał się "rzucać", że to niezgodne z prawem. Był bardzo zdziwiony, kiedy mu udowodniłem, że jest to jak najbardziej zgodne z prawem i nie ma prawa się tego czepiać. Po prostu w kamienicy choć mieszkają 4 rodziny nie ma wydzielonych lokali mieszkalnych, a zatem należy całość traktować jako dom jednorodzinny :)
    Kominiarz musiał się z tym zgodzić i wydać pozytywną opinię ;)

mirrzo napisał:
    Też uważam, że to debilne prawo z ograniczeniami mocy i miałem nadzieję, że w nowelizacji będzie zniesiona, ale nie. Jednak ograniczenie wyrzutu spalin za ścianę odnosi się tylko dla domów jednorodzinnych:.

Ale dalej jest napisane, że dla pozostałych do 5kW - czyli dla wielorodzinnych z wyłączeniem innych obiektów niemieszkalnych.

0
  • #27 17 Kwi 2011 23:07
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Wszystko co piszesz, to tzw. "falandyzacja prawa" ale spróbuj powalczyć z prokuratorem. Kolega mój próbował, ale niestety, dał ciała.

Plumpi napisał:
    Ale dalej jest napisane, że dla pozostałych do 5kW - czyli dla wielorodzinnych z wyłączeniem innych obiektów niemieszkalnych.

O tym właśnie pisałem. Równi i równiejsi. BZDURA, nieprawdaż?
    Według mnie, wszyscy powinni być traktowani jednakowo.

0
  • #28 18 Kwi 2011 06:31
    Plumpi

mirrzo napisał:
    Wszystko co piszesz, to tzw. "falandyzacja prawa" ale spróbuj powalczyć z prokuratorem. Kolega mój próbował, ale niestety, dał ciała.

Jestem ciekawy o co chodziło i jaki był finał.
    Jeżeli możesz to napisz coś więcej.

Plumpi napisał:
    Równi i równiejsi. BZDURA, nieprawdaż?
    Według mnie, wszyscy powinni być traktowani jednakowo.

Najśmieszniejsze jest w tym to, że zapisy prawa nie są dostosowane do warunków życia oraz możliwości technicznych. Jest ono tworzone jakgdyby poza świadomością techniczną w oderwaniu od rzeczywistości, zza biurka i co najgorsze pozostawia wiele luk pozwalających na dowolne interpretacje.
    W przypadku konfliktu z prawem wygrywa ten prawnik, który potrafi "ładniej" zinterpretować prawo. :)

0
  • #29 18 Kwi 2011 09:07
    ziubek
    Poziom 10  

Plumpi napisał:

Ponieważ prawodawca nie zdefiniował pojęcia moc nominalna, dlatego wolę się trzymać zapisów dokumentacji producenta, który określa to pojęcie i "mówi" jednoznacznie, że moc ta może być ograniczana.
    Witam.
    Niestety, moc nominalna jest synonimem mocy znamionowej, patrz np. słownik wyrazów obcych:
    Cytat:
    nominalny (fr. nominal z łc. nominalis ‘dotyczący imienia’ od nomen ‘imię’) 1. istniejący tylko z nazwy; formalny; określony w jego nazwie, wiadomy z nazwy, tabliczki znamionowej, nadruku itp. 2. ekon. płaca n. – pieniądze otrzymywane za pracę najemną; wartość n. – wartość emisyjna banknotów, papierów wartościowych itp. uwidoczniona na nich; 3. językozn. grupa n. (grupa imienna) struktura składniowa o dowolnej liczbie składników, której ośrodkiem jest rzeczownik lub zaimek rzeczowy (brak w niej czasownika). 4. techn. dotyczący wartości wielkości fizycznych charakterystycznych dla jakiegoś urządzenia, wyznaczonych przez konstruktora i podanych na tabliczce umieszczonej na urządzeniu; znamionowy.
    Natomiast wracając do meritum uważam że technicznie, ekologicznie, behapowsko, sanepidowsko, kominiarsko itp jest możliwy wyrzut spalin przez ścianę z kotłów o dowolnej mocy, a tylko zła wola posłów stanowiących prawo rozgraniczyła moce w różnych obiektach. Niech nikt nie pisze bredni że kocioł 24kW nie spełni warunków technicznych i bhp przy wyrzucie spalin przez ścianę, ponieważ ustawa sanitarna której par 175 zacytował wyżej Kol. mirrzo w pkt 4 zgadza się na takie rozwiązanie w obiektach produkcyjnych lub widowiskowych gdzie przebywają tysiące ludzi, i to dla kotłów o dowolnej mocy. Spełniając warunki pktu 4 w/w ustawy uważam że mogę zainstalować taki sam kocioł jak w identycznym domku, przeznaczonym do produkcji, gdzie w piwnicy produkuję gwoździe a na górze mieszkam wraz z całą rodziną. W przeciwnym razie kłania się Trybunał Konstytucyjny, Rzecznik Praw Konsumenta, Trybunał Praw Człowieka w Strassburgu, bo Komisja Przyjazne Państwo, w której pokładałem spore nadzieje, przehulała 3 lata.
    Miłego dnia życzę.

0
  Szukaj w 5mln produktów